Monitor Audio Bronze 5

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod anton12345 7. 2. 2020 08:59

Houbičkar píše:Staci nam komická revue na HEF a hifiroom.

Mozno zavitaju aj sem a to budu este len debaty :-D.
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
Google Music, YouTube Premium, Netflix, HBO Go
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 7. 2. 2020 09:08

Moje sestava je k ozvučení TV. Nic víc nic míň. Hudbu poslouchám na sluchátka.
Ale debaty o tom jestli líp hraje kabel za deset tisíc, nebo za dvacet, zda je správně zahořený, jestli líp hraje modrý nebo černý bych asi opravdu raději nechal hochům na hifiroom. Poslední dobou se snažím poslouchat hudbu a ne jednotlivé části řetězce.
Chord Mojo -> Audiosense T800
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 7. 2. 2020 09:16

anton12345 píše:
Houbičkar píše:Staci nam komická revue na HEF a hifiroom.

Mozno zavitaju aj sem a to budu este len debaty :-D.

No prave, ja v minulosti absolvoval nejakou tu navstevu u " skalních " , coz z hlediska poslechu extremne vydarenych sestav v řádu vyssich statisiců bylo prijemne zpestreni, ovsem bohuzel nastaly i ty sektářské chvilky s woodoo, kdy jsem byl za nahluchleho ignoranta, páč jsem nebyl schopen pozitivne opevovat vymenu podlozek, sitoveho kabelu a nozicek ceraball behem produkce. Ale nehaním, vlozili do toho nemaly peniz, denne hodiny casu a maji radost jak maly deti. Kazit to nikomu nebudu.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod trnavák 7. 2. 2020 12:10

"Stačí nám komická revue na HEF a hifiroom."

Sám mám technické vzdelanie a niektoré veci mi rozum neberie. Bol by som rád, keby som pri výbere audiokomponentov od určitej cenovej hladiny, ktoré o sebe tvrdia že sú HiFi, už nemusel riešiť čo si s čím sadne, ale keby som mohol vyberať už len na základe vzhaľu (designu), či chcem malé 2p bedne a k tomu zosilňovač trebárs 80 W, alebo veľké 3p bedne a výkonnejší zosilňovač 200 a viac W, to akú má ktorý zosilňovač konektivitu, či má alebo nemá korekcie atď.

Problém je že je to dosť alchýmia namiešať komponenty (zvuk) tak, aby bol kvalitný a zároveň prenášal emócie. Ja nemám rád analitický, rozpitvaný, megadetailný zvuk, ktorý mne znie sucho, neprirodzene a bez emócií.

Zosilňovače so skreslením v rádoch tisícin percent hrajú diametrálne inak, preto ma ani neprekvapuje, že káble rôzneho materiálu a konštrukcie menia zvuk. Tiež mi nie je divné, že niekto (vrátane mňa) rieši nožičky, podložky (čiže odtlmenie, rezonancie) o správnej plohe, výške a natočení reproduktorov ani nemusím hovoriť.

Nerozumné je do toho vrážať nezmyselne vysoké čiastky, väčšina týchto vecí ide spraviť samodomo (DIY).
Smiešne je ak niekto kúpi repro kábel za 45.000 Eur a roztrihne ho na poly s kamarátom, aby "ušetrili".

Je to koníček a zábava takéto veci skúšať, ak z toho nie je frustrácia, kvôli zbytočne vysokým nákladom.
P.S. Možno by to admin mal niekam preložiť. lebo sem to naozaj nepatrí.
Naposledy upravil trnavák dne 7. 2. 2020 13:58, celkově upraveno 1
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod samurraj 7. 2. 2020 12:54

Pánové, především nechci, aby zde vznikla nějaká zbytečná debata, "jestli je lepší to nebo ono"
Berte v potaz to, že jsem, co se týče audia úplný laik. Doteď jsem měl u TV zapojené 14 let staré PC reproduktory Z-5500. Na můj vkus hráli krásně, když jsem pak slyšel ty Monitory Audio Bronze 5, tak to byl prostě diametrální rozdíl. Ano, samozřejmě souhlasím, že je to pro někoho levná sestava za těch +-70 tisíc, které mě to stálo, ale pro m, jako pro laika je to kotel peněz a určitě kvalitativní posun ve zvuku o 1000%.

Já nejsem žádný audiofil, ba ani nemám hudební sluch, takže hledat rozdíly v tom, že tamty bedny zahrají výraznějí smyčec, tamty zase saxofón apod. je pro mě úplně mimo. Já se jen chtěl posunout o level jinam, nic víc. Proč vlastně řeším ty kabely...např. u HDMI v délce 20m s a bez pozlacených kontaktů je sakra rozdíl. Obyčejný kabek mi ba tu délku u vysokého rozlišení občas cukal, u dražšího vůbec. Ale samozřejmě v době když jsem ty kabely kupoval tak to teprve bylo ve vývinu, dnes je HDMI 2.1 a asi je to o něčem jiném.
samurraj
Junior

Odeslat příspěvekod Malag 7. 2. 2020 14:22

Tak zrovna kabely, které si může kde kdo proměřit obyčejným RLC metrem bych asi jako úplně kritické neviděl. Stačí dostatečný průřež a konektory.

Mimochodem ten článek je myšlen vážně? Maxwellovi rovnice? To je trošku těžký kalibr. Jako teorie dobrý no, ale zapoměli u toho obrázku o šíření elektromagnetických vln doplnit, že se nejedná o Hz ani kHz, ale spíše MHz či GHz - to jsme přeskočili pěkných pár řádů. On ten článek vlastně nic kromě prezentace vyšší matematiky neřekl.

Jediný efekt, který to může mít je vložená impendace do řetězce. Stejně tak, jako si různé bedny sednout s různými zesilovači, tak si dovedu představit, že se to ve výsledku může "nějak" projevit.

Zrovna elektromagnetickými vlnami se zabývám profesně, tak jsem měl potřebu se k tomu nějak vyjádřit :D

EDIT - u HDMI je to to samé. S roztoucí délkou kabelu roste impendace. Jenomže tady se bavíme o digitálu, nikoliv analogu. První generace HDMI běhaly v řádech desítek/stovek MHz, teďka už jsou těžce v řádu GHz (1 000 000 000 Hz). Zde už mají parametry (impedance) kabelu sakra vliv. Pokud se bavíme o kHz, tak je to skoro "stejnosměrný signál", takže jde primárně o čistý odpor (ok, možná u výšek už se projeví i parazitní vlastnosti - C/L).
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 7. 2. 2020 16:08

Ty, samuraji, aby sis to nevysvetloval zle. Ja nepovazuju 60.000kc za castku, kterou sbiram denne na chodniku, to tedy opravdu ne. To jestli mam a nebo nemam v soucasnosti drazsi sestavu neni už vubec rozhodujici. Psal jsem to v kontextu beden v uskupeni 5.1. Ono to vypada honosne, ta castka 45-47.000kc za ne, ale prepocti si to na stereo. Ty bronze se prodavaji za 17.000kc +-. Na nejakou "kabelománii" jsou to v obecnem pohledu porad lowend sloupky. Proste treba jako regaly za deset. Tu konecnou cenovku samozrejme sroubuje sub, centr, satelity. Pak to vypada zcela jinak. Treba ja si o sve stereo sestave myslel, ze uz jsem nekde v lepsim strednim pasmu, coz o to, hraje to fajn. Jenze vse je relativni, navstevuji kolegu kilometr ode mne a jsem nucen čučet a poslouchat jeho accuphase a kef, bratru za petinasobek me sestavy a opravdu po prichodu domů nemam vubec chuť, otevirat dvere me poslechovky. Rano me to sice prejde a slibuju si, ze jsem byl u nej naposled.....ale neco mu provest musim....asi mu propichnu gumu u auta....
Naposledy upravil Houbičkar dne 7. 2. 2020 16:12, celkově upraveno 1
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 7. 2. 2020 16:11

:D nebo membrány v těch jeho KEFech.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 7. 2. 2020 16:19

Tak to by byla svatokradez, za to bych sel do pekla, to fakt ne!!! Ani nahodou!!!......mimochodem z ceho jsou ty membrany? Stacil by na ne obyč perořízek?
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dimec116 8. 2. 2020 00:31

Pridam svoju skusenost s kabelazou.
Moja prva "zostava" DK bola Logitech Z906 :)
Original je knemu dodana na prepojenie taka tenka dvojlinka ako u starych vezi z repro do veze.
Pri stahovani som jeden kabel stratil tak som to prepojil kablom 4 x 1,3 mm2(zapojenie do kriza) co som mal nachystane na tahanie kabelaze pre DK v novom dome co som staval. Zvuk uplne iny,hrubsi,mohutnejsi,pre mna neprirodzenejsi..hlavne pri hovorenom slove to bolo velmi pocut. Nastastie som neskor nasiel original tenky kablik a vsetko bolo zase ok :) preto osobne odporucam pri domacom kine kde idu kable priamo z AVR do repro( ziadny pre amp) pouzit rovnake. Jedno ake,hrube ci tenke dvojlinku ci zapojenie do kriza,ale nech su rovnake. Samozrejme idealne nech je aj DK set,nie kazde repro inej znacky.

Momentalne mam aj referencnu stereo zostavu. Kablov som co-to vyskusal,ci uz signalovych,zdrojovych alebo repro kablov. Rozdiely tam samozrejme su, nazvime to, v charakteristike zvuku. Kazdy kabel ma to svoje. Ja nerozumiem ako to niekto nemoze pocut. Pritom mam hroznu ale ze hroznu akustiku.
Asi 3 dni mam doma novy RCA Van Den Hul The First Ultimate MKII ktorym som nahradil obycajny rca v cene 10-15€ na prepojenie gramofonu a predzosilnovaca. Skoro som odpadol. Placebo? Hmm. Neviem. Tazko. Pri pocuvani mojej oblubenej platne Nirvana unplugged in NY som zachytaval v pozadi slova jasne a zretelne ktore som pred tym ,nepocul. Zvuk nabral priestor,dynamiku,detaily. Ak je to placebo,vobec mi to nevadi. Som teraz jeden z tych malych chlapcov ktory sa znova tesia a ponahlaju domov aby si pustili hudbu :)
Dimec116
Junior

Odeslat příspěvekod samurraj 8. 2. 2020 08:24

Hele chlapi, ještě řeším jednu věc. Dnes mi konečně přišla televize a budu jí dávat na zeď. A řeším problém s těmi předními repráky. Jde o to, že když dám TV přesně na prostředek stěny, tak reproduktory levý bude od tv blíž než pravý viz obrázek. A teď otázka, bude to něčemu vadit? nebude zvuk nějak zkreslovat. Vím, že všude je většinou symetrické. Nebo mám dát tu tv jinak? Babo raď.
Přílohy
repro.jpg
samurraj
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 8. 2. 2020 12:42

Já bych tu TV posunul tak, aby byla pokud možno uprostřed mezi reprosoustavami.
Ani na tom obrázku ji nemáš uprostřed stěny, myšleno jak jsou ty šuplíky.
Ten levý okraj TV dej alespoň zároveň s okrajem té vrchní police (nebo co to je). I když to nebude úplně uprostřed, bude to lepší.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod samurraj 8. 2. 2020 13:15

Asi jo, já to dneska s manželkou tisíckrát vyměřoval a asi to opravdu bude lepší, jak říkáš. Díky
samurraj
Junior

Předchozí stránka