Staré repro k tv?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod INF_11 11. 6. 2020 16:50

Může mi prosím nějaký fundovaný zvukař poradit zda je dobrý/rozumný nápad pořizovat staré repro k nové tv? Konkrétně např. teslovky ARS 1014? Půjde to napojit přes DAC převodník na optiku? (tv umí PCM) či to bude chtít nějaký starší zesilovač místo toho?
To je technická část otázky, a pak co zvuková? - můj amatérský názor je, že staré repro hraje lépe než většina akt. produkce co se vyrábí (bavíme se v ceně do 5 tis, 2.0), proto ta motivace pořídit staré, než složitě (pro mě) študovat co z toho co je ve kšeftě koupit a netrefit kozla :hm
INF_11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 11. 6. 2020 16:58

Samozřejmě tam musíš mít zesilovač. Takže převodník a zesilovač. Případně oboje v jedné krabici.
Jinak se dá čekat, že to bude hrát líp, než vestavné repráčky v TV.
Myslím , že tvůj názor je hodně amatérský, byť samozřejmě budou případy, kdy to může platit. Já jsem měl (dlouhé roky právě k ozvučení TV) asi 25 let repro Jamo Cornet 175. Od loňska mám k TV Polk S55E, které stojí prakticky stejně jako tehdy ty Jamo a je to úplně jiný vesmír. Ve prospěch těch nových Polk. Pravda je to trojnásobek, než kategorie o které píšeš.
iMAC -> Chord Mojo -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 6. 2020 20:40

Také je dobré si předem ujasnit, co vlastně od toho zvuku čekáte. Zda zlepšení mluveného slova (zprávy, televizní seriály a dokumenty), lepší efekty ve filmech (exploze, ruchy, hudební podkres), nebo kvalitní hudební projev (TV umí nějakou zvukovou službu typu Spotify nebo Youtube).
V prvním případě vám, než ty staré bedny v neznámém technickém stavu, udělá větší radost aktivní repro s digitálním vstupem Edifier R1280DB. Propojíte je s TV optickým kabelem.
V druhém případě udělá lepší službu řešení v podobě soundbaru se subwooferem. Kolem pěti tisíc lze již pořídit dobře hrající kusy.
Pokud Vám jde hlavně o hudbu, budete muset lovit po bazarech receiver s digitálními vstupy (lze kolem 2500) + pasivní repro. To už pak bude hlavně o štěstí, protože na dobré řešení nemáte rozpočet.
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod INF_11 11. 6. 2020 21:55

Díky za rady.
No jde mi hlavně o hudbu (nejsem nějaký fajnšmekr, ale zase nechci nějakou přebasovanou šílenost kde nic jiného neslyšet) žánrová všehochuť, k tomu slušné film efekty by přišly vhod.
Nějaké konkrétní starší pasivky byste mi doporučil? Abych věděl co v bazarech hlídat? Co ty zmiňované teslovky (dají se sehnat do 2 k)
Jinak jak říkám, nejsem zvukový fajnšmekr, špičkový zvuk nepožaduji (to ani nejde za ten peníz) a je mi jasné že každý druhý reprák co bych v krámě popadnul bude hrát líp než to šumítko co v té televizi je, jde mi o to najít co nejlepší "středové" řešení...
INF_11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 12. 6. 2020 00:40

Impedance soustavy 4 Ω a citlivost 84 dB... moc nechápu, co Vás na těch ARS 1014 tak fascinuje. Sehnat zesilovač, který si s nimi poradí bude větší oříšek, než koupit něco modernějšího. Staré neznamená nutně lepší.
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 12. 6. 2020 09:49

Podobnou soustavu jako ARS 1014 provozuji v garáži na 4W zesilovači s MBA810. Nemám pocit, že by si i tak malý zesilovač s danou soustavou "neporadil".
Kdysi se podobné soustavy běžně provozovaly s 10-15W zesilovači. Hrálo to a dalo se to poslouchat.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Houbičkar 12. 6. 2020 10:57

Jj, mas recht. Náš děda, kdyz se chtel dostat ze vsi do města, zapřahal k povozu koně. Jelo to a do cíle ses dříve nebo později doštrachal vždycky. Fakt nevim, co maj furt všichni s těma autama?
Naposledy upravil Houbičkar dne 12. 6. 2020 13:24, celkově upraveno 1
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 12. 6. 2020 11:21

Výkon zesilovače není tak zásadní, jako jeho konstrukce počítající s nějakou zátěží na výstupu. 4 Ω při vyšší hlasitosti mohou poškodit většinu levné produkce počítající s odporem 8 Ω. Zesilovač udává rozsah 4-8 Ω spíše jako zbožné přání a výrobce počítá spíše s těmi 8 a jen občasným poklesem k 6...
Zda si zesilovač s danými bednami poradí nelze posuzovat jen tím, že je slyšet nějaký zvuk. Protože nějak hrát to bude vždycky. Zásadní je využití potenciálu těch beden.
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 12. 6. 2020 12:01

A zase to strašení impedancí zesilovače a beden...
viewtopic.php?p=11466570#p11466570
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Houbičkar 12. 6. 2020 13:30

Denkez píše:A zase to strašení impedancí zesilovače a beden...
viewtopic.php?p=11466570#p11466570

Cos to postnul za odkaz? Prave v nem kritizujes podobnej starej zesik za pomoci paralely s pohadkou o Red Carcula.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 12. 6. 2020 14:34

Musíš informace vnímat v souvislostech a ne je z kontextu vytrhávat.
- V odkazu petison popisuje, jak na 10W zesilovači s 8ohm výstupem bez problémů provozuje 6ohm bedny, jejichž impedance padá ke 4 ohm.
https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... tics-3020i
Z pohledu malého výkonu žádný problém nevidí a impedanci vůbec neřeší. Proč taky.
- Můj kritický příspěvek ale míří jiným směrem. A sice, že staré zesilovače jsou hodnoceny mnohdy dobře jen proto, že mívají kromě standardních korekcí zvuku fyziologický regulátor hlasitosti.
viewtopic.php?p=11903685#p11903685
Kromě toho odkazovaný zesilovač hraje poslouchatelně jen při větší hlasitosti, kdy je maskován jeho šum.
viewtopic.php?p=11468039#p11468039
Naposledy upravil Denkez dne 12. 6. 2020 14:56, celkově upraveno 1
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod tombas 12. 6. 2020 14:55

Tak jestli je pan INF_11 milovník starých exponátů, tak proč ne, určitě se toho po bazarech nebo inzerátech najde ještě spousta z produkce bývalé Tesly, bohužel technický stav už je většinou žalostný a servis tím pádem nutný (i z důvodu bezpečnosti).
Co se týká kvality zvuku, bude v tomto případě hrát roli spíše nostalgie, než reálná kvalia.
V minulosti, stejně jako dnes, byly dobře hrající komponenty a špatně hrající, takže není pravda, že dříve to všechno hrálo lépe.
Výhodou starých věcí je určitě cena, ale nevýhodou starosti s případným servisem.
Jestli to chceš k TV, kup si soundbar, bude to lepší než to je a máš po starostech:
https://www.salonydenon.cz/cs/MM/Znacky ... gLlsPD_BwE
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 12. 6. 2020 19:25

Denkez píše:Musíš informace vnímat v souvislostech ... provozuje 6 ohm bedny, jejichž impedance padá ke 4 ohm

A jak do těch souvislostí vlomit bedny, jejichž základní impedance je na 4 Ω?
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod INF_11 12. 6. 2020 20:27

Oukej, takže staré repro vyřazuji, resp. nelézt až tak moc do minulosti :D Tím pádem asi vyřešeno, díky všem ;-]
INF_11
Kolemjdoucí