[recenze] ATH-AD2000 vs. AKG K701

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod TurboLama 25. 10. 2009 17:24

Slibovaná minirecenze sluchátek Audio Technica ATH-AD2000 a srovnání s AKG K701. Předem upozorňuji že jsem amatér, nikdy jsem nic nerecenzoval a především jsem neslyšel žádná jiná "audiofilská" sluchátka, takže berte moje názory s rezervou.

Zdroj
Zdrojem zvuku je HTPC, S/PDIF výstup integrované zvukové karty Realtek je propojen koaxiálním kabelem s D/A převodníkem Benchmark DAC1.

Obrázek

Sluchátka
Jedná se o otevřené, circumaurální modely. Co se týče pohodlí, není to tak jednoznačné. Audio Technicy sice lépe padnou a drží na hlavě, ale mají na můj vkus příliš měkké a "propadlé" náušníky, což způsobuje že se uši místy dotýkají ochranné mřížky oddělující měnič od prostoru sluchátek, a to má za následek nepříjemný pocit, a při delším poslechu i bolest. V komfortu tedy zatím vyhrávají AKG, ale to se pokusím změnit Phatpad modem.

Velký rozdíl mezi sluchátky je v náročnosti na zdroj (zesilovač). Odhaduji, že pro dosažení stejné úrovně hlasitosti na obou sluchátkách musím v případě K701 protočit ovládací knoflík zhruba na dvojnásobek. Z toho plyne pravděpodobná výhoda pro AD2000 při poslechu bez zesilovače.

Zvukový rozdíl je dost markantní, patrný na první poslech. Charakter zvuku u AD2000 je mnohem tmavší, posunutý do oblasti basů. Basů je oproti K701 opravdu hodně, rovněž nižší středy jsou mnohem výraznější.
Výšky jsou naopak výraznější na K701, zároveň jsou detailnější, někdy ovšem až nepříjemně řezavé, což se u AD2000 nestane. V detailech K701 vyhrávájí i ve středovém pásmu, ale ani AD2000 se nenechají zahanbit. Vokály zní na obou sluchátkách skvěle.
Celkově je zvuk AD2000 barevnější, zábavnější, ale osobně mi u některých skladeb víc sedí analytický zvuk K701. Co se týče prostoru, řekl bych že oboje sluchátka ho podávají srovnatelně, tudíž výborně.

Obrázek
Obrázek

Závěr
Pokud bych měl mezi sluchátky vybírat, asi bych zvolil K701, pro jejich detailní přednes a řekl bych věrnější podání zvuku. Naštěstí vybírat nemusím, takže když si chci pustit basově zaměřenou hudbu, nasadím si AD2000, pokud si chci vychutnat detail, sáhnu po K701.
TurboLama
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 25. 10. 2009 17:32

Pěkné porovnání, jen mě překvapuje že se akgčka drží tak dobře, vždyť Audio technicy stojí dvojnásobek. Holt cena není všechno.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod Kocmeister 25. 10. 2009 17:51

Nečekal jsem takovej výsledek, z popisu to na mě působí jako že jsou AKG lepší.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TurboLama 25. 10. 2009 18:12

Upřímně řečeno, taky jsem čekal víc. Jsem zvědavej jak se změní zvuk po modu, údajně to docela pomůže, nejen komfortu.
TurboLama
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 25. 10. 2009 18:34

Ten mod spočívá jen v tom, že strčíš gumovou hadičku do náušníků?
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod TurboLama 25. 10. 2009 18:56

Jo. Trochu problém je vhodnou hadičku sehnat...
TurboLama
Junior

Odeslat příspěvekod Kerikus 26. 10. 2009 01:32

Hezké srovnání. Co tě vedlo k tomu, vzít si zrovna ATH-AD2000 k 701čkách? Věděl jsi že zvuk bude úplně jiný, nebo si je chtěl jen tak vyzkoušet?
Kerikus
Junior

Odeslat příspěvekod TurboLama 26. 10. 2009 09:21

Nevěděl jsem jak budou hrát, věděl jsem maximálně to co jsem vyčetl z recenzí na internetu. Ale chtěl jsem zkusit něco novýho. Taky se mi moc líbily vzhledově.
TurboLama
Junior

Odeslat příspěvekod Figut 26. 10. 2009 10:55

To bych jedny prodal, asi ty dražší, a došetřil na something better :-). U mně jsou dvoje sluchátka velký problém - nutnost srovnávání a při výměně zvykání na jiný zvuk. Tak radši ty peníze dát na penzijko ^^ .
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 26. 10. 2009 11:23

Taky by mi to vadilo mít dvoje. Preferuju mít jedny sluchátka, ty "lepší". I když chápu, že na něco chceš bum bum basy a na něco cink cink výšky...
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod descent 26. 10. 2009 11:33

Pěkné, stručné a jasné. Děkujeme :-)
descent
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 27. 10. 2009 08:54

Pekna recenzia. Zas sa utvrdzujem vo svojej volbe ;) Mna stale dostava do kolien ten neuveritelny priestor 701tiek.

Osobne by som nechcel mat dvoje sluchadla doma. Rozmyslat este, ktore zvolim pri ktorom albume. Ale asi je to o pocite konkretneho cloveka.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Soupik 27. 10. 2009 18:36

TurboLama píše:Jo. Trochu problém je vhodnou hadičku sehnat...

Použil jsem koaxiál kabel na anténu, venkovní(větší průměr)..řek bych, že to celkem funguje.
Foobar2000 ->Edirol UA-1ex -> CA 340A ->Wharfedale Diamond 9.3
AudioTechnica ATH-AD900
Soupik
Junior