Stereo sestava 40-60k+, cca 30m2

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Yiakubou 9. 3. 2020 17:18

Ahoj kolegove,

Pred tydnem jsem se prestehoval do vetsiho a konecne si muzu splnit jeden ze svych snu, a to nefrcet jen na sluchatkach a near-fieldech a poridit si radne stereo! Je tu spousta podobnych vlaken, vse sleduji, ale kazdy mame nejake specificke pozadavky, nebo otazky, tak jsem si zalozil vlastni vlakno.

Co posloucham:
Pojede na tom asi hodne telka do pozadi, pak streamy z Netflixu, HBO, atd... a herni konzole. Ale hlavne hudba. Co se tyce hudby, tak funk, pop, rock, hip-hop, EDM (od nejcasteji po mene caste). Hlavne chci, aby to dobre hralo zive nastroje. To ostatni predpokladam pak bude v ramci rozpoctu dostacujici.

Zdroj:
Do TV mam pripojeny set top box, PS4, Switch a soundbar. Hudbu poustim jinak na PC pres Tidal. Momentalne posloucham pres Senn HD 650 + Schiit Valhalla 2 + Bifrost Multibit.

Mistnost:
Stropy jsou ve vysce cca 2.6m, layout a foto prilozeno. Repro bude u TV, layout nelze prilis menit, akusticke upravy asi temer nemozne, tohle proste moc menit nemuzu. Stena za televizi je oblozena nejakymi dlazdicemi s plastickym vzorem kamenne zdi. Aspon je tu pomerne tezky koberec a tezke zatemnovaci zavesy pred franc. oknem, ktere zaroven funguje jako vstup na balkon. Na prave stene jsou take niky, ktere by treba mohli trochu pomoct. Jinak moc nevim, co se tady da vymyslet, aniz bych musel pridelavat panely na zed. Bohuzel prave repro (pokud to bude sloup) bude pred rohem sedacky, asi neni dost mista, abych to vic prostorove oddelil.
Obrázek
Obrázek

Rozpocet:
40-60k, mozna i 70k se trochu bojim, ale vice v otazkach nize. Bazaru se nebranim, ale spise vse nove.

No a ted otazky, nez se ponorime do detailu:

1/ Rozpocet mam celkem flexibilni. Nejdriv jsem si rikal, ze do toho dam 40, pak 60 a ted se trochu bojim, ze to bude tak 70 (stereo receiver cca 30k treba Marantz PM7000N a bedny cca 40k treba B&W 603). Co by me spis zajimalo, jak moc vyrazny rozdil bude u sestavy za 40K vs za 60-70K, pokud to vubec jde nejak popsat? Bude to nejak vyrazne slysitelne, nebo spis takovy posun o krok vys, ktery spise ocenim po case, az si zvyknu a zacnu vnimat vetsi nuance?

2/ Regalovky, nebo sloupy? Normalne bych chtel sloupy na tuto mistnost, ale nevim co s tim rohem sedacky a jestli by pak nebylo lepsi dat regalovky na stojany, ktere by byly nad urovni rohu sedacky

3/ Jaky typ zesilovace / receiveru? Stereo sitovy receiver, nebo jenom zesilovac + DAC a nejaky streamer zvlast? Nebo uplne vsechno zvlast? Predpokladam, ze HDMI vstupy k nicemu zvlast nebudu potrebovat. Vse co ma HDMI je zapojene do TV (LG OLED B8) a z TV bych to poslal asi optickym kabelem do receiveru, pokud by to takto slo a hudbu bych poustel z Tidalu pres sit. Nejradeji bych to mel co nejjednodussi a vse v jednom (a la treba jiz zminovany Marantz PM7000N), chapu ale, ze takove reseni nemusi byt nejlevnesji, nebo v sobe muze ukryvat nejake kompromisy a problemy.

4/ Chapu, ze pri takove investici je dobre si to poslechnout. Doporucili byste nejaka mista v Praze a okoli, kde bych se mohl domluvit na poslechu (a klidne i koupi) vicero kombinaci?
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Modrý 9. 3. 2020 17:38

Ahoj, k otázkám za mne:

1) Pokud jsi v hifi spíše nezkušený, nebudeš rozdíl mezi sestavou za 40 a za 70k Kč vnímat nijak dramaticky. Rozdíl bys slyšel, ale oceníš ho až s nasbíráním více zkušeností s poslechem.

