Sestava - sloupové repro plus receiver (zesil.) do 40tis

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pepin83 6. 9. 2019 06:50

Ahoj všem, chtěl bych Vás poprosit o vaše rady - doporučení, nebo spíše návrhy pro ozvučení tohoto prostoru a umístění beden pro poslech hudby. Jednalo by se mi nejspíš o sloupové reprobedny a receiver (zesilovač) plus pokud bude potřeba subwofer. Zdroj hudby bude ze 70% nejspíš počítač MP3 atd., 30% rádio receiver. Poslouchat se bude vše, podle nálady (pop, rock, jazz. atd) . Stručný plánek plochy u RD a rozmístění některých věcí posílám v příloze. Cena by neměla překročit 40tis. Představoval bych si tak 2.0, popř 2.1 jen pro poslech hudby.
Předem děkuji za rady Pepe
Přílohy
dům.jpg
Pepin83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 6. 9. 2019 08:09

Plánuješ ozvučit celý prostor, vč. kuchyně, jídelny... tj. těch cca 60m2, nebo jen kout se sedačkou?
Každopádně ani v jednom případě není dispozice ideální a vyžádá si to rozsáhlejší akustické úpravy.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sozi 6. 9. 2019 10:08

No veru, z hladiska audio-video je tento priestor velmi zle dispozicne navrhnuty. Ak by bolo pred franc. oknom kreslo, dali by sa dat repro povedla okna z kazdej strany a posluch by bol z tohto kresla. Ale to by bolo potom nepouzitelne pri sledovani TV a keby si chcel pocuvat z gauca. Dat to povedla TV vyzera dost na uzko. Kolko tam je metrov miesta medzi stenou a franc. oknom? keby bolo mozne mat opacne gauc a TV, tak tam by to uz mohlo mat aky-taky priestor. Asi sa tu moc neda vymysliet v tejto dispozicii.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 6. 9. 2019 10:14

ako pise Tombas...akustika bude asi trosku problem...na jednej strane kut...za druhym reprom francuzske okno...bude to chciet nejake upravy. Do 40-tisic by som z vlastnych skusenosti odporucal Yamahu A-S701 + Wharfedale Diamond 11.4. Mozno by si sa zmestil aj s A-S801-kou niekde z amazonu ak zozenies. Ta ma lepsi DAC a ma aj USB vstup priamo z PC...ostatne je myslim ze identicke :)

-- 6. 9. 2019 10:28 --

sozi píše:No veru, z hladiska audio-video je tento priestor velmi zle dispozicne navrhnuty. Ak by bolo pred franc. oknom kreslo, dali by sa dat repro povedla okna z kazdej strany a posluch by bol z tohto kresla. Ale to by bolo potom nepouzitelne pri sledovani TV a keby si chcel pocuvat z gauca. Dat to povedla TV vyzera dost na uzko. Kolko tam je metrov miesta medzi stenou a franc. oknom? keby bolo mozne mat opacne gauc a TV, tak tam by to uz mohlo mat aky-taky priestor. Asi sa tu moc neda vymysliet v tejto dispozicii.

to tam vyzera na max 2m co je dost malo. Posluchovy trojuholnik nebude idealny. Riesenim by pre neho mohlo by otocenie celej obyvacky o 90 stupnov v smere hodinovych ruciciek. Gauc by sa vysunul do priestoru pred jedalen a tv aj s reprom by islo na stenu. Kebyze sa daju aspon 30-50cm od stien z kazdej strany tak by to nemuselo byt zle. Aj rozostup medzi reprom by bol cez 3m co uz je fajn aj vzhladom na to ze pocuvacia vzdialenost by bola asi tiez do 4m. Len ci mu to doma prejde, tak to musi sam napisat :D
Wharfedale Diamond 11.4
Yamaha A-S701
Yamaha CD-S700
Yamaha BD-S473
Samsung UE55KU6472
viking81
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 6. 9. 2019 12:10

viking81 píše:...Riesenim by pre neho mohlo by otocenie celej obyvacky o 90 stupnov v smere hodinovych ruciciek. Gauc by sa vysunul do priestoru pred jedalen a tv aj s reprom by islo na stenu. Kebyze sa daju aspon 30-50cm od stien z kazdej strany tak by to nemuselo byt zle. Aj rozostup medzi reprom by bol cez 3m co uz je fajn aj vzhladom na to ze pocuvacia vzdialenost by bola asi tiez do 4m. Len ci mu to doma prejde, tak to musi sam napisat :D

Přesně to mě taky napadlo a má to i další výhody - hudba bude dobře slyšet i u jídelního stolu, na TV, pokud bude zavěšena na zdi, rovněž bude vidět od stolu.
K zadní straně sedačky se dá postavit nějaký nízký stů na květiny, nebo lavice, aby to nevypadalo škaredě.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pepin83 6. 9. 2019 15:42

No tak to otočení mi neprojde, to se nemusím ani ptát. Ozvučit by stačilo jen obývák, ale je to stejnak otevřené, takže to bude paskvil. Mezi stěnou a franc.oknem jsou ty 2metry, jak tu někdo psal (za televizí). Sám nevím co s tím...
Pepin83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 6. 9. 2019 16:15

Poslat drahou polovičku na nějaký příjemný pobyt třeba s kamarádkou, neptat se, otočit a nachystat překvapení, jinak to bude, jak píšeš, paskvil.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pepin83 6. 9. 2019 16:36

Problém je že tá stěna je upravována kvůli té TV - je v ní tunel na dráty a rozvržené veškeré zásuvky. Takže to je na pikačů. Kdybych to dal tak jak píšete, tak tam není ani zásuvka poblíž a vše by muselo být v nějakých lištách a to né. Takže jsme kde? Manželka chce koupit nový gauč. Tak koupíme dva a jeden dáme jako předěl mezi jídelnou a obyvákem, To už je ale hovnomazec :-)

-- 6. 9. 2019 16:37 --

Pujdu hrát do sklepa a je to :-) tam mám od všech klid.
Pepin83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rejca 6. 9. 2019 16:41

TV stolkem zahradit částečně francouzské okno, dát repra kolem okna a gauč posunout trochu do prostoru... :-D Ten sklep bude asi jednodušší... Já si na TV stolek a repra vyčlenil jednu celou stěnu vedle dveří a přes místnost gauč. Ke koutu od repra je aspoň metr... Na oknech záclony a závěsy. Když to bylo bez nich, tak to bylo o parník horší. Jak se místnost zabydlela (skříně, koberec, nábytek a poličky). Je to už mnohem lepší.
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod Pepin83 6. 9. 2019 21:11

Tak za to by mě manželka ...., posílám tedy Váš návrh. Trvalo by mi asi dva až tři dny předělat komplet elektriku, společně s opravou omítek.
Přílohy
Dům 3.jpg
Naposledy upravil Pepin83 dne 6. 9. 2019 22:01, celkově upraveno 1
Pepin83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 6. 9. 2019 21:35

Jo, tohle je super! Ještě nějaký konferák, kůži z medvěda na podlahu kvůli akustice, akustické panely nebo nějaké police na boky vedle repro a bude to hrát jako z praku.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pepin83 6. 9. 2019 22:30

No teď za tou televizi je příčka z cihel, která dělí druhý byt. Plus akustická izolace a aku.sadrokarton poskládaný dvojitě, který jsem přidával. Na levo od té televize byl průchod, který jsem nahradil skladbou dvojitým akustickým sádrokartonem - akustická vata - dvojit aku.sadroš. Konferák a police nebudou problém, spíš vidím problém v tom medvědovi :-)
Pepin83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 6. 9. 2019 23:07

:D no dobře, nemusí to být přímo medvěd, ale nějaký hustší kus koberce bude stačit. Ta sedačka by mohla být i rohová, přiražena kratší stranou k té příčce vlevo, aby bylo víc místa před tím francouzským oknem a širší průchod. Určitě se dá objednat i s čalouněnými zády, když bude postavena do prostoru.
Má to i tu výhodu, ze obývák bude opticky oddělený a vytvoří se útulnější prostor. Ještě nějakou kytku...
Bože, proč já nejsem bytový architekt? :D (to byl vtip).

No a pak pořešíme tu sestavu, aby se využila i jako ozvučení TV.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pepin83 8. 9. 2019 21:04

Všem zatím moc děkuji, (mám na přemýšlení spousty času). Jsem momentálně pracovně na delší dobu mimo republiku, ale jak budu doma, tak bych se na Vás zase obrátil. Jen poslední prosba, jestli všichni souhlasí s těmi reproduktory plus zesilovačem co je uveden výše. Ono se sice ledaco ještě během té doby změní, ale jen pro inspiraci ať vím po čem pokukovat. Děkuji Pepe.
Pepin83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 8. 9. 2019 22:44

Myslíš tu Yamahu + Warfe? Myslím, že existuje spousta různých kombinací, které můžou hrát stejně dobře nebo i lépe, záleží na tvých preferencích.
Mým tipem by byl Audiolab 6000A
https://www.whathifi.com/reviews/audiolab-6000a
+ např. Monitor audio Bronze 5
https://www.htpshop.cz/reprosoustavy/mo ... -bronze-5/
ale jak píšu výše, kombinací a značek je nepřeberné množství.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 9. 9. 2019 08:55

ako pise Tombas...je mnoho kombinacii rovnako dobrych a asi aj lepsich. Ide o to co preferujes ty, aky styl zvuku, ci mas nejaku oblubenu znacku atd atd. Treba si najst nejaku posluchovku niekde v okoli a ist si tam niekolko moznosti popocuvat. Sam si potom najlepsie vyberies co ti vyhovuje.
Wharfedale Diamond 11.4
Yamaha A-S701
Yamaha CD-S700
Yamaha BD-S473
Samsung UE55KU6472
viking81
Junior

Odeslat příspěvekod Pepin83 10. 9. 2019 22:03

Jj, myslel jsem tu Yamahu a Warfe. Zeptám se zase ještě na něco asi dvě věci (možná to jsou hlouposti), ale nerozumím tomu. 1, Jak to, že ten zesilovač má tak málo watu na ty bedny a stačí to. Nejde mi o to ozvučovat diskotéku. Jen se ptám. Vždycky jsem si myslel že na vybuzení 100W reproduktoru potřebuji 100W zesilovač, ne-li větší z důvodu co nejmenšího zkreslení a pro jak to nazvat: co největší výtěžnost. Vím že hrát to může krásně i při 5wattech. Samozřejmě si najdu pak poslechovou místnost.
2, No a už vůbec nechápu ten zesilovač Audiolab 6000A má jen volume. Co ostatní nastavení - výšky,basy.
Pepin83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 10. 9. 2019 22:35

Začnu od konce :)
Kvalitní zesilovač nic víc, než volume a přepínání vstupů nepotřebuje. S adekvátně kvalitními reprosoustavami přehraje to, co zvukař uložil na CD či jiný nosič.
A ten výkon, to je trochu alchymie. Pro nalezení vhodné kombinace s repro musíš vzít v úvahu nejen výkon reprosoustav (doporučený výkon zesilovače a příkon reprosoustav), ale taky jejich impedanci a citlivost. Všechny tyhle parametry hrají roli při volbě vhodného zesilovače a naopak.
Větší výkon zesilovače není na škodu, alespoň má rezervu a lepší kontrolu, ale není to tak jednoduché a přímočaré.

-- 10. 9. 2019 22:41 --

Tohle jsem sepsal na jiném fóru, takže to nikomu nekradu, to jen pro pořádek.

To se taky nedá takhle říct. Zesilovač klidně může mít mnohem větší výkonovou rezervu, než je trvalý příkon reprosoustavy, ale to neznamená, že to je špatně. Naopak se minimalizuje riziko, že se dostane zesilovač do limitace a dojde k poškození reprosoustav.
Na druhou stranu jsou např. lampové zesilovače s výkonem několika jednotek W nebo desítek W, které dokáží rozehrát reprosoustavy zcela s přehledem. Jak jsem psal výše, pro dosažení určité hlasitosti záleží hlavně na citlivosti reprosoustav.
Abys měl představu, jaká je závislost hlasitosti na citlivosti reprosoustavy a výkonu zesilovače, představ si následující situaci:
Reprosoustava má citlivost 86dB měřeno ve vzdálenosti 1m při výkonu 1W.
Pro zvýšení hlasitosti o 3 dB je potřeba zdvojnásobit výkon zesilovače, tj.
86 dB / 1W / 1m
89 dB / 2W / 1m
92 dB / 4W / 1m
95 dB / 8W / 1m
98 dB / 16W / 1m
101 dB / 32W / 1m
...
hlasitost klesá se zvětšující se vzdáleností od reprosoustavy cca 3 dB / 1m, takže při citlivosti reprosoustavy 86 dB bude ve vzdálenosti 3m a výkonu zesilovače 1W hlasitost 77 dB. Pro dosažení poslechové hlasitosti 92 dB ve vzdálenosti 3m od reprosoustavy je potřeba výkon 32W, pro 95 dB už 64W atd.
Pro dosažení stejné hlasitosti u reprosoustavy, která má citlivost 92 dB (tj. o 6 dB více) je potřeba pouze čtvrtinového výkonu, tj. 8W.

Závěr 1. je, že stejně důležitá, nebo ještě důležitější než zatížitelnost reprosoustav je jejich citlivost.
Závěr 2. je, že při přebuzení málo výkonného zesilovače tento zesilovač produkuje napětí, které je schopné poškodit i reprosoustavy s vysokou zatížitelností.
Závěr 3. je, že zesilovač s výkonovou rezervou je pro reprosoustavy bezpečnější.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rejca 11. 9. 2019 10:05

Jen bych lehce doplnil:

S adekvátně kvalitními reprosoustavami přehraje to, co zvukař uložil na CD či jiný nosič.

Na:

S adekvátně kvalitními reprosoustavami přehraje to, co zvukař uložil na CD či jiný nosič v odpovídající hlasitosti.
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 11. 9. 2019 14:56

Pepin83 píše:No a už vůbec nechápu ten zesilovač Audiolab 6000A má jen volume. Co ostatní nastavení - výšky,basy.

tombas píše:Kvalitní zesilovač nic víc, než volume a přepínání vstupů nepotřebuje. S adekvátně kvalitními reprosoustavami přehraje to, co zvukař uložil na CD či jiný nosič.

U zesilovače je postačující jen regulátor hlasitosti (bez korekcí hloubek a výšek) zpravidla jen v případě reprodukce při vyšších hlasitostech a zejména v dobře akusticky upravených místnostech. Při malé "noční" hlasitosti a mnohdy ve zvlášť akusticky neupravených místnostech je korektor hloubek a výšek a případně loudness pro kompenzaci fyziologických vlastností lidského sluchu užitečná výbava zesilovače.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý