Odhlucneni pokoje

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 8. 2007 19:25

To je právě ten problém - většina plovaček se po secvakání na zámky a eventuálním slepení chová jako dokonalá blána na bubnu - to znamená, že rezonuje a vlastně zesiluje průchod zvuku do prostor pod ní. Aby nerezonovala, musí se už při pokládce podložit zvukově izolační vrstvou - a tu bohužel většina pokladačů šidí. Dobré řešení je 2 - 5cm pěnového polystyrénu, na něj namazat vrstvičku jemného betonu a na ten teprve pokládat fóliové podklady a vlastní plovačku. Bohužel je s ním potřebné počítat už při projektu - jinak je nutné plovačku rozebrat a podložit alespoň tím hustým kobercem - jinak se průniku randálu do dolního patra nezbavíš. V souvislosti s plovačkou nedoporučuju hroty pod bedny - i s podložkami pod nimi hrozí poškrábání podlahy. Drnčení a poskakování subáče zamezí podložka z tlumicího materiálu pod něj - plst, pěnová guma, v nouzi 2 vrstvy zátěžového koberce pod celou spodní plochu s 1,5-2cm přesahem. Dělal jsem to i u výkonnějších boxů, než 20W - výsledky docela dobré. Co se týká průniku zvuku stěnami, al.ish napsal naprostou pravdu - mezera kolem zdi, vyplněná nějakým zvukově tlumicím materiálem a na ní rozptylový materiál - perforovaný plech známý z pražského metra jako FeAl (trasa A), zmíněná plata od vajíček a podobně. Jediné, co trošku pomáhá při nemožnosti tyto materiály použít, jsou těžké textilní závěsy na celé ploše stěn - cca 5cm od plochy a co nejvíce nařasit, lépe 2 vrstvy přes sebe s mezerou 1-2cm. Musejí být od podlahy až ke stropu. Zeptej se v prodejnách s bytovým textilem - tam, kde prodávají koberce a záclony. Podél stěn rozestavěný nábytek BEZE SKLENĚNÝCH dvířek s co největším počtem otevřených polic má také tlumicí účinek. A na dveře se prodává jednoduché řešení - čalounicí sada, kdy se dveře potáhnou molitanem a navrch obouchají koženkou - po té sadě se podívej v Intersparu, Baumaxu nebo Obi...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 8. 2007 19:39

Vzhledem k tomu, že se mí kolegové velice dobře zhostili Tvého problému a myslím, že velice kvalitně poradili, dovolím si malinko odbočit od tématu a ještě jednou Ti navrhnout sluchátkovou cestu. Zatlumení, popř. akustická úprava pokoje není levná záležitost. Samozřejmě to lze udělat tzv. DODO cestou (dodělej doma), výsledek může být i funkční, vzhledově už ale řešení často pokulhává. Reprosoustavu si samozřejmě nech, ale využívej jí jen, když nejsou rodiče doma - když je čistý vzduch. V noci nebo za přítomnosti těchto nežádoucích elementů, nasaď sluchátka a vychutnávej detaily hudby navenek potichu. Sluchátka (alespoň trochu smysluplná 3 - 5tis.) Tě možná vyjdou levněji, než celkové zatlumení (aby mělo nějaký účinek) pokoje. Zvaž ještě tuto možnost.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod Banan34 16. 8. 2007 20:15

To EKKAR:
Nemáš pravdu s těmi hroty. Pokud chceš hodím ti foto plovoučky, na které mám sloupcové repro i s hroty - žádné zničení se nekoná, jak zde popisuješ. Je to jen pro informaci, protože píšeš rozumné příspěvky, ale tohle nemáš asi v praxi vyzkoušené, tak aby se toho někteří nechytli a neodrazovalo je to od použití hrotů. :wink:
Banan34
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 8. 2007 20:26

Píšu - hrozí poškrábání - ne že se podlaha určitě poškrábe. Vycházím ze zkušeností ne svých osobních, ale několika mých známých, kterým se plovačky lehce poškodily i posouváním nábytku s filcovými placičkami na nožkách a z prostého fyzikálního faktu, že stejná hmotnost soustředěná na mnohonásobně menší dotekovou plochu ve stejném poměru zvýší tlak na tu podložku.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod al.ish 16. 8. 2007 20:30

Banan34
To by mě zajímalo, kolik váží ty tvoje repro. Můj subwoofer má něco přes 16 kilo a když jsem ho dal na hroty bez mističek, tak jsem si do parket vyrobil solidní dolíčky. :?
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Banan34 16. 8. 2007 20:40

Uff, kolik váží mé repro, to vážně nevím (ani jsem se tím nikdy nějak nezabýval) - pod hroty používám kovové plíšky. K tomu poškrábání - pokud s tím člověk hýbe jak s židlí u stolu, tak to se samozřejme poškrábe, ale osobně nejsem fanda každodeního přesouvání reprosoustav ( pokud to dělají jiní, tak se samozřejmě omlouvám, ale za to já nemohu ). A pokud už něco opravdu něco přesouvám, tak je to jenom o tom dát si pozor.
Konec OT.
Banan34
Junior

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 8. 2007 20:51

Asi by bylo rozumné nějak váš "spor" rozsoudit. :D .. Pokud budou podložky udělané z nějakého tvrdého materielů, který se navíc podlepí tenkou gumovou vrstvou, myslím, že poškrábání nehrozí. Tzn. např. mramorové "kolečko", mírný důlek, aby hrot neodskočil a naspod ještě nalepit gumovou podložku.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod Berzeger 17. 8. 2007 22:00

Diky za odpovedi, asi zvazim ty sluchadla.. ;)
Asus P5Q-Deluxe, Intel Core 2 Duo E8400, 4096MB DDR2 RAM, Sapphire Radeon HD4670, Creative Audigy 2ZS, AOC 22'' widescreen LCD
Zastupce sefredaktora serveru FreeHry.cz a FlashFun.cz
Berzeger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LUCASFILM LTD. 21. 9. 2007 15:10

Zdarec :D tak ja bych to videl takhle-na plovoučku aspon 80% koberce!Je to akusticky odraziva plocha!Nebo bych ji uplne vyhodil a dal tam tlusty koberec-cim tlustsi, tim lepsi. Na vsechny! steny polystyren(5mm nahradi 20cm zdiva)ale chtelo by to aspon 5cm :lol: ten pak muzes bud natrit nebo na nej dat podhledy...A co se tyce toho wúfříku, tak rozhodne nozky, pokud mozno bez podlozky-je to kvuli minimalnimu styku s podlahou a s prenosama nizkych frekvenci do ni. No a dvere-s tim sem mel taky problem-mam taky na pul skleneny-tak sem objednal "jehlany z molitanu" na cely dvere a je to parada(sklo vubec neslysim). No ale vsechno zalezi samozrejme na financich a na estetice pokoje-ja to mam doma zhruba takhle+jeste tezky zavesy hodne naraseny a su v klidu-bydlim v panelaku!!!takze sem to musel udelat kvuli sousedum a ti si ted vubec nestezuji(posloucham celkem nahlas filmy :D ). No nejak se s tim poper-rad je tady na tomto foru dost 8)
LUCASFILM LTD.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 9. 2007 19:57

Bylo by to řešení, kdyby tazatel nenapsal už 16.8. , že pokrývat plovačku kobercem nehodlá.
EKKAR
VIP uživatel

Předchozí stránka