Dali Oberon 7 + centr + On-wall surround + AV receiver a sub

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 23. 5. 2020 21:02

zdravím,

poprosil bych o radu. Zakoupil jsem set repro Dali Oberon 7 s centrem a zadní surround On-Wall (on wally ještě stále zatím nemám - problém s dodáním od dodavatele) a k nim subwoofer Klipsch. Subwoofer jsem dlouho tápal, ale bylo mi několikrát doporučeno od prodejců, že na domácí kino v nějaké ještě rozumné cenové kategorii ideální Klipsch. Sice jsem původně cílil na kategorii SPL subwooferů od Klipsche, ale nakonec jsem za velice dobrou cenu koupil Sw12tku.

Jde mi zejména o domácí kino pro filmy cca 75% a 25% zhruba muzika a to většinou youtube, spotify. Očekával jsem, že Oberony budou hrát pěkně, ale bude jim scházet hutný spodek pro filmy a tak jsem zakoupil toho Klipsche. Celé je to v tuto chvíli zapojené přes AV receiver Onkyo 616.

A teď samotný problém. Samotné Oberony hrají skvěle a to překvapivě i v případě filmu.. velice přirozený pěkný bas... až na nějaké to procento situací, kdy se jim nelíbí stálá frekvence okolo 60Hz, kdy si dost nepříjemně zahučí (zkoušel jsem ucpat bassreflex, měnit pozici, .. nic).. Jinak je to ale výborné a u muziky také. Problém nastává, když připojím subwoofer, tak se mi jej nedaří za žádnou cenu naladit.. experimentoval jsem s místem (pravda nemám zase tolik možností), s crossoverem (jak na subwooferu, tak čistě přes receiver), s natočením atd atd... a nedaří se mi jej umístit a nastavit tak, abych byl spokojený u filmů! … u té muziky jsem byl ochoten kousnout kompromis a to, že na některou hudbu prostě přepnu na pure-audio a úplně jej vyřadím, ale že bych musel řešit kompromisy i u filmů mě dost překvapilo a o to víc, že když jsem to pustil bez něj, tak to znělo mnohem přirozeněji - pouze scházel v malém procentu scén ten nejhlubší ton - ale Oberony si k mému překvapení sami dokáží sáhnout opravdu hodně hluboko).
Dokonce v případě, že nastavím subwoofer - yes a Oberony nechám na Full frekvenci, tak se absolutně vytratí basová složka z oberonů.. doufal jsem, že právě tímto nastavením + subwoofer nějaký úplně stlumený a s crossoverem někde na 40Hz by problém vyřešil, jenže jakmile nastavím, že subwoofer je, tak i přes full frekvenci na Oberonech nehrají stejně jako když jsou bez subwooferu.

Co s tím? Napadá někoho jak toto vyřešit? Osobně jsem měl pochybnost s tímto modelem KLipsche a tak nemám problém jít do lepšího subwooferu, ale podle všeho bude na vině i to onkyo 616, kdy v případě aktivace subwooferu najednou přenechá basovou část z velké části čistě subwooferu.. crossover přitom jde za receiver nastavit minimálně 80Hz. Dělají to všechny receivery takto? Nebo nějaká značka dokáže prostě duplikovat basový signál jak do sloupů, tak do subwooferu?

Čili má smysl připlácet si za subwoofer, když jediné řešení by bylo, kdyby sub kvalitativně dosahoval stejné úrovně jako sloupy (ale proč je nenechat hrát basovou složku, když už to dokáží že?) a navíc subwoofer od Dali se mi nelíbí a 15tis za 9palc sub se mi dávat taky nechce. Nějaký návrh?
Případně byl by řešením receiver? Mám spadeno na denona x2600 x3500 případně x3600 .. do budoucna bych rád doplnil stropní repro na atmos, ale ten receiver mě v tuto chvíli úplně nepálil a chtěl jsem s ním počkat až po té co vyjdou nové konzole a vyjasní se, jak to bude se zvukem do budoucna a využitím nových verzí HDMI atd atd..

Předem děkuji za radu.

ještě upřesním, že místnost je 6x6m napojená na další prostor jídelny a kuchyně 6x6m.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod zimcol 23. 5. 2020 22:03

Ahoj,
Máš to nakalibrovane aj s tým subom Klipsch?
Ako máš nastavené predné repro - small alebo large? Crossover mas na akych hodnotach? LFE mas na akej hodnote? Predtym si mal k tomu Onkyo 616 inú zostavu repro + sub? Ak ano, ako to vtedy fungovalo?
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 23. 5. 2020 22:41

ahoj,
ano je to vyzkoušené s kalibrací i bez kalibrace... po kalibraci vychází Oberon jako small s 40Hz.. vyzkoušené oboje jak full/large, tak small 40-80Hz … LFE vyzkoušeno jak s ním na 80-120Hz při otočeném croossover na subwooferu do plna až na LFE, tak i bez něj .. čili štelováno přímo na subwooferu.

Předtím jsem měl k onkyu původní repro přímo onkyo což byla sestava kina onkyo tx508 + 5repro a malý subwoofer 8palců.. poté jsem vyměnil stereo za sloupy Jamo.. poté receiver onkyo za 616tku.. teď jsem vše prodal a koupil Oberony 7 + ten klispch. Co se filmů týče tak se subwooferem krom toho, že občas dokáže vyvodit pěkný zvuk, tak na tom spíše hůř.. samotné Oberony jak u muziky tak u filmů rozhodně pokrok.

V čem je ale rozdíl, že původní onkyo subwoofer byl downfiring a bassrflex dopředu.. tento je frontfiring a bassreflex dozadu.. vzhledem k jeho rozměrům si nemůžu dovolit jej mít nějak daleko od stěny (v tuto chvíli cca 10-15cm) a je umístěný vedle levého sterea... jiné pozice přicházející v úvahu nejsou krom nějakého 20m kabelu a dát jej dozadu.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod zimcol 24. 5. 2020 09:33

Manuálne nastavis sub len velmi ťažko.
Mal by si postupovať pri kalibracii takto :
- sub nastav na 1/2 hlasitost na zadnej časti subu manuálne
- crossover na subu manualne na max, pretože všetko si nastavi AVR
- pust kalibraciu
- predné stĺpy po kalibracia uprav v AVR na small, crossover 80Hz
- LFE nastav v AVR na 120Hz
- BASS management v AVR nastav iba cez sub
---
Všetko pod 120Hz pojde do subu. Nie je žiaduce, aby predné hrali nižšie frekvencie než 80Hz, zbytočne sa zaťažuje zosilovacia časť na AVR. Ak aj kalibracia nastavi nizsie, tak si to uprav manualne na 80Hz. Niektore AVR dokazu hrať "double" bass (predne +sub), ale neodporuca sa to. Pri stereo posluchu si prepni na PURE rezim, a budú hrať v celom rozsahu iba predné repro.
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 24. 5. 2020 10:17

Nejen podle mě ke stereo poslechu hudby sub nepatří, ať si říká, kdo chce co chce. Ve vyjímečných případech se sw-em může řešit zvuk, co leze z malinkých bedýnek postrádajících jakýkoliv spodek pásma. Tvoje sloupy jsou imho navíc dostačující bez sw i na film. Treba ses s tím wooferem jenom zbytečně unáhlil, díky zaužité představě, ze bez hrombác bedny to není to pravé "umění".
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 24. 5. 2020 10:57

Tie Oberony mas tiez 10 cm od steny ? Podla mna mas zrejme problem s akustikou miestnosti. Mozno by ti pomohol uzavrety SW, napr. SVS SB-1000 (SVS SB-2000) alebo REL HT/1205. Mimochodom 12 palcovy DALI SUB E-12F stoji cca 14000 Kc.
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
Google Music, YouTube Premium, Netflix, HBO Go
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 24. 5. 2020 11:38

zimcol ... ano takto jsem postupoval napoprvé. LFE na subwooferu na max, volume do půlky a zbytek nechat na kalibraci. Sloupy jsem původně nechal na 40Hz podle kalibrace, ale pak jsem zkoušel i 80Hz jak sloupy tak centr. Nejsem si jist, jestli jsem zkusil ale i crossover na 120Hz přišlo mi to už hodně vysoko, ale vyzkouším spolu s těmi 80Hz na zbytku. Původně byl takový plán, že receiver nebude stíhat nějaké špičky a tak ho nechám "odpočinout" a nastavím repro na 80Hz jak je myšleno i pro THX čili ideál pro domácí kino, jenže překvapilo mě jak dobře ty oberony hrají odspodu a nedokážu posoudit, jestli je dokáže tento receiver zvládat dostatečně, ale podle očekávání jsem myslel, že receiver právě by mohl být problém, ale nepřijde mi, že by na jakoukoli hlasitost ztrácely s ním dech.

Houbičkář... ano ano ano vím, že mluvit o subwoofer spolu s muzikou je nepopulární pokud se nejedná např. o REF a ideálně dva. Původní myšlenky taky byly na dva menší subwoofery, ale kvalitní dva subwoofery už budou cenou převyšující ten mainstream v podobě oberonu, takže jsem to posadil zpátky na zem a uvažoval na subwoofer čistě pro domácí kino právě z toho důvodu, že ulevím AVRku pro ty Oberony, ale oni opravdu překvapily. Neměl jsem možnost si je poslechnout před koupí - původně jsem cílil na AQ Wegu plus subwoofer Labrador, ale ty Wegy úplně postrádaly spodek (subwoofer jsem neměl možnost vyzkoušet) a to byly na stereo zesilovači. Navíc se mi nelíbili tolik jako Oberony. Od Oberonů jsem tedy čekal něco podobného možná i slabší kvůli mému zesilovači, tak jsem bral subwoofer jako nutnost, ale oni překvapily. Možná to nakonec dopadne opravdu úplně bez subwooferu a ten neduh s frekvencí nějak vyřeším, nebo jej vyřeší sami až se rozehrají.

anton ... ty Oberony jsou dál od stěny.. cca 25cm (manuál píše o 20cm a výš). Dokonce jsem je i trochu natočil, protože mi to přišlo zvukově lepší i když v manuálu se píše, že je tahle řada zvlášť vhodná bez natáčení. Tím jak jsou natočený, tak oba ukazují bassreflexem v zásadě do rohu, jelikož levé repro je v rohu místnosti a pravé taky v takovém umělém rohu, který rozděluje celkovou plochu.. asi udělám obrázek ať je to jasné.

Kde se dá sehnat 12palc Dali za 14tis? Uvažoval jsem z jiného vlákna o XTZ 10.17 EDGE což se mi líbí jak designově, tak parametrově a cena do 14tis s dopravou a navíc bassreflex dopředu.. rozměry je takový, že bych si mohl dovolit jej trochu od stěny i posunout ven. Klipsch je hrozně hluboký a bassreflex vzadu. Teď ho zkouším v pozici, kdy je podél přední stěny vedle sloupu a bassreflex ukazuje někam za sloup.

edit: přidán obrázek .. jak je z něj patrné, tak se subwoofer moc jinam dát nedá. Veškerá elektronika krom tv je na stěně nad ním vč. receiveru. Uprostřed je pouze tv a centr nic víc.

obyvak audio.jpg
Naposledy upravil Maverick_cz dne 24. 5. 2020 12:23, celkově upraveno 5
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 24. 5. 2020 12:03

https://www.kohutaudio.sk/akciova-ponuka/dali-sub-e-12f
O XTZ som na zahranicnych forach cital, ze maju problem s vyludzovanim neprijemnych pazvukov vznikajucich prudenim vzduchu cez tie dva bassreflexove natrubky... Ale na forach sa toho popise.. Ja by som predsa len (na tvojom mieste) asi isiel cestou uzavreteho SW.
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 24. 5. 2020 12:15

díky za info akorát nejsem vůbec obeznámen co to obnáší, nebo jaký je důsledek, že sub bude s uzavřenou ozvučenicí.. ten Dali má bassreflex asi dolů, jelikož jej na fotkách to není poznat.

Vidím, že sám máš dali E9 jak si s ním spokojený? A pak by mě taky zajímal ten Denon jak si s Dali sedí.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 24. 5. 2020 12:24

S Dali SUB E-9F som vcelku spokojny, ja mam mensiu miestnost ako ty (3,6 x 6 m), takze mi zatial staci. Aj ked tiez uvazujem nad tym SVS, ale to je skor tym, ze mam potrebu stale skusat nieco nove (to je taka diagnoza, mnohi ju poznaju). Ano, Dali ma bassreflex smerom dolu.
Philips 55OLED803
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zimcol 24. 5. 2020 13:25

Určite sa pohraj ešte s nastaveniami. Nový sub zatiaľ nerieš.
Neviem ako má setup Onkyo (mám Marantz), ale predné po kalibrácii zmeň na small, nenechávaj na large. Taktiež LFE v menu AVR nastav na 120Hz, nie manuálne vzadu na samotnom sube - tam to nechaj na max, natrvalo. Pri kalibrácii ťa vyzve AVR aj na úpravu hlasitosti subu (z manuálne nastavených 1/2 volume na sube)? Crossover nastavuješ pre jednotlivé repro= predné 80, center a surround nechaj tak, ako nastaví kalibrácia.

Tento výrobca má ešte kvalitné a cenovo dostupné suby http://www.bkelec.com/index.htm
https://www.avforums.com/reviews/bk-ele ... view.16272
Samsung 50J6282►Marantz SR-6011►Creek 5350SE►5.1.2 Q Acoustics 3050+3090+Magnat Interior
HRT MS II►C&C BH►HE-400i
FiiO X3 2nd►VISO HP50/Custom Art FIBAE 3
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 24. 5. 2020 13:47

zimcol... přední po kalibraci jsou rovnou od onkya nastavené na small a to 40Hz. Na large bych je musel sám manuálně změnit.
Při kalibraci mě už nic nevyzve, abych upravil hlasitost wooferu.. samo si to s ní pracuje v rámci receiveru. V tuhle chvíli mám např. -14dB... -15dB je maximum co jde přes receiver ubrat. Má nějaký vliv, jestli je ubráno na subwooferu fyzicky vs čistě přes receiver? Jinak řečeno má smysl ubrat fyzicky na subwooferu, aby kalibrace dávala korekci subwooferu ideálně kolem 0dB nebo je to jedno, že je tam například -10dB pokud není vyloženě na -15dB a tím pádem už se softwarově dostala na hranici kam může sama ubrat?

na bkelec jsem taky koukal co jsem tu četl diskuse, ale nesedí mi designem.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod zimcol 24. 5. 2020 15:31

Nie,to by nemalo vadiť. Nenapadá mi nic...
Ten sub ma stereo vstup, alebo len mono? Ak stereo, tak predpokladám, že to máš zapojené do left...
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 24. 5. 2020 17:09

Mas to prepojene z Onkya SW PRE-OUT do Klipsch L/LFE ?
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 24. 5. 2020 17:34

ano propojené správně do levého/lfe a výstup z receiveru.

ok tak jsem definitivně odpojil woofer a dal ho do bedny. Vyzkoušel jsem vše co jste tu popsali a pořád to není ono... dokonce jsem ho dal i na místo, kde by normálně vůbec nemohl být, ale měl tak spoustu místa i pro bassreflex. Zítra ho vracím. Nemyslím si ale úplně, že vina je jen na něm i když kdyby hrál kvalitativně na úrovni Oberonů, tak by vše bylo ok podle mě.

Celkově ale se subwooferem je to tak 5ku95 kdy to hraje lépe s ním. Hlavní problém ale vidím v tom chování receiveru, protože mě naprosto vyhovuje, jak to hraje i ve filmech čistě na Oberony krom těch do5% situací. Pokud by receiver byl schopen nechat vše jak je a pouze k tomu přidat!! subwoofer, který by hrál pouze to nejnižší pásmo kam už Oberony nedosáhnou, bylo by vše ok jenže on jakmile nastavím, že subwoofer mám, tak těm Oberonům sebere celé spodní pásmo a nechá to na subwooferu, který si s tím neporadí z velké části tak dobře, jako Oberony a tím jde všechno do háje. Nelze prostě vnutit onkyu, že sub bude jenom takové pozlátko a většinu času to bude hrát jako kdyby to bylo pouze stereo a to i přesto, že bude levý a pravý sloup nastaven na full.
Předpokládám, že to bude problém způsobený rozdělením kanálů u 5.1 a více filmů, kdy sub má svůj samostatný kanál a pokud je v sestavě, tak ho komplet hraje.. pokud ale v sestavě není, tak se ten kanál rozdělí do levého a pravého kanálu a to je to co bych rád nějak nastavil, aby čistě subwoofer kanál nešel jen do subwooferu, ale taky do levého a pravého a fyzicky crossoverem na subwooferu si nastavím co bude přesně hrát a co už ne.

Zkusím se podívat zda není možné vytáhnout nějakou pravou a levou linku v cinchi a zapojit na ní subwoofer. Každopádně zřejmě půjdu cestou vyzkoušení nějakého slušnějšího subwooferu, ale zřejmě né XTZ, ale něco v ČR dostupného, abych mohl případně vrátit a zjistím zda jiný kvalitnější sub to vyřeší, nebo to nechám úplně bez subwooferu. Podívám se po tom SVS a .. Dali možná taky vylepší cenu, když na Slovensku jsou schopni jej prodávat za takovéhle peníze, Klipsch už riskovat nebudu ani tu SPL řadu... ještě nějaký nápad na značku a konkrétní typ do takovéhle místnosti k těm Oberonům?

a měl bych ještě jeden dotaz.. koukal jsem na receivery, který do budoucna plánuji vyměnit a dost mě překvapilo, že i takový Denon x3500 má jen o pár wattů při stejných podmínkách více než to onkyo 616.. spotřebu jako takovou mají oba podobně, takže si říkám, jestli krom toho 4k a HDR passthrough a budoucího zapojení atmos repro si vůbec nějak pomůžu.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 25. 5. 2020 08:22

tak potom co mi vychladla hlava, tak jsem to trochu promyslel a zjistil, že mi pouze stačí, aby subwoofer nebyl připojený na subwoofer výstup, ale na nějaký stereo výstup, kam jde plná basová frekvence a ořezat frekvenci na samotném subwooferu... půjde tak plná basová složka do předních sloupů a stejně tak do subwooferu ořezaném pouze na nejnižší frekvence přímo na něm. Jediný takový je druhá zona, čili bych musel u filmů ji vždy aktivovat navíc by receiver uměle musel měnit 5.1 na vstupu na 5.0... pak mi došlo, že ta záhadná funkce double bass u onkya bude vlastně dělat úplně to samé. Vždycky jsem se téhle funkci vyhybal, jelikož mi přišlo, že je taková ta funkce "extra bass" z těch levných all in one plastových kompletů z Tesca.. ale tady je to právě to co jsem potřeboval. Plná basová frekvence do obojího. Dřív jsem měl subwoofer bez crossoveru, tak tam by mi to nijak nepomohlo, ale teď ano.

Celé jsem to tedy takhle nastavil, subwoofer prozatím poslal úplně dolů na 40Hz crossover a hle? Vše funguje jak má.. pouze to chce si poradit trochu v detailech s hlasitostí a umístěním, ale to už jsou pouze korekce.

Příčina k tomu celému tedy je, že KLipsch hraje o dvě třídy slabší ligu než ty Oberony a nedokáže je tak kvalitativně zastoupit v téměř celém basovém pásmu u filmů. Onkyo za to nemohlo, pro tento případ má správně funkci double bass, takže to je v tom nevině. Řešení pro mě je tedy to takto nechat, nebo zakoupit kvalitnější subwoofer, tak uvidím. Zatím jsem to jen otestoval na pár filmech, tak budu dnes ještě testovat.

Například úvodní scéna z 007 Quantum of Solace (honička s auty). V původním nastavení s klipschem buď basy všude (obyčejná střelba z kulometu jako když někdo střílí do bubnu), i tam kde být nemají a nebo slabé. Čistě s Oberony basy jen tam kde být mají, ale scházela ta největší hloubka při nárazech (náklaďák v tunelu narazí na stěnu), nebo při soundtracku, kdy to celé v tom nízkém tonu sedne někokrát v cyklu za sebou dolů (výjezd z tunelu).
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 26. 5. 2020 07:57

tak jen vysvětlení ať to nikoho v budoucnu nezmate, tak celkově to opravdu teď ve filmech hraje bez větších problémů což se doteď nepodařilo, ale funkce double bass dělá něco jiného než jsem doufal. Podle všeho pouze duplikuje navíc basovou složku z předních sloupů do subwooferu. Což není to co jsem doufal, chtěl jsem to obráceně. Nicméně z nějakého nevím jakého důvodu to takto hraje opravdu zásadně lépe. Pokud ale vyndám cinch ze subwooferu, tak Oberony hrají jako když jsou ořezané kolem 80Hz dolů přitom jsou nastaveny na full a LFE nastavenné na off.
Zkoušel jsem i připojit sub přímo na druhou zonu a v receiveru ho nechat vypnutý, ale nepodařilo se mi tam poslat stejný signál navíc by byl problém při změně hlasitosti, že na subu by se to muselo ovládat manuálně.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 26. 5. 2020 11:44

Ale co je vlastne nejzasadnejsi? Ze zrovna tak, jako je potreba ladit párování zesíku k bednám anebo beden k zesilovači, zaslouzi si spravne parovani v míře nemenší i ten sub ke zbytku soustavy. Ne, aby to hralo alespoň nějak obstojně, ale aby se mi poslech prostě líbil, bez větších kompromisů, co jen akustika místnosti dovolí. Preci je jasné, ze kazdy sub, byť jde "jen" o nejnižší pásma, hraje jinak. A ty ses tou koupí naslepo prostě nemusel trefit. Tam bych videl zkrátka celej ten problém.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 26. 5. 2020 12:13

však ano.. o tom se nepřu. Je jedno jak je to špatně poskládané a nastavené pokud se mi to dobře poslouchá. Že byl subwoofer naslepo špatný výběr je jednoznačné, ale stejně tak dobrý byly Oberony. Jde jen o to, že když vidím jak obstojně se ten spodek i ve filmech dá zahrát z těch sloupů, tak si říkám, že by stálo za to investovat do subwooferu víc, jelikož jenom hrombedna toho hraje ve filmech víc, než jsem si původně myslel... očekával jsem jen to nejspodnější pásmo a přitom to hraje 80-120Hz.
Nejdraději bych šel nejjednodušší cestou a tou je subwoofer od Dali, ale 20tis za 12palc sub, který má úplně stejný zesilovač jako 8čka.. nebo 9tka opět se stejným zesilovačem, která už podle specifikací začíná na 37Hz čili by to taky mohla být pouho pouze úleva pro zesilovač a hrálo by to dost podobně jako se samotnými sloupy a i tak za 15tis? Moje uvažování je nějaká slušná 10tka s předním nebo spodním bassreflexem a pokud by to bylo málo, stále je tu možnost do budoucna přiřadit stejnou ještě jednu. Zatím se mi jako nejlepší řešení jeví to XTZ 10.17 EDGE a nebo koupit tu 12tku od Dali ze Slovenska, kde je za ještě rozumné peníze. V ČR už mě napadá snad jen vyzkoušet Q Acustics QB12 nebo Klipsche spl100, ale toho Klipsche už bych nerad.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 27. 5. 2020 12:18

Este raz prosim skontroluj ako to mas nastavene. Kukol som Onkyo manual a skus toto:
Front: 40 Hz
Center: 80 Hz
LPF to LFE: 120 Hz
Double bass: no to mi je zahada, ako to na Onkyo funguje. Na Marantz mam na vyber SUB, Front, Both. Tu teda treba vyskusat obe nastavenia. Ale podla toho co pisu v manuali, tak ked je ON posuva LFE do SUB. Takze skus to nechat Off.
LPF to LFE: 120 Hz
Na sube fyzicky nechaj crossover bez obmedzenia.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 28. 5. 2020 12:46

díky za návrh, ale i tuto variantu jsem vyzkoušel. Double bass nejde aktivovat jakmile není některý ze zbylých repro nastavený na full.
Podle toho co jsem různě pročetl, tak u onkya by měl double bass být, že mimo basové složky určené přímo pro subwoofer pošle navíc i basovou složku z ostatních repro označených jako full.

V tuto chvíli nejvíc vyhovující nastavení pro 5.1. je:
Auoddysey na Movie,
Dynamic EQ - on
Front - full
Center - 60Hz
zadky ještě stále nedorazily
Double Bass - on
Crossover LFE - 80Hz (tady ale nevidím prakticky žádnou jasnou změnu při off, nebo jiné frekvenci)
a přímo crossover na subwooferu 50Hz
Gain na subwooferu má cca 1/3 zesílení
Přední repro +1dB oboje
Centr -2dB
Subwoofer v receiveru -8dB

v tomto nastavení je to nejlepší pro filmy v 5.1. aniž by docházelo k nějakým pazvukům a byla dostatečná basová složka, ale schází takový ten správný kopanec do zad. Koupím ještě nějaký noname kabel v 10-15m a zkusím dát subwoofer dozadu do rohu jaký bude rozdíl.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 31. 5. 2020 15:20

15m noname kabel vyvolal šum v subwooferu aniž bych jej zapojil do receiveru, tak skončil experiment a jak kabel, tak sub se vrací.
Maverick_cz
Junior