Vliv napájení na sluchátkový řetězec

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kuba4 21. 11. 2020 22:24

Mám u hlavní sluchátkové sestavy filtr Belkin PF50. Neměl jsem nikdy žádný problém. Napětí v síti kolísá mezi 228 a 238V. Rušení nepozoruji, přístroje jsou uzemněny, zásuvky mají správně fáze, vše vypnu jedním tlačítkem. Přepěťová i proudová ochrana se hodí, při bouřce ale vytahuji přívod ze zdi.
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod marox 21. 11. 2020 22:37

Když tu máme vlákno o napájení, tak by mě zajímalo, jestli blesk při bouřce může ohrozit elektroniku napojenou na rozbočku, která je zapojená v síti, ale přitom je vyplá vypínačem.
Něco jako toto:
https://www.mall.cz/elektro-napajeci-ka ... owa-s8-15m
marox
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 21. 11. 2020 22:44

Samozřejmě že může. Tam není problém, aby výboj přes těch pár milimetrů co jsou od sebe kontakty vypínače přeskočil. Bude záležet na vzdálenosti kde a do čeho udeří. Taky se může stát, že to sice budeš mít ze zásuvky, ale dostane se to dovnitř přes anténu, počítačovou síť, telefonní přípojku a podobně, záleží na zařízeních. Občas se takové věci dějí. Ale pokud seš v tomhle směru paranoidní, budeš to muset tahat ze zásuvky v létě při každém odchodu z domu. A nebo zainvestovat do dalších stupňů přepěťové ochrany.

-- 21. 11. 2020 22:46 --

A jsou známy i případy, kdy udeřil do bleskosvodu, ale i přes zeď se něco naindukovalo do kabelu ve zdi, nebo do přívodní šňůry a ničilo to.
iMAC -> Audirvana -> Chord Mojo -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 22. 11. 2020 00:47

Představa, jak energii v jednotkách/desítkách megawattů zadrží hrdinný vypínač v napájecí liště, je pro mě docela zábavná.

Mimo audiotechniky instaluju a servisuju společné televizní antény. To, co občas vidím na střechách a v rozvodech je na kriminál: signálové svody od parabol přilípnuté stahovacími pásky k jímacímu vedení, tzv. oddálené hromosvody nedodržující ochranné úhly ani vzdálenosti, silové okruhy uzavřené z důvodu uhnilé země přes signálovou zem STA, atakdále, atakdále. O chybějící odstupňované ochraně A,B,C,D v 90 % bytů v panelákách a polovině domků ani nemluvě.

Proti tomu jsou mikro/milivolty vf rušení nakmitané na silovém přívodu úsměvnou marginálií, zvláště, když v domácnostech instalované tyristorové regulátory ve stmívačích lampiček (100 Hz impulzy se spoustou harmonických), spínané zdroje všeho možného (vyrábějící rušení od kHz po MHz), elektromotory vysavačů, praček, ledniček (širokopásmové rušení) generují rušivé napětí až tisícinásobně větší.

A proti tomu je jakýkoliv síťový kabel bezmocný. Rozhodující pro vliv/nevliv na zvuk je konstrukce nf. zařízení a jeho odolnost proti vf. a jinému rušení – to je ovšem vyšší dívčí.

-- 22. 11. 2020 00:53 --

Tohle kupříkladu dokáže vygenerovat jedna zářivka: http://www.odbornecasopisy.cz/imagesold/s0402482.gif
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 22. 11. 2020 10:53

Píšete tu o lineárnych zdrojoch. Viete aj dať konkrétne odporúčania? Ja mám totiž taký problém, že mi v Cambridge CXA80 hučí trafo. Občas viac, niekedy menej. Čo by mi mohlo pomôcť?
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i

Na predaj: PMC twenty.21
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 22. 11. 2020 12:21

Vypadá to na problém se stejnosměrnou složkou v rozvodu 230v. V takovém případě pomůže DC blocker. Nejdříve bych ale zkusil přenést CXA80 k někomu jinému, zdali i tam bude trafo hučet.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 22. 11. 2020 14:03

Ďakujem za radu. Je veľmi pravdepodobné, že to bude tým. Niekedy to totiž hučí dosť, inokedy (napríklad aj teraz) takmer vôbec. Takže s veľkou pravdepodobnosťou to bude nejakým zariadením v dome. Neviete mi dať odporúčanie na kvalitný DC blocker, ktorý ale nebude mať vysokohorskú prirážku na cenovke vďaka audio značke?
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C

zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 22. 11. 2020 15:41

merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 22. 11. 2020 16:05

Od tých Bulharov som ešte skôr našiel aj hotovú verziu: https://www.atlhifi.com/shop/fully-asse ... d-in-case/

Otázka je, akej to bude kvality.

zino333
Pokročilý

Předchozí stránka