Dynamicky versus Tlakovy menic

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Topes 4. 11. 2008 19:11

Zajimalo by me co to vlastne je ten dynamickej a tlakovej menic, jaky jsou mezi nima rozdily...
Huawei ascend G620s
Topes
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 4. 11. 2008 19:23

DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Topes 4. 11. 2008 19:27

Neumim moc dobre anglicky, takze bych muj dotaz uvital zodpovezen v cestine.
Huawei ascend G620s
Topes
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 11. 2008 21:58

Dynamické jsou oba - oba slouží k přeměně elektrické energie střídavého signálu s kmitočtem ve slyšitelném pásmu na energii akustickou formou rozkmitání pohyblivé cívky v magnetickém poli trvalého magnetu. Rozdíly jsou ve skutečné formě přeměny - klasický dynamický měnič má membránu s průměrem větším, než je průměr kmitací cívky, takže ty tlakové impulsy jsou vyzařovány celou plochou membrány. Píšu impulsy, ale jsou to samozřejmě akustické vlny. Z fyzikálních důvodů se takové reproduktory hodí pro vyzařování zejména nízkých a středních pásem kmitočtů (ty důvody vycházejí z průměru a materiálu membrány, rychlosti šíření mechanické vlny materiálem membrány atd.). Pro vysoké kmitočty a dostatečný výkon by membrána musela mít malý průměr a zároveň velký zdvih, aby vyzařovaný zvukový signál nebyl zkreslen fázovými posuny vytvořenými zpožděním konečnou rychlostí šíření signálu v materiálu membrány. Do určitého výkonu to lze uskutečnit pístovitě pohyblivou membránou, která musí být co nejlehčí, s co možná malým průměrem a zároveň z co nejtužšího materiálu. Používá se tvrdý celuloid, dural nebo i titan, tyto reproduktory se nazývají KALOTOVÉ (kalota je ta membrána ve tvaru kulového vrchlíku).
Pro vyšší výkony se používají ty Tebou zmíněné TLAKOVÉ měniče - v nich je membrána malého průměru s pístovým pohybem o velkém zdvihu (technologicky nerealizovatelný požadavek) nahrazena membránou o větším průměru než mají kalotové a se zdvihem relativně menším - ale uzavřenou z do komůrky, ze které je do okolí pouze malý otvor. Malý ale rychlý pohyb membrány o relativně velkém průměru je snáze technologicky vytvořitelný - a vyvolává v utěsněné komůrce relativně velké tlakové změny, které když se vyzařují tím zmíněným otvorem a k akustické impedanci okolí přizpůsobí exponenciálně se rozšiřujícím zvukovodem (trumpetou), chovají se jako membrána s velmi malým průměrem a velmi velkým zdvihem. Protože membrána s komůrkou se chová jako relativně úzkopásmově naladěný dutinový rezonátor, jsou takové reproduktory velmi účinné, i když v pouze úzkém pásmu. Jako samotný zdroj zvuku se chová právě to ústí komůrky, nikoli samotná membrána, jako u běžných dynamických reproduktorů.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod To-Chu 5. 11. 2008 10:04

Topes píše:Neumim moc dobre anglicky, takze bych muj dotaz uvital zodpovezen v cestine.

Čo tak použiť google? ;-)
http://translate.google.cz/translate?u= ... s&ie=UTF-8
To-Chu
Junior

Odeslat příspěvekod tifar 5. 11. 2008 11:38

Mam sluchatka s tlakovym menicom a uz dlhsie rozmyslam ci sa mi moze stat ako na koss porta pro,ze som tam mal vnutri necistoty(vlas) a potom to chrastilo.Na kossoch stacilo otvorit a vycistit,zase bolo na chvilku pokoj.Tieto co mam som bedlivo prezrel a rozobrat ich neviem..

a este jedna otazka na tlakove menice:
Pokial zvuk vyzaruju len uzkou strbinou,moze sa do nich dostat necistota?Pytam sa preto,ze mam zopar albumov stiahnutych z netu kde pocujem divne pazvuky typu praskanie,skrkanie,pukanie...je ich len malo,ale mam obavy,ci nemam v tlakovych menicoch nejaku necistotu,ktora tam za urcitych okolnosti rezonuje...

dik za kazdy rozumny nazor...
ibasso dx200+audiosense t800
galaxy s7+dragonfly red+corda swing+akg 701
tifar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bubaak 5. 11. 2008 13:03

tak Shure SE530 jsou slavný tím že jsou neuprosný na kvalitu jak hudby tak přehravace a pokud sis stahl méně kvalitní mp3 (muze byt klidne spatne komprimovana 320) tak ten "bordel" slysis i když nechceš.
Co se týče zanašení tak ti popíšu sve fi5:
jsou zakonceny dvouma "tunelama" který dávas do usí, za tunelem je jakysi "molitanovy" filtr a teprve zanim jsou dva menice. Jedine co se zanasi jsou tunylky ktere jduo velice jednoduse vycistit "pripravkem" co jsem k nim dostal nebo jehlou. Ale zas s citem a nepokousej se zaborit cistící nastroj moc hluboko... že by se dostal bordel za "molitan" pochybuji
jinak zkus sve sluchatka na nějakym lepším zvukovým zdroji a kvalitnim CD
http://www.ultimateears.com/_ultimateea ... atures.php
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 5. 11. 2008 15:44

Tak co se zanášení týká Ti nepomůžu,u q-jays tam jsou filtry ale problém máme stejný z čehož soudím že se opravdu jedná o nekvalitní MP3.Tvrdím to téměř s jistotou,stahnul jsem si Metallicu-Master of..... z netu a zlobilo mě pravý sluchátko.po naripování z domácího CD bylo vše ok.Pokud se u tebe jedná o málo cd problém je v mp3.Pust si kvalitní cd a poslouchej i při vyšších hlasitostech a přeju ti ať je to ok.
Noble Audio Galaxys, Lumin D2, Pro-Ject Xtension 10, Pro-Ject Phono RS, Kinki Studio MX1+, Audiovector R3 Avantgarde a nějaký Heimdall 2.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Topes 5. 11. 2008 17:59

Ekkar : Dik ale ten tvuj popis je na me moc technicky a moc mi to nerika. Ktery typ je lepsi ? K vanocum chci nejaky spuntiky ale nvm jestli mam jit do klasiky nebo do toho tlakace.

To-chu : Thx, o prekladaci jsem nevedel. Sice lamava cestina ale da se pochopit, co tim je mysleno.
Huawei ascend G620s
Topes
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 5. 11. 2008 18:16

Nechcem trepať, ale pokiaľ viem, tlakové meniče menej basujú. Ak sa mýlim, pls. opravte ma. Každopádne toto by som neriešil a vyberal podľa konkrétnych modelov, resp. podľa posluchu. Radšej nám prezraď svoje cenové a zvukové požiadavky (ideálne však do nového vlákna).
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 5. 11. 2008 19:16

no fi5 skutecen basujou min než CX300, ale nemuzu rici ze by meli nedostatek basu, maj jich skutecne pozehnane a jsou krasne prokresleny narozdil od rozplizleho duneni ve stylu CX300 nebo portapro...
Co je lepsi? no HD600 hrajou stejne dobre jak FI10 jen maj jiny charakter... ve spuntech maj nejlepsi tlakovej menic (vice jak 2x), klasicke sluchatka maj jen jednu membranu a hrajou stejne dobre.. co je tedy lepsi?
me FI5 stoji to co HD600 a ty hrajou lip jak FI5, ale zadny spunty s membranou nevim ze by se vyrovnali fi5kam. Takze zalezi na rozpoctu a na konkretnim modelu
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Topes 5. 11. 2008 19:22

eraser_svk píše:Nechcem trepať, ale pokiaľ viem, tlakové meniče menej basujú. Ak sa mýlim, pls. opravte ma. Každopádne toto by som neriešil a vyberal podľa konkrétnych modelov, resp. podľa posluchu. Radšej nám prezraď svoje cenové a zvukové požiadavky (ideálne však do nového vlákna).

Taky sem to nekde cetl ze mene basujou ale nevim, v jake mire to je mysleno. Moje cenova relace je zhruba kolem ceny UE fi. 5 a pozadavky na zvuk - chci aby byl ten zvuk realnej, byly citelny nastroje, pekny vokaly, ale aby to taky umelo hezky basovat (obcas posloucham elektroniku - disco). Zadny orchestr ani nic podobneho neposloucham. Hlavne posloucham rock a do toho i treba abbu a podobny styly. Zkusim si ty UE-cka ale rad bych zkusil jeste q-jays jenze v Praze asi neni kde je zkusit. Ted posloucham porty a vadi mi na nich ta necitelnost a takovej zahuhlanej projev ale basy mam rad. Proste aby tam byly vsechny pasma dobre vyjadreny a hralo to hezky.

Jeste jsem mel altec 306 (UE 2) a ty se mi libily ale zvuk bubnu stal za prd. Takze chci neco lepsiho.
Huawei ascend G620s
Topes
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 5. 11. 2008 19:31

fi5 zkus u sluchtka.net nebo nekdy muzem zajit na pivo a pujcim ti je ;-) Jays jsem v usich nikdy nemel takze nebudu soudit, ale fi5 basujou min jak cx300 a ty basujou min jak Porty, ale spousta basu se ztrati v tom ze nektere nastroje zacnou znit jak maj a nejsou tak "nabuzene"
Chce to zkusit ;-)
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AmPere 5. 11. 2008 19:49

poroz. i fi5 jsou opravdu hodně přebasované sluchátka! s realitou toho sice příliš společného nemají, ale jedná se o příjemný kompromis mezi reálným studeným zvukem a vymalovaným nesmyslem ala PP..
Specializovaný prodejce sluchátek.
Finalista ceny kvality ShopRoku 2012 - www.shoproku.cz
AmPere
Junior

Odeslat příspěvekod The Wolverine 5. 11. 2008 20:50

Dynamický ,,netlakový´´(nonbalanced) mají obecně hutně jší charakter - ,,víc´´basu, lepší rychlost než 2 měničové balanced atd.

,,Tlakový´´ (blanced armature) mají spíše detailnější projev, navíc je tu možnost mít v jednom sluchátku více měničů. Ale takto zobecňovat to nelze. cca do 3000,- mívyjí ,,dynamické´´ výš ,,tlakové´´ a profi UE (některé) mají kombinace).

AmPere - záleží jestli máte na mysli .fi 5 Pro nebo EB(Extra Bass) - Opravdu Pro model tak výrazně basuje?

Subjektivně (!) míň basů je vlatnost sluchátek vyšší třídy.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků