Polohovatelný držák repra na zeď

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod swenak 19. 6. 2019 20:49

Ahoj všem. Po delší dobé řeším problém. Díky rozměrům ložnice a rozmístění potřebuju dát repro KEF Q300 na zeď tak, že spodní hrana repra bude ve výšce cca 2metry a abych je mohl nasměrovat k posluchači, musím je natočit samozřejmě horizontálně a taky i vertikálně a to dost hodně, abych na vzdálenost posluchače cca 2m od zdi a rozestupu reproduktorů cca 2,7m měl šanci trefit posluchače.

Buď to můžu dát na poličky pro repro, nebo spíše na držáky jako jsou třeba SHO 1110 (https://www.stell.cz/nastenne-drzaky-na ... y/sho-1110). Nebo máte někdo doporučení na jiné podobné držáky?

Díky.
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 19. 6. 2019 22:24

Jeden reproduktor má cca 8 kg, tedy klidně i nějaký nástěnný držák pro LCD.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2019 07:52

tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod swenak 20. 6. 2019 09:03

Super, díky, tento vypadá lépe, jenom obecně o obou je dost malá vzdálenost od zdi. Chtěl bych repro přišroubovat přes originální držáky, co mají vzadu a ty jsou dost vysoko. Pak, ač bude spodní hrana třeba i opřena o zeď, tak asi nebude možné je naklonit dostatečně k posluchači.

Přikládám, jak to cca má být. Nad levým repro není už prostor, je tam dřevená podlaha vestavěného patra, repro můžu dát jak naležato, tak na výšku (s odřenýma ušima). Cílem je, abych v posteli a i na gauči, co je hned vedle (vidět přes mezipokojové okno) měl obstojný zážitek. TV mám na rameni, jde přesunout až přes okno vlevo, nebo i natočit o 90 stupňů na obě strany, ale takto mi přijde nejvhodnější s tím, že maximálně bych jenom natáčel lehce TV doleva směrem na gauč, nebo doprava směrem na postel.
Přílohy
Screenshot_01.jpg
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 20. 6. 2019 12:08

Jaké je to rameno TV? Neuneslo by ještě 16 kg navíc? Že by repro bylo připevněno k němu a polohovalo by se i s TV.
Jinak mne napadlo ještě to připevnit ke stropu jako projektor.
https://www.czc.cz/connect-it-p2-stropn ... 20/produkt?
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod swenak 20. 6. 2019 12:57

Rameno by to uneslo, nosnost má 80kg a TV je jenom 55" a nemá snad ani 20kg, nicméně by to komplikovalo zase možnosti natočení směrem na gauč/postel a asi by repro muselo být zase dost u TV, protože dát to na další ramena 1m dlouhá si moc neumím představit. A např. při natočení ke gauči by pravý reprák byl dost ve vzduchu, možná i nad postelí, což už OK není, ale krom toho bych se pak ani nedostal na terasu, je mezi čelem postele a zdí je ani ne 1m. Zavěšení na strop jsem taky uvažoval, ale to jde jenom u toho levého, u pravého tam pokračuje sedlová střecha.
Již nikdy Sony!
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2019 18:23

Pokud bude umístění repro ve výšce kolem 2m, tak bych nějaké extrémní naklonění neřešil.
Zvuk se šíří v horizontální i vertikální rovině a pokles na výškách bude menší, než kdyby byly repro pod úrovní posluchače.
Stejně to nebude ideální a to, že zvuk vychází z místa nad hlavou, bude tak jak tak dost nepříjemné a nepřirozené. Obzvláš při sledování TV.
Třeba ti to ale nebude tak vadit.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod swenak 20. 6. 2019 18:35

No, ale když je co nejvíce nasměruju na hlavu, tak to bude menší zlo, nebo ne? Kdyby to bylo jedno, tak repro zavěsím na ty originální držáky jenom na 1 šroub přímo na zeď a byl by klid. Jenom se právě bojím, že mi to vadit bude, už jek to teď mám provizorně zase na zemi, je to dost znát. Nebo bych je tedy mohl dát naležato pod TV, ale zase se bojím ztráty rozlišení kanálů.
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2019 20:48

Nakloněním beden nezměníš místo, odkud zvuk vychází, ale kompenzuješ pokles na určitých frekvencích (vysokých). Z tohoto pohledu má naklonění smysl, ale nemusí být až takové, aby osa výškových reproduktorů protínala pomyslnou rovinu ve výšce uší posluchače.
Zvuk se nešíří jen v horizontální rovině, ale i vertikální. Podle provedení reproduktorů je to vlastně takový "trychtýř", který se směrem k posluchači rozšiřuje. Aby mě někdo nechytal za slovo, ne vždy je to pravidelný kruhový tvar, ale často eliptický a od jednotlivých měničů se tyto "trychtýře" vzájemně prolínají, překrývají a tím padem i zvukově ovlivňují.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod swenak 21. 6. 2019 08:50

No dyť o tom to tady přeci je, jasně, že místo se nemění, ale ten "trychtýř" se přemíštuje a to je cílem, udělat to co nejmíň špatně. U těch Q300 je alespoň výhoda, že je to koaxiální uspořádání, takže je to míň problématické směřování.

Ale zkusím o víkendu ještě alternativu, převrtám základnu toho držáku a zkusím bedny zavěsit na zeď poblíž TV a uvidím, jaké to bude. Pak bych teoreticky, pokud mi to nebude prostorově vadit, ještě vzal ty kloubové držáky a tím je trošku naklonil (i TV je nekloněna směrem dolu).
Již nikdy Sony!
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod jzk 21. 6. 2019 09:10

velice flexibilní co se týká polohy a natočení apod. jsou držáky na monitor, mají většinou dlouhá ramena a dají se libovolně naklápět, např. něco jako toto : https://www.alza.cz/ecg-ld-1334-k-d379966.htm
ale jsou jich mraky.
JZK
jzk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swenak 21. 6. 2019 09:18

Díky, to je dobrá inspirace! To mě nenapadlo :-)
Již nikdy Sony!
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod m0641 21. 6. 2019 10:44

Já mám repro KEF Q350, takže podobné. Zavěšené je mám zhruba ve výšce 2 metry, vzdálenost mezi bednama cca 2,5 metru. Nakloněné k zemi je mám jenom velmi mírně, při větším naklonění se mi zdál zvuk horší.Rovněž jsou malinko nakloněné směrem do středu místnosti...
Jako držák mám B-Tech BT77, vybral jsem si ho i kvůli tomu, že mu nevadí větší hloubka reprobeden. I tak jsou ale bedny celkem blízko zdi, takže jsem bysreflex částečně utlumil. Kef q300 ale mají basreflex dopředu, takže ok :-)
https://www.rodel-audio.cz/produkty-b-t ... _iEALw_wcB
Pioneer A-30,repro-napajení Supra, KEF Q350, Bluetooth DAC Arcam miniBlink, Jack-2xCinch Audioquest Golden Gate, Sony Xperia XZ Premium
m0641
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swenak 21. 6. 2019 12:25

Tento jsem viděl, díky. Zde mám trošku problém, že ten levý, jak jsem tam ukazoval ten render nahoře, je tak tak na výšku a spodek té příruby, co se kurtuje na zeď, by asi zasahoval do výklenku na okno. I tak díky.
Již nikdy Sony!
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 21. 6. 2019 14:08

swenak píše:Díky, to je dobrá inspirace! To mě nenapadlo :-)

Vždyť jsem to psal hned v prvním příspěvku :-)
Emil Pastelka
Junior

Další stránka