[recenze] Denon AH-D1001 Markl (Dynamat) mod

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod apk07 17. 8. 2009 18:57

Jelikož jsem nad tím už dlouho přemýšlel (ještě než jsem měl tato sluchátka) a pár uživatelů na tomto fóru se o to pokusilo již u ATH-ES7, tak jsem se rozhodl, že provedu Markl (Dynamat) mod u D1001.
Informace o modu jsem čerpal zde: http://www.head-fi.org/forums/f4/markl-type-mods-denon-ah-d1001-d1000-350167/

Nejprve jsem sundal náušníky, což jde vcelku jednoduše, stačí je chytit za výplň která izoluje ucho od okolí a táhnout směrem od sluchátka k sobě.

Obrázek Obrázek

Poté jsem vyšrouboval plast s měničem malým křížovým šroubovákem a opatrně odklopil. Na head-fi ještě vyndavají kabel z mušle, jenže do toho se mi nechtělo a délka kabelu mi nijak nevadila.

Obrázek Obrázek

Dále jsem si na Dynamat Xtreme obkreslil desetikorunu, což je téměř přesný rozměr měniče a nožem do tohoto kolečka vyřízl uprostřed další díru, která by měla být stejně velká, jako ta na měniči. Je lepší, když ji uděláte spíše větší než menší, jinak by to mohlo dělat neplechu. Já to trochu přehnal, ale co už.

Poté jsem si vyřízl kus DX, o něco větší než rozměry mušle a pak do mušle trochu natlačil a průběžně obstřihoval nůžkami. Na místech kde byly úchyty mostu, místo pro kabel a šroubky, jsem fólii jen jednoduše nastřihl. Když jsem měl ideální tvar, odlepil jsem krycí papír a opatrně nalepil. Snažil jsem se aby fólie seděla co nejvíce a ideálně pod sebou neměla žádné vzduchové bubliny (od stredu ke krajům jsem je vytlačil). Na head-fi to ovšem celé řešili trochu jinak a to tak, že si do mušle nejdříve dali papír a ten nastříhali přesně podle mušle a obkreslili na Dynamat. To jsem přehlédl a nenapadlo mě to, ale výsledek je velmi podobný.

Obrázek Obrázek

Z důvodů které popíši později jsem ještě do mušle "nacpal" kus vaty a množství jsem zvolil takové, aby příliš nepřesahovala ven z mušle aniž by tam byla nějak natlačená.
Sluchátka jsem potom sešrouboval (pozor aby nebyla vata pod šroubkem) a vrátil zpátky náušník, čehož jsem docílil tím, že jsem jej po kouskách podstrkoval pod drážku (nebojte se pořádně zabrat a přidržte si pořádně již podsunutý kus).

Zvuk a vlastnosti:
Poprvé jsem sluchátka poslouchal bez vaty a ihned jsem si všiml velkého množství basů a to takového, že by se možná (hutností) mohly rovnat CX300. Byly vcelku pevné, ale hrozně se míchaly do zbytku spektra. Celkově tak Denony ztemnily a to dost, ovšem také byly mnohem průbojnější. Toto ovšem popisují i na head-fi, jenže já si myslel, že jsem basshead a tak jsem původně ani o vatě (resp. fiberloft, který nemám) ani nepřemýšlel. Jenže takové množství basů bylo až moc i na mě.

Po vycpání vatou jsem byl však příjemně překvapen, jelikož charakter zvuku se vrátil, ale průbojnost zůstala. Basů je možná o něco více, ale celkově jsou sluchátka dynamičtější a zábavnější. Tento jev je přímo úměrný hlasitosti, budete-li tedy poslouchat potichu, změny příliš nepocítíte, při běžné a vyšší hlasitosti si budete zvuk užívat více než dříve. Tyto změny budou nejvíce patrné u elektronické hudby (ovšem nečekejte, že vám bude techno bouchat do hlavy), hudby s podladěnými kytarami, basami, silnými kopáky a celkově bicími, ale i třeba u klavíru.
Jako vedlejší jev se také zvýšila izolace, především od vnějšího šumu, hučení a podobně (tedy počítače, větráky, provoz na silnici u domu) a to docela znatelně. Také bych řekl, že se nepatrně zvýšila izolace od vás ke zbytku okolí, ale tím si nejsem až tak jistý (záleží na tom co posloucháte).
Ale nesmíte zapomenout na to, že budou docela výrazně těžší, což bude na jednu stranu vyvolávat "dražší" dojem, ale někomu by to možná mohlo po delší době na hlavě vadit.

Pokud budete mít dotazy, klidně napište sem nebo na PM, jinak při moddingu jsem spotřeboval možná 1/10 Dynamatu, takže toho tu mám ještě spoustu, tak kdyby někdo chtěl ten zbytek či jen kus, za přiměřenou cenu rád prodám (když tak na PM).

PS: Docela mě zarazilo jak tenké tam jsou dráty a donutilo mě to přemýšlet o tom, jestli nakonec na tom recablingu u Denonů něco nebude. Nebo si myslíte, že je průměr dostatečný?
Na doma: Zero DAC + Denon AH-D1001 (Markl mod)
Mobilní: Sansa Clip 2GB + Head Direct RE2
Odpad: Sennheiser HD 201, Creative EP-630
apk07
Junior

Odeslat příspěvekod Emokid 18. 8. 2009 12:00

Tak když už to moduješ tak ten kabel vyměň, velkou důvěru ten průměr nebudí, ale soudím to takhle jenom podle fotky, jinak pěkný mod, ať hrajou.

Tip jak by mohl ten recabling vypadat. http://www.head-fi.org/forums/f4/recabl ... 00-353941/
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod apk07 22. 8. 2009 10:58

Na to už jsem koukal dříve a docela mně zaujalo, že používají kabel k mikrofonu (Mogami Mini Quad 2893), řekl bych, že tam jsou asi vysoké nároky na kvalitu kabelu.
apk07
Junior

Odeslat příspěvekod Feri-G 28. 8. 2009 07:17

ľudia neviem či si jednu vec uvedomujete s tým dynamatom,
dynamat vymysleli na to aby tlmil rezonancie (napr. plechy v aute), tam kde sa nedá zostrojiť seriozna ozvučnica,
čo by malo zmysel pri Porta Pro alebo PX100, lebo tam má menič relatívne MALÚ HMOTNOSŤ či že pri vyšších hlasitostiach značne rezonuje,
ale pri veľkých typoch slúchadiel (napr. ja mám skúsenosti s hd5xx/6xx) mušle maju dostatočnú hmotnosť aby nerezonovali,
a dynamat žial nedokáže sám o sebe pohlcovať zvuk, čiže z uzavretej konštrukcie nespraví akokeby otvorenú čo sa zvuku týka,
...
malé zmeny k lepšiemu to môže spraviť, ...nechcem kritizovať váš mod, lebo som rád že skúšate, ale viac moddov nepoznáte čo škoda lebo neviete porovnať čo koľko dokáže spraviť, tým pádom aj to nakoľko sa dané riešenie vyplatí finacovať, resp. trápiť sa s jeho realizáciou :idea:
používam toto:
http://img524.imageshack.us/gal.php?g=565a.jpg
http://www.aixcoustic.com/index.php/Electri-Q-FULL/13/0/
http://www.voxengo.com/product/pspace/
Feri-G
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod apk07 28. 8. 2009 10:05

Abych řekl pravdu, tak úplně přesně nevím, co tam Dynamat udělá, ale VÝRAZNĚ se to projeví na zvuku. Je to také znát, když dáte ruce na mušle při hlasitějším poslechu, jelikož většina (dříve dost výrazných) vibrací zmizela nebo se velmi utlumila.
Co se týče zvuku, tak tam si stojím za tím, co jsem napsal v prvním příspěvku, ALE změny jsou ještě výraznější, než jsem si to uvědomoval. To mi došlo, když jsem si druhý den po modu sedl k práci a náhodně naházel do playlistu různé songy a začal poslouchat k práci. Charakter zvuku byl prostě výrazně jiný (nezapomínej také na vatu, která tam není pro nic za nic). Hlavně basy jsou naprosto o něčem jiném, je radost je poslouchat a dotváří dynamiku projevu. Také jsem si všiml menší změny prostoru a větší detailnosti, tedy spíše realističnosti detailů. Tedy, detaily jsou více zřetelné a lépe podané. Což je možná další vedlejší efekt zpevnění basů (které už nezasahují do ostatních pásem, ale jsou oddělené a skvěle doplňují zvuk). A podobné je to také u některých nástrojů či jiných zvuků, které prostě zní reálněji.
Ten mód prostě udělá hodně a Dynamat funguje, ale nechtěj po mně abych ti vysvětlil proč :)

PS: O jakých jiným modech přesně mluvíš? Když tak nějaké navrhni, rád je vyzkouším :)
apk07
Junior

Odeslat příspěvekod Feri-G 28. 8. 2009 12:11

no odporúčam si zaobstarať HD555 tam sa toho dá vymoddiť tak veľa že sám tomu nebudeš chcieť veriť že tie slúchadlá majú aký SKRYTÝ potenciál,
a cesta k ultimatnemu zvuku u veľkých slúchadiel vedie k otvorenej konštrukcii
používam toto:
http://img524.imageshack.us/gal.php?g=565a.jpg
http://www.aixcoustic.com/index.php/Electri-Q-FULL/13/0/
http://www.voxengo.com/product/pspace/
Feri-G
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod apk07 28. 8. 2009 12:44

Ano, kdybych chtěl otevřená sluchátka, pořídím si HD 555, ovšem já nechci rušit okolí mým poslechem, ostatně proto také mám sluchátka. A uzavřená konstrukce, charakter zvuku a izolace D1001 mi naprosto vyhovuje.
apk07
Junior