regalove repro - rock / metal / klasika

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod TigiGold 24. 3. 2023 15:47

Martas: Nejde podle mě ani tak o technickou nebo uměleckou složitost hudby. Klíčové v tomto ohledu podle mě je, zda lze obsah nahrávky snadno konfrontovat se zvukem, který máme naposlouchán v reálném světě. Takže např. v takové klasické hudbě, kde je zvuk tradičních nástrojů, resp. orchestru dobře známý, je špatně (tj. málo věrně) hrající zařízení více podezřelé a snadněji rozpoznatelné, a tudíž jde obecně o náročnější žánr z hlediska hifi reprodukce. Naproti tomu u elektronické hudby nevíme a nemůžeme vědět, jak má nahrávka opravdu znít - nevyskytují se tam skutečné nástroje a zamýšlenou zvukovou podobu díla znají jen autoři (a je jedno, zda jde o náročnějšího Jarreho, hitmakera Morodera nebo splašeného Scootera). Proto u elektronické hudby je spokojenost s reprodukcí závislá ve větší míře na našem osobním vkusu a představě o nahrávce (hodně či málo basů, citlivost na určité frekvence a apod.) a je podle mě zde pravděpodobnější, že se nám bude líbit i přednes zařízení, které objektivně nehraje věrně. Záměrně se vyhýbám otázce, jak z tohoto hlediska posoudit metal. Kvalita nahrávek je zase další problém, i když s výše nadhozeným úzce souvisí.

Blackwhit: Tipy na dobré zesilovače máš v sousedním vlákně: viewtopic.php?f=1709&t=1329538&p=13451961#p13451961.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 24. 3. 2023 16:12

Ano to je pravda. Ovšem v naprosté většině případů bývá u "elektricky" hrané hudby ten svět zkreslován zvukařem, prostorem atd. Navíc člověk dnes asi těžko poslechne naživo Pink Floyd (sám patřím k těm šťastlivcům, kterým se to tuším v roce 1994 podařilo a laťka co se týče technické kvality zvuku byla nejvýš).
Pro příklad uvedu třeba Iron Maiden. Kdysi nahrávali alba naprosto skvěle, byl to špičkový zvuk. Pak to semlela loudness war, včetně remasterů dostupných na streamu, ale to je jedno, každopádně to byla technicky skvěle zaznamenaná alba po všech stránkách a věřím, že i stejně skvěle zahraná naživo. Byl jsem před pár lety na jejich koncertě v Praze na Slavii. No popravdě, kdybych to neznal (ač nejsem nijak výrazný fanda, ale prostě jsem je chtěl jednou vidět na živo), asi bych ani u refrénů nepoznal co hraje, jak byl ten zvuk otřesný - zabitý zvukaři. S tímhle bych opravdu svoje repro srovnávat nechtěl, zahuhlaný roztříštěný zvuk, kde bicí přeřvaly úplně všechno a zpěvák na kterém to stojí jak kdyby byl o 2km dál.
Asi i u té vážné hudby vnáší obrovskou část vjemu koncertní prostor. Pravda souhlasím s tím, že tady je hodně zřetelné, pokud je něco špatně.
Ale vlastně jsem tím chtěl říct jen to, že spousta lidí považuje za metal třicetkrát zkopírované Black Sabbath z kazety na mono magneťáku a neuvědomují si, že tam patří třeba věci jako Dream Theater, kde záleží na každém tónu a pak napíší, že na metal netřeba kvalitních beden. Je to hudba jako každá jiná a zrovna co se týče dynamiky, tak bych řekl, že jedna z nejnáročnějších na schopnost měničů toto podat.
Píšu jako člověk v dnešní době asi nejvíc poslouchající elektroniku :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nick Cave 24. 3. 2023 16:38

co říkají diskutující ohledně výběru beden na metal na jiném fóru
https://www.hifiroom.cz/reprosoustavy/r ... t4545.html
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 24. 3. 2023 17:47

martas38 píše:Ale vlastně jsem tím chtěl říct jen to, že spousta lidí považuje za metal třicetkrát zkopírované Black Sabbath z kazety na mono magneťáku a neuvědomují si, že tam patří třeba věci jako Dream Theater, kde záleží na každém tónu a pak napíší, že na metal netřeba kvalitních beden. Je to hudba jako každá jiná a zrovna co se týče dynamiky, tak bych řekl, že jedna z nejnáročnějších na schopnost měničů toto podat.

Přesně tak, perfektně jsi to vystihnul. Ono do tohohle opět zasahuje právě hlavně ta kvalita nahrávek. Spousta lidí totiž když se řekne "metal," tak si představí jen hluk, řev a kravál bez nějaký zvukový kvality, prostě automaticky berou metal jako zvukově mizernou a podřadnou hudbu a pak tvrdí, že na metal nejsou potřeba žádný extra repro, protože jde jen o rachot. Jenže špičkových metalových nahrávek jsou spousty. A mnohý z nich reprodukovat pořádně, to právě chce dobrý repro. Ale tohle právě platí u všech hudebních žánrů stejně.
anonymni

Odeslat příspěvekod martas38 24. 3. 2023 19:31

Nick Cave: vypovídající hodnota tebou zmíněného fóra je podobná jako zde. Akorát tam hoši nejsou tak hlídaní, tak se tam sleze víc přisprostlých exotů, co si přijdou potvrdit vlastní pravdu a urazit někoho dalšího častěji, než na AVmanii.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jarešek 25. 3. 2023 11:52

A co uši, máte zkalibrované přes referenční mikrofon?
jarešek
Junior

Odeslat příspěvekod blackwhit 31. 3. 2023 12:28

Tak spousta veci se tu probrala a ve vedlejším foru moc velka diskuze kolem zesilovaču nebyla, zkusim to tedy jeste jednou oživit tady :-)
Mám tedy BW 606 s2 AE. Posloucham rock, metal, obcas klasiku a manzelka si predpokladam pusti obcas nejaky pop (Whitney Houston napr.)
Jako primární zdroj hudby bude sloužit stream apple music, sekundární zdroj budou CD - stále je kupuju protože se mi libi neco vlastnit, kupuju je na koncertech jako pamatku atd. Moje možnosti, které vidím já:

1) Marantz Melody X - vyhoda all in one, pokryje rovnou vsechny potreby. Nevyhoda: nevnimam to jako plnohodnote (alespon startovací) HIFI, má airplay 2, který z nějakýho mě nepochopitelnýho důvodu dává menší kvalitu o něco než airplay klasickej.
2) Marantz PM6007 - k němu bych připojil starou apple tv, která má airplay 1 a posila data přes optiku, čili vyšší výsledná kvalita než airplay2 a časem bych koupil CD, prozatím můžu připojit přes koax dvd přehrávač a používat to jako transport; výhoda: nejnižší cena, připomíná to už hifi :-); nevýhoda - malinko náročnější obsluha třeba pro manželku (nejen že hudbu pustí, musí ještě zvolit správný vstup na stereu atd.); další nevýhoda je, že vlastně oproti melody x nižší výkon
3) Marantz PM7000N - za mě vlastně ideální volba, ale je to cena, kam jsem se fakt teda nechtěl dostat a vlastně nevím, jeslti si to sám před sebou (před manželkou nemluvě) umím ospravedlnit
4) Bluesound Powernode - dle všech recenzí super zařízení, po designové stránce se mi to líbí, leč nepřipomíná to úplně hifi (otočné ovladací prvky, přepínače atd.), nejde k němu připojit gramofon, kdybych se vyhledove zblaznil a je nutné dokoupit dalkove ovladani
5) Denon PMA 900 hne - na tomhle zesiku jsem bedny testoval a libil se mi zvuk, funkčně se taky dobře vybaven, dost me brzdi design samotnyho pristroje a taky to, že z mnoha ruznych zdroju čtu, že Marantz zvuk (bohužel jsem neslyšel v kombinaci s přímo mými bednami, ale s 607s2 ae) je takovej živější a lepší v podobné cenové relaci
6) Cambridge Audio CXA81 - dají se sehnat demo kousky kolem 20, no za tuhle cenu to nemá bohužel stream (musel bych zase připojit apple tv) a nemá - nevim proč - korekce bassu a výšek.
7) Nějaká kombinace klasickeho zesiku (nad 316, rotel a11...) a externího DAC, ale zase se je to dalsi komplikace pro celkove ovladani

Budu rad za vsechny rady / doporučení atd. Koukam na to ze dvou úhlů: jednak je to něco, co nekupuju na chvilku -tenhle uhel rika vem PM7000N, druhý úhel ale říka, že stereo je něco, co jsem vždycky chtěl, ale je vlastně s otázkou, jak moc času si ho budu moct užívat - tahle cesta mě vede na nějaké levnější řešení s tím, že nahradit se to dá vždycky... Tenhle druhý úhel taky říká, že sestava by měla bejt proporční a že možná PM7000N už je overkill pro BW 606 s2 ae

díky moc
Marantz PM7000N -> Bowers & Wilkins 606 Anniversary Edition

iPhone -> Apple Airpods Pro 2022
blackwhit
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 31. 3. 2023 14:19

Co koukám, tak PM7000N šel o 10k dolů. Za tu cenu bych ho vzal. Jak píšeš, není to koupě na rok a časem třeba přibudou lepší repro.
https://www.czc.cz/marantz-pm7000n-cern ... 7oEALw_wcB
https://www.muziker.cz/marantz-pm7000n- ... PEEALw_wcB
Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tapir1 31. 3. 2023 15:09

Nějak se v tom ztrácím. Jednou chceš zesík, pak zase zesík s funkcí streameru, ale zdá se ti drahý. Tak si nejdřív rozmysli, co vlastně chceš. Ono totiž zesilovačů s integrovaným streamerem zase tolik není, natož v cenách < 20 tis. Napadá mne snad jen Yamaha WXA-50 přes AirpPlay. Se zesilovači s dig. vstupem je to již v této cenové hladině o krapet lepší. Zaměřil bych se na bazar. �
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blackwhit 31. 3. 2023 15:24

Primarne tedy asi zesik s digitalnim vstupem, streamer je bonus navic. Co se tyce bazaru, nebal bych se, kdyby to bylo neco s fakturou / v zaruce, jinak mam na tyhle veci docela pech... :-/
Marantz PM7000N -> Bowers & Wilkins 606 Anniversary Edition

iPhone -> Apple Airpods Pro 2022
blackwhit
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tapir1 1. 4. 2023 10:34

Tak ze zesilovačů vychází, dle mne, nejlépe ten Marantz PM6007, hudebně pak asi Cambridge Audio CXA61. Jinak pak stereo receivery - PIONEER SX-N30, YAMAHA R-N602, Onkyo TX-8250, Denon DRA-800. Vše v přijatelné ceně nové. Bazarové i levněji. 8-)
Naposledy upravil Tapir1 dne 2. 4. 2023 09:24, celkově upraveno 1
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 1. 4. 2023 13:18

CXA61 mám, a na metal je ok, řekl bych. Je tedy takový trošku "teplejší", nemá korekce, ale v kombinaci s Aurorami se mi líbí, zvuk je takový otevřený (nevím moc, jak to lépe popsat, ale když jsem k Harmanu a Aurorám dal PS kabely, tak se ztratil dojem prostoru, a teď je zase zpátky), a přitom dokáže být i správně řezavý u kytar a zabasovat u grindu a podobně :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod blackwhit 17. 4. 2023 09:40

tak jen abych to tady formalne uzavrel - vsem diky za tipy, nakonec jsem sel do toho PM7000N, kabely audioquest. Zatim to neni rozehrany (ani jedno), ale jsem z toho uplne nadsenej - manzelka uz min. Da se rict, ze to hraje jeste lip nez jsem doufal! :-)

mam jeste jeden uplne laickej dotaz. Kupoval jsem k tou nejaky random stojany. Ty stojany maj u sebe samolepici hroty. Uplne se mi to nechce davat na nasi podlahu, aby nebyly dulky. Nemám to řešit nebo mam koupit nějaký takový ty puky, do kterejch se daj hroty? a jsou nejaky universal nebo musim koupit sadu hrotu/puku?

diky

r
Marantz PM7000N -> Bowers & Wilkins 606 Anniversary Edition

iPhone -> Apple Airpods Pro 2022
blackwhit
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petison 20. 4. 2023 18:36

V klidu tam dej něco takového. Prostě gumová nalepovací nožička za pár korun udělá stejnou ne-li lepší službu než hroty.
https://botland.cz/samolepici-nozicky/1 ... 01125.html
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků