Jaké repro k Harman/Kardon na Hard&Heavy?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod PetrJč 17. 8. 2020 12:28

Nick Cave píše:... že nedrží nastavené hodnoty v paměti...

Protože zálohovací kondenzátor C301 (0,1F/5,5V) pro procersor nemá již potřebnou kapacitu.
Běžná závada... Klidně se může dát větší, např.: 0,22F/5,5V.
Žlutá hmota je lepidlo. Mechanicky se tak fixují velké a těžké kondenzátory.
Časem ale žlutá barva přestává být čistě žlutá :-)
Naposledy upravil PetrJč dne 17. 8. 2020 12:35, celkově upraveno 2
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 17. 8. 2020 12:30

I v bednách je výhybka, která má kondenzátory a může být načatá. Vlastní měniče můžeš snadno zkontrolovat, jak vizuálně, že není poškozena membrána ani závěs, tak mechanicky, když jemně zatlačíš na plochu membrány, zda chodí v cívce volně a nikde nedrhne. Na výškáč raději nesahej! :)
Ale stoprocentně to zkontroluješ jen připojením na jiný, plně funkční a prověřený zesilovač.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 8. 2020 12:37

Jj ta žlutá hmota (s mírně šedou) je u dvou největších a dvou menších kondenzátorů
Prohlížel jsem ty malé a nikde nevidím hnědou skvrnu a víčka se také zdají být v pořádku
Ještě bych se rád zeptal, co všechno má vliv na to, že elektrolyt vyteče? Je to nadměrným používáním receiveru/zesilovače, nevhodné prostředí (vlhkost, prašnost) nebo běžné stárnutí součástek?
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 8. 2020 12:41

Zásadní je určitě kvalita vlastních kondenzátorů a samozřejmě všechno má svou životnost. Vliv má především teplota, čím vyšší, tím horší, takže dobré odvětrání prostoru se zesilovačem je velmi důležité.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 8. 2020 12:54

Mě se ten receiver zdá laicky vizuelně v pořádku, i bedny se zdají OK, ale myslím, že už mají nejlepší léta za sebou
Nejdříve bych zkusil tedy vybrat nové reprosoustavy a kdyby i přesto se mi něco na zvuku nezdálo/nelíbilo, tak dám do servisu prověřit a zkontrolovat, případně opravit receiver, protože jediná pro mne přijatelná a nejlevnější náhrada, o které delší čas také uvažuji, je zesilovač NAD C 326BEE a v případě zakoupení reprosoustav bych musel od jeho pořízení ustoupit vzhledem k finančnímu limitu
https://zesilovace.heureka.cz/nad-c-326bee/
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrJč 17. 8. 2020 13:13

Elektrolytický kondenzátor obsahuje tekutý elektrolyt. Tyto součástky nejvíce trpí na zvýšenou teplotu okolí. Jejich životnost je dána kvalitou provedení, kvalitou gumové zátky a kvalitou zapouzdření. Zhruba řečeno.
V těchto starších a relativně kvalitních zesilovačích filtrační elyty moc netrpí. Mají okolo sebe dostatek místa, a původní kapacita (10G) byla dostatečně veliká. Nicméně elektrolyty stárnou a jejich stav lze těžko odhadnou. V klasické analogové hifi technice se málokdy stane, že se kondík "nafoukne" jako u spínaných zdrojů - zde je mechanické poškození a smrt kondenzátoru evidentní. Zde nic takového patrné není. Přesto se kapacita i zde určitě snižuje. Do jaké míry, těžko odhadnout a je to mnohdy kus od kus. (mám ověřeno).
Nicméně po určitých letech provozu určitě jejich výměnu za kvalitní(!!!) typ doporučuji.
Hlavně bezhlavě nic neměnit! Lépe 2x měřit a 1x měnit.
NAD je dobrá volba.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 8. 2020 13:52

Tak teď mám dilema, vzhledem k tomu, že se ten zesilovač NAD C 326BEE evidentně doprodává a já nevím v té ceně o žádném podobném, který by měl
- výstup/vstup Pre Out Main In
-min impendanci 4 ohm (rozšíří se mi výběr reprosoustav)
-Soft Clipping
a celkově NADy jsou zvukově hodnoceny velmi dobře, připojení na jeden pár reprosoustav mi stačí, tak zvažuji, zda nejdříve nekoupit ten NAD s tím, že reprosoustavy dokoupím později, neboť je z čeho vybírat, zatímco kdyby skončil prodej toho zesilovače, tak podobný za ty peníze nekoupím...
Nejsem hifista, ale zvukově si, předpokládám, polepším s tím NADem, zvláště když potom ještě vyberu dobré bedny...
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 8. 2020 18:01

tak jsem trochu brouzdal po netu a narazil jsem na tuhle diskuzi, kde uživatel petr.5 ten NAD C 326BEE nedoporučuje...
viewtopic.php?style=3&f=1709&t=1249055

...a v další diskuzi kdosi píše, že se přehřívá
https://www.hifiroom.cz/zesilovace/pomo ... 10422.html
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 8. 2020 19:15

Právě jsem ti chtěl taky napsat, aby ses s tím zesilovačem neunáhlil. Je to jistě dobrý stroj, ale v podobné ceně není jediný a dovolím si tvrdit, že se najdou i lepší.
Já bych se v prvé řadě snažil zachránit ten harman, za investici do případné opravy to opravdu stojí.
Můžeš zkusit. p. Vránovi nezávazně napsat mail nebo zavolat, prodiskutovat to s ním a uvidíš, jaké jsou možnosti, jak technické, tak cenové. Pokud ti řekne, že to nemá smysl, tak to opravdu nemá smysl, leda ze sentimentu, ale pokud řekne, že to smysl má... rozhodnutí je tak jako tak na tobě.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 8. 2020 19:27

Jj po přečtení diskuzí jsem od koupě toho NADu upustil, a zůstanu u Harmana, který nechám v servisu prohlédnout, případně opravit.
Jak se vůbec projeví úbytek elektrolytu, je to znát na zvuku, ztratí výkon anebo přístroj přestane úplně hrát?
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 8. 2020 19:52

Může se to projevovat větším zkreslením, výpadky zvuku, případně se zesilovač vůbec nezapne, ale to už musí být některý z velkých kondenzátorů.
Zase ale nechci tvrdit, že je to tvůj případ, harmany platí za spolehlivé stroje, přesto se to může stát. Na dálku se to opravdu nedá spolehlivě říct.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 8. 2020 20:03

nic z toho se u receiveru neděje, ale jelikož chci nechat vyměnit ten zálohovací kondenzátor, tak stejně s ním do toho servisu musím

Repro jsem vybral Magnat Monitor Supreme 2002
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 8. 2020 20:49

Magnat je pro mě trochu zklamání, v téhle cenové hladině jsou to celkem průměrné reprosoustavy, podobně jako levné Jamo.
Podívej se ještě na tyto:
https://www.htpshop.cz/reprosoustavy/da ... -5-walnut/
jsou trochu dražší, ale zvukově o dost jinde.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 8. 2020 21:08

Rozumím, ale co jsem prošel hodnocení na netu, tak Magnaty chválí a spolu s Heco doporučují na rock/metal
tyto Dali jsem měl v prvotním výběru, když jsem začal přemýšlet o nových reprosoustavách, ale měniče 130mm se mi zdá málo, u hard&heavy jde jakékoliv hifi stranou, tam jsou u beden výhodou větší měniče, ještě tak bych si dokázal představit ty Indiany s basákem 27,5cm :))
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 8. 2020 21:24

Tak já to hodnotím trochu jinak, to je pravda, ale zkus si teda někde poslechnout ty indiány.
Pak je tady ještě jeden magnat, ale trochu přes rozpočet, nicméně přesně na tvůj hudební styl:
https://www.htpshop.cz/sloupove/magnat-transpuls-1500/ :hmm:
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků