Návrh reprosoustavy - prosím o pomoc :-)

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod DaliborT 29. 11. 2020 12:22

Ahoj,
chtěli bychom si pořídit reprosoustavu do obývacího pokoje, protože musíme mít televizi hodně nahlas aby bylo slyšet dobrého slova. Rozměr pokoje je 8x8m a výška stropu v nejvyšším místě je 4,3m (viz.foto). Popravdě moc se v tom nevyznám. Mysleli jsme si, že bychom si pořídili k televizi soundbar, ale co jsem se dočetl tak není vhodný pro větší prostory - zejména vysoké stropy. Mohli by jste mi prosím pomoci vybrat něco vhodného? Manželce se moc nelíbí repro vysoké vedle televize a za gaučem - proto chtěla soundbar. Já proti klasickým vysokým repro nic nemám. Cenová hladina dejme tomu něco kolem 20až30tisíc? Je reálné něco takového vybrat? Každopádně vím že třeba 80tisíc za soustavu bych nedal, to bych asi raději risknul soundbar, např. Samsung HW-Q800T? Děkuji moc za radu :-)
Přílohy
IMG_4354(1).jpg
DaliborT
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 29. 11. 2020 12:30

Hmm, veľká izba, žiadny priestor na repro a menželka, ktorej sa páčia soundbary. Držím ti palce a teším sa na túto diskusiu. :)

A aby som aj niečo k tomu napísal. Manželke povedz, že soundbar sú vyhodené peiaze.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i

Na predaj: PMC twenty.21
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 970ka 29. 11. 2020 13:00

Bych to řešil solidníma regálovkama a nějakým slušným zesíkem,či recivrem,na hifibazaru jsou občas nové kvalitní věci za dobrou cenu,pořád to bude hrát lépe ,než soundbar a chtělo by to trochu zatlumit tu ratejnu ,aby se zlepšila srozumitelnost..
Carrera S, SL320, X5 3,0D,Kawa W800, Pana GZ 2000
970ka
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 29. 11. 2020 13:09

Skús dopísať, či chceš len stereo alebo viac kanálovú zostavu.
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DaliborT 29. 11. 2020 13:46

Právě to je to co nevím - jestli by bylo dostačující stereo se subwoofer a nebo raději dejme tomu 5.1? Jak by jste to řešili Vy? Každopádně už teď vím že jsem to měl řešit v průběhu stavby a nechat si zabudovat do stěny repro :-).
DaliborT
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Houbičkar 30. 11. 2020 06:30

Na 5.1 bych se asi vykvajznul, když vidim tu dispozici, tahání kabelů atd. Nicméně jsi naťuknul špatnou srozumitelnost, nejde jen o velikost prostoru, ale i špatnou akustiku. Abys pak u sterea v týhle ratejně nebyl zklamanej, že ty dialogy slyšíte furt naprd. Doporučením je v takových případech levný AVR-multikanál a připojení nejen předních repro, ale hlavně centru. Srozumitelnost dialogů je pak upravitelná, nejen, co se hlasitosti týče, ale má to případně kalibraci, lze si s tím pohrát. Jinak, když vidím ta kamínka....mám s tím zkušenost.....případná levá stojící budka může být tzv. v jednom ohni, rychle vysychá, trpí závěsy apod. V takovém případě raději regálovky na skříňku nebo ten soundbar. Máte to jen na ozvučení TV programu, o muzice nepíšeš ani ň, soundbar musí stačit. Akorát zase jeden problém, soundbar pracuje s bočními odrazy, vy máte z jedné strany stěnu, z druhé volný prostor a to může být problém....toto umí řešit právě ta kalibrace v AVR.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DaliborT 30. 11. 2020 15:21

V podstatě by to bylo jen na ozvučení TV programů. Takže pokud jsem Vás dobře pochopil tak teoreticky by soundbar stačil? :-) A co se týče toho AVR multikanálu - můžete mi doporučit nějaký konkrétní i s repro? Děkuji PS: kamínka jsou tam jen provizorně - byly kvůli kolaudace naoko napojené, jinak jsou nefunkční :-)
DaliborT
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 30. 11. 2020 15:48

Jak psali přede mnou, ve tvém případě špatné srozumitelnosti bude na vině z velké části špatná akustika. A pokud s ní něco neuděláš, prostor nezatlumíš, budeš mít stále problém.
Je taky otázka, zda požaduješ dobrou srozumitelnost i ve vzdálenějším prostoru pokoje, než jen na sedačce.
Pokud netrváš na prostorovém zvuku, ale chtěl bys experimentovat s centrem, potřebuješ AVR. A i kdybys zůstal nakonec jen u sterea, tak AVR není zas tak špatná volba, jak se tu zhusta na fóru prezentuje. Navíc ti automatická kalibrace trochu pomůže s nastavením akustiky.
Příklad možného řešení:
https://www.htpshop.cz/regalove/dynavoi ... tion-dm-6/
https://www.htpshop.cz/av-prijimace/yam ... v4a-black/
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod DaliborT 30. 11. 2020 16:52

Tak děkuji za radu pánové. Zkusím se prolistovat internetem a snad tedy něco vyberu co by se i ženě vzhledově líbilo :-). Akustiku už asi nezměním bez zásahu do stěn/stopů... Je i dost možné že nakonec to skončí soundbarem na zkoušku a když to bude o ničem tak si ho dám do garáže 8-)
DaliborT
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod p79avt 3. 12. 2020 15:59

DaliborT píše:Ahoj,
chtěli bychom si pořídit reprosoustavu do obývacího pokoje, protože musíme mít televizi hodně nahlas aby bylo slyšet dobrého slova. Rozměr pokoje je 8x8m a výška stropu v nejvyšším místě je 4,3m (viz.foto). Popravdě moc se v tom nevyznám. Mysleli jsme si, že bychom si pořídili k televizi soundbar, ale co jsem se dočetl tak není vhodný pro větší prostory - zejména vysoké stropy. Mohli by jste mi prosím pomoci vybrat něco vhodného? Manželce se moc nelíbí repro vysoké vedle televize a za gaučem - proto chtěla soundbar. Já proti klasickým vysokým repro nic nemám. Cenová hladina dejme tomu něco kolem 20až30tisíc? Je reálné něco takového vybrat? Každopádně vím že třeba 80tisíc za soustavu bych nedal, to bych asi raději risknul soundbar, např. Samsung HW-Q800T? Děkuji moc za radu :-)

Zdravim, kolik mate mista mezi hranou steny a stolkem na zdi ? a zprava. Myslím si ze 2p sloupky s integracem s br dopredu by byla super varianta. P.
RIHA audio
p79avt
Junior

Odeslat příspěvekod brodus 3. 12. 2020 19:08

Bych prosil o pomoc na výměnu manželky. :-))).Chceš hutný zvuk k tv a máš tv.na ten prostor.že mám větší pc monitor..;-) s trochou sarkasmu.
Žádný soundbar kriste..stačí ti stereo zesilovač s optikou,třeba yamaha a-s301 k tomu opticky kabel..na regálové ti zbude 17-18k.slušny rozpočet..na hifi voice máš recenze..a budeš mít zvuk jak z partesu..Tedy pokud se bavíme o zvuku k sezení na sedačce.Máš tam rezervu koupit ještě nějaké multimed. centrum.A že paní pozdravuji ,už to rozvolnili ať si jede vybrat.hezké botičky. ;-).Nehledě na to že každý stereo zesik byť jen lepší základ si utře s dražším soundbarem zádel.;-).Navíc stačí dát regálové blíže ke zdi(20-30cm) a budou ti hodně basovat
a hlavně o dost lépe hrát. Prima svátky.
brodus
Mírně pokročilý