Vhodné ozvučení k ploché TV

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mrbck 3. 7. 2020 11:18

Za mě OK, jasné, že tyhle zjednodušující posty je potřeba brát s rezervou. Účel to splnilo ve smyslu, že už to neberu jako jinou, zcela nesrovnatelnou, "váhovou" kategorii.

Zkusím si teď nadomlouvat nějaké poslechy a až se mi to trochu vytříbí, zkusím to tu ještě oživit. Důležité že teď už mám nějakou představu, co stojí za to porovnat, a že se nemusím nějak obšírněji zaobírat soundbary a plochými repro. Teď ještě najít studio, kde by to měli vše pohromadě :)
mrbck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mrbck 14. 7. 2020 12:22

Tak nakonec máme doma KEF Q550, a vypadá to, že tam i vydrží :-)

Mezi finalisty se probojovaly i Canton Chrono 517 a Monitor Audio Bronze 5. Výběr neprobíhal úplně audiofilsky - už najít samotné KEF nebo Cantony připravné k poslechu nebylo úplně snadné, natož, že by si člověk mohl udělat srovnání všech na jednom místě. Takže nakonec to zůstalo hlavně na onlinu.

Výběrem KEFů z téhle trojice jsem trochu popřel svůj první post, kde jsem hledal něco ideálního převážně na elektronickou hudbu. KEF mají uzavřenou ozvučnici s pasivními reproduktory, takže už z povahy konstrukce nemůžou nabídnout silnější spodek, jako bych očekával od Cantonů nebo MA s bassreflexem. S ozvučnici souvisí i rozdíl při hraní na minimální hlasitost, u které pravděpodobně Cantony a MA víc vyplní místnost - KEF v této poloze zní spíš bodově a hodně položené do středů a výšek. Obecně mě hodně zaujaly ty Cantony, už na základě hrubých parametrů jako je hmotnost, průměr jednotlivých reproduktorů, a deklarovaného průběhu frekvenční křivky se začátkem na 25 Hz.

Co mě ale přesvědčilo o KEFech byl krásný, čistý zvuk a perfektní podání detailů a prostoru. V tomhle myslím opravdu excelují a je to asi hlavní důvod, proč po vyzkoušení už nemám zásadní potřebu hledat něco dalšího. Hudba, která mě jinak zas tak moc nebere, zde dostává nový rozměr a z úvodního poslechu napříč všemi žánry byli pro mě highlightem Pavarotti a Lou Reed. I ten bas byl naopak lepší, než jsem očekával - není to nějaké přehnaně decentní, jediné co schází jsou ty nejnižší frekvence u žánrů typu hip-hop nebo drum and bass, ale stejně v reálu půjde o spíš okrajové využití. A pak je zde řada detailů hovořící pro KEF - uzavřená ozvučnice je vlastně ideální do toho prostoru, kde jsou umístěné (jedno repro na stěně, druhé na stěně a v koutě), hroty na podstavci umožňují vyrovnat se s nerovnostmi (což je přesně příklad našich starých parket, a nejde o milimetry...), prostor nemá dobrou akustiku a méně hluboké, ale o to pevnější basy, jsou do něj asi vhodnější, a žena bojovala o každý centimetr šířky/výšky/hloubky a ani po shlédnutí KEF jí nepřijde, že by se k nám vešlo něco většího, byť jen o pár cm jako Canton Chrono :-D

Z posledního hledání mohu doporučit, že ty Cantony akorát tenhle týden zlevnily na 16.000 (http://www.hifibazar.cz/) a na https://www.rothaudio.eu/ nabízejí MAB5 za 15.000 (na heurece běžně stojí kolem 17.000+), kdyby tedy někdo hledal bílé kompaktní sloupy, přijde mi to jako zajímavá koupě. Mě se KEF podařilo sehnat za solidní cenu kolem 18.000.

Do budoucna zvážím, jestli nedoplnit nějaký malý subwoofer pro selektivní zapínání, a ten stereo receiver. Musím ale uznat, že i na tom AV Receiveru je už zvuk slušný a že limitující faktor bude víc akustika místnosti než rvát další desítky tisíc do top vybavení. Třeba mě překvapilo, jak už teď je na tom slyšet zvukový rozdíl Youtube (i u HD/HQ videí slabota) vs. Spotify (a to Spotify nemá zrovna v tomhle kdovíjak dobrou pověst).

Jestli někde melu blbosti, klidně mě opravte.
mrbck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bassgenerator1 14. 7. 2020 13:47

Spotify= Curvitko zvuku akejkolvek platformi ci uz analogu slebo digitalu.
Tidal:hifi alebo MQA a zacneme sa bavit takaskoze uz triezvejsie pokial to uz nutne musi byt streamovana hudba. Len tolko bratm:)
bassgenerator1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 14. 7. 2020 13:56

No mezi námi, co se týče kvality zvuku, tak nemá moc dobrou pověst ani youtube.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mrbck 14. 7. 2020 15:16

To ne, no. Pointa byla, že i na takhle neoptimálním setupu, na kterém je v podstatě jediný silný článek to repro, už je slyšet třeba rozdíl mezi YouTube, které skutečně neznělo moc dobře, a Spotify, které znělo o dost lépe. A že v tomhle ohledu mám z koupě upřímnou radost, protože na řadě běžné konzumní elektroniky bych ten rozdíl nepoznal.

A ano, nad Spotify se jistě nachází ještě několik úrovní a sám bych rád otestoval, kam až bych rozdíly poznal. Ale tady už to naráží IMO na tu ostatní výbavu... nevím jestli má cenu zkoušet přehrávat FLACY na řetězci placatá TV -> starší AV receiver střední třídy -> KEF Q550 - tipuju, že ne :)
mrbck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bassgenerator1 17. 7. 2020 13:07

Vsetko co je kvalitnejsie sa urcite oplati prehravat nakolko FLAC dobre stlaceny na cca 80% s dat. tokom okolo 1000 KBit/s a viac je v horsej kvalite nahravky je urcite lepsie na pocutie ako dobra mp3 s 320 Kbit
bassgenerator1
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků