Sony MDR–XB700: Uživatelská recenze sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Looke 28. 11. 2009 15:56

Sony MDR–XB700: Uživatelská recenze sluchátek

Sony získal pověst spíše výrobou toho, k čemu lze sluchátka připojit, než sluchátek samotných, přesto pravidelně přichází se sluchátky všech kategorií. V tomto testu vám přiblížím nejvyšší model série XB, tedy „extra bass“. Jaký je?

Design

První dojem je takový, že Vám Sony hodlá nasadit na uši černý kožený gauč s kovovými doplňky. Snad měl tento záměr konstruktér Jun Komiyama, který se dle svých slov při návrhu řady XB snažil právě o eleganci, luxus a pocit z rukodělné kvality kožené pohovky.

Na první pohled zaujmou náušníky: Černé a přímo obrovské, kulaté a veliké jako cédéčko, jsou velmi silně polstrované a tudíž velmi měkké. Jsou opravdu ručně ušité a to z uretanu napodobujícího svým vzhledem kůži, skryje se do nich celé ucho. Hlavový most je v kombinaci černého plastu a kartáčovaného hliníku, oproti náušníkům je obšitý koženkou jen v temenní části a pouze zde také slabě polstrován, most je samozřejmě stavitelný. Mušle jsou ze stříbrného plastu, most je k nim připevněn jednoosým horizontálním kloubem. Spojení plastu a kovu je na všech místech řešeno maličkými šroubky. Ačkoli výrobce hovoří o uzavřené konstrukci, objevíme v horní straně každé mušle tři velké ventilační štěrbiny, což sluchátka posunuje směrem k polouzavřeným typům. Mušle jsou označeny jako L a R, levá také výstupkem na svém obvodu – Brailovým písmem.

Celkově XB 700 působí jako bytelný 300 gramový kus elektroniky, který luxusně vypadá a také něco vydrží.

Sluchátka výborně sedí na uších, ani po několika hodinách netlačí a uši se nepotí, protože mají v náušníku dostatek prostoru. V komfortu nošení budou XB 700 mezi uzavřenými sluchátky těžko hledat soupeře. Jak už to bývá, tak daní za luxus je o něco horší izolace od okolních zvuků (ovšem pouze v rámci kategorie uzavřených sluchátek) a možná příliš poddajné náušníky, takže při prudších pohybech se sluchátka mohou posunout.

Pro kvalitní zvuk má Sony technické předpoklady: Měniče o průměru 50 mm s polyethylenovou membránou oživují neodymové magnety s cívkami z bezkyslíkaté mědi. Přívodní kabel o délce 1,2 m je vyveden do obou mušlí a na vstupu do mušle ještě vyztužen vnější bužírkou. Zaústění do mušle je provedeno masivní vroubkovanou objímkou ve stříbrné barvě, což na první pohled budí dojem, že kabel je do mušle zašroubován. Kdepak - spolu s mušlí jde o jeden plastový odlitek.

Konektor je pozlacený 3,5 mm jack tvaru „L“. Kabel má plochý průřez, takže není vidět pod oděvem a navíc tak prý brání „zašmodrchání“, což se ovšem v praxi příliš nepotvrdilo. Pro domácí poslech je délka kabelu nedostatečná, navíc tu chybí redukce na jack 6,3 mm, kterou bych v této cenové kategorii považoval za samozřejmost. Naopak, nadstandardní péčí o zákazníka je rozměrný koženkový vak na přenášení.

Na doma nebo na ven?

Lze jen těžko uhodnout, zda výrobce s určením sluchátek míří na stolní nebo přenosné přístroje. Konektorem, délkou kabelu, nízkou impedancí (pouhých 24 Ω) a transportní brašnou spadají do kategorie sluchátek na ven či na cesty, kdežto mohutné rozměry je předurčují pro poslech domácí. Přiznám se, že ven jsem se s nimi odvážil pouze v noci, výhodou však bylo, že jsem se i v mrazu obešel bez čepice a nevšimnul si, když začalo pršet.

Jak to hraje?

Asi každý si položí otázku, co v hi-fi cenové kategorii (2600 – 3000,- Kč na internetu) mají znamenat přebasovaná sluchátka, neboť to obvykle bývá výsada podstatně levnějších typů pro basuchtivé, ale jinak nenáročné publikum. Sony však stojí 2600,- Kč a tak na ně musíme klást přiměřené nároky na reprodukci napříč celým frekvenčním i žánrovým spektrem.

Sluchátkům trvalo delší dobu, než se naplno rozehrála. Až po cca. 20 hodinách se zprvu zastřený zvuk pročistil, ustálil a dal se střízlivě zhodnotit.

Výrobce slibuje „booming bass“ a zákazník ho opravdu dostane. Zvýrazněny jsou všechny nízké kmitočty, zesílení je však nejvíce patrné ve vyšším basu. Tepání bicích je zde slyšet „na vlastní kůži“. XB 700 zní trošku jinak než většina sluchátek se zvýrazněnými basy, Sony klade důraz na údernost a ne na dunění. Kvalita však nedostihuje kvantitu a nízké kmitočty jsou zkresleny. Je dobře, že po rozehrání sluchátek ustoupí hloubky ostatním frekvencím a posluchač je vnímá jako výrazné, ale nepřehlušující zbytek hudby a dokonce příjemně návykové. Zdá se, že mazaný Japonec při návrhu řady dobře věděl jak se vloudit do módního hudebního vkusu.

Podání středů je na střední třídu průměrné, pochvalu si zaslouží fakt, že prakticky není slyšet běžné „konzervově“ duté zabarvení. Hezky zní i vokály, sluchátkům se je daří zahrát přirozeně a s mírným, leč příjemným „měkkým“ nádechem. Sykavky nejsou zvýrazněny, zpěv je bez častého syntetického nádechu, zpěvačka i zpěvák nemečí ani nebručí, ale zpívají.

Výšek se Sony zhostil také uspokojivě. Není jich sice moc, ale přítomno je vše co má na nahrávce být. Čistota výšek není špatná, činely sice nezní zcela jako jiskřivé zvonění žádané u high-endu, na druhou stranu to není žádný „sypoucí se písek“ z levnějších kategorií.

Sluchátka zahrají dostatečné množství detailů, i když ty jsou občas zastřené a posluchač je musí hledat. Nástroje nesplývají, ale jsou uspokojivě odděleny a hrají vedle sebe. Podání prostoru hodnotím jako průměr ze všech stran. Při nízké hlasitosti se ztrácejí detaily, při normálním a vyšším zesílení je už vše v pořádku. Extrémní, uši trhající hlasitosti zvládají XB 700 bez jakéhokoli zkreslení (není divu, výrobce se chlubí vysokou zatížitelností 3000 mW). Sluchátka mají mírný sklon se zvukem zahltit a po delší době poslechu nudit.

Zhodnotím-li zvuk různých hudebních žánrů, tak vynikající práci Sony odvádí ve veškeré elektronické hudbě a proto předpokládám, že především teenageři budou z bohatství elektronických bicích nadšeni. Dobře zahrají i rock a metal, při bicích a basovce si fanoušci kapel jako je AC/DC budou blaženě podupávat. Mile mě překvapila reprodukce Bachových varhan, které byly působivé právě v nízkých kmitočtech.

Na druhé straně pro orchestrální hudbu, většinu jazzu, tichou instrumentální či ryze vokální hudbu sluchátka doporučit nemohu, v této cenové kategorii najdete lepší.

Na čem se testovalo?

Zdrojem zvuku byl CD přehrávač Harman/Kardon HD 980 a sluchátkový zesilovač BV Audio Headamp, propojovací kabely Profigold.

Delší dobu jsem strávil také poslechem s MP3 přehrávačem v mobilu nokia 5310 XpressMusic, se kterým si sluchátka zvukově opravdu rozuměla. Navíc vzhledem k nízké impedanci mají více než dostatečnou rezervu v hlasitosti a také příliš neždímají baterii. Získal jsem tak pocit, že jsou přes svoji velikost skutečně určena pro přenosné přehrávače.

S čím je srovnat?

Pro kontrolní poslech posloužila sluchátka Sennheiser HD 555, která jsou konstrukčně sice zcela odlišná, ale patří do stejné cenové kategorie. Sennheisery jednoznačně vítězí v podání prostoru a celkové čistotě reprodukce. Je tu více výšek a detailů, basy samozřejmě zdaleka nejsou tak mohutné, ale zní přirozeněji. Přemíru vzdušnosti u Sennheiserů vyvažuje Sony lepším stereo dojmem a hlavně masivním (možná až masážním) zvukovým „podvozkem“.

Přes výše uvedené si netroufám Sennheisery označit za celkově lepší, jde o věc individuálního vkusu a preferencí.

Sony MDR-XB 700
Orientační cena: 2700 Kč na internetu


Konstrukce: circumaurální, uzavřená
typ měniče: dynamický
frekvenční rozsah: 3 – 28 000 Hz
citlivost: 106 dB/V
impedance: 24 Ω
přívodní kabel: 1,2 m
konektor: jack 3,5 mm

Závěrečné hodnocení

design: 8/10
zvuk: 7/10
provedení: 8/10
komfort: 9/10

Celkem: 8/10
Přílohy
Nausniky.JPG
Bohatě polstrované náušníky - odtud ten dojem pohovky
Detail_musle.JPG
Detail spojení temenního mostu s mušlí
Celek.JPG
Sony MDR-XB700
Naposledy upravil Looke dne 28. 11. 2009 17:19, celkově upraveno 8
Looke
Junior

Odeslat příspěvekod marty63 28. 11. 2009 17:02

Moc pěkně napsané, paráda. :tleskani
iAudio X5L, iAudio 7, FiiO X3 1st, Cowon Plenue 1, Cowon Plenue D
Fischer Audio DB02 Mk II, Soundmagic E50, Soundmagic E80, Sennheiser HD650
marty63
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Looke 28. 11. 2009 17:21

Díky,

bál jsem se, že to bude tak dlouhé, že to každý vzdá v polovině...
Looke
Junior

Odeslat příspěvekod marty63 28. 11. 2009 17:30

V téhle sekci? Nikdy...
iAudio X5L, iAudio 7, FiiO X3 1st, Cowon Plenue 1, Cowon Plenue D
Fischer Audio DB02 Mk II, Soundmagic E50, Soundmagic E80, Sennheiser HD650
marty63
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 28. 11. 2009 17:32

Pěkný. Asi hlavně je důležitý, že je tu srovnání s něčim všeobecně známym. V tomhle případě HD555. Trochu odvážný se mi zdá tvrzení, že budou těžko hledat soupeře v pohodlnosti mezi uzavřenými sluchátky. Zkoušel jsi třeba DT770? Taky se mi zdá, že je skoro škoda mít k nim BV Headamp a HD 980. Budou nejspíš (sluchátka) nejslabší článek řetězce. Ale neznám je tak se třeba pletu.
Naposledy upravil Kocmeister dne 28. 11. 2009 17:39, celkově upraveno 1
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Looke 28. 11. 2009 17:36

No, jsem tady nová, ale je fakt, že když se podívám třeba na recenzi HD 800 od Herr Kocmeistera, tak ta je dost delší. Ono toho na HD 800 je asi taky podstatně víc k recenzování...
Looke
Junior

Odeslat příspěvekod Looke 28. 11. 2009 17:37

Ehm, překlep, nejsem tu nová, ale novÝ. Pro Kocmeistera: Já výhledově uvažuji o HD 650, až se přikutálí nějaké "drobné".
Looke
Junior

Odeslat příspěvekod sauhirt 28. 11. 2009 18:21

Hezká recenze, jen si nedokážu představit poslech v létě, to musí bejt slušná sauna. Ale co si budem nalhávat, kdo ve 30+ stupních poslouchá sluchátka. O:-)
sauhirt
Junior

Odeslat příspěvekod marty63 28. 11. 2009 18:37

Nebuď troškař, HD800 jsou lepčí... Prej... :-P
iAudio X5L, iAudio 7, FiiO X3 1st, Cowon Plenue 1, Cowon Plenue D
Fischer Audio DB02 Mk II, Soundmagic E50, Soundmagic E80, Sennheiser HD650
marty63
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hertz-sk 28. 11. 2009 18:45

Ak ti basový charakter tých Sony vyhovuje, tak asi nič iné ako Senn HD650 by ti v tejto kategórii aj tak nesadlo.
Napísané je to fakt pekne :-), super aj gramaticky a štylisticky :-).
Tie Sony aj izolujú? Alebo sú tie náušníky tak hrubé len kôli pohodliu?
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 28. 11. 2009 18:59

Pěkná recenze.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Looke 28. 11. 2009 19:19

To hertz-sk:

Můj dojem je, že rozměrné náušníky mají dvojí funkci: Jednak kvůli pohodlí a jednak mají ucho uzavřít (izolovat) a vytvořit akustický prostor pro uvedený "boom" efekt. Dává mi to tak smysl hlavně s ventilačními štěrbinami - připadá mi to prostě stejné, jako basreflex.

Přiznávám bez mučení, že v hi-fi se vyznám jen maličko, takže za jakoukoli fundovanější teorii budu vděčný.
Looke
Junior

Odeslat příspěvekod The Wolverine 28. 11. 2009 19:59

Na první pokus tady :tleskani

Jak psal Kocmeister, Pohodlná uzavřená se určitě najdou, např. zmiňované DT770 nebo Audio-Technica ATH-A500.

Taky celá sestava vypadá moc dobře. Působí na mě vyváženě. Někdo, kdo má toto doma se dle mého vyzná víc než "jen maličko".

S HD 650 bych doporučoval zkusit i HD 600, mohly by sednout líp (někde tu je hezké srovnání od Kocmeistera).
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod michal.leos 10. 12. 2009 20:46

Zdravím, mam už na hledačku výše zmiňované sluchátka, ale nevím jestli mi je utáhne Ipod Nano 4gen. Dokážu vůbec využít potenciál těchto sluchátek? díky za odpovědi :-)
michal.leos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pHp 10. 12. 2009 23:46

iPody (zejména EU verze) často větší sluchátka nevybudí. Nutno vyzkoušet, ev. použít aspoň jednoduchý zesilovač.
pHp
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků