"Větší" regálovky k TV (<15k?)

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Malag 9. 6. 2020 16:02

Zdravím pánové,

Rád bych se poradil ohledně výběru nějaké plnohodnotnější (z pohledu kmitočtového rozsahu) sestavě k TV. Původně jsem měl vybranou 5.1 sestavu (Denon X2600 + QA 3050i / Polk s55 / Dali Oberon), avšak nakonec kvůli dítěti musím udělat změny. Nechci řešit ochranu beden před dítětem a rád bych si zachoval možnost lehce upravovat polohu beden na držáku (sledování TV vs. ozvučení celé místnosti).

1, Má smysl jít cestou “větších” regálovek (QA 3030i, Oberon 3) a nebo menších (QA 3020i, ..) + sub? Předesílám, že to bude tak 80 % filmy a 20 % hudba. Na Tv budu koukat tak z 2 až 2.5 metru (celý “TV prostor" má cca 3x3 metry v rohu místnosti 5x5 metrů).

2, Mám raději koupit AVR (x2600) a nechat si prostor na případné rozšíření na plnohodnotnou sestavu a nebo jít raději do sterea? Ušetřím vůbec? Nutno podotknout, že kvalita X2600 je pro mně hudebně OK a nedává mi smysl kupovat za 15k samotný stereo zesilovač. Zkoušel jsem na prodejně porovnávat AVR za 15k (x1500) a 35k (x4500) a pocitově tam vnímám daleko menší rozdíl jako např. při srovnání Dali Spektor 6 vs. Oberon 7 (rozdíl 8k, oproti 20k). V této cenové relaci bych radši připlatil za bedny než elektroniku.

3, Zvažoval jsem i 3.x sestavu (tj. nutnost avr). Hlavně v noci mám problém s tím, že dialogy jsou oproti efektům dost potichu. Původně jsem to chtěl řešit zesílením centru. Je to nějak řešitelné zesílením centru (kanálu) ještě PŘED downmixem na stereo? Je lepší daný downmix nechat udělat samotnou TV (umí to?) a nebo až příjimáč/zesilovač/avg? Případně je tento problém řešitelný nějak jinak s využitím sterea? Zvažoval jsem kvůli tomu TV s androidem, kde by se k tomu třeba dala sehnat nějaká appka (vytažení dialogů a nebo prosté snížení dynamického rozsahu).

4, Nějaké konkrétní tipy na sestavu? Při původní výběru 5.1 jsem slyšel Dali Oberon 3/7 a docela se mi líbíly – do těch 7 bych asi nakonec nešel kvůli ceně, ale 3 bych klidně koupil (bez subu). Případně nové QA 3030i (tvrdí, že zahrají od 46 Hz, tj. dost blízko 44 Hz co uvádí u sloupů QA 3050i). Zde mi asi dává smysl koupit nějaké větší regálovky a vyhnout se subu. Zeměstřesení to sice nezahraje, ale za daný peníz asi dostanu lepší kvalitu a sub přinejhorším doplním. Dali Oberon má 7", QA 3030i pak 6.5".

Na závěr dodám, že bych rád nějak rozumně streamoval hudbu ze Spotify a Tv bude pravděpodobně Samsung Q6 či Q8. Případně něco s androidem pokud to bude mít přínos v hudební oblasti.

Díky za postřehy!

M.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 9. 6. 2020 19:00

Nemusíš kupovať zosik za 15. Stačí aj za 10 a myslím ze hudobne schová avr za 15 do vrecka.. Dobry sw niečo stojí. Určite viac ako je rozdiel medzi menšími a väčšími regalovkami. Vie ísť aj hlbšie, ale keď nepotrebuješ zemetrasenie, tak by bol možno zbytočný. Čo sa týka počtu kanálov, tak to si musíš ty ujasniť, či ostaneš pri stereu, alebo pojdes do 3 a viac kanalov. Ak to bude len stereo..nemá zmysel kupovať AVR. Prešiel som z kina na stereo a neľutujem. Nemal som ešte problém, že by dialógy boli potichu. Treba mať všetko dobre nastavene a malo by to byt ok. K nejakej konkretnej zostave. Pozri Yamahu A-s501 a k tomu Wharfedale Diamond 11.2. Zosik okolo 13. Repro sa dajú zohnať v rakúsku okolo 10. S kabelazou si do 25. Ak moc, tak pozri a-s301. Usetris nejakú tisícku. Tv prepojis so zosikom optikou a nič viac nepotrebuješ..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 10. 6. 2020 07:01

Kdybych věděl, zda zůstanu u sterea a nebo přejdu na 5.1, tak by to bylo snadné rozhodování :D Primární roli v tom hraje rozložení obýváku (tj. manželka). Ještě před pár měsíci byl na Amazonu Denon X2600 za 12k (nyní asi za 16k), teď se za rozumný peníz dá koupit leda nižší x1600 (10k). Nevím por

Jak si bude stát Yamaha A-S301 (7k) oproti těm Denonům výše? Slyšel to někdo? Případně Pioneer SX-S30DAB-B (12k)? Předpokládám, že do té Yamahy bych musel posílat hudbu přes TV a nebo dokoupit nějakou krabičku za 3k.. to už by možná bylo rozumnější jít cestou stereo receiveru (byť z těch funkcí by mi vlastně stačilo Spotify).
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 10. 6. 2020 08:14

Neviem ako bude ta Yamaha oproti Denonon, ale mal som AVR RX-V679 (nieco cca ako x2600) a vymenil som to za A-S701 (vykonnejsia A-S301-ka) a rozdiel bol dost velky. Aj ked tie Denony nie su zle...na klasicky stereo zosik mat nebudu. Preto si treba ujasnit co clovek chce. Niekto tu niekedy pisal, ze ked chces zvuk z AVR ako zo zosiky, tak treba ist cenovo vyssie. Napr Yamaha RX-A1080 by sa mala vyrovnat tym lacnejsim stereo zosikom. A ano, budes to posielat z TV cez optiku do zosiku. Mam to tak s tym ze v telke mam pripojeny xbox, TV od operatora a z tv pustam HBO Go a Spotify a max spokojnost...vsetko funguje ako ma...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod f1sker.com 10. 6. 2020 09:04

Dalsia moznost je kupit AV s front pre out, napr Marantz NR1509,1609 atd. a casom dokupit koncovy stereo zosilnovac.
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 10. 6. 2020 09:46

Aj to je moznost...najdrahsia, ale tiez moznost.. :D
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 10. 6. 2020 14:44

viking81: k tomu Spotify (resp. obecně hudby) z TV - funguje to v pohodě? Nechybí ti možnost pouštět hudbu přímo z receiveru? Mi to příjde takové hloupé, že musíš mít pořád zapnutou TV. Možná kdyby byla většinu času zhasnutá a já přepínal pomocí mobilu.. Nerad bych celej den svítil s TV jenom proto, abych poslouchal na pozadí hudbu.

f1sker.com: to je přesně obrácené než nepotřebuju :D Kdybych chtěl "obyčejné" domáci kino a následně přidal "lepší" stereo, tak proč ne. Nehledě na to, že by ta elektronika vyšla aspoň na 20k.. což je dost nepoměr u beden za 10-15k.

Zatím mi dávají smysl "větší" regálovky (QA 3030i, Oberon 3, WD 11.2) + zesilovač (pokud pořeším konektivitu přes TV) a nebo stereo receiver. Pokud by šlo hudbu z TV ovládat přes telefon (aspoň to Spotify), tak bych aspoň ušetřil za funkce na receiveru.

Jak výkonný zesilovač dává na tyto regálovky smysl? Doporučení pro (přibližně stejně velké) bedny výše je od 25W do 75-150W. Z tohoto pohledu by měla stačit Yamaha A-S301 (2x60W). K čemu připlácet za A-S501, když výkon stejně nevyužiji? Zdá se, že vše ostatní je stejné.

Co případné alternativy? ONKYO A-9130, DENON PMA-600NE?
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 10. 6. 2020 17:55

Rozdil neni jen ve výkonu, ale i v o kousek dospelejsim zvuku. Zařaď si do portfolia taky Marantz 6006, porovnaval jsem ho s kde čím a pro me ucho byl jasne nejprijemnější, samozřejmě v kategorii, která tě zajímá.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 10. 6. 2020 18:38

Malag píše:viking81: k tomu Spotify (resp. obecně hudby) z TV - funguje to v pohodě? Nechybí ti možnost pouštět hudbu přímo z receiveru? Mi to příjde takové hloupé, že musíš mít pořád zapnutou TV. Možná kdyby byla většinu času zhasnutá a já přepínal pomocí mobilu.. Nerad bych celej den svítil s TV jenom proto, abych poslouchal na pozadí hudbu.

f1sker.com: to je přesně obrácené než nepotřebuju :D Kdybych chtěl "obyčejné" domáci kino a následně přidal "lepší" stereo, tak proč ne. Nehledě na to, že by ta elektronika vyšla aspoň na 20k.. což je dost nepoměr u beden za 10-15k.

Zatím mi dávají smysl "větší" regálovky (QA 3030i, Oberon 3, WD 11.2) + zesilovač (pokud pořeším konektivitu přes TV) a nebo stereo receiver. Pokud by šlo hudbu z TV ovládat přes telefon (aspoň to Spotify), tak bych aspoň ušetřil za funkce na receiveru.

Jak výkonný zesilovač dává na tyto regálovky smysl? Doporučení pro (přibližně stejně velké) bedny výše je od 25W do 75-150W. Z tohoto pohledu by měla stačit Yamaha A-S301 (2x60W). K čemu připlácet za A-S501, když výkon stejně nevyužiji? Zdá se, že vše ostatní je stejné.

Co případné alternativy? ONKYO A-9130, DENON PMA-600NE?


Noo hej..tv musí ísť stále, ale niektoré tv myslím majú možnosť vypnúť len obraz..niečo ako screen saver..dúfam že netrepem :) okrem tohoto to ide v pohode..receiver mi nechýba, ale až tak často to nepočúvam. Skôr idem cd. Keď by si potreboval konektivitu, da sa dokúpiť krabička, ktorá ti tieto funkcie pridá. Yamaha Wxad-10 napr... A ako písal Houbickar..okrem výkonu su tam ešte drobné detaily. Veľkosť kapacitatorov, pozlátené niektoré konektory a tak..ale všetko je to o cene. Ideálne, keď si to pôjdeš vypočuť a sám zistíš, či tam rozdiel je a ak áno, či ti stojí za tie peniaze..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 12. 6. 2020 13:33

Já se právě chtěl všelijakým krabičkám vyhnout. Hlavně proto, že daná krabička by musela stát nemalý peníz, aby v tom byl trošku slušný DAC. Za ty 4k navíc už bych radši koupil stereo receiver. To už snad radši nahradit Denon PMA-800NE (11k) za Denon DRA-800 (15k). Předpokládám, že hůř hrát nebude.

Jediný zesilovač, který má aspoň vestavěný BT je Denon PMA-600. Uvědomil jsem si však, že by bylo fajn přidat další pár beden do kuchyně a PMA-600 má výstup pouze na jeden pár beden. Lze hrát normálně s bednama a zároveň posílat signál na "audio out (recorder)"? Pokud ano, koupil bych do kuchyně prostě aktivní bedny a zapínal je dle potřeby. Aspoň bych mohl doladit nastavení a případně v kuchyni pouštět něco odděleně bez nutnosti využít zesilovač.

Všechny ostatní zesilovače v mé cenové kategorii (Denon PMA-800, Marantz 6006, YAMAHA A-S301) žádnou konektivitu nenabízí. Mnohdy chybí i výstup na sub.

BTW - výstup A+B je předpokládám primárně určen pro bi wiring. Není problém, pokud bych takto přípojil bedny ve dvou místnostech? Předpokládám, že nejspíš nebudou stejné, tzn. každý set bude mít jinou impedanci (byť ve stejné třídě, řekněme 6 ohmů). Nebo je lepší to opravdu řešit druhým párem (aktivních) beden, které se připojí k signálovému výstupu? Na tento druhý pár budou samozřejme relativně nízké požadavky (ozvučení kuchyně).

Díky!
M.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 12. 6. 2020 14:58

Výstup A+B je primárně určen právě pro produkci dvou párů beden, tedy klidně ve dvou místnostech. Na biwiring ti stačí jedny obyč konektory a dva páry drátů. Impedance pro provoz dvou párů reprosoustav jsou uvedeny buď na zadní straně přístroje, nebo v manuálu.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 12. 6. 2020 19:53

Malag píše:Já se právě chtěl všelijakým krabičkám vyhnout. Hlavně proto, že daná krabička by musela stát nemalý peníz, aby v tom byl trošku slušný DAC. Za ty 4k navíc už bych radši koupil stereo receiver. To už snad radši nahradit Denon PMA-800NE (11k) za Denon DRA-800 (15k). Předpokládám, že hůř hrát nebude.

Jediný zesilovač, který má aspoň vestavěný BT je Denon PMA-600. Uvědomil jsem si však, že by bylo fajn přidat další pár beden do kuchyně a PMA-600 má výstup pouze na jeden pár beden. Lze hrát normálně s bednama a zároveň posílat signál na "audio out (recorder)"? Pokud ano, koupil bych do kuchyně prostě aktivní bedny a zapínal je dle potřeby. Aspoň bych mohl doladit nastavení a případně v kuchyni pouštět něco odděleně bez nutnosti využít zesilovač.

Všechny ostatní zesilovače v mé cenové kategorii (Denon PMA-800, Marantz 6006, YAMAHA A-S301) žádnou konektivitu nenabízí. Mnohdy chybí i výstup na sub.

BTW - výstup A+B je předpokládám primárně určen pro bi wiring. Není problém, pokud bych takto přípojil bedny ve dvou místnostech? Předpokládám, že nejspíš nebudou stejné, tzn. každý set bude mít jinou impedanci (byť ve stejné třídě, řekněme 6 ohmů). Nebo je lepší to opravdu řešit druhým párem (aktivních) beden, které se připojí k signálovému výstupu? Na tento druhý pár budou samozřejme relativně nízké požadavky (ozvučení kuchyně).

Díky!
M.


A alebo B môžeš použiť na zapojenie dvoch párov repro a budeš si len prepínať, ktoré majú hrať. Výstup na sw nepotrebuješ, lepšie SW majú high level input a napajas ich priamo na repro terminály ;-) btw..to bt môžeš stále posielať do tv a odtiaľ do zosiku, ale chápem ze to chceš mať všetko v jednom. Ja by som preferoval delené komponenty. Jednoduchšie vymenis nejakú bt krabičku alebo dac ako celý stereo receiver, keď budeš potrebovať nejaké novšie verzie kodekov napr..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 13. 6. 2020 16:39

Je fakt, že externí krabička může být snadněji vyměněna v případě potřeby. Já tak nějak předpokládal, že Denon DRA-800H bude obecně hrát lépe, než PMA-800 (či dokonce 600). Dá se někde dohledat, jaké jsou zde rozdíly? Zajímalo by mně, zda jsou samotné zesilovače a popř. DAC stejné a vyšší cena je dána pouze konektivitou.. a nebo má DRA oproti PMA lepší DAC, jelikož se již "nepočítá" s připojením externího DACu.

Ohledně těch výstupů - připojím tedy k DRA/PMA 800 zároveň pasivní i aktivní bedny? Asi by mi dávalo víc smysl něco aktivního, abych bedny v kuchyni mohl využít i bez nutnosti řešit zesilovač a případně je využívat odděleně..
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 13. 6. 2020 18:30

Aktivni bedny nelze pripojovat na repro svorky zesilovače, samy o sobě jsou tím zesilovačem. K tomuto úcelu se vyuziva pre-out vystup, kterým je vybaven prave DRA 800H. Navic ma i multiroom system Heos, coz skyta moznost dovybavit se nekolika bezdratovymi repraky a rozmistit je po jednotlivych mistnostech bytu.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 13. 6. 2020 19:24

Takže k PMA-800 připojím jedině druhý pár pasivních beden, je to tak? Aktivní tam bez nějaké redukce nedostanu? Nejde pustil zároveň výkonový výstup (svorky beden) a signálový např. z toho audio out (recorder)? Nebo je tam ten signál pořád? Principiálně v tom nevidím problém, otázka, zda to zesilovače běžně umožňují..
Malag
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků