[Recenze] Etymotic Research HF5

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 30. 6. 2009 14:48

Etymotic Research HF5 jsou zmodernizované ER- 4 p(95% lidí tvrdí, že mají totožný zvuk, 5% slyší rozdíly při použití zesilovače a pak Figut popírá že jsou stejné, ikdyž je neslyšel).
U nás se prodávají za cenu 4500, v USA za 150 dolarů a je zajímavé, že v Británii se prodávají za 80 liber, což je skoro stejně jako Etymotic ER-6i.
DSCF3292.JPG
DSCF3292.JPG (25.31 ) Zobrazeno 22004 krát

Příslušenství
V balení dostanete 3 páry nástavců: trojité silikony ve dvou velikostech a poté pěnové, které mají oproti pěnám od Comply tips dost hrubý povrch, který dře vnitřek ucha. V novějších balení by se měli nacházet ještě ,,gliders“ nástavce, což je jiná obdoba pěnových. Jinak na Etymoticy pasují i jiné nástavce s úzkým otvorem jako jsou Westone, Shure Klipsch(jednoduše většina na které pasují Comply T100), ovšem zjistil jsem, že při používání kratších nástavců se ještě víc zmenší už neexistující prostor a zvuk se stane celkově zastřeným.
Dále je v balení už jen jednoduché pouzdro(stejné jako má Westone) a poté klip na uchycení kabelu.
DSCF3283.JPG
DSCF3283.JPG (17.92 ) Zobrazeno 22025 krát

Izolace, Mikrofonní efekt
Izolace je jedním slovem úžasná, vyzkoušel jsem hodně sluchátek s ještě víc nástavcemi, ovšem tady je ten útlum opravdu dokonalý. Je to díky velmi hlubokému usazení špuntů v uších a poté díky speciálním nástavcům. Ovšem to je i zároveň nevýhoda, že jsou oproti jiným in-earům dost nepříjené v uších, někomu způsobují dokonce silnou bolest.
DSCF3281.JPG
DSCF3281.JPG (17.9 ) Zobrazeno 21886 krát

Mikrofonní efekt by měl být oproti ER-4 dost omezen, což pokud je pravda, tak Er-4 musí být něco neskutečného. Kabel je hrozně náchylný, připnutí k oblečení docela pomáhá, ovšem i tak vám zbude nějakých 20 cm kabelu, který vám bude znepříjemňovat poslech při každém dotyku.
Navíc se kvůli konstrukci nedají ani pořádně nosit za uchem, protože kabel je veden dost do boku.



Zvuk
(Zkoušeno na ipodu co mám v podpisu a trojité silikony šedivé)
Zvuk lze celkově označit za světlý, basu je zde méně než je zvykem, pro člověka co používal sluchátka typu CX300 je to obrovský skok, ale i oproti UE triple fi ho mají o dost méně. Ovšem basu mají více než takové Phonak Audeo(a za tím si stojím, stejně si myslím, že je Figut používal s černými filtry). Bas je jinak detailní, přesný, ale musíte mít opravdu kvalitní usazení v uchu, jinak se bas v podstatě ztratí. Středy a výšky jsou příjemné, přesné, ikdyž výšek možná mohlo být trochu více, občas jsou přehlušeny středy.
Ety mají velmi dobrou separaci nástrojů, ale prostor u nich v podstatě neexistuje.
Při porovnání s Phonak Audeo jsou oboje stejně detailní, čisté, ovšem Phonaky mají více výšek, méně basů a o dost lepší prostor.


Shrnutí
Sluchátka jsou to sice kvalitní, ale u nás jsou neúměrně drahá, pokud nepožadujete extrémní izolaci, tak vám mnohem lépe poslouží Phonak Audeo, které stojí o 1500 méně.

(Osobně si je nechám do MHD, ale taky jsem je měl za 1500, což je rozdíl)
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 30. 6. 2009 15:08

Slyšel jsem je (jak jinak než v hospodě). Opravdu mě dost tyhle ETY zaujaly. Zatímco se kluci bavili, povídali si vtipy, pomlouvali mě a lili do sebe jednu dvanáctku za druhou, tak já měl v uších Ety a nechtěl jsem je vůbec vyndavat. Určitě znějí jako vyšší třída in-earů o tom není pochyb. Jejich zvuk je ale skutečně úplně jiný než u TripleFi10, se kterýma jsem je střídavě porovnával. Chybí tady bum cink efekt když to řeknu ošklivě. Ano basů je prostě míň než je zvykem, ale jsou tady. Když jsem zkoušel M. Jacksona tak mi třeba vůbec nechyběly. Přesný ty basy nejsou až tak jak bych čekal, ale jde to. Výšky ale slušný ne však výborný. Lidský hlas se mi líbil. Přesnost sluchátek je na výborný úrovni, tady je to podobný tříměničum. Prostor je v hlavě, ale taky tu nějakej je a dojem z něj určitě zlepšuje skvělá separace nástrojů.

Co je teda blíž realitě? Podání hudby z tříměničů nebo z Ety? To se nedá tak jednoznačně říct. Ale vzhledem k tomu, že pro mě referenční K701 a HD600 mají blíž spíš k tříměničum. Tj. dokážou zachytit víc barev nástrojů. Tak bych asi hlasoval pro tříměnič.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 30. 6. 2009 15:22

Už jen srovnání ER-4P s Phonak mě usvědčuje v tom, že hf 5 nejsou "modernizované ER-4P". To je hloupost. ER-4P/S je pořád vlajková loď. Mikrofonní jev jsem eliminoval spojením kabelu pomocí černého drátku. S ER-4P s pěnovými nástavci se velmi dobře provozuje poslech i při běhání. ER-4P a Phonak? Samozřejmě jsem zkoušel černé i šedé filtry. Poslech Phonak pro mě nebyl zajímavý, ale basový základ, málo vzdušný projev, těžký, málo detailní, až otravný zvuk. Byla to krátká epizodka. Poslouchejte si na čem kdo chcete, já fandím ETYMOTIC.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 30. 6. 2009 15:52

Fandi, jen to každýmu necpi...

Jinakr recenze byla aspoň pro mne výborná, stručná. Je dobře, že to někdo podá objektivněji.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 30. 6. 2009 16:03

Ja sa pridávam nezvyčajne k Figutovi, podľa mňa to niesu prezlečené ER4P, pretože 4P sú naozaj puritánske a keď Bína spomína, že majú basu viac ako Phonak, už neriešim...
Ja som mal ER-4P spolu so Shure 530 a Ety mali nepomerne menej basu ako Shure, možno tak 40 až 50%.
Inak rovnake nastavce ako sú tie v strede mam k Elacin ER 20.
Okrem mojích výhrad k totožosti veľmi pekná recenzia
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 30. 6. 2009 16:06

Ale vždyť já píšu, že mají málo basu, oproti UE Triple je ho fakt pomálu. A ty jsi slyšel Phonaky, že výš kolik maj basu?
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 30. 6. 2009 16:15

Dobrá recenze Obrázek
Já o hf5 přestal před časem uvažovat, ale zajímala by mě jejich reprodukce ve srovnání s SE530.
oneill_sx1
Recenzent fóra
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 30. 6. 2009 16:26

Bína píše:Ale vždyť já píšu, že mají málo basu, oproti UE Triple je ho fakt pomálu. A ty jsi slyšel Phonaky, že výš kolik maj basu?

Keby si počul ER-4P tak by si poznal čo je málo basov :-)
Vychádzal som zo zrovnania Shure vs. Phonak...
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 30. 6. 2009 16:30

-
Naposledy upravil bubaak dne 30. 6. 2009 20:54, celkově upraveno 1
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 30. 6. 2009 16:47

Promiň Herti, ale jsi to samí co Figut, neslyšel jsi to a porovnáváš přes jiný, opravdu budu spíš věřit lidem co slyšeli oboje, včetně u nás Ampera.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 30. 6. 2009 16:57

-
Naposledy upravil bubaak dne 30. 6. 2009 20:54, celkově upraveno 1
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 30. 6. 2009 17:24

Bína píše:Promiň Herti, ale jsi to samí co Figut, neslyšel jsi to a porovnáváš přes jiný, opravdu budu spíš věřit lidem co slyšeli oboje, včetně u nás Ampera.

Tak potom mám ešte jedno vysvetlenie - mal som staršiu verziu er-4p(ak bola), lebo tie moje mohli mat tak 4 roky
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 30. 6. 2009 19:56

Bože, to jsou kecy :-D .Teď se pojďme hádat, který hudební žánr je "lepší". Bude to mít stejnou váhu jako tato "diskuse". Někdo má rád to, jiný ono. A můžem si tu psát 20 stránek a porovnávat a co z toho zjistíme? Že většina sáhne po Phonak než po 4P? To je jasné hned od začátku :idea:
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 30. 6. 2009 20:54

když na to koukáš takhle proč teda píšu ?
pro spokojenost Figuta upraveno
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 19. 11. 2009 21:43

Tak jsem vyzkoušel dneska tenhle mod na Etymoticy: http://www.head-fi.org/forums/f103/bril ... od-418406/ Jednoduše jde o to, že oddálíte měnič od ucha, čímž by se měl zvětšit prostor.
Použil jsem ustřihnutý nástavce z Klipsch nástavců a mé věrné Shure Olivy a musím říct, že je to opravdu změna k lepšímu, prostor se pěkně zvětšil. Mod je to primitivní, tak doporučuju vyzkoušet.

Obrázek
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků