Domácí kino za 25-30k

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Malag 5. 2. 2020 16:44

Zdravím, od předchozího příspěvku jsem si to nechal trošku projít hlavou a rozhodl jsem se, že půjdu cestou nějaké plnohodnotnější sestavy. Primární účet sestavy je sledování filmů, hudba pak spíše jako kulisa – avšak s dostatečným výkonem, aby byl zvuk rozumně slyšet ve většině obýváku (5x6 metrů).

Vzhledem k omezenému rozpočtu (ideálně 25k, max 30k) budu muset dělat nějaké kompromisy. Buď koupím vše v jedné sadě (ideálně vč. avr) a nebo zkusím bazar, popř. nějaké výběhové modely za dobrou cenu. Zvažoval jsem variantu čtyř stejně velkých monitorů + centr + sub a nebo klasiku v podobě sloupů + zbylé 3 repro, ale bez subwooferu (asi by se dal případně později doplnit). Nevím, co bude pro sledování filmů lepší, subwoofer se přeci jenom dostane o něco níže než sloupy, takže na filmy by to mohla být lepší varianta. Na druhou stranu by sloupy samotné asi hrály o něco lépe a taky bude snadnější něco solidního sehnat.

AVR bych si představoval 7.x (rád bych případně připojil 2 repro vedle do kuchyně). Ideálně s rozumnou konektivitou – tzn. appkana telefon, BT, Spotify a ideálně integrovaný chromecast (pouštění filmů přímo z pc bez nutnosti řešit kabely). Koukal jsem na Onkyo TX-NR575E či nějaký Denon (S650,750). Je to dostatečné řekněme na repro typu Q Acoustics 3050i? Tuhle řadu bych asi řešil spíš bazarem, otázka, zda s takovým avr (cenově okolo 12k) nebudou bedny citelně trpět. Případně zda to není na levnější repro (obecně entry level, řekněme T50) zbytečně kvalitní stroj.

Ohledně beden samotných jsem koukal např. na Q Acoutics 3500 (bez i) – na uk Amazonu se dají sehnat pod 10 tisíc. Případně výběhové Tannoy Eclipse Three (podobná cena, ale jen černá barva). Nějaký další tip?

Případně jít cestou nějaké levnější soustavy typu T50/T30/T15 nebo Pioneer S-RS55TB. Prostě entry level. Poznám vůbec nějaký rozdíl při sledování filmu? Upozorňuji, že hudbu vůbec neřeším. Aktivně poslouchám spíše venku ve sluchátkách, doma to mám jako kulisu k jiné činnosti. Obávám se, že tady daleko větší efekt místnosti samotné, že rozdíl mezi jednotlivými řadami repro – nebo se pletu?

Díky za info!
M.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 5. 2. 2020 20:14

Ten prispevek tak hezky zacal -
" ....rozhodl jsem se, ze pujdu cestou nejake plnohodnejsi sestavy."
No a pak jsi psal a psal a skoncilo to zase blbě -
".... pripadne jit cestou nejake levnejsi soustavy....proste entry level....doma to mam jen jako kulisu k jine cinnosti."

Škoda, měl's našlápnuto.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 5. 2. 2020 20:27

Jestli chceš jít cestou plnohodnotné sestavy aby to stálo za to, tak svůj rozpočet vynásob dvěma. Jinak to bude jen o kompromisech a jako kulisa bude místo hudby na tomhle lepší ticho.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 5. 2. 2020 21:34

Pánové, s Váma je to těžký. Troufnu si říct, že z pohledu většinové populace je 30k na ozvučení poměrně bohatý rozpočet. Pokud má člověk 100k a nemusí řešit kompromisy, tak si solidní ozvučení vybere za odpoledne. V dané cenové relaci se pravděpodobně nic špatného prodávat nebude. A omezeným budgetem - to je ta pravá výzva! :)

Teď vážně. Sednu si při sledování Netflixu s QA 3050i na zadek oproti obyčejným T50? Znova upozorňuji, že mi jde primárně o filmy a hudbu řeším spíše okrajově (řekněme 90:10). Pokud bych chtěl kvalitnější hudbu, tak si radši koupím sluchátka za 10k a mám vystaráno.

PS - nějaký tip kde by byla v Praze možnost zkusit si poslechnout obě varianty? Nikoliv nezbytně tyto dvě značky, spíš srovnat entry level a střední třídu.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Hydrrra 5. 2. 2020 21:35

Jako zas to nepřehánějte...někomu stačí jako kulisa mikrosystém za 3 tisíce tak proč by někomu nemohl stačit komplet za 35k. Roky jsem poslouchal na komponentech a bednách z entry levelu a byl jsem spokojenej...a ty částky se ani zdaleka neblížily 35k.

Možná by stálo zauvažovat a jít do sterea. Já to taky tak mám, jak na filmy, tak na hudbu a ok (osobně teda nejsem zastánce multikanálu na film, nepřijde mi to jako nějakej zázrak). S AV receiverem na hudbu žádnej zázrak neuděláš. Stereo bedny + zesik za 35 už bude mít docela šťávu.
Hydrrra
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 5. 2. 2020 21:57

Já bych si dovolil upozornit, že se tady bavíme o prostorovém zvuku. Ano k stereofonnímu poslechu si dokážu představit sestavu za 30 tisíc a bude to řekněme solidní sestava. Pro začátek určitě. Zesilovač za desítku a sloupy za dvacet. Ovšem u prostorového zvuku nebudou dva sloupy, ale minimálně pět repro (sub nepočítám). Dál je třeba si uvědomit, že aby hrál AV receiver tak dobře jako stereofonní zesilovač, je nutno jeho cenu vynásobit třema. Alespoň já to tak slyším. Takže ekvivalent stereo zesilovače za deset bude 5.1 AV receiver za třicet. No a zbývá nám pět tisíc, což je jeden kus satelitního repro...
Dále u malinkých satelitních repro hrozí ta věc, že při trošku větší místnosti a nižší hlasitosti nebude kýžený prostorový efekt, ale zvuk se bude rozpadat a bude to stát úplně za prd, takže to budeš muset docela solit.
Jestli si z QA3050i sedneš či nesedneš na zadek oproti T50/T30/T15 (předpokládám, že se jedná o Polk) bude záležet na akustickém prostoru, na tom čím ho budeš krmit a na tom jaké máš zvukové preference, každopádně QA3050i jsou mnohem lepší repro než Polk T50.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hydrrra 5. 2. 2020 23:19

Tak jako sorry, ale když někdo napíše, že má rozpočet 35 tisíc na komplet a tvrdí, že hudbu poslouchá jen okrajově a jen jako kulisu, tak mi přijde tvoje rada, že je potřeba receiver za min. 30 litrů docela úlet. Kdyby napsal, že má rozpočet 70, tak to taky bude málo a nejlepší by bylo min. 150, že?

A psal jsem, jestli by pro něj nebylo lepší za ty prachy jít do sterea... Jestli to má bejt z 90% na filmy, tak si myslim, že 35k je naprosto dostačující rozpočet (i na multikanál).
Hydrrra
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 6. 2. 2020 03:37

Hydrrra: Já to teda napíšu jinak, srozumitelněji. Za dostačující částku na domácí kino, aby opravdu pěkně hrálo považuju částku 60 tisíc vč receiveru a subwooferu. Za stereo bez subu, kterým se bude nahrazovat prostorový zvuk, tedy stereo receiver s Dolby ProLogic a sloupy (aby nebylo třeba subwoofer) bude stačit 30 tisíc. 35 tisíc na multikanál dostatečný rozpočet není, bude to hrát jak z hrnce, obzvlášť v místnosti 5x6m.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 6. 2. 2020 06:26

Proč pořád tlacite lidi do sterea na filmy? I když to bude kino hrát jako z 10 hrnců tak to bude stále na filmy mnohem lepší než jakékoliv stereo. Stereo na filmy jen tehdy když není místo, jinak je to nesmysl, pokud o hudbu vubec nejde..
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod macmanar 6. 2. 2020 06:49

Záleží, co je pro každého prioritou, jestli prostorový zvuk nebo kvalita zvuku.

Osobně používám QA 3050+pma-600 i na filmy a naprostá spokojenost, plný dynamický zvuk s detailem a naprosto čisté a jasné mluvené slovo. (navíc široký prostor scény)
macmanar
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 6. 2. 2020 07:25

:hm
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neis 6. 2. 2020 07:48

Pořád kvalita vs "nekvalita" ale co potřebuješ na filmy a hry? Pořádný prostorový efekt a center, díky kterému nebudou žádné problémy. Hlasy půjdou krásně ze středu televize, což je při nesymetrickem poslechu podle mě důležité.

Jen pro příklad můžu srovnat ps4 sluchátka a BT 990pro, ač kvalitativně o 10 levelů rozdílné sluchátka, tak oboje plní svou funkci výborně. Ps4 Sluchátka jsou na hudbu hrozné protože jsou moc světlé, s moc ostrýma výškama. Ale svou roli plní dost dobře, jsou bezdrátové, lehounké, hlava se v nich moc nepoti, slušně pohodlné a díky svému charakteru a i softwarové emulaci prostoru výborně lokalozují kroky, což je na některé hry velmi podstatné, celkově u všech her jsou jako doma. Ale hudba je na nich opravdu děsná. Takže otázka, jsou tyto sluchátka kvalitní nebo nekvalitní? Podle mě obojí. Z pohledu herních sluchátek jsou kvalitní 8/10 a pohledu hudebnich nekvalitní 1/10, vždy záleží na kritériích.
Naposledy upravil neis dne 6. 2. 2020 08:17, celkově upraveno 1
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 6. 2. 2020 08:16

Já bych v dnešní době a v uvedených cenových relacích nejspíš upřednostnil kvalitnější soundbar se zadními bezdrátovými bedničkami, než velkou a těžkou sestavu domácího kina ze základních komponentů.
Je to čistě můj osobní názor, ale pokud je hudba jen okrajová a jako kulisa, nemá smysl řešit kvalitu stereo zvuku.
Proti soundbaru hovoří požadavek na pravidelný symetrický poslechový prostor, protože prosotorový efekt se řeší pomocí odrazů, což může být v moderních open space obývácích problém. Tam si s tím lépe poradí klasická sestava.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neis 6. 2. 2020 08:20

Tombas: To už je druhá věc a nedá se než souhlasit. Ty máš podle mě asi nejlepší možné řešení, i když na první pohled to vypadá jako volovina, tak je to defacto geniální řešení.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod honza.c 6. 2. 2020 08:52

ahoj, mám menší obyvák (cca 20m) spojený s kuchyní a repro pro DK jsem si pořídil nejmenší Q Acoustic 3010 + denon avr-x2500h. Audyssey kalibraci mám lehce upravenou s posílením jak zadních, tak Atmos repro a prostorový zvuk při filmech je pro mé uši více než dostatečný.
Stereo hudbu z DK ze Spotify využívám jen jako kulisu (žádné sezení ve sweet spotu a analyzování zvuků) a s kvalitou jsem také spokojený.
Místní "smetánka" bude oponovat, že můj AVR je pro hudbu low end, pro ně neposlouchatelný a stereo receiver by byl ve všech směrech lepší volbou. Pro samotnou hudbu určitě ano, ale pro někoho, kdo má jiné priority, což je i tvůj případ, si dovolím tvrdit, že klasická sestava (avr + repro) bude lepší volnou než stereo receiver nebo soundbar.
Chtěl jsi dát 2x repro do kuchyně..moje rada je:

https://www.l-e.cz/q-acoustics-3020i-set-5-0-cerna
https://www.l-e.cz/q-acoustics-3010i-set-5-0-cerna

k tomu dokup nějaký 7.1 AVR - vyzkoušiš set do obýváku a pokud budeš cítit, že ti chybí basy, tak 2x repro posuneš do kuchyně (což bys časem stejně udělal) a namísto nich koupíš sloupy popř. SW.
Stream DK: Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio DK: Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
Audio PC: Aune x1s, iLoud Micro Monitor, HD58x
Video DK: Epson TW9400+110'' 5D MP/HDR HiViGrey acoustic
honza.c
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků