Reprosoustava 5.1 / do paneláku

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pixa07 9. 4. 2020 20:46

Zdar Všem,

tohle zde bude již ohraná píseň.... po pořízení nové TV přišel novej tv stolek, novej nábytek, nová dekorace atd...... jen bytná je pořád stejná ;-)

také jsem nahradil letitej AVR od Sony a pořídil novej AVR Pioneer VSX933, no a teď bych rád také nahradil reprosoustavu. Již řadu let mám Jamo A210PDD, se starým AVR to tak nějak po celou dobu stačilo, ale rád bych něco jiného. V hledáčku mám setavu Q Acoustics 7000i set 5.1. Jsem omezen prostorem klasického panelákového pokoje (žádná HIFI paráda) rád bych zůstal u kompaktních rozměrů a využítí bude 90% film + PS4, těch 10% občas rádio a něco co poslouchá bytná, ale na to nekladu žádnej důraz. Rád bych se zeptal, jakej je to nápad (dobrej/špatnej) je něco jiného v ceně té Q Acoustics tedy 27tis. co by stálo za úvahu?
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dargy 10. 4. 2020 07:14

Ja by som to vyskladal na rade Monitor audio bronze. Prichadza nova rada a myslim ze v studiu ti urobia dobru cenu na cely set.
Monitor Audio Bronze 1 2x par. 660 €
Monitor Audio Center 200 €
Monitor Audio Bronze W10. 650 €
Myslim ze zjednas nejaku zlavu. Ak by to bolo cez tvoj rozpocet da sa pouzit aj iny subwoofer inej znacky lecnejsi.
Ono vymenit tie plastove Jamo za ine podobne velky posun teda nebude. Ten sib evo som pocul. Slabina je woofer. Nehra to zle ale oproti tomu setu od Monitor Audio budes zvukovo uplne inde.
Ani ten qa 7000i by som nezatracoval. Tam je aspon fajn woofer.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 10. 4. 2020 07:48

Ako moc kompaktné rozmery potrebuješ? Za tu sumu to poskladas na 3020i, 3010i, 3090i a ostane ti aj na kvalitny sw..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 10. 4. 2020 18:11

Děkuji všem za nápady ;-)

ta sestava od Focal 5.1.2 vypadá dobře, jen tam mám (nevím zda oprávněnou) obavu z toho subu, má to reproduktor směrem do podlahy a opravdu nerad bych rušil sousedy, ale prd tomu rozumím, možná to tak nefunguje.

setava od Audio nebo sestava od Q Acoustics, tam mám problém se středovým reproduktorem.... nemám ho kam dát :nenapadne na přední velké sloupy bych místo měl, ale ten střed je fakt problém.

vono vůbec to rozmístění není ideál, sub také nemohu mít před sebou, teď ho mám na zadní stěně.

takto to mám teď, omluvte mou tvořivost :oops:

pokoj.png
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 10. 4. 2020 18:23

No mám obavy, že v paneláku ti bude rušit jakýkoliv sub sousedy a je jedno kam má výdech, protože to rozechvěje zdi a přes ty se to bude šířit sakra dobře.
iMAC -> Audirvana -> Chord Mojo -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 10. 4. 2020 19:06

To máš asi pravdu, ale soused za zdí si zatím nestěžoval a to jsem se ho ptal, dole se starají o postiženého chlapce a jim bych to rozhodně nerad stěžoval. Hodně nahlas to taky nepouštím, což je také důvod proč bych rád změnu, u stávajících repro, to buď řve, nebo není slyšet dialog, takže sedím furt s prstem na volume. AVR co jsem pořídil má tu automatickou kalibraci, tou se to trošičku zlepšilo, ale ono to pořád není. Možná na to jdu špatně,což by nebylo u mě vůbec divné.
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 10. 4. 2020 19:17

Ono se to těmi zdmi krásně nese třeba i o pět bytů dál všemi směry.
To co popisuješ s dialogy je nějaké zmršené kódování prostorového zvuku tím, kdo dělal rip dělá to i u vícekanálových systémů. Dodnes jsem se nedopátral čím to je, dělá to každému a nikdo neví co s tím.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod honza.c 10. 4. 2020 19:29

To potvrzuju, od pondělka si nový soused každé ráno pouštěl k*revsky nahlas nějaké české cajdáky, že jsem to slyšel o dvě patra výš i v naší ložnici...když po x zvonění a mlácení na dveře nechtěl otevřít a nechat si vysvětlit, že je hudba opravdu nahlas, ať má trochu soudnost k ostatním sousedům, tak pomohlo pouze vyhození hlavního jističe jeho bytu a čekat než otevře..poté jsme se již domluvili :)...To jsem ale trochu odbočil.
K odhlučnění repro, SW existuje levnější/drahší řešení, které dokáže hodně pomoct právě rezonanci, která dělá velkou paseku, obvzlášť pokud bydlíš v paneláku.
Stream DK: Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio DK: Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
Audio PC: Aune x1s, iLoud Micro Monitor, HD58x
Video DK: Epson TW9400+110'' 5D MP/HDR HiViGrey acoustic
honza.c
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 10. 4. 2020 19:41

No a teď jsem úplně v pr.... :roll: V tomto opravdu nejsem žádný odborník, ale tak nějak má zafixováno, že bez subu není kino. Ten co je v té sestavě QA 7000i je na hrotech, to by mohlo trošku pomoci proti rezonancím. Jak jsem psal, současný mám na zdi a zatím klid od sousedů.
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 10. 4. 2020 19:46

Ty zvukové vlny se nesou vzduchem a rozkmitají následně zdi. Hroty pomůžou, ale jen trochu. Nízké frekvence se prostě v panelech šíří extrémně snadno. Samozřejmě pokud si nikdo nestěžuje a ty to nesolíš v jednu v noci, to nikomu nemusí vadit.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 10. 4. 2020 19:56

Tak uřčitě tomu nedávám žádné grády pozdě večer, nejsem magor. Jak se v tom výběru teď plácám, koukám, že dělají sestavy 5.0 (fakt dlouho sem to vůbec nesledoval) je má doměnka správná, že když bude trochu lepší přední repro, dá se bez subu žít?
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 10. 4. 2020 20:14

Je :-) záleží ako dobré to predné repro bude..ked zahrá dostatocne nízko, tak áno..myslim že 3050i by si v pohode prevadzkoval bez sw.. Napr
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 10. 4. 2020 20:28

Zkus si pohrát s nastavením kalibrace u avr, jsou tam často funkce, které dost pomůžou u denonu jsou to funkce dynamic eq a hlavně dynamic volume. Popř. jen na tvrdo nastav vyšší hlasitost centru. Rozbije to sice celistvost prostoru, ale minimálně na noční filmy super věc. Ve stereu je problém s dialogy snad u všeho, často i u nativních dabovanych 2.0, ale neřešitelný problém to není. Paradoxně velmi pohodlně a lépe to jde vyřešit u 5.1 zvuku, kdy třeba kodi umí zesílit manuálně středový kanál a takových +10db až +15db vždy stačilo. Ale ve tvém případě bych si pohrál s nastavením. Někde bude určitě problém, aspoň budeš vědět na co se pak zaměřit, až si koupíš nové bedny:)
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 10. 4. 2020 20:39

Já nemám vícekanálový zvuk, ale na ozvučení TV a filmy pouze sestavu 2.0 se sloupy a stereoreceiver, co umí pseudoprostorový zvuk. Hraje to překvapivě dobře a basů je u filmů tolik, že mně ani nenapadne smutnit po subwooferu a taky mám strach o sousedy.
Jinak pokud máš vícekanálový zvuk a hraješ potichu, zvuk se rozpadá a prostorovost mizí, ale tos určitě vysledoval sám.
Osobně si myslím, že jsou do paneláku sloupy vhodnější, než malé regálovky, protože podstatně líp vyplní prostor zvukem a nemusí se pouštět tolik nahlas.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 11. 4. 2020 08:47

Proč by to měla rozpadat prostorovost? Ano pokud máš zesílený center, tak ano pak se prostor naruší. Ale pokud to necháš na kalibraci, tak je zvuk perfektní. Na noční tichý poslech mě třeba hodně zabírá dynamic volume, které upravuje hlasitost tichých a hlasitých zvuků, předpokládám že to prostě jen sníží DR.. Nemám sice zatím surroundy, ale bude to podle mě stejne jak u centru,kdy se kalibrace postará o perfektní sladění.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 11. 4. 2020 09:37

Ja mam viackanalovy zvuk a ziadna priestorovost sa mi pri nizkej hlasitosti nerozpada. Akurat pri nocnom posluchu kvoli susedom stisim subwoofer.
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
Google Music, YouTube Premium, Netflix, HBO Go
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 11. 4. 2020 10:46

diskuzi jsem podrobně nečet, tak přidám jen pár poznámek:
na obrázku máš prostor na sloupy, takže bych je preferoval před nějakými mini budkami pro špačky :)
vzhledem k tomu, že nechceš rušit sousedy, tak se vykašli na sub, sloupy nějaké ty basy zahrajou.
jasně že na film to nebude nic moc, protože výbuchy, otřesy atd. nezahrají tak, jak by bylo potřeba, ale na to nemáš stejně podmínky.
DK prostě chce určitou hlasitost, aby vše pěkně vyniklo a pokud si ji nemůžeš dovolit, tak je problém...
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 11. 4. 2020 11:31

Díky za vaše postřehy.

@viking81 - sestavu kde jsou ty 3050i jsem právě našel, už jsem také ženě naznačil, že dva měsíce starej tv stolek bude nahrazen jiným, pak bych mohl umístit centr "klasických" rozměrů.... jenže ty 3050i mají zadní basreflex, na netu jsem našel, že je nutné dodržet odstup od zdi aspoň 30cm a to je neřešitelné. Jinak vypadají fakt dobře, zde je na ně mnoho doporučení a recenze taky dobře.

@neis - s nastavením už jsem dělal vše možné, centr na max a tak dál. Nicméně o dodatečném nastavení zvuku v Kodi jsem nevěděl. Vero 4K + Kodi používám jinak k maximální spokojenosti. To nastavení určitě zkusím.

Jinak jak píšete s tou prostorovostí, tak na tom něco asi bude, je sakra rozdíl pustit film během dne trochu nahlas než potichu v noci. Tím zde nechci rozpoutat dohady, je to jen můj laický názor.

Podmínky v paneláku opravdu nejsou ideál, ale víc jak deset let jsem "spokojeně" žil s těma Jamo a teď bych rád změnu. Tušil jsem že to nebude jednoduché a jsem smířen z mnoha kompromisy.... prostě panelákovej pič... :-D

Teď jen co vybrat, aby to dělalo trochu radost. Zátím jsem se domotal ke třem možnostem.

Tohle jsem vybral hned na začátku, jen netuším jak velkej rozdíl je mezi slim a plus. Cena je stejná.
https://www.l-e.cz/q-acoustics-7000i-5- ... -pack-plus
https://www.l-e.cz/q-acoustics-7000i-5- ... -pack-slim

Pak zdejší tip je tohle, u toho je asi fajn to 5.1.2
https://www.l-e.cz/focal-sib-evo-dolby-atmos-5-1-2

a na konec z diskuze zde jsem došel ještě k tomuhle, nevím jak zásadní problém bude ten zadní výdech a můj prostor.
https://www.l-e.cz/q-acoustics-3050i-set-5-0-cerna
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Houbičkar 11. 4. 2020 12:08

Klidně se s tebou vsadim o co chceš, ze tyhle tři konkretni typy soustav mezi sebou jeste nikdo ze zdejších neporovnával. Tudis nikdo neví, jak hraji jedny konkretni bedynky oproti tem druhym či třetím. Vše jsou jen dohady. Obecne ty sloupky QA lze pokladat za vice pruhů u adidas. Správným doporučením by v tomto pripade bylo, vyčkat na otevření obchodů (snad už to nějak přečkáš, nejde přeci o život) a ochutnat ten zvuk sám. Druhá možnost je poobjednávat z eshopů, řádně vyzkoušet, otestovat a nejlepší variantu si ponechat. Nicmene, ať je to jak chce, šedá kůra mozková mi napovida, ze minimálně na hudbu ve stereu, budou ty QA z těch tří mozností nejlepší.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 11. 4. 2020 12:25

Pixa07 píše:Díky za vaše postřehy.

@viking81 - sestavu kde jsou ty 3050i jsem právě našel, už jsem také ženě naznačil, že dva měsíce starej tv stolek bude nahrazen jiným, pak bych mohl umístit centr "klasických" rozměrů.... jenže ty 3050i mají zadní basreflex, na netu jsem našel, že je nutné dodržet odstup od zdi aspoň 30cm a to je neřešitelné. Jinak vypadají fakt dobře, zde je na ně mnoho doporučení a recenze taky dobře.

Tak to chce niečo s predným bass reflexom. Monitor Audio Bronze 5. Robia ich aj v setoch pre domáce kino. Pozri nejake Wharfedale..niektore modely majú napr spodný bass reflex. Napr Diamond 230.

Toto:

https://www.l-e.sk/monitor-audio-bronze-5-set-5-0-orech

Alebo toto:

https://www.l-e.sk/wharfedale-d330-set-5-0-cerna

Naor...
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 11. 4. 2020 15:49

@Houbičkar - sázet se nemusíme ;-) ale třeba zde je někdo, kdo nějakou tu sestavu doma má, nebo o ní při výběru také uvažoval a mohl by se podělit o názor (pro a proti) nebo mě nasměrovat jinam, je to jen výběr ve kterém se motám. Také nemám o tomto sortimentu žádnej přehled tak jsem se zkusil zeptat.
Do prodejny jít nemůžu... mám slabou vůli a jsem si 100% jistej, že bych nakonec utratil mnohem víc, což moc nechci (jednou jsem šel koupit novou sprchovou baterii a odešel s vobjednávkou na novej sprcháč za 60 tis) a náturu na objednávání a vracení také nemám, je to sice možnost, ale nepříjde mi to úplně fér k prodejcům. Vím, je to blbej přístup kupovat repro bez poslechu na živo, ale myslím, že doma to stejně ve finále nebude hrát jako ve studiu.
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Houbičkar 11. 4. 2020 16:11

Nic mi do toho nejni, ale s timhle pristupem objednas teda na blind a kdyz zjistis, ze je to total pruser, tak ve ctrnactidenni lhůtě nevrátíš, bo nátura, neboli proti srsti, neboli nefér vůči prodejcům?
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 11. 4. 2020 16:54

Jsem divnej...vím to, už se sebou žiju dlouho :-D
Ještě jsem nikdy nic nevracel, doufám, že to totál průser nebude. Jinak pokud nějaký set nakonec objednám a bude to fakt průser, tak s vrácením asi problém nemám, jen si nedokážu představit, že objednám několik sestav naráz a pak budu nehodící vracet. Já to prostě takhle mám. Ty Jamo jsem tenkrát ve 2004 objednal také na blind, jediná reference tenkrát byla nějaká chvála v časopise Stereo... a mám je dodnes :roll: Proto sonduju zkušenosti.
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 4. 2020 17:36

Trochu se tu pozapomělo, že vše bude pohánět dost levný AV reciever, takže nějaký kouzla s bednami to moc nezachrání,a navíc je to jen na filmy a hry, hudba moc ne, takže co se týká využití i kvalit AVR tak ty sestavy budou více než dostatečné, co se týče rušení sousedů tak to je problém protože subík je u kin hodně důležitý, ale zase ti oproti velké sestavě 5.0 umožnuje samostatné ztlumení nebo vypnutí a poslouchat v noci jen 5.0
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Pixa07 11. 4. 2020 18:00

Ano, hlavně film a hry. Úvaha o vypínání subu je dobrá, takhle sem na to nekoukal. Díky.
Ale levný AVR :shock: jasně, je to tak, ale na HIFI přednes jsem to nekupoval, na to jsem stejně hluchej. Znal jsem kdysi dávno jednoho HIFI postiženého, řekl bych, že to je koníček co nemá hranice.
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pixa07 14. 4. 2020 13:31

Tak po X rumech, se v tom stále motám. Začínám upouštět od "malého" setu a mám ve výběru dva větší, vše 5.0, pokud by byl sub problém, dokoupím časem. Jen bych se rád ještě zeptal.

a) Monitor Audio Bronze 5 má ten zapeklitej bassreflex přední a zadní.
b) Polk Signature S50E/S30CE/S15E, zde je spodní bassreflex.

Je možnost to postavit 10cm od zdi? Nebo je to hovadina. Bude v těchto dvou sestavách nějaký zásadní rozdíl?
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 14. 4. 2020 13:58

Ano...MA Bronze maju predny a zadny bass reflex. Nie je problem ten zadny bass reflex "zapchat" molitanom. Myslim ze k niektorym repro ho aj vyrobcia dodavaju. Neviem ci v tomto pripade… A rozdiel v nich bude. Preto by si si ich mal niekde vypocut. To by bolo idealne reisenie...
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixa07 14. 4. 2020 14:14

Díky za info. Poslech bude v této době problém. A jsem z prde.... světa, to je na výlet do velkoměsta. Sedím doma, popíjím rum a vymejšlim blbosti :-D Třeba se zde najde někdo s osobní zkušeností :oops:

edit: ANO znamená, že jdou postavit ke zdi nebo, že jo to hovadina?
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 14. 4. 2020 14:23

To ano bolo k tym dvom bass reflexom :). Nie je to idealne tak postavit ale ked nie je ina moznost a spravia sa vhodne akusticke upravy, preco nie. Ked vidim ako maju ludia popostavovane repro v jednej FB hifi skupine a ako su spokojny s tym ako to hra, tak neviem co tu riesime.. :D. BTW...ten MA maju byt min 20cm od steny, co nie je vela a mozno by si tam tych dalsich 10cm nasiel...tak aspon pise vyrobca… ;-)
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dargy 14. 4. 2020 17:28

Monitor Audio Bronze 5 ma dve komory. Jednu pre basovy reproduktor...k tomu je vyvedeny bassreflex dopredu.
Ten co je vzdadu patri ku komore horny stredobass a vysakom. Takze myslim ze take zle to nebude. K tomu je to maly reproduktor aj ked stlpovy takze vela basu nema. Nemyslim ze to bude problem.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod Pixa07 15. 4. 2020 17:37

Tak jsem to dnes domyslel :roll:
Objednal jsem vše od Polk - S50E/S35E/S10E/HTS SUB 10
Jak zde někdo napsal, při přesunu ze 16 let starých Jamo A210PDD bude znít asi všechno dobře.

Děkuji všem za rady a nasměrování. ;-)
Pixa07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 15. 4. 2020 19:37

Tak gratuluju ke koupi! Jsem zvědav jak to bude basovat, pak napiš.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Twiztid7 16. 4. 2020 16:06

ja mam zas v planu Polk Audio T50+T15+T30
Twiztid7
Junior