[recenze] Logitech Z-2300

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eraser_svk 15. 9. 2007 18:29

Špecifikácie :

Frekvenčný rozsah : 35Hz - 20kHz
Výkon satelitov : 2 x 40W RMS
Výkon subwooferu : 120W RMS
Výkon spolu : 200W RMS
Impedancia satelitov : 8 Ohm
Odstup signálu od šumu : 100 dB
Cena : 4300-4500 Sk4/quote]


Balenie :

V asi 15kg ťažkej škatuli od reprákov nájdete kábel na napájanie, centrálny ovládač SoundTouch, z ktorého vychádza 3,5kový jack na zapojenie reproduktorov do PC, alebo iného zdroja zvuku.
Okrem toho káblik na prevod z 2x cinch na 1x jack, manuál a samotné reproduktory.

Pre-testing :

Subwoofer je skutočne veľký, ako sa dalo pri pohľade na špecifikácie očakávať. Na jeho zadnej strane zaujme
rozmernejší pasívny chladič, ktorý sa takisto vzhľadom na vysoký výkon dal očakávať. Okrem neho nájdeme 2 cinch výstupy pre satelity, špeciálny vstup pre SoundTouch ovládač hlasitosti a vstup pre sieťový kábel 230V.
Na prednej strane je sa nachádza samotný 8 palcový menič chránený mriežkou. Je ťažké nevšimnúť si veľký
bassreflexový nátrubok na ľavej strane.

Satelity obsahujú odnímateľnú mriežku. Po jej odňatí môže prekvapiť fakt, že namiesto tweeteru nájdeme "bassreflexovú"
dieru. O výšky a stredy sa teda stará len jeden 2.5 palcový menič! Výrobca však nepoužil obyčajný menič, tento má v strede
membrány hliníkový kužeľ, čo údajne zaručuje lepšiu odozvu a schopnosť zahrať aj výšky. Bude to fungovať aj v praxi ?

Uvidíme v teste !

pozn.- zostava bola pri nastavení basov na 50 percent prebasovaná, testy preto prebehli pri nastavení basov okolo 30
percent.


Zvuk :

Dojmy po prvých sekundách boli nasledovné : čistý zvuk, mohutné bassy, utopené stredy a informatívne výšky. Obavy o nedostatočné
výšky sa stratili... nahradili ich obavy o stredy.

Vokály sa zdali potlačené a celkový zvuk akoby s kyslím nádychom. Spôsoboval to prepad okolo frekvencií 500-700Hz a prebytok výšok okolo 4-5kHz.Skutočné prekvapenie ale čakalo pri teste generátorom. Ten totiž odhalil veľmi veľký prepad medzi 399-400Hz, asi okolo 10dB!
Vďaka extrémne malému rozsahu tohto prepadu následky nie su až také veľké, ako by sa zdalo, viacmenej, na utopených vokáloch
sa podpísalo aj toto.

Výšky bez väčších výhrad, až na spomínaný prebytok okolo 4-5kHz, ktorý zatieňoval vyššie výšky. Generátor odhalil konečnú
pre satelity - 19kHz, čo je veľmi slušný výsledok aj na 2 pásmo, plne ospravedlňujúci výrobcu za použitie 1 pásmova v
satelitoch.

Dostávame sa k poslednej zložke a to k bassom. THX certifikát prezrádza, že nejde o hocijaký subwoofer.
Je veľmi dobrý, ale ani on nie je bez chýb. Hrá poctivo už od deklarovaných a veľmi pekných 35Hz, až po asi 63Hz. Žiaľ,
medzi 63Hz a asi 75Hz je nepochopiteľne pokles asi 6dB, čo veľká škoda inak perfektného subwooferu. (pozn. autora - frekvenčná charakteristika subwooferu sa vzhľadom na jeho umiestnenie môže meniť)
V praxi sa to prejavuje tak, že pri niektorých skladbách (s basou medzi 63-75Hz) sa zdajú basy prislabé a pri skladbách
s basou pod asi 60Hz alebo nad asi 77Hz naopak subwoofer bassuje oveľa viac, než je normálne. Zostave by som ešte vytkol menší pokles v pásme 155-200Hz, čo je zhruba rozsah, kde sa delia subwoofer a satelity.


Pri filmoch, hrách a elektro hudbe, ako Trance, Techno, alebo Hip-Hop nedotiahnuté stredy neprekážajú, práve naopak, zostava
ohúri poslucháča rešpekt budiacimi a stále príjemnými bassmi. Horšie to je pri Rocku, Metale, Drum and Basse a hlavne pri Klasike,
kde gitary a vokály znejú dosť nereálne a pri vyšších hlasitostiach až nepríjemne... No aj napriek tomu je zvuk presný a nechýbajú mu detaily. Okrem toho musím vyzdvihnúť jeden fakt. Táto zostava veľmi dobre maskuje zvukové nedostatky komprimovaných súborov, ako MP3, WMA, OGG, popritom vôbec nemôžem povedať, že by zneli zle, alebo schovávali detaily. Samozrejme, k štúdiovým monitorom, alebo "len" Hi-Fi stereám majú v detailnosti ďaleko, čo je v tomto prípade dobre.

Ekvalizácia :

Vzhľadom na vysokú výkonovú rezervu a vyššie spomenutými nedostatkami sú tieto bedničky priam ideálna "obeť" pre zásah ekvalizéra. Jeho vhodným použitím je veľmi ľahko možné nedostatky tejto zostavy minimalizovať, resp. až úplne skryť. Nebudem uvádzať konkrétne čísla, keďže každému vyhovuje niečo iné, avšak Kľúčové frekvencie, s ktorými sa treba pohrať nájdete vyššie.

Po vyladení ekvalizéra toľko utápané vokály vyplávali na povrch, kyslý a plechový nádych známy z výrobkov
"U vietnamca a.s." sa takmer stratil a Hi-Hats nabrali na reálnosti. Gitary konečne prestali rezať uši a ich počúvanie v doprovode subwoofera sa stalo pôžitkom. Zostava ochotne reaguje na každú zmenu v ekvalizéri a tak je možné s trochou času a šikovnosti upraviť jej zvuk k obrazu svojmu...

Výkon :

THX certifikát je v tomto prípade zaslúžený, výkonu má táto zostava na rozdávanie... Bez problémov zvládne ozvučiť
nielen obývačku, ale aj oveľa väčšie miestnosti. Satelity zvládajú na svoju veľkosť skutočne vysoké hlasitosti, ale na 40W RMS
na kanál to podľa môjho názoru nie je, odhadom je to okolo 15-20W. No aj napriek tomu by som sa nebál zostavu použiť na ozvučenie menšieho klubu. Basy sú bez skreslenia aj pri najvyšších hlasitostiach. Pokiaľ niečo pri teste rezonovalo, boli to objekty
v miestnosti (rolety, gramofón,..) vplyvom nízkych bassov.

Postrehy, tipy a triky z praktického používania :

- Slúchatkový jack výstup na ovládači SoundTouch je funkčný aj pri vypnutej zostave.
- Výkon slúchatkového výstupu je veľmi vysoký, horšie je to ale s jeho kvalitou. Na slúchadlách Sennheiser bolo veľmi ľahko
rozoznateľné, či sú zapojené na zdroj, alebo na Z-2300. V porovnaním so zdrojom mali rezervy hlavne na výškach.
- Subwoofer skutočne hrá, nejde len o nezmyselné dunenie, záleží ale veľmi od jeho umiestnenia a akustiky miestnosti.
- Rozhodne subwoofer neukladajte pod stôl. Premenilo by to veľmi solídne basy na nepríjemné dunenie, z ktorého po čase začne
bolieť hlava.
- V subwooferi sa nachádzajú veľmi silné magnety, ktoré by mohli poškodiť Váš CRT monitor, televízor, alebo pevný disk. Pre to ho umiestnite čo najďalej, ako je možné.

A čo zvuková karta ?

Reproduktory som testoval na integrovanej zvukovej karte (notebook Asus A6Km) a na Sound Blaster Live! 24bit External. Na
integrovanej hrali celkom slušne... avšak po pripojení na externú chytili výšky, stredy sa zdali detailnejšie a basy pevnejšie.
Preto investícia do niečoho medzi Audigy2 - X-Fi nebude zbytočná... Aj kvôli EAX efektom, ktoré sa na tejto zostave oplatí počuť.

Záver :

Logitech Z-2300 je vcelku zaujímavá zostava. Bežným používateľom vyrazí dych prvotriednymi bassmi, u audiofilov veľmi pozitívny dojem nespraví... Zostavu môžem s kľudným svedomím odporučiť na hry, filmy a elektronickú hudbu s dôrazom na basy. Veľmi dobre poslúži dobre aj tým, ktorí chcú mať pokryté (takmer) celé frekvenčné pásmo a sú ochotní sa pohrať s ekvalizérom, ktorý je pri tejto zostave kľúčový. Tí, ktorí požadujú čo najvernejší zvuk aj za cenu nižších bassov, nech sa radšej tejto zostave vyhnú.

DOPLNOK1 : Veľmi záleží na umiestnení subwoofera. Po jeho premiestnení na iné miesto (k stene, v rohu) sa jeho frekvenčná charakteristika úplne zmenila. Najsilnejšie reprodukoval paradoxne najnižšie kmitočty 34-41Hz a najtichšie okolo 90-120Hz.

Obrázek
detail meniča v satelite

Obrázek
120W v plnej kráse...

Obrázek
I-trigue 3220 vs. Z-2300

pozn. - k príspevku môžu časom pribúdať nové poznatky / skúsenosti...
Naposledy upravil eraser_svk dne 5. 10. 2007 19:09, celkově upraveno 2
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 16. 9. 2007 21:21

Dobrá práce, díky ti za ni :wink:

Neodpustím si ale malou poznámku: Opravdu jsi si jistý, že na těch repro poznáš rozdíl mezi integrovanou a externí zvukovkou? :shock: Nějak se mi tomu nechce věřit....
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 17. 9. 2007 07:01

Basy sú bez skreslenia aj pri najvyšších hlasitostiach. Pokiaľ niečo pri teste rezonovalo, boli to objekty
v miestnosti (rolety, gramofón,..) vplyvom nízkych bassov. b/quote]


No to trochu prehanis ze bassy hraj bez zkresleni nejvysi hlasitosti. Zkus si to pustit jeste jednou :wink:


Jinak ta THX certifikace co se tu ohanis ti moc o zvuku nerekne ,protoze ji dostane skoro kazdej kdo si o ni zazada(a zaplati). Sam jsem slysel repraky s THX mam pocit od creative ktere hrali hodne mizerne..... A cet jsem i test na naky Logitechy ve Stereu-videu a tam se strasne divili jak to mohlo dostat THX. V dnesni dobe THX je vice o merketingu nez o kvalite zvuku.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod F1l1p 17. 9. 2007 07:37

al.ish píše:Neodpustím si ale malou poznámku: Opravdu jsi si jistý, že na těch repro poznáš rozdíl mezi integrovanou a externí zvukovkou? :shock: Nějak se mi tomu nechce věřit.... /quote]

Sorry za menší OT. Už jsem od tebe podobných pár příspěvků četl. A já spíš nemůžu uvěřit, že ty to nepoznáš, nebo jen hodně steží. Rozdíl mezi integrovanou a ať už interní, nebo externí zvukou poznat jde a pozná to celkem hodně lidí a nemusí to být ani nějaké super zvukovka - bratranec poznal bezproblémově i přechod z integr. na Audigy SE (a to je amatér, který si sem tam něco na PC poslechne).
Já jsem poznal ten samí rozdíl i na 2.1 plasťácích od Phillipsu -> prodal jsem je pak kámošovi -> koupil si pak místo integr. SB Live! a hned mi psal, že jsem mu dobře poradil, že je zvuk hned jiný a taky byl.
Každopádně toto jsou rozdíly mezi zvuk kodeky CMI 8738 apod, a ALC 650, 655 - ty novější jsem ještě neslyšel.
F1l1p
Junior

Odeslat příspěvekod al.ish 17. 9. 2007 09:39

F1l1p
Mám na NB integrovaný kodek AC97 a pak externí zvukovku Edirol UA-1EX. Poslouchám na sluchátkách Sennheiser HD 555. I když netvrdím, že jsou ta sluchátka kdo ví jak dobrá, tak si myslím, že kvalita zvuku je v porovnání s výše uvedenými repro trochu někde jinde. I přes to jsem měl ze začátku celkem potíže rozeznat rozdíl mezi AC97 a externí. Dnes už to poznám, ale to už vím co mám slyšet.
Dnešní integrované zvukové kodeky už jsou na velmi dobré úrovni a proto si myslím, že když někdo tvrdí, že pozná rozdíl na takových repro, troufám si říct, že se jedná z největší pravděpodobností o placebo. I když na rovinu přiznávám, že jsem dané repro neslyšel a tudíž to nemohu tvrdit na 100%.
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 17. 9. 2007 11:27

Ja mam integrovanu zvukovku s kodekom AC97 a Creative SB128. tu mam zo stareho PC a chcel som ju uz vyradit lebo som si myslel ze je stara a ta AC97 bude hrat lepsie... ale potom co som si kupil PORTA PRO a pocul co z toho "lezie" som dal naspat staru dobru SB128.
Naposledy upravil DC20 dne 17. 9. 2007 16:08, celkově upraveno 1
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eraser_svk 17. 9. 2007 14:51

2 al.ish - ano, rozdiel nebol velky, ale bol poznatelny
co sa tyka tych integrovanych kariet - ked si pobehas AC 97 jednu po druhej, zistis, ze niektore hraju celkom slusne, u inych budes prekvapeny "kvalitou" ich zvuku... takze je mozne, ze medzi tvojou integrovanou a externou by som rozdiel nepoznal - ono integrovana karta je strasne relativny pojem, napriklad medzi mojou integrovanou a externou by si poznal rozdiel urcite :wink:

2 kromec - zostava bola testovana pri fakt vysokych hlasitostiach a narocnych testovacich skladbach, kde basova linka dosahovala (takmer) 0dB... a subwoofer si bassoval, ako by sa nechumelilo :) islo o fakt insane hlasitosti, ktore boli na ohluchnutie (izba asi 5x4 metre), dufam ze ten test nebudem musiet nikdy opakovat :)

k THX - mnohi mate fixnute THX, ako zaruku Hi-Fi reprodukcie s mikroskopickymi poruseniami frekvencnej charakteristiky, inymi slovami - to najlepsie z Hi-Fi... aj ja som mal, kym som nezabludil na THX.com a neujasnil si to...

THX v kategorii Multimedia Desktop ma najmensie naroky, neviem ako je to s kvalitou reprodukcie , ale viem, ze sa sustredi na VYKON - a z tohto hladiska Z-2300 ownuju na celej ciare... nemozes porovnavat THX certifikat u Hi-Fi za 100.000 s reprakmy k PC za 4 tisicky... preto maju v THX viac kategorii a pochopitelne aj rozdielne naroky
a pokial viem THX je primarne vyvinuty na certifikovanie zariadeni, ktore prinesu filmovy zazitok... aby ste mali pocit, ze lode Georga Lucasa vam lietaju pri hlave :) a tuto Z-2300 fakt valcuju


neviem ako ostatne reprosustavy s THX, nepocul som ich... len som na zaklade testov konstatoval, ze THX je v tomto pripade zasluzene... myslim ze som sa s tym neohanal, skus si to precitat este raz :wink:

2 DC20 - pls. na toto si zaloz novu temu, lebo tvoj dotaz je uplne mimo temy
// dik :wink:
Naposledy upravil eraser_svk dne 17. 9. 2007 17:09, celkově upraveno 1
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 17. 9. 2007 16:09

Nevhodne vymazane. Prepac :)
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 18. 9. 2007 05:11

ownuju jo? to snad neni pravda...
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eraser_svk 18. 9. 2007 14:09

najdes mi ine repraky do 4300Sk, ktore maju lepsi vykon ?

pokial nie, povedz mi, ktoremu pismenku z tychto nerozumies :wink:
z tohto hladiska
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod technek 5. 10. 2007 22:02

perfektní práce, díky ti autore, konečně jsem pro ně pevně rozhodnout, protože v téhle cenové kategorii prostě nic lepšího není..

Ozvu se až je uslyším ;-)
technek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ma3oska 18. 10. 2007 20:19

NAzdar Chcem sa spytat ci to robia aj vase bedne. Repraky mam rapnute aj laptop. Volume na PC je nastavene na 50 percent. No a ked dam volume na repro na plno tak uz od polovice zacnu hrcat a praskat( sak to poznate pri lacnejsich bedniach). PC nic nehra. Chcem vediet ci je to normalne. U lacnejsich bedni by som sa necudoval ale za takuto cenu by to uz nemuselo. Dik za odpoed.
ma3oska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DC20 18. 10. 2007 20:40

No zalezi na tom ake je nominalne vstupne napatie toho zosilnovaca v reprakoch a ake je napatie ktorym ich budis (to zo zvukovky). Lebo kazdy zosilnovac je konstruovany na urcite vstupne napatie resp. citlivost. A vobec to nemusi byt vada tych reproduktorov. Ale asi tam aj tak bude prilis silny zosilnovac na vykonovo slabsie reproduktory. Resp. slabe reproduktory na tak vykonny zosilnovac. Sam som ich nepocul, takze to je len taka teoria... to ti skor poradiniekto kto ich ma... napr. recenzent eraser :wink:

EDIT: teraz ked som si to precital este raz tak som si vsimol ze pises ze ti to robi aj ked nic nehra... :oops: prepac za moju nepozornost... tak to asi tento problem nebude.
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eraser_svk 18. 10. 2007 21:18

2 ma3oska - nie som si isty, co si tym myslel - ale ja som sa s niecim takym nestretol... skusal som experimentalne vytocit volume na bedniach na plno, pri cca 10-15percentnej hlasitosti na PC - hralo to velmi nahlas a cisto...
inak na polovici mam volume vytocene stale a v PC dodatocne regulujem... skusal som nastavit bedne aj na cca. 70-75 percent, hralo to este stale cisto, ale to uz bola hlasitost na ohluchnutie...
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 19. 10. 2007 15:48

dle meho bude problem v tom, ze pises, ze jde o notebook.
Mohl jsi upresnit model, jelikoz notebooky maji veskety komponenty na jedny desce a malo stineny, tak je mozny, ze to zvukovky jdou ruzny ruchy, osobne je nepozoruju, ale nejednou krat jsem cetl, ze to lidem dela.
Nekdy pomuze vypnout mikrofon, co je v notebooku (pokud tam je, dej vic info) nebo uplne vstup.
Mobil-man
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků