Stropní Atmos repro pro 5.1 Polk sestavu

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod aerinqq 7. 8. 2022 21:57

Zdravím všechny,
hledám 2 efektové stropní repra pro následující sestavu:
Polk S55 sloupy
Polk S15 zadní repra
Polk S30 center
Denon X1700H
XTZ 10.17 sub

Rozpočet tak do 6K za oba. Bylo by dobré zůstat u Polk, nebo mám vzít něco jiného?
U nás se prakticky nic neprodává, takže bych to viděl asi na ebay...
RC60i by bylo dostačující? https://www.ebay.co.uk/itm/194495849278 ... SwEGhfyQYA
mají i RC80i, ale už je to dvojnásobek...nejsem si jistý, jestli má smysl tolik připlácet...

díky
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 8. 8. 2022 06:22

Idealne by bolo ostat pri Polk-u, ale pri tych efektovych to az tak dolezite nie je. Podstatne je mat predne repro z rovnakej znacky/rady. Efektove, kludne aj od niekoho ineho. Myslim ze ked sa nebudes drzat tych Polk-ov, tak budes mat podstatne vacsi vyber...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 8. 8. 2022 07:22

Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Skajvolkr 8. 8. 2022 21:03

Vem si k tomu ještě efektové zadní.
A když budeš v tom tak i boční a udělej standardní 7.1.4, když jsi v tom. Dávat efektové jen dopředu? Nevím...
Skajvolkr
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 8. 8. 2022 21:25

Někde píše o efektových dopředu?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aerinqq 9. 8. 2022 02:18

Když se píše "efektové" repro, jedná se o Atmos/X reproduktory, co jsou namířeny na strop a fungují na principu odrazu? Trochu jsem si o tom četl a povětšinou lidi doporučují spíše stropní repro než tyhle "upfiring speakers". Prý je to naprosté peklo nastavit a najít ten konkrétní bod, aby to hrálo dobře. Můj původní dotaz byl vyloženě na stropní repro, původně jsem o těchto upfiring speakers ani neuvažoval.

Skajvolkr: Tohle určitě dělat nebudu, to by mě stálo už ledvinu xD Teď jsem ještě koupil ten XTZ sub za dalších 14K, už jsem překročil rozpočet víc než dvojnásobně a kromě těch 2 stropních repráků do toho víc investovat už nechci...a navíc můj receiver ani víc jak 5.1.2/7.1 nepodporuje, pokud vím...

Martas: Jo o těch XT90 jsem uvažoval...ty RC60i by vyšly levněji teda, ale tak tyhle budou předpokládám kvalitnější. Nebo něco jiného dobré od jiného značky? Jinak ty stropní repra musejí být vyloženě nějaké speciální na ten Atmos? Jakože to je nějaká certifikace Atmos/X, aby to zvládalo ty efekty? sry za stupidní dotaz xD
edit: tak teď už jsu z toho nějak zmatený, https://www.salonydenon.cz/nastenne-rep ... Conversion
tady píšou, že se buď postaví na větší reprák nebo připevní na zeď (takže tohle je ten efektový "upfiring" speaker?) Já myslel, že se to normálně dá zabudovat do sádroše na strop...
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 9. 8. 2022 06:59

Stropní atmos repro se samozřejmě dají zabudovat do sádroše do stropu. Nemusí to být ani žádný speciální reproduktor s certifikací, jen by měl mít dostatečný frekvenční rozsah a správnou impedanci vzhledem k ostatním reproduktorům v sestavě, aby měl stejnou základní hlasitost reprodukce (dá se určitě korigovat v AV receiveru).
https://www.l-e.cz/reproduktory/vestavne
Hlavně nezapomeň reporduktor umístit do odpovídající ozvučnice.
Obrázek
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 9. 8. 2022 07:16

no máš dvě možnosti:
jednak koupit patřičné reproduktory a zabudovat např.do podhledu
druhak koupit reprobedny určená na zeď (např. ty R900HT) a dát je na zeď pod strop (asi by bylo možné je přidělat i na strop, ale jak? a jak by to vypadalo? tyto nástěné repro se často dělají i s přepínačem, podle toho kam je umístíš. hezky je to vidět tady: https://rockinaudioproducts.com/products/triangle-borea-bra1-atmos-speakers-with-adjustable-crossover-1-pair
třetí možnost postavit je na přední repro nezmiňuji, protože to pracuje s odrazy a výsledek je silně nejistý
hodně výrobců láká na tuto možnost, protože je nejjednodušší, nejrychlejší... takže nabízí i repro stejné velikosti, které na Front repro krásně padnou a je vymalováno - např:https://www.gramofony-desky.cz/produkty/repro/monitor-audio-bronze-ams-dolby-atmos-white/11187.html
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Skajvolkr 9. 8. 2022 09:44

aerinqq píše:Skajvolkr: Tohle určitě dělat nebudu, to by mě stálo už ledvinu xD Teď jsem ještě koupil ten XTZ sub za dalších 14K, už jsem překročil rozpočet víc než dvojnásobně a kromě těch 2 stropních repráků do toho víc investovat už nechci...a navíc můj receiver ani víc jak 5.1.2/7.1 nepodporuje, pokud vím...


No vidíš, tak ještě vyměnit receiver, abych měl komplet 7.1.4.

Myslíš, že 5.1.2. dává smysl? Proč to nemá 5.1.4?
Skajvolkr
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 9. 8. 2022 11:03

Mimochodem 2 suby symetricky jsou taky lepší než jeden, takže alespoň 7.2.4.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aerinqq 9. 8. 2022 13:47

7.2.4 do bytovky se stěnami tenkými jak papir a do místnosti 4x4 metry s 2.4m vysokým stropem, to bylo opravdu zajimavé :D :D :D
Už tak mě sousedi nejspíš pověsí za koule do průvanu za ten XTZ sub xD

leroj: No věšet to na zeď nejspíš nepřipadá v úvahu, protože by to nebylo v rožku, ale uprostřed místnosti a neměl bych jak zadělat kabely. Ty odrazové se mi taky moc nezamlouvají, takže zůstanu asi u toho původního nápadu a koupím stropní.

Jestli jsem to správně pochopil, tak ty XT90 jsou stejný případ jako ty R9000HT, tzn. nejsou určeny na strop, jen na zavěšení na zeď nebo jako odrazové.

tombas: Nějaké konkrétní doporučení? Takže ten reprák musím umístit do té ozvučnice a ta se celá pak zabuduje do sádroše? Ty ozvučnice se dají někde koupit?
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 9. 8. 2022 19:49

Ozvučnice se dají koupit tam, kde ty stropní repro, ale levnější bude si je vyrobit nebo nechat někde vyrobit, nic to není, pár destiček. Ještě bych je vystlal nějakou akustickou vlnou. Velikost musí odpovídat reproduktoru.
Celá ozvučnice se zabuduje do podhledu a překryje sádrokartonem, koukat bude jen mřížka reproduktoru.
Jak jsem psal, vybírej podle parametrů odpovídajícím tvým ostatním reprosoustavám, tj. impedance a citlivost. I když to nebude úplně shodné, v systému se to dá doladit, nebo např. pomocí kalibračního SW a mikrofonu AVR.
Bral bych nějaký méně směrový se samostatným výškovým reproduktorem.
Vzhledem k ceně musíš lovit relativně nízko, ale tyhle Magnaty
https://www.l-e.cz/magnat-ic-82-d5606
nebo Klipsch
https://www.l-e.cz/klipsch-cs-18c
by měly odvést dobrou práci.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků