[recenzia] Test 10-tich inra/supra/circumaurálov!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod hertz-sk 20. 6. 2009 12:26

Mojím cieľom v tejto recenzii je porovnať všetky slúchatka, či už in-ear alebo supra/circum aural, ktoré som mal po dlhší čas možnosť počuť. Upozorňujem, že ide o moje subjektívne skúsenosti a že som nemal poväčšinou možnosť vzájomne porovnať, teda budem čerpať z mojich príspevkov a spomienok..
Zoznam:

Inraaural - Shure SE 530
M-audio IE40(rebrandované UE fi. 10)
Etymotic ER-4P
Jays S-jays
Altec Lansing UHP 306 (rebrandované UE fi. 2)
Koss Spark Plug :-)
Supraaural -
Koss Porta Pro
Sennheiser PX 200
Circumaural-
Beyerdynamic DT 880 32 ohm / verzia 2005
AKG K 701

Moje testovacie kritétiá : pohodlie, výšky, basy, stredy, priestor, celkové prevedenie, u in-earov mikrofónny efekt a izolácia.

10. miesto
KOSS SPARK PLUG (in-ear)


Pohodlie - slúchatka sú dosť veľke a tak trochu otravujú, nasádzanie mi nerobilo problém.
Výšky - celkovo chýbajú a znejú plechovo, čo ma ale v tejto kategórii neprekvapuje
Stredy - znejú akoby zdiaľky, majú kovový nádych
Basy - hučiace, prekrývajúce ostatné spektrá, akoby stále hrali tú istú frekvenciu
Priestor - ---- (žiaden)
Izolácia - izolácia je silnejšou stránkou Koss Spark Plug, systém stlačenia a rozbalenia peny v uchu funguje spoľahlivo, ale aj tak izolácia nedosahuje kvalít ER-4P, Shure 530 ani M-audio ie 40
Celkové prevedenie -laciné

9.miesto
SENNHEISER PX 200


Pohodlie - hlavový most je zmäkčený koženkovými náušníkmi, sú ideálne na dlhodobé outdoorové počúvanie
Výšky - rezavé, frekvenčne celkom vyrovnané
Stredy - sú silno ovplyvnené uzavretou konštukciou, akoby hrajúce cez plechovku
Basy - nevýrazné, nepresné
Priestor - malý, splývajúci
Celkové prevedenie - až na koženkové náušníky, v ktorých sa vám budú v lete potiť uši je konštrukcia kvalitná, výlisky presné a plast pružny a pevný

8. miesto
KOSS PORTA PRO

Pohodlie - až na zasúvajúci sa hlavový most, do ktorého sa často priškrípnu vlasy je pohodlie ukážkové, nikde nič netlači a aj keby, comfort zone to napraví.
Výšky - nevýrazne, syčiace
Stredy - pomerne dobré, zatienené basovou časťou
Basy - zatieňujú stredy aj výšky, sú zdeforomované a hrajúce tú istu frekvenciu bez rozlíšenia
Priestor - malý, hrajúci v hlave
Celkové prevedenie - výlisky neohúria ani neurazia, plasty tvrdé, výhoda kovového mostu, ktorý po čase uvolní napätie
Obrázek

7. miesto
ALTEC LANSING UHP 306 (in-ear)

Pohodlie - opletený kábel je pomerne ťažký a tak samozvane vyťahuje slúchatka z uší, kôli neflexibilnému káblu takmer nieje možne nosiť za uchom a tak minimalizovať silný mikrofónny efekt
Výšky - ako u takmer vštkých low-end slúchatok sú aj tieto nevýrazné a nedostačujúce
Stredy - kelímkovité, niekedy vokál nepríjemne reže
Basy - zahuhlané, ale lepšie ako u protivníkov uvedených vyššie
Priestor - znova malý, takmer neexistujúci.
Izolácia - pomerne slabá, v rušnom meste sa nedá dobre sústrediť na hudbu
Celkové prevedenie - plastové výlisky sú presné, avšak plast je tvrdý, eventuálne by sa pri nehode (prstúpením,prisadnutím) mohol zlomiť, to zasa nehrozí káblu, keďže je opletený textílnou tkaninou

[môj príspevok z Avfóra]:
Podľa mňa majú UE fi.2/ UHP 306 dosť málo výšok a moc veľa basov - naozaj moc moc veľa dunivých basov. Musel som ich každú chíľu zatláčať, lebo vypadávali, za uchom sa nosiť nedali pre extra tuhý kábel. Mikrofonný efekt bol nervy-drásajúci, ale za tú cenu...

6.miesto
JAYS S-JAYS (in-ear)

Pohodlie - je celkove na vysokej úrovni, slúchatka neuveriteľne ľahké, po dlhšej dobe ich ani necítim, mikrofónny efekt pri vedení kábla za uchom takmer neexistuje
Výšky - niekedy sa zdajú byť skryté, ale keď príde poriadný úder na bicie, hneď sa preberú a ja sa čudujem, čo také malé jedno-pásmovky dokážu
Basy - silné, úderné, nie príliš presné (ale zatiaľ jednoznačne najlepšie)
Stredy- sú trošku poddekovité, ale to iba oproti konkurentom 3oj a viac násobne drahším
Priestor - výborný, široky, dostatočne vzdialený (nehrajúci v hlave)
Izolácia - vzhľadom na to že sa nezasúvajú až do zvukovodu je izolácia výborná, celkovo je dostačujúca
Prevedenie - kvalitné, kábel je tenký ale pevný, nezamotávajú sa, výborné príslušenstvo
Obrázek

5. miesto
ETYMOTIC ER-4P (in-ear)

Pohodlie - bez výhrad, zozačiatku tlačia gumové nástavce, takže som mal napuchnuté ucho... ale po čase ucho (nie slúchatka) povolilo a počúvanie bolo nerušené.
Výšky - tak ako celý prejav sú krištáľovo čisté, priezračné a presné
Basy - takmer neexistujúce, takže neviem :-D , pri penových nástavcoch ich bolo síce viac, ale aj tak málo na to, aby som vedel aké sú
Stredy - kruto pravdivé, nič neodpúšťajúce, analytické
Priestor - malý, vo vnútri hlavy, ale už si to presne nepamätám
Izolácia - KING OF ISOLATION
Prevedenie - tržnicové, nekvalitné výlisky, príliš dlhý kábel
Obrázek

4.miesto
BEYERDYNAMIC DT 880 2005 manufaktur

Pohodlie - ukážkové, po chvíli som zabudol, že ich mám na hlave, náušníky sú neuveriteľne mákké a jemné
Výšky- výrazné, príjemné, niekedy málinko rezavé
Stredy - trošku skryté výraznejšími basmi a výškami, inak príjemné
Basy - Hneď som si všimol hutnosť prejavu, pri rockových - metalových skladbách bas krásne doplňuje zbytok pásiem. Basy sú uhladené, no v niektorých veľmi náročných pasážach majú sklon hučať. (naozaj náročných, bežne sa to neprejaví) [z môjho príspevku na avfóre]
Priestor - menší, nie príliš rozlišujúci nástroje
Prevedenie - výborné ba vynikajúce
Obrázek

3.miesto
SHURE SE 530 (in-ear)

Pohodlie - výborné až na tenký kábel, ktorý sa pri vedení za uchom nepríjemne zarezáva do pokožky, takmer žiadny mikrofónny efekt
Výšky - perfektné, cinkavé, výborne doplňujúce zbytok pásiem
Stredy - najlepšie pásmo týchto in-earov, nič nevytŕča, krasne hladké vokály
Basy - príjemné, kvantitatívne akurát, trošku menej rozlíšené
Izolácia - výborná najma s Shure "olivami"
Priestor - široký, presne rozlišujúci nástroje
Prevedenie - vynikajúce, krásne a kvalitné výlisky, vysoká úroveň použitých materiálov
Obrázek

2.miesto
M-AUDIO IE 40 (Ultimate Ears 10)(in-ear)

Pohodlie - výborné, akurát kôli veľkosti niesu príliš vhodné na zaspavanie :-), netlačia, nezasúvajú sa hlboko do ucha, čo je pre mňa výhoda, nepozorovateľný mikrofónny efekt
Výšky - cinkavé, čisté, samostatné výškové pásmo má určite nemalý význam
Stredy - výborné, sebaisté... nič sa nedá vytknúť
Basy - explozívne, neúnavné, krásne prekreslené
Priestor - menši ako u Shure, ale dostačujúci na rozlíšenie horizontálnej aj vertikálnej polohy nástrojov
Izolácia - dobrá, pre systém nasádzania (nezasúvajú sa až do zvukovodu) má svoje obmedzenia, ale posluch je nerušený aj v autobuse
Prevedenie - žiadne výhrady, len najkvalitnejšie materiály....iné sa za takú cenu ani čakať nedajú
Obrázek

1.miesto - môjho srdca šampión
AKG K 701


Je to už nejaký čas, čo som prvý kráť počul tieto slúchatka (rok). Popri nich som mal všetky vyššie uvedené, ale ani jedny ich celkovo neprevýšili. Takže:

Pohodlie - náušníky z velúrového materiálu dobre držia na ušiach, AKG nedosahujú kvalít Beyerdynamic, ale pre ničím nerušený posluch je pohodlie viac ako dostatočné
Basy - presné, úderné, kvalitativne výborné, hladko znejúce a pritom ničím nezasahujúce do ostatných pásiem
Stredy - kapitola sama o sebe, perfektné skĺbenie analytickosti a zábavy, neuveriteľne čisté a prehľadné
Výšky - cinkavé, výrazné, hrajúce akoby úplne samostatne niekde mimo basov a stredov
Priestor - najširší zo všetkých testovaných slúchadiel, presne rozmiestnené nástroje, hlasy znejú perfektne v priestore
Prevedenie - precízne z tých najlepších materiálov a pritom za rozumnú cenu, keď berieme na vedomie to, že sa zvukom vyrovnajú reprosústavam za tisíce Eur, je cena 250€ bagateľ.

Obrázek
Naposledy upravil hertz-sk dne 21. 6. 2009 06:14, celkově upraveno 1
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 20. 6. 2009 15:14

:tleskani Bezva, moc pěkný srovnání. Jsem rád, že jsem tě do tý recenze "dokopal". Moc lidí nemá takový zkušenosti jako ty s tolika sluchátkama vyšší třídy. Pro mě určitě zajímavý porovnání hlavně in-earů.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 20. 6. 2009 15:42

Na to sme na Avfóre - aby sme vymieňali skúsenosti. Budem rád ak to niekomu pomôže v rozhodovaní. :-)
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 20. 6. 2009 17:27

Pěkné, jen osobně mám s Etymoticama hf5(což by mělo být to samé co ER-4) dost opačnou zkušenost u basů, pro mě jsou dost výrazné, občas víc než u Phonaků.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 20. 6. 2009 18:56

Jen jsem najel na ER-4P a tak samozřejmě mám výhrady k "žádným basům" - právě ještě bych chtěl míň (ER-4S :D), dlouhý kabel - k domácímu poslechu akorát. Ostatní sluchátka mě moc nezajímají :-D , až na ty K701 (702 by byly hezčí)
Bína: Vymlať si z hlavy, že hf5 jsou ER-4P.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D.Bar 20. 6. 2009 19:23

Pekné pekné. Najmä ten názor na Shure me presvedčil, že do budúcna možno vystriedajú K 324P.
Reloop RMX 40 USB + Technics RPDH 1200 + Pioneer CDJ 400 + TRAKTOR PRO
D.Bar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sauhirt 20. 6. 2009 19:34

hertz-sk: Jaké jsou zvukové rozdíly mezi IE40 a SE530? Pokud by u SE530 nebyl ten problém s kabelem, změnilo by to jejich umístění v tom žebříčku?
sauhirt
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 20. 6. 2009 19:39

Figute a to mi budeš říkat ty který jsi je neslyšel, ikdyž všichni tvrdí, že jsou to samé, jen pár lidí tam slyší rozdíl? A chceš mi říct, že i na sluchatka.net případně i té přidružené rrecenzi kecají? http://www.sluchatka.net/101-etymotic-r ... e-headset/
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 20. 6. 2009 20:32

Ja som mal ER-4P súčastne so Shure 530, mali veru podstatne menej basov a to Shure nepovažujem za nabasované ale vyrovnané.

Sauhirt: rozdiely sú dosť výrazné, Shure majú lepší priestor a stredy, M-audio basy, výšky a pre mňa aj komfort, kábel by to u mňa asi nevyriešil, je to pre mňa maličkosť...pre niekoho možno dôležité (preto som to aj uviedol).

Figut: takmer neexistujúce neznamená "žádné" a spomínal som, že ide o subjektívne hodnotenie, preto samozrejme súhlasiť nemusíš...ale to už ťa tu myslím dobre poznáme, takže som od teba ani inú reakciu rečakal :-)
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 20. 6. 2009 20:37

Bína: Ako si spokojný s HF5?
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 20. 6. 2009 20:42

Tak nějak napůl, mají super izolaci, ale hrozně mikrofonní efekt. Výšky mají lepší Phonaky, phonaky mi přijdou celkově světlejší, mají lepší prostor, Ety mají trochu lepší detail. No ale phonaky putujou zpátky do Německa, Ety si asi nechám na cestování metrema k nim koupím buď nějaký westony(3/um3x) nebo se docela koukám po uzavřených cestovních(ESW9, Hifi 780, Shure srh840).

Update, teďka jsem to zkoušel na Prodigy a ety maj fakt víc basu než Phonaky(Slap you into face Figut)
Naposledy upravil Bína dne 20. 6. 2009 20:51, celkově upraveno 1
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 20. 6. 2009 20:45

Ja by som volil Westone :nenapadne , uzavreté supraurály by si chcel do premávky či nadoma? To by si ale pravdepodobne žiadalo aj nejaký ten head-amp.
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 20. 6. 2009 20:51

Bína: Seš si jistej, že uzavřený přenosný je ta správná volba? Vždyť i nepřenosný jsou docela tragédie oproti otevřenejm. 3-měniče tomu musí dát pěkně "na zadek".
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 20. 6. 2009 20:54

Tak chtěl bych je jak na poslouchání doma/na chatě, tak i na ven když nepotřebuju izolaci(třeba chození do školy a tak). Co jsem četl, tak dost lidí upřednostňuje esw9 i nad Triple fi, u nás třeba hmpf.

Prý esw9kám dost pomáhá zesík, což můj přenosný systém splňuje.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 20. 6. 2009 20:55

Tak ale co jsme mi z uzavřených slyšeli, Denony D2000? a pak HD-25? ESW9 u nás slyšel jen hmpf a ten je upřednostňuje před tří měničem, třeba ty nový shure mají být taky dost dobré.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků