subwoofer - koupit ci nekoupit?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kuba78 18. 11. 2021 13:04

tot otazka..
chci udelat upgrade moji sestavy. aktualne mam (dlouhe roky) 5.0 bez subwooferu, reciever Sony, chci koupit novy - asi AVR-X1700H DAB Denon, pokud ho teda sezenu. Premyslim ze kdyz uz budu mit lepsi reciever, jestli ma nebo nema smyslu subwoofer?
co mam a menit nehodlam, je repro predni Grundig BOX 5500 , repro centr Jamo E 4CEN, repro zadni Jamo E 4SUR

Co posloucham - hudbu vetsinou pres Airplay, poustet si filmy z appleTV a z prehravace, takze maximalne Atmos. Jak casto posloucham - nijak casto. Veliksot ozvucene plochy je tak 30m2. Subwoofer bych asi umistil nekam do rohu za sedacku, mel bych jej teda vicemene za zady, je to ok?
otazka zni, jestli ho vubec potrebuju, ma to smysl k temhle bednam? a na to co posloucham? a taky idealni by bylo sehnat neco hodne tenkeho aby se mi to veslo do jednoho rohu.. ale do 10cm sirky se asi nic nedela co?
Kuba78
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 18. 11. 2021 13:13

jestli potřebuješ sub ti přece nemůže nikdo poradit - používá se, pokud ti chybí spodní pásmo především u filmu - zachraňovat s ním hudbu při vybavení co máš (případně plánuješ) je blbost.
slušný sub pro hudbu stojí vcelku dost a taky potřebuje rozumné umístění a ne do díry, kterou někde máš...
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba78 18. 11. 2021 14:07

no, jestli ano ci ne asi dopadne tak ze si to koupim, vyzkousim a pripadne vratim pokud nebude rozdil nejak dramaticky. Urcite nebudu kupovat nic drahyho, spis neco obyc do 10k. jeste otazka - jak je to s hlasitosti a jeji regulaci a jak s pripojenim? hlasitost si musim regulovat na subwooferu nebo si to ridi reciever sam? a jestli je blbost jit po tech uzkych, jestli to neni prilis kompromis z hlediska vykonu a omezeni kvuli te velikosti..
Kuba78
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 18. 11. 2021 15:17

Na subu si nastavíš dělící frekvenci a hlasitost, v AVR taky a pak už do něj pouští ty basy sám. Kdybys měl pocit, že to je málo, nebo moc, tak to můžeš změnit přímo na subu, ale jak to nastavíš, tak už s tím pak nehejbeš (aspoň teda já jsem na to už nesáhnul). K muzice to, jak píše leroj, moc smysl asi nemá, nevím sice, co posloucháš za muziku, ale bude to asi hodně práce s nastavením. U filmů zase oceníš, když tam někdo pořádně protúruje motor, nebo výbuchy a tak, na to je sub parádní.

Ty tenké suby vůbec neznám, ale z principu se mi to zdá jako hovadina. Jestli jsi někde poblíž KH, tak ti můžu na zkoušku půjčit Jamo SW-1008 - "klasická" velikost.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba78 19. 11. 2021 08:05

diky za nabidku, nejsem pobliz HK. asi jeste pockame nez se mi podari koupit ten novy reciever, neni nikde skladem.. pak budu mudrovat a pripadne si to nekde pujcim na otestovani.
diky za info.
Kuba78
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xMaster Seller 19. 11. 2021 11:06

Četl jsem v jiném vlákně že zarytě SUB nepotřebuješ. Už nevím co používáš teď za AV, ale nový receiver může hudbu a projev posunout spolu s kalibrací tak, že nebude woofer potřeba. Ty Grundig bedny vypadají mocně že umí i zahřmět, taky bych neměnil ;)
xMaster Seller
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 19. 11. 2021 13:49

Kuba78:
KH ne HK :) ale je fakt, že to není moc daleko od sebe

jinak zdravím eviljacka, koukám, že jsme sousedé...
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 19. 11. 2021 16:48

KH jako Kutná Hora, ne HK jako Hradec Králové, jen aby bylo jasno :) Vida, leroji, svět je malý.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba78 19. 11. 2021 19:01

no, ja jsem jej doted nepotreboval, spis jen tak sonduju jestli bych nemel premyslet o tom ze ho potrebuju :) ale jak rikate, na hudbu asi zadny velky zazrak tak uvidime..
ukol cislo jedna je sehnat ten novy reciever, pak ho otestuju a pak uvidim zda sub je nebo neni potreba. Kdyz potrea nebude, tak jsem usetril penize i misto..

Jak pisu zkusenosti moc nemam, kdyz nepocitam sub v aute (kde je defaultne) tak v obyvaku jsem ho mel naposledy k bednam tak nekdy pred 20 lety..
Kuba78
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 19. 11. 2021 19:03

Za sebe můžu říct, že k filmům je ten sub fakt dobrý, i když ty Heca umí basovat taky slušně, tak to je přece jenom jiná liga. A co teprve, když hraju World of tanks :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba78 19. 11. 2021 19:37

no, ja mam sice Xbox Series, ale na tom hraje jen synacek.. jestli objevi WoT tak to teda spis asi ten subwoofer kupovat nebudu, to by se mamince nelibilo :-)
Kuba78
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bošu 26. 11. 2021 01:37

Ahoj,

nedávno jsem řešil to samé a primárně do sterea na hudbu. Mám sloupy Canton Fonum 501, které hrají zhruba od 45Hz bez útlumu, kopnout uměly, ale prostě ty spodky mi chyběly. Tak jsem koupil Polk Audio HTS 12, stál mě 9379,- a v žádném případě nelituji. Hudba dostala najednou koule a celou sbírku poslouchám znovu, protože to je prostě paráda a slyším spodky, které tam dříve byly spíš jen náznakem.
Jinak s přednesem Cantonů jsem spokojenej, ty jsem měnit nechtěl, navíc by mě to stálo mnohem víc, než ten sub.
Takže za mě ano, já bych to doporučil.

IMG_20211115_103753.jpg

IMG_20211122_075927.jpg
Onkyo TX-8250+Canton Ergo 90 DC+Polk Audio HTS 12
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SamuelNovy 26. 11. 2021 13:16

Určitě je dobré vědět, jestli chcete pořídit aktivní nebo pasivní subwoofer. Tady: https://www.2din.cz/jak-si-vybrat/subwoofer/ to najdete vše přehledně sepsané včetně rozdílů mezi nimi. Já ho kupoval do auta a taky jsem dost váhal, no ale nakonec jsem rád, že jsem ho pořídil. Opravdu moc hezky to teď v autě "duní".
SamuelNovy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bošu 26. 11. 2021 18:43

K receiveru jedine aktivni, nic jineho nepripada v uvahu. Vlastni zesilovac, delici frekvence a prepinani faze.
Edit: Ted koukam, ze sem Samuel plete subwoofery do auta... To je uplne jina kategorie...
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod In23 27. 11. 2021 20:13

Zrovna hraju APP I Robot a bez subu by to nebylo ono, co teprve Zeppelin.
Přílohy
DSC_0765.JPG
In23
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků