Domácí kino za 25-30k

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Malag 8. 2. 2020 21:25

Na tu sadu od QA jsem koukal, vzhledem k hodnocení vypadá fakt parádně! Na výběr mám ještě tak 2-3 měsíce (než se přestěhujem), tak se snad nenechám za ty peníze (50k) zlákat :D

Mně popravdě nejde o to, že bych si ty bedny snad nemohl koupit, jen si nemyslím, že to pro mně má smysl. Sestava za 50k bude super i na poslech, nikoliv pouze na DK. Z toho mi vychází, že bych za 30k měl koupit slušnou sestavu k DK, která nebude nejslabším článkem v řetězci.

Mám vcelku obyčejný full HD projektor asi za 15k a popravdě na něm nevnímám moc omezení. Jasně, kdybych teď koupil něco o třídu lepšího (řekněme za 30k), tak jsem někde jinde. Pokud to však srovnám s "běžnou" TV, tak mám i s aktuální sestavou daleko lepší zážitek.

Abych se vrátil k bednám. Pod nějakých 200 Hz (hlavně pak pod 100) "hraje" víc místnost než bedny samotné. Proto jsem řešil, zda má vůbec smysl kupovat o 20k dražší bedny, když nemám ideální poslechový prostor. Samozřejmě, že udělám, co bude možné, ale DK by mělo sloužit mně, ne já jemu. Proto vyžaduji rozumnou konektivitu a spokojím se se "slušnou" kvalitou. Nerad bych nakonec běhal a sháněl filmy na blueray, páč full HD z Netflixu "není ono"..

Pak sem nahodím své favority. Vzhledem k tomu, že nejspíš nebudu bedny "schovávat" ke stěně / do rohu, ale pokusím se o jakýsi "audio ostrůvek" (dřevěná komoda na elektroniku a po stranách sloupy, nad tím pak sjíždějící plátno), tak budu muset dost vybírat i podle designu/barvy.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Dimec116 9. 2. 2020 09:33

Malag píše:Na tu sadu od QA jsem koukal, vzhledem k hodnocení vypadá fakt parádně! Na výběr mám ještě tak 2-3 měsíce (než se přestěhujem), tak se snad nenechám za ty peníze (50k) zlákat :D

Mně popravdě nejde o to, že bych si ty bedny snad nemohl koupit, jen si nemyslím, že to pro mně má smysl. Sestava za 50k bude super i na poslech, nikoliv pouze na DK. Z toho mi vychází, že bych za 30k měl koupit slušnou sestavu k DK, která nebude nejslabším článkem v řetězci.

Mám vcelku obyčejný full HD projektor asi za 15k a popravdě na něm nevnímám moc omezení. Jasně, kdybych teď koupil něco o třídu lepšího (řekněme za 30k), tak jsem někde jinde. Pokud to však srovnám s "běžnou" TV, tak mám i s aktuální sestavou daleko lepší zážitek.

Abych se vrátil k bednám. Pod nějakých 200 Hz (hlavně pak pod 100) "hraje" víc místnost než bedny samotné. Proto jsem řešil, zda má vůbec smysl kupovat o 20k dražší bedny, když nemám ideální poslechový prostor. Samozřejmě, že udělám, co bude možné, ale DK by mělo sloužit mně, ne já jemu. Proto vyžaduji rozumnou konektivitu a spokojím se se "slušnou" kvalitou. Nerad bych nakonec běhal a sháněl filmy na blueray, páč full HD z Netflixu "není ono"..

Pak sem nahodím své favority. Vzhledem k tomu, že nejspíš nebudu bedny "schovávat" ke stěně / do rohu, ale pokusím se o jakýsi "audio ostrůvek" (dřevěná komoda na elektroniku a po stranách sloupy, nad tím pak sjíždějící plátno), tak budu muset dost vybírat i podle designu/barvy.

Ved aj s qa sa zmestis do 30k. Akurat kupis bazarove avr ktore v buducnosti vymenis a je po poprleme. Mozno casom este sw.
Ja by som sa tych magnatov bal aby to nebolo prebasovane ale nemam snimi skusenost.
Nemusis sa bat zvuku z netflixu. Nieje to blu ray,ale nieje to ani katastrofa. Staci to.

-- 9. 2. 2020 09:36 --

https://www.l-e.cz/reproduktory/sestavy ... cerna#7237
Dimec116
Junior

Odeslat příspěvekod Malag 9. 2. 2020 13:22

Díky za tipy! Musím v Praze najít nějaký obchod, kde mě to nechají poslechnout. U většiny jsem se setkal s tím, že nižší řady (na úrovni toho Magnata) nemají v nabídce.

Asi bych upřednostnil větší sloupy, které se kmitočtově dostanou dostatečně nízko a vynechal sub. Většina těch levnějších sad má pouze 8" sub, což je stejný/podobný (edit - ok, o kousek větší) měnič jako u sloupů. Nepředpokládám tedy valný přínos (jasně, bude to lépe naladěné, ale těch pár Hz asi nemá smysl moc řešit). Navíc jsem se teďka s prostorovým uspořádáním dostal do lepší pozice na buzení nižších tónů (1-1,5 metru od stěn, což odpovídá cca 1/5 místnosti, čili vcelku ideální pozice).

Jelikož budu mít nakonec bedny o něco blíže k sobě (gauči), tak jsem zvažoval variantu vyhnout se sloupům a koupit dopředu jenom nějaké regálovky + sub. Pokud bych kupoval něco mimo sadu, tak by to asi vyšlo lépe (cenově). Budou výrazné rozdíly mezi např. QA 3020i + 3060s vs. 3050i? (neřeším teďka vysloveně danou řadu, spíš 2.1 regálovky vs 2.0 sloupy). Cenově je to dost podobné (16k vs 19k).

Ještě jedno zamyslení - vzhledem k tomu, že k těm sloupům asi budu muset nechat udělat nějakou skříňku/stůl z masivu (v ceně tak 1/2 až 2/3 těch beden), nebude lepší ty prachy hodit do varianty regálovek + sub a pověsit je na strop? S tím, že by samozřejmě mířily k nohám. Už asi hodně vymýšlím :D Každopáně pokud máte máte tip na nějaké full wave simulační software (aspoň zkušební verze zdarma), tak sem s ním :D

PS - s QA jsem na cca 38k (s levným avr). Bazarové bedny bych i akceptoval, ale bazarové avr nechci. Jednak nebude mít potřebnou funkcionalitu a taky bych se bál o kvalitu.

Otázka, jak pak budou ty QA zvládat filmy bez subu. Přeci jenom hrají až od 44 Hz. To třeba ten magnat nejspíš zahraje (o něco) níž, byť v trošku jiné kvalitě :D
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod pipos965 9. 2. 2020 14:40

Při tvém rozpočtu bych to tak nehrotil.Možnosti jsou omezené za tu cenu to nějak hrát bude a žádný zázrak to nebude tak ani tak. :nenapadne
https://www.czc.cz/onkyo-tx-nr676e-jamo ... DsQAvD_BwE
pipos965
Junior

Odeslat příspěvekod honza.c 9. 2. 2020 15:11

Malag píše: Jelikož budu mít nakonec bedny o něco blíže k sobě (gauči), tak jsem zvažoval variantu vyhnout se sloupům a koupit dopředu jenom nějaké regálovky + sub. Pokud bych kupoval něco mimo sadu, tak by to asi vyšlo lépe (cenově). Budou výrazné rozdíly mezi např. QA 3020i + 3060s vs. 3050i? (neřeším teďka vysloveně danou řadu, spíš 2.1 regálovky vs 2.0 sloupy). Cenově je to dost podobné (16k vs 19k).

Ještě jedno zamyslení - vzhledem k tomu, že k těm sloupům asi budu muset nechat udělat nějakou skříňku/stůl z masivu (v ceně tak 1/2 až 2/3 těch beden), nebude lepší ty prachy hodit do varianty regálovek + sub a pověsit je na strop? S tím, že by samozřejmě mířily k nohám. Už asi hodně vymýšlím :D Každopáně pokud máte máte tip na nějaké full wave simulační software (aspoň zkušební verze zdarma), tak sem s ním :D

V době, kdy jsem kupoval QA, tak jsem na více zdrojích četl, že 3060s není moc dobrý SW a pokud má člověk volbu, ať koupí něco jiného.

Já s QA 3010 osobně při filmech malý výkon nebo nedostatek basů nepozoruju, naopak mam SW mírně stažený, abych nenarušoval harmonii v paneláku a zároveň abych jej cítil.

S tím pověšením na strop máš na mysli atmos repro nebo přední?
Mimochodem při koupi jsem také bral v úvahu možnost upevnění repro na zeď, strop a to má QA dobře vyřešené pomocí jejich držáků. Tady pro představu:
IMG_0485.JPG
Stream DK: Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio DK: Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
Audio PC: Aune x1s, iLoud Micro Monitor, HD58x
Video DK: Epson TW9400+110'' 5D MP/HDR HiViGrey acoustic
honza.c
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 9. 2. 2020 19:04

Malag, proč nevyužiješ některou z nabídek akčních sestav, myslím, že třeba tato
https://www.yamaha-shop.cz/www-yamaha-a ... cerne-v-4#
by mohla být pro tvé účely vhodná.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 9. 2. 2020 21:03

Honza: Bohužel přední - jo vím, že to není zrovna ideální pozice. Nemám moc představu, jak bych to prostorově vnímal, pokud by mi to mířilo řekněme někam k nohám. Vzhledem k odraženým vlnám od země se to dost blbě odhaduje a je tu nejspíš solidní šance zkazit celej prostorovej efekt.

Původně jsem chtěl bedny umístit někam do rohu (abych nemusel dával stůl doprostřed místnosti), ale to by nebylo zrovna nejlepší a efekt by byl možná horší, než kdyby byly na stropě. Nakonec asi půjdu cestou nějakého "audio ostrůvku". Nástřel na obrázcích níže (reál foto + 2D návrh). Lepší řešení mně nenapadlo. Pověšení beden na strop by bylo nejsnazší řešení, i když chápu, že výsledek by nebyl zrovna ideální.

layoutX.PNG
2D nákres

layoutY.PNG
Aktuální stav

tombas - jojo, cestou nějakého setu s největší pravděpodobností půjdu. Zatím řešíme nový nábytek, následně bude asi hlavní kritériem barva beden, vzhledem k tomu, že jsem je nacpal doprostřed obýváku a musejí se nějak hodit ke zbytku .. :D
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Malag 26. 2. 2020 14:22

Nakonec to vypadá, že půjdu do klasiky - nejspíš set 5.0 of Q Acoustics + Denon X2600 + nějaký sub. Cenově se snad vlezu do 50k. V záloze mám ještě Monitor Audio 300. Uvídím, zda mě v pátek něco neosloví na nadcházející výstavě.

Rád bych se zeptal na doporučení subwooferu. Předesílám, že mi jde čistě o domácí kino, na hudbu jej používat nebudu. Vzhledem k velikosti místnosti (36 m2), by to chtělo minimálně 10", ideálně asi 12". Koukal jsem na výrobky od bkelec - konkrétně Gemini 2 (10", 10k) a P12-300SB-PR (12", 15k). Máte s nimi někdo zkušenosti? Obecně mají docela dobré hodnocení.

Nebo radši nějakou klasiku, která je dostupná u nás? Např. Yamaha NS-SW300 (10", 11k) či Polk HTS 12 (12", 11k)?

Díky!
M.
Malag
Junior

Předchozí stránka