2) V rozhodování jestli sloupy nebo stojanovky nehraje ta sedačka skoro žádnou roli. Pro oboje je situace, kdy na jedné straně je blízko u bedny rozměrná látková sedačka, která požere dost středů a výšek, a na druhé straně volný prostor, "smrt" pro levopravou lokalizaci a frekvenční vyváženost mezi L a P kanálem.

3) Marantz PM7000N je dost fajn, s tím chybu neuděláš. Třeba časem uvidíš, že byt to či ono chtěl kvalitativně posunout dál a budeš se rozvíjet cestou jednotlivých komponent. Nebo taky ne.

4) Pražská hifi studia lze doporučit prakticky všechna, která nabízejí komponenty, které hledáš. Google prozradí adresy a kontakty.

Hodně štěstí :-)!
Modrý
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 9. 3. 2020 23:09

Když tu sedačku šoupneš naproti TV a vedle ní ještě to křeslo tam, kde máš teď sedačku, uvolníš prostor před pravou reprosoustavou a výrazně pomůžeš kvalitě reprodukce.

Vzhledem k velikosti místnosti by byly lepší sloupy s větším objemem ozvučnice, ale i vetší regálovky na stojanech by pro bližší poslechovou vzdálenost udělaly dobrou službu.

Pokud jde o zesilovač/receiver a repro, tak těch možností a kombinací je nepřeberně.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 10. 3. 2020 18:04

Diky za prispevky.

Posunout sedacku pred TV urcite vyzkousim, akorat pak nastava problem, ze kreslo vedle ni uz je moc bokem a zasahuje do pruchoziho prostoru na balkon, coz je pro nas dost neprakticke. Kazdopadne to urcite timto smerem budu zkouset, nejake moznosti asi budou.

Nicmene jeste doma nic nemam, tak bych rad pozadal o doporuceni, na jake modelove rady / znacky se zamerit.

Styl hudby je popsan v uvodnim postu. Jeste doplnim, ze opravdu nemusim studiovy, totalne neutralni charakter prednesu. Jako sluchatkovou sestavu pouzivam Sennheiser 650 + Schiit Valhalla 2 + Schiit Bifrost Multibit, coz ma celkove ponekud teply a temny charakter, ktery mi vyhovuje, ale nekdy je to az prilis. Vubec bych se nebranil necemu o kousicek ostrejsimu, ale aby si to stale zachovavalo spise teply a prijemny charakter.

Hodne se tu pise o Marantz PM7000N, ktery jsem sam zminoval a ktery by tomuto charakteru mel odpovidat a zaroven byt dostatecne univerzalni pro me zanrove rozpeti. Jake byste k tomu doporucili alternativy? A jake sloupy k tomu?
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tibormi 11. 3. 2020 19:19

Hi.
Já měl Tannoy DC6T SE za cca 25k, které přesně sedí na Tvůj popis zvuku co máš rád. Teď jsou samozřejmě nové produkty, zkus Fyne Audio, to jsou lidi od Tannoy, jestli se nepletu, model F501 by měl být charakterem podobný, ale detailnější. Žádný světlý zvuk, což B&W 603 budou více. Určitě jsi je někde poslechni.
Ve studiu ti určitě řeknou jaký zesilovač k nim bude nejlepší.

-- 11. 3. 2020 19:20 --

Možná i ten Marantz PM7000N by mohl fungovat, ale to jsou jen mé dohady.

-- 11. 3. 2020 19:21 --

https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... audio-f501
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 11. 3. 2020 22:12

Teď to neber jako doporučení, spíš jenom tip na poslech a tvé vlastní posouzení.
Bluesound Powernode 2i v2 (s HDMI) je takové moderní zařízení all in one - zesilovač, DAC, streamer, multiroom zařízení, podpora Tidal MQA a spousty dalších služeb.
Třeba v kombinaci s Monitor Audio Silver 6, Dali Spektor 6 nebo Dynavoice Definition DF-6 nebo DF-8...
Není to asi tak úplně skutečné hifi, má to spíše takový moderní zábavnější zvuk, není synteticky přesný ani úplně neutrální, ale jako centrum domácí zábavy si vede dobře.

Pokud chceš zůstat u klasicky dělených komponent, tak třeba Audiolab 6000A, NAD C368, Rotel A11 a opět spousta dalších.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hijk 12. 3. 2020 12:12

Taky pošlu svůj tip, HYPA 17+ VMA 1 SL... Osobně mám teda VMA1 EVO, ale SL má kamarád a hrajou taky skvěle.
hijk
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 12. 3. 2020 18:04

Ale to už jsi dost i přes horní cenovou hranici a pořád v tom nemáš předzesilovač (HYPA 1 - 18400,-), DAC (DAC 1 NG basic - 19900,-) a nějaký streamer cca 10 tis. a kabely cca 2tis.,-.

Suma sumárum by tahle sestavička stála bratru 122 tis. a to už je suma, za kterou se dá pořídit i slušná stereo sestava :D.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vencaxxx 12. 3. 2020 19:42

streamer I DAC se dá postavit na Rpi kolem 3k komplet.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 12. 3. 2020 19:44

Dá, používám Raspberry, ale má to i svoje mouchy.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hijk 12. 3. 2020 20:51

No má už Schiit Valhalla 2 + Bifrost Multibit, což by pro začátek mohlo stačit...
Já to mám vyzkoušené jak s Hypa 1+DAC, tak i s Pro-Ject Pre Box S2 Digital(10k), nebo CA Dac/Streamagic, (řazeno sestupně podle kvality) a hraje to dobře.
hijk
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 12. 3. 2020 21:54

Ale proč investovat do sestavy desítky tisíc a pak to zabít laciným RPi nebo čínským dacem za $100?
Mělo by to být vše vyvážené, jak zvukově, tak cenově, jinak jsou to z velké části vyhozené peníze.
Psal, že poslouchá Tidal, tedy by se hodila HW podpora MQA v DACu, PC jako zdroj je problematický, takže streamer, který umí po LAN nebo wifi streamovat z NASu atd.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 12. 3. 2020 23:11

Já co se zvuku týče nemůžu Rpi nic moc vytknout. Výběr zvukových karet je obrovský a některé jsou opravdu velice dobré (Allo, Mamboberry) a hraje to jak DACani za deset patnáct litrů. Spíš jsem viděl problém v rozhraní, ovládání mobilem, případně stream z PC nemusí být nejpohodlnější, ale jdou k tomu dokoupit dotykové displeje atd, ale už to pak není za tři tisíce. Dál k tomu koupit nějaký lepší zdroj jako iFi iPower (další skok v ceně).
Ale co mě na tom nejvíc vadí, že pokud se to softwarově vypne, je nutno přerušit napájení, aby to šlo pak znovu zapnout a náběh není za vteřinu. Prostě samo domo, není to pro každého. Na druhou stranu za málo peněz hodně muziky.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 13. 3. 2020 08:54

U DACu záleží především na implementaci převodníku a kvalitě analogové části, která má na výslednou kvalitu zvuku největší vliv.
Samozřejmě PC lze jako zdroj použít, ale měl by to být speciálně navržený komponent jen pro tento účel.
Např. něco v tomto stylu (neberte to jako reklamu)
http://www.kabelguru.cz/product/audio-p ... nts_header
Pokud má zesilovač kvalitní vestavěný DAC, je lepší primárně využít tento a tím omezit vliv propojovacích kabelů.
Pak už naprostou většinu požadavků vyřeší kvalitní streamer.
Nevíme, jak náročný je Yiakubou, ale rozpočet má slušný a je zbytečné celé řešení komplikovat komponenty s náročnou nebo neintuitivní obsluhou.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hijk 13. 3. 2020 11:17

Já jedu přes HTPC+NAS, přehrávání ve Foobaru (se SOX resamplerem) případně Kodi ovládané přes aplikace v mobilu-->DAC-->předzes-->koncák. Pro mě ještě velmi přijatelná a levnější varianta je ještě HYPA10 + VMA2 S.

Pár let mi taky trvalo, než jsem si prošel kolečkem výběru komponent a ujasnil jsem si, že chci kvalitní stereo. Rozhodující byla návštěva vmaudia a poslech Hi-res nahrávky na VMA+HYPA, pak už nebylo cesty zpět :)
hijk
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků