O ekvalizéroch, štúdiach a médiách...

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Figut 6. 6. 2009 17:48

EQ zprasí kdeco.

//eraser_svk : diskusia rozdelená odtiaľto : viewtopic.php?f=1712&t=1070476
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eraser_svk 6. 6. 2009 18:00

DC20 píše:
DC20 píše:No podľa mňa, sú trochu prebasované, postrádajú trocha výšok a ako písal eraser, majú zvýraznené pásmo okolo 4kHz. Pre mňa bez zásahu EQ takmer nepočúvaťeľné.

Pardon že ešte vyťahujem starší topic, ale to zvýraznenie, aby som ho presnejšie definoval, je od 3,5 do 5 kHz, potom je mierny prepad, následne sa to vyrovná a výšky už ani nie su. Dá sa to jednoducho zistiť prepísknutím cez generátor. Ja som k tomu použil softwareový "gensig", na ktorý tu kedysi dával odkaz tušim eraser.
Napriek tomu ale neľutujem výmenu za KPP. EQ porieši kadečo ^^

Presne tak. Tých prepadov a kopcov je tam viac, ale nemal som možnosť nejak podrobnejšie analyzovať :-) Každopádne gratulujem ;-)

Figut píše:EQ zprasí kdeco.

Samozrejme, keď ho nevieš používať alebo sa necháš manipulovať hifistickými dogmami, nemôže to byť inak :D
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 6. 6. 2009 18:01

Sice půjdu do extrému, ale jak myslíš že jsou nahrané všechny nahrávky co máš v počítači...? Ve studiu určitě seděl někdo, kdo taky nemá ultrarovnou křivku sluchu. Takže jemné ladění občas neuškodí.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eraser_svk 6. 6. 2009 18:06

A keď sme už pri tomu štúdiu - EQ sa používa ako jeden z úplne základných nástrojov už pri mixáži jednotlivých stôp až po finálny mastering... ach, tie štúdiá, len berú peniaze a prznia zvuk :mrgreen: :mrgreen:
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 6. 6. 2009 18:14

S tím, že studia przní zvuk máš pravdu.
oneill_sx1
Recenzent fóra

Odeslat příspěvekod eraser_svk 6. 6. 2009 18:17

To bolo myslené ironicky ;-]

Môžeš byť konkrétnejší ?
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod DC20 6. 6. 2009 18:19

Niekedy tomu tak je nie? Napr. RHCP - Californication.... zprzniť tak dobrý album hocikto nedokáže. :-))
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eraser_svk 6. 6. 2009 18:27

Áno, ale oneillov výrok chápem tak, že všetky štúdiá prznia zvuk - s čím nemôžem súhlasiť ;-)
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 6. 6. 2009 18:56

Když už tu byla zmíňka o Californication, udělám si OT. Mám originál verzi na CD, na výškách chrčí, a to razantně. Tak jsem to svedl na špatné CD. Pak jsem to sehnal ve FLAC a to samé... Je to možný, aby tak dobrý album bylo tak špatně nahrané...? Nebo třeba ten FLAC a moje CD je ze špatné edice?
xxxdvorixxx
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Kocmeister 6. 6. 2009 19:08

Žádná špatná edice, je to klasickej představitel dnešního masteringu. Ale překvapuje mě že stále všichni zmiňujete pouze tohle album. Podle mě jsou takhle udělaný tak 2/3 dnešní hudby. Klasika, jazz , 80´s a starší jsou udělaný poctivě.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Figut 6. 6. 2009 19:39

No, když už je to vyekvalizované do finální podoby, tak to rozhodit vlastním ekvalizérem? Ale tak klidně si ekvalizujte, kdo to tak má rád. Srdečně mi to je jedno :D .
To si všímáte brzy, že ani originál cd nejsou čistého zvuku :eh . LP je stejně nejlepší. Kdo neslyšel, neví.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 6. 6. 2009 19:52

Slyšel a vim. :)
xxxdvorixxx
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eraser_svk 6. 6. 2009 21:17

xxxdvorixxx - Nielen že chrčí na výškach, ale aj na stredoch je počuť extrémne orezanie - clipping. Chyba nebude v tom ako to nahrali, ale v tom, ako nahlas to dali pri niektorej z fáz mixu alebo až pri finálnom masteringu. Je to typická ukážka akým spôsobom sa dnes používajú compressory, akurát je to dohnané do šialenosti.

Kocmeister - Súhlasím s tým, že sa tak mastruje dnešná väčšina albumov, no nesúhlasím s porovnaním, že je takto urobená 2/3 diskov. Je síce pravda, že sú natlakované podobne ako Californication, no pri ostatných albumoch tie kompresory aspoň vedeli poriadne nastaviť :D (dokonca mám pocit, že pri Californication rovno hodili limiter). Takže clipping v dnešných nahrávkach je oveľa menej do ucha bijúci ako pri Californication, ale to je samozrejme závislé na konkrétnom albume a filozofii vydavateľstva/masteringových inžinierov.

Niektorí to chcú úplne "na bomby" a je im jedno ako to znie (Californication, Death Magnetic),

iní sú dosť nahlas a je tam ten clipping počuť, ale už vôbec nie tak výrazne ako pri prvej skupine a je počuť že kvalita zvuku nie je až na poslednom mieste (ako príklad dajme ATB - Trilogy, Bloc Party - Silent Alarm, Tool - 10 000 Days)

a sú aj takí, ktorí to chcú čo najhlasnejšie bez straty na kvalite (Tool - Aenima, London Elektricity - Syncopated City).

Figut píše:No, když už je to vyekvalizované do finální podoby, tak to rozhodit vlastním ekvalizérem?

Keby si vedel, aké výkyvy vo frekvenčnej krivke majú high-end slúchadlá (aj tie Tvoje Ety), hneď by si hovoril inak ;-]

Figut píše:To si všímáte brzy, že ani originál cd nejsou čistého zvuku :eh . LP je stejně nejlepší. Kdo neslyšel, neví.

Originál CD majú čistý zvuk, ale ako píšem vyššie, záleží na tom aké... LP väčšinou znejú lepšie preto, lebo tam úchýlné chúťky štúdií brzdia fyzikálne limity platní (tj. nemôžu to dať až tak nahlas, takže kompresujú väčšinou s rozumom).. Aj vďaka tomu majú lepší priestor...

Ale aj LP majú svoje nevýhody - nahrávka nemôže obsahovať väčšie množstvo výšok, hlavne na najvyšších frekvenciách - nehovoriac o tom, že všetko za 16kHz sa štandardne odrezáva Low Pass filtrom... 8-P Čo som mal možnosť počuť rôzne LP ripy, tie výšky ma iritovali - zneli príliš rovnako a bolo cítiť, že sa hore rezalo... (a už aj okolo 14kHz to nebolo ono).

Takže aby som to zhrnul - CD má na to znieť minimálne tak dobre ako LP... pokiaľ je robené s citom a rozumom :idea:

// neskôr diskusiu presuniem aj do zodpovedajúcej sekcie
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Morlith 6. 6. 2009 21:25

a ja ze preco v tom death magnetic pocujem take divne chrcanie, tez som to hadzal na nahravku...
Morlith
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aurelius9 7. 6. 2009 09:39

Myslim si, ze riesit otazku ekvalizacie je nezmysel. Ako tu moze niekto povedat, ze pocuva nahravku tak, ako bola namixovana v studiu? Kto dokelu vie, aky bol zamer pri nahravani? Taktiez kazdy z nas vlastni ine sluchadla, ktore sa vyznacuju neraz diametralne odlisnym prednesom- hutnejsi, lupoidny, stredovy, okrajove pasma....atd. Ak chcem pocut vyrazny kopak, tak si tie basy pridam. Ak mal ujo v studiu predstavu chudsieho prednesu, tak ja nemusim zdielat jeho nazor a nahravku si okorenim podla svojho gusta. O tom je predsa cela hifi technika- urobit radost z pocuvania! Nie pocuvat so zatatymi zubami a tvarit sa, ze takto to predsa ma zniet...
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý

Další stránka