Soundbar otázky

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod PCDaemon 5. 11. 2022 10:37

Nielen televízor, ale aj tie malé regálovky sú prakticky 6 m od miesta posluchu a aj od seba sú príliš ďaleko, 3.4m a naopak, tie zadné sú hneď pri ušiach a tiež 6m od predných. Takže ja očakám skôr sklamanie zo zvuku ako nejaké nadšenie. Dolby Atmos by som neriešil, ak nebude ani 5.1 zvuk dobrý.
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dex88 5. 11. 2022 19:14

Dneska jsem posouval se stolem a sedačkou. A nakonec jediná maximálně přípustná varianta je sedačka asi 70cm od zdi. takže posed je cca 1m. :-) Toto rozložení na 100% splňuje rozložení pro DA overhead.

Ted už by to tedy mělo smysl? Za sebe další repro nedostanu takže o 5.1.4 ani uvažovat nebudu. I když už jsem zase přemýšlel o navýšení rozpočtu a koupení 9.1 AVR do budoucna :D :D :D To je jak droga.

I když jsou repro 3.4m od sebe tak podle toho schématu to sedí. Něco mě uniká?

Koukal jsem na pár recenzí na ty Q aq. a tady srovnává sloupy 3050 s 3030.
https://www.youtube.com/watch?v=DOn9Ov88CW8
Pochopil jsem z toho že při použití SW je jedno jaké se použijí. :-) bez SW jsou lepší sloupy.

Tady je recenze na SW Q Acoustics Q B12
https://www.youtube.com/watch?v=ZzGB8A16Ehg&t=14s

Vypadá to že to bude dobrej SW. Co myslíte za ty peníze?
už stojí 15k a rád bych se držel jedné značky ale u SW je to prý jedno. :-))
Přílohy
5.1.2-overhead.png
Dex88
Junior

Odeslat příspěvekod Dex88 5. 11. 2022 22:10

Ještě sem hodím fotku jak Bude vypadat stěna na tv. :-) Pokud by vás něco napadlo na zlepšení sem s tím. Teprv se bude dávat do výroby. s obložkou pod kterou se muže vest kabel pro repro.

Centrál můžu dát Nad TV nebo připravit Do stolku. AVR vpravo v poličce.

Sloupy tam nedostanu ale větší repro na ležato bych zvládl. :D

Obyvak6.jpg
Dex88
Junior

Odeslat příspěvekod pafes 6. 11. 2022 00:38

Při rozteči předních repro 3,8 m je ideální vzdálenost posluchače 3,3 m. Zdá se, že je plánujete vůči obrazovce nesymetricky, to by mě vadilo, pokud by se levý reproduktor posunul blíž k TV, bude rozteč menší a ideální vzdálenost se taky sníží. Doporučená vzdálenost od obrazovky např. podle Alzy je pro 86" 1,5 až 3,3 m. Vy budete s vámi popsaným posunem sedačky asi 4,5 m od obrazovky. Já mám TV 55" ve vzdálenosti 1,8 m a chtělo by to ideálně aspoň 65". Ve srovnání s kinem je můj obraz znatelně menší, pro 4K mě to připadá už na hraně. Tomu by u 86" odpovídalo asi 2,9 m. Jak jsem psal výše, jste od obrazovky příliš daleko. Střední repro bych dal nad televizor, mluvící hlavy jsou na obrazovce nahoře. Mám to taky tak. Vy ale máte televizor dost vysoko a zvlášť u 86" TV nad ním už asi není dost místa. Nicméně nic lepšího, než vámi uvedený posun sedačky v tomto prostoru, patrně není možné vymyslet.

-- 6. 11. 2022 00:53 --

Snad jedině přidat křeslo, se kterým zajedu blíž k TV, když si chci sám vychutnat film ve 4K s prostorovým zvukem. Tomu by se ale muselo přizpůsobit umístění stropních repro (což by šlo, když oželíme jejich správnou polohu pro posluchače na sedačce), se zadními už by to bylo horší, ty už budou na stěně vzadu příliš daleko. Snad by si s tím AVR díky kalibraci prostoru nějak poradil, ale zase by to bylo na úkor vjemu posluchačů na sedačce. I když bych se skoro vsadil, že manželce a dětem by úplně stačil i zvuk samotného televizoru.
pafes
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 6. 11. 2022 09:13

to křeslo (křesla) není špatný nápad - stačí otočit nebo popojet a bude to lepší. V AVR bývají předvolby, takže by šlo udělat dvě nastavení a ty poté přepínat dle potřeby

jinak ano, ty vzdálenosti jsou moc velké, ale jsou dané, takže s nimi nejde nic dělat a musí se z nich vycházet.
bedny by měly být symetricky, neboť v symetrii je síla!
No a ještě pozor: uvažuješ o Q 3030 a ty mají basreflex dozadu, což v rohu také není ideální.
Koukni třeba na https://www.hi-fisystemy.cz/produkty/repro/triangle-borea-bra1-black-ash/13437.html jsou uzavřené a určené na zeď - jdou jednoduše zavěsit a míří směrem k posluchači. Já je mám jako zadní a dobrý - ještě budu muset vyzkoušet, jak by hrály v případě, že budou vepředu jako hlavní
Centr bych dal dolu, nahoře se mi nelíbí :) ideální by byl místo ještěra, ale kam potom s ním? a co bude říkat na zvuk, když bude repro pod ním netuším...
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PCDaemon 6. 11. 2022 17:57

Horšie už tie reprosústavy nešli umiestniť, nie len že sú ďaleko od seba. (3,84 m je na 6,5 palcové meniče veľa) , ale ešte aj vysoko, do takej výšky sa dávajú predné výškové a to sú iné kanály na receiveri. Predné by mali byť tak, aby bol výškový menič zhruba vo výške uší. Treba si aj uvedomiť, že zvuky vo vodorvnej rovine by mali zhruba sedieť s TV a nie, aby boli meter mimo. Ten pravý reproduktor, to bude odrazové peklo. Zadná stena, bočná, strop a police. A celé to zabije center v skrinke. Čo som pozeral, tak Q Acoustics 3090Ci má vzadu dva bassrefexy... Plynulý prechod zvuku mezi prednými reproduktormi a centrom si neviem predstaviť. Nebolo by lepšie sa vrátiť k tomu soundbaru? Existujú aj pasívne, ktoré sa pripoja k receiveru a vpredu sú len center, pravý a ľavý kanál. K 70 palcovým a väčším televízorm je napr. Monitor Audio SB-4, ktorý má rozmery 147 x 1562 x 92 mm , čiže je široký vyše 1,5 m. https://www.monitoraudio.com/en/product-ranges/soundbars/sb-4-passive-soundbar/
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dex88 6. 11. 2022 21:18

Trcohu jsem si kreslil s umístěním repro přesně podle úhlu DA a chápu už že to nevychází. Chtělo by to 2metry mín. :-( takže všechny repro budou o pár stupnu mimo doporučení.

Podle tohoto rozmístění by bylo idealní místo před gaučem :-D

Obyvak7.jpg


rozmístění DA repro pro pozici před gaučem potom vychází Dle specivikaci. :-)

Obyvak8.jpg


To:pafes
Ten nápad s křeslem se mě moc líbí :-) Ta nesymerie je protože leví zadní reproduktor je o 10cm mimo tak jsem to udelal i s předním. ale u toho předku nemusím. no bohužel větší obrazovku už tam nedám takže obrazově to bude kompromis. ale měl jsem tak 4roky 60" ted mam 75" a myslím že 86" už musí stačit :D


To: leroj
Nikde jsem to nečetl ale v jedné recenzi na Q 3030 říkly že k repro jsou nějaké plyšové balonky co se dají do bassreflexu a pak se mužou umístit na zed. Proto výrobce prodává i držáky na zed Q Acoustics 3000WB.

Co to udělá se zvukem netuším. Určitě se nebráním jiným Repro :-) rozhodl jsem se že když už to dělám at to stojí za to.
Ty repračky vypada tak strašně male že si nedokažu představit jak hrajou. v jednom obchodě mě doporučily
CABASSE Eole 4 + 4 další na strop. mě se ale nezdá že tak malé repro mužou hrát dobře. :-D anikde žádné recenze.

Navýšil jsem i rozpočet Na 50 000 za všechny repro.
+
Zesilovač jsem našel na alze -Pioneer VSX-LX504-S za 33 000
Nebo bazarovej Denon AVR X3800H za 35 000


To: PCDaemon
Myslíš že by ten Soundbar hrál pépe jak ty regálové reproduktory? Levý a pravý bude strašně bylísko u sebe. moc si s umýstěním vybýrat nemužu. Třeba by stačil za ty repro dát nějakou basovou past.
Dex88
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 6. 11. 2022 22:42

hele, ty furt měříš a porovnáváš schémata, doporučené vzdálenosti a hledáš ideální místo...
ale já (a myslím, že nejen já) vidím větší problém než ve vzdálenostech (s něčím pomůže to křeslo a zbytek doladí automatika v AVR) v tom umístění repro do rohů a pod strop (především předních!)
navíc máš veliký prostor a ten vyžaduje odpovídající bedny, navíc umístěné podle určitých pravidel.
Prostě všechno chce svoje: bedny mají mít odpovídající velikost vzhledem k prostoru, mají být rozumně umístěný podle určitých zásad a taky bys měl místnost zatlumit (eliminovat odrazy atd).
ty bohužel nemůžeš udělat nic z toho, takže ti nikdo ani nemůže rozumně poradit :!:
ty plyšové balonky neznám, jsem už starší a za mě se používaly smotané ponožky - fajnšmekři měli ucpávky z molitanu.
Ještě k tomu ucpání: takže si pod strop pověsíš relativně velkou bednu a ucpeš ji - není potom lepší použít menší bednu, ale bez ucpávání?

jinak ty Triangly, které mám, mají na výšku 30 cm, což není nejméně. navíc jsou skosené a pod tím stropem vypadají vcelku slušně - dokonce jsi mě donutil je nyní zapojit jako fronty a dokonce hrají i basy.
pokud by byly doplněny subem, tak si z nich umím tady představit slušné DK (ovšem nevím, jak by hrály v tvém prostoru)

a už neradím, neb stejně nevím jak - jdu raději přeházet zpět konfiguraci beden - přece jen sloupy jako fronty hrají o dost lépe :)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 7. 11. 2022 06:23

Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 7. 11. 2022 08:46

tak po ránu a s jasnou hlavou :) koukám na ty Cabasse a říkám si, že by třeba i mohly hrát.
racenze pozitivní (beru je ale s nadhledem), nicméně vzhledem k tomu, že jiné řešení vlastně ani nemáš, bys je mohl vyzkoušet.
lepší než nějaký soundbar, který většinou pracuje s odrazy, což by u tebe v těch prostorech stejně nezvlád

prostě je kup v nějakým seriózním shopu, kde nebude problém s případným vrácením a uvidíš (vlastně uslyšíš)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 7. 11. 2022 10:37

Cabasse má určitě kulovitý tvar zmáklý. Staví tak i repro za miliony.
https://www.cabasse.cz/stereo-hi-fi
Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dex88 7. 11. 2022 20:43

Dneska jsem volal do obchodu. a ty mě vyloženě odradily od těch cabasse. Prý rozhodně hrají hur než nejmenčí Q Acoustics. A prý že objem ničím nenahradíš. A taky mě odrazovaly od repro nahoře. Tak ted babo rad.

Po velkém zamyšlení jsem zkusil ještě jednu variantu.. žena moc nadšená není ale neřekla hned že ne takže by to mělo projít. :-D Jediné co je blbý je nesymetrický přední repro. Na poslech se muže repro vždy posunout.

Co říkate na toto řešení?

Moc vám všem děkuji za cenne rady :-) V každém obchodě se snaží jen prodat co mají skladem a je jem uplně jedno jestly to bude fungovat mě přijde.

Obyvak10.jpg
Dex88
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 7. 11. 2022 21:19

Pokud tuhle variantu žena zkousne, tak je to mnohem lepší, než ty malé bedýnky nahoře. U filmů to tolik vadit nebude, s tím si poradí kalibrace. Problém je pořád ten center pod ještěrkou, tady zvaž, jestli ho nedat nahoru nad telku. Podle mě je to mnohem lepší, než ho mít (kolik, metr?) pod televizí a zavřený ve skříňce, jak už někdo zmiňoval.

edit: Nevím, jaké obchody jsi zkoušel a odkud taky jsi, ale velice solidní poradna je na hifiporadna.cz (i pro DK), ve zlínském L-E byli taky ochotní debatovat po mailu, a to samé platí i pro pražské Horizontrading. Z každého obchodu mám něco a byl jsem vždy spokojený jak s radou, tak s výběrem.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Skajvolkr 8. 11. 2022 20:25

Co na ten center obyvatelé akvárka? Já být v tom akvárku, tak se zabiju.

Při stávajícím rozložení bych akvárka dal na pravou stranu vedle sedačky a pod televizi dal třeba toto

Ambeo Plus + sub
https://avmania.zive.cz/novy-ambeo-soun ... -subwoofer

Ještě vyšla teď nová Max varianta
https://www.sennheiser-hearing.com/en-D ... -soundbar/

A pokud je/bude televize Sony, která dělá center, tak bych zkusil třeba toto, ale to na ten prostor bude asi slabé.
Sony HT-A9 + sub
https://avmania.zive.cz/recenze-reproduktoru-sony-ht-a9

a krmil bych to třeba Nvidia Shield 2019 Pro nebo něčím podobným.
Skajvolkr
Junior

Odeslat příspěvekod Dex88 9. 11. 2022 00:17

No včera tvrdila že to zkousne.... dneska po příjezdu z práce už bylo jasné že ne :-D

Nezbívá než kompromis. myslím že mnohem lepší jak repro na stropě. viz foto.

Asi to chtělo mít hned zezačatku přehnané nároky na místo a mohlo to se dojít dřív :-D

Sestava bude 5.1.4 a vapadat takto:

Denon AVC-X3800H černá
Fronty - Q Acoustics 3030i černá ( bylo mě doporučeno tam dát 3020i ) ?
Centr - Q Acoustics 3090i černá - uvidím kam ho dám vyzkouším jak nad tv tak pod tv. a třeba se skrín udelá jinak.
Zadek - Q Acoustics 3010i černá
4x stropní vestavba - Q-Instal QI65 Performance
SVS SB-1000 Pro - černý jasan

Dva prodejci tvrdí že repro by nemělo dělat problemy když budou u zdi... že tam kdyžtak dam ty molitany že to stejně všechny basy tahne SW. a na celou sestavu jsem dostal pomerne velkou slevu takže to vypadá na vítěze :-)
Přílohy
Obyvak11.jpg
Dex88
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků