[recenze] Jh Audio 13 Pro

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 16. 1. 2010 13:48

Co to vlastně je? Kdo to vymyslel?
Jh13-ky patří mezi takzvané custom monitory (v češtině často označovány jako studiové / pódiové odposlechy). Jednodušeji, jde o variantu intra-aurálních sluchátek, kdy jsou tlakové měniče umístěny do akrylové skořepiny, vytvořené přesně podle tvaru vašeho ucha.

Obrázek


První monitory začaly vznikat v devadesátých letech, když někoho napadlo do naslouchátka dát tlakový měnič a pustit skrz to hudbu. Ovšem prvním, kdo je uvedl do praxe, byl muž jménem Jerry Harvey, který v roce 1995 hledal způsob, jak ušetřit sluch Alexe Van Halena při koncertech. A řešením byly právě custom monitory. Jerrymu se nápad zalíbil, proto se spojil s firmou Westone(zavedení výrobci naslouchátek) a tak vznikla firma Ultimate Ears. Jerry v průběhu let vylepšoval měniče a zvyšoval jejich počet( vývoj šel postupně od modelu UE5 až po UE10) a jeho zákazníky se staly skoro všechny hvězdy i hvězdičky hudebního průmyslu(z Čechů třeba Aneta Langerová a Kabát). V roce 2005 zaútočil i na rozvíjející se trh s přenosnými hudebními přehrávači uvedením i normálních in-earů za přijatelnější ceny(první byl model UE super fi 5 za cenu okolo 250$).

Obrázek

Ovšem někdy okolo roku 2007 se ve firmě začaly množit hádky mezi Jerrym a ostatními zaměstnanci, rozhodl se proto firmu opustit a založil si vlastní s názvem Jh Audio. Z počátku se věnoval jen headsetům pro piloty, ovšem v roce 2009 se vrátil na trh s custom monitory a návrat do byl v plné parádě. Uvedl totiž model se šesti měniči, což nikdo před ním neudělal. Spousta lidí nevěřila že to bude mít nějaký význam mít tolik měničů. Ovšem hned po výstavě CanJam v červnu 2009, kde si mohly lidé Jh13-ky poprvé poslechnout, byl Jerry zaplaven objednávkami na asi nejdokonalejší intra-aurální sluchátka co kdy vznikla.

A jak to dopadlo s Westonem a Ultimate Ears? Westone v roce 2001 Jerryho zradil a od spolupráce odstoupil, ponechávaje si kontakty na všechny umělce a jejich odlitky uší. V současnosti je úspěšným výrobcem jak customů, tak i normálních In-earů. Ultimate Ears se po Jerryho odchodu dostalo do stádia pomalého umírání, nové modely skoro už nevznikají a pokud ano, je to většinou jen facelift starší technologie. Nakonec Ultimate Ears koupila společnost Logitech a od té doby se prý i výrazně zhoršila podpora produktů a reklamace. Uvidíme jaký budou mít úspěch s UE18.
Ještě podotknu, že základ firmy Jh audio tvoří Jerryho rodina(pokud se nepletu, manželka, dcera a syn), komunikace s nimi je na docela dobré úrovni, přinejhorším to zpraví jeden telefonát :)

Konstrukce a s ní věci spojené
Jak už bylo řečeno, Jh13-ky obsahují 6 tlakových měničů pro každé ucho. Ovšem nejsou to obyčejné měniče, Jerry (nejspíš ve společnosti dalších inženýrů ) vyvinul své vlastní měniče, které se od předchozích vyznačují hlavně větší rychlostí a větším frekvenčním rozsahem.
Dva měniče slouží pro basové spektrum, dva pro středové a dva pro výšky. A proč jsou vždy dva pro jedno pásmo? Ony si totiž mezi sebou práci rozdělují a hypoteticky díky tomu dosahují většího detailu, čistoty a rychlosti. Právě na přerozdělení dohlíží tří-cestný crossover(česky ?výhybka?).

Obrázek
Menší dvojice je pro výškové měniče, v těch velkých jsou pro středy a basy

Skořápka sluchátka je z tvrdého akrylu, který na rozdíl od silikonu na customech od Westonu nežloutne. Při objednání si můžete vybrat z pestré škály barev a určit i průhlednost sluchátek. A za malý příplatek( 50$ ) vám na ně i dají jakýkoliv vámi vybraný obrázek.
Díky tomu, že jsou sluchátka vyrobena přesně podle otisku ucha majitele, je pohodlí skoro dokonalé, pro mě osobně jsou příjemnější než jakákoliv Fullsize nebo IEM sluchátka. Jen to chvíli zabere než se je správně naučíte nasazovat.
Kabel si můžete zvolit ve třech délkách( 18, 32 a 64 palců) a ve dvou barvách, černé a průhledné. Osobně jsem volil černý kabel, oproti bílému je o trochu tužší, ale oxidace na něm není vidět, na rozdíl od postupně zelenajícího průsvitného kabelu. Jinak je kabel nádherně ohebný a poddajný, působí na mě dostatečně odolně. Na posledních pár centimetrech, před samotnými sluchátky, je kabel veden ohebným plastovým obložením, které pomáhá držet kabel za uchem. Co ještě ke kabelu? Je výměnný, náhradní od Jh audia stojí 32 $ plus poštovné, případně lze zakoupit jakýkoliv kabel od specializovaných výrobců, ovšem zde se klidně dostáváme na ceny okolo 1000$ za kabel.

Obrázek
Používají se dva kanálky pro vedení zvuku

Díky tomu, že je kabel vedený za uchem se nesetkáváme se žádným mikrofonním efektem, ovšem znatelné jsou vibrace při chůzi.
Izolace je na dobré úrovni, porovnatelná se Shure při použití pěnových nástavců. Ovšem takové Etymoticy izolují ještě výrazně lépe.

Obrázek
Kvalitní konektor a naštěstí do eLka

U customů připomínám možné riziko nutnosti předělávání, kvůli špatnému usazení, ať už to pokazil ušař při dělání otisku, vy při balení balíčků, nebo jakákoliv jiná síla. V tom případě vám většinou nezbývá nic jiného, než si udělat nový pár otisků a se sluchátky je poslat zpátky na Floridu na předělání. Vyjde to na nemalé peníze a když budete mít velkou smůlu, může se to opakovat třeba klidně sedmkrát( na head-fi jsem pár takových lidí potkal).

A jak s nimi člověk působí když je má v uších? Spousta lidí se na vás divně kouká a asi přemýšlí, jestli máte naslouchátka. Navíc po vyndání z ucha taky mezi žádné krasavce nepatří, přeci jen u něčeho co je děláno podle ucha se o přesných a krásných tvarech mluvit nedá.

Obrázek
Nejhezčí nejsou

Ještě dodám, že Jh-čka nejsou zas tak moc citlivá na šum a jsou dost náročná na vybuzení, připravte se že na své mptrojce budete muset o pár dílků hlasitosti přidat. Zase díky tomu lze používat Jh-čka na domácích zesilovačích, aniž by jste měli potenciometr na úplném minimu.


Zvuk: Konkurence super mega über high endu(nebo jakkoliv to známý Mgr. označuje)

Možná vás napadá, k jaké sestavě se JH13 hodí? Musí říci, že vlastně k jakékoliv. Už z obyčejného mp3 přehrávače podávají tak úžasný výkon, že převálcují sluchátka na úrovni HD600/AKG K701 na sestavě za 30 000. A s lepšími převodníky a zesilovači se JH-čka jen a jen zlepšují, mnohem výrazněji než jakékoliv jiné in-eary které jsem slyšel. Osobně se mi opravdu líbily na Benchmarku dac1, někdy se musím dostat ke Kocmeistrovy a Bubaakovi a poslechnout si to na jejich sestavách. Přijde vám šílené používat in-eary na drahých výkoných zesilovačích? Najde se spousta lidí kterým to přijde normální a své Jh13-ky používají na věcech jako je Beta 22, Audio GD Phoenix, RSA Apache a dalších high end zesilovačích.

Obrázek
Krabička Otterbox 1000, nerozbitná a snad vodotěsná


A teď něco přímo ke zvuku.

Po prvním nasazení jsem začal cítit, že jsem vybral správně, hned z počátku vás udiví prostor a vyrovnanost přednesu, s postupem času na vás začnou útočit dříve neslyšené detaily, nádherná dynamika a rozsah toho co dokážou zahrát.

Náhled na zvuk mají podobný jako HD800, pokouší se o co možná nejvíc neutrální podání hudby, ovšem oproti výrazně neutrálnímu podání HD800(pro někoho až moc nudné podání) mají Jh13-ky lehce zvýrazněný nižší bas, okolo 60 Hz. Díky tomu oproti HD800 působí trochu ,,zábavněji“, aniž by bas narušoval ostatní pásma, jako je tomu při zvýraznění vyššího basu(třeba u Sennheiserů IE8).

Jh13-ky vynikají i v prostoru, který je na hony vzdálen tomu co poskytují ostatní In-eary a je spíše na úrovni těch lepších uzavřených sluchátek. Ovšem nepůsobí uzavřeným dojmem, zvuk je pěkně vzdušný. Také lokalizace je úžasná, tak na úrovni HD800 a výrazně se zlepšuje s použitou sestavou, na benchmarku se dali nástroje přesně rozmístit okolo vás.

A nesmíme zapomínat ani na rychlost, separaci nástrojů a microdetail, v těchto ohledech jsou Jh13-ky snad nejlepší sluchátka co jsem kdy slyšel, i HD800 zde trochu zaostávají( v rychlosti jsou často přirovnávány k Stax Omega 2) . V dynamice je to mezi Jh-čky a HD800 vyrovnané, oboje jsou perfektní :)

Obrázek

Basy by se daly popsat slovem wow, přesně úderné, rychlé, neskutečně detailní a sahající nehorázně hluboko, u HD800 najdeme o trochu horší, o nižších sluchátkách se nemá ani cenu zmiňovat. Středy jsou prokreslené, nejsou zbytečně vzdálené(UE triple fi), ani příliš nevystupují(Shure se530), hlasům je perfektně rozumnět, zároveň netrpí žádným neduhem(kupříkladu příliš ,,tenké“ mužské vokály na AKG K701) a jsou překrásně malebné. Výšky jsou na úrovni HD800, jdou velmi vysoko, mají velkou energii a detail, užíváte si každé cinknutí.

Osobně bych řekl, že Jh13 se mohou směle řadit po bok sluchátek na úrovni HD800, v některých ohledech budou dokonce lepší. Oproti nižším kategoriím sluchátek je to opravdu výrazný skok do vyšší třídy(možná té úplně nejvyšší), pokud bych je měl porovnat, tak si vypůjčím větu od jednoho člověka na head-fi: Vezměte HD600, přidejte hlubší bas a jeho energii, sejměte deku z detailů, všechno to zrychlete a vylepšete pár dalších věcí a možná se dokážete dostat blízko Jh13-kám. Já cítím že to samé platí i pro AKG K701.
Samozřejmě že Jh13-ky mají omezení ve své konstrukci, takže pokud hledáte opravdu velký prostor, volte spíše otevřená sluchátka. Ale pokud u vás prostor nehraje prim, volil bych vámi Jh13, případně JH16 nebo UE18, podle toho jaký máte rádi zvuk.

Obrázek

Kde koupit a na kolik to vyjde?
Všechny produkty Jh Audia můžete zakoupit na jejich stránkách. Případně Jh13 lze zakoupit i u Headroomu.
Cena Jh13 je v současnosti 1100 dolarů, k tomu si připočtěte 75 dolarů poštovné a něco za otisky uší a poštovné do USA( mě to vyšlo asi na 500 Kč).
Na trhu se v nejbližší době objeví i nové konkurenční modely, UE 18 se šesti měniči a basovějším zvukem za 1350$ a Jh 16 s 8 měniči za 1150$, které ale také budou basovější než Jh13 a zaměřené spíše na mastering(poslední věta je založena na vyjádření Juda, betatestera UE18 a šéfa head-fi, a Jerryho Harvyho.). Můžeme od nich očekávat zvuk na úrovni Jh13, ale s lehce jiným zabarvením.

Doplněk ohledně otisků uší
Otisky si musíte nechat udělat u ušaře, vyjde to přibližně na 400Kč. Já využil služeb firmy oticon.


Obrázek
Na sluchátku najdeme označení modelu, seriové číslo a iniciály majitele, červené písmo je pro pravou, modré pro levou stranu

Plusy:
-Zvuk
-Pohodlí
-Možno používat s čímkoliv a kdekoliv
-Izolace(může být i zápornou vlastností)

Zápory:
-Nebezpečí refitů
-Menší prostor oproti full size
-Následný prodej pouze s velkou ztrátou( Co když vám zvuk nesedne? Velká smůla)
-Nikdo jiný si nemůže užívat ten zvuk co vy
-Někomu vadí in-eary v uších
-Cena
-Vzhledově neodpovídají ceně(někomu to může vadit)

Veškeré zde prezentované názory jsou ovlivněny použitým párem uší a proto se mohou lišit od vašich názorů.

Přidány videa:
Jak funguje balanced měnič:


Jak funguje crossover:Jak se vyrábí customy u UE, v JH to bude nejspíš dost podobné:
Naposledy upravil Bína dne 17. 1. 2010 10:37, celkově upraveno 6
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 16. 1. 2010 14:04

:tleskani škoda že si je neposlechnu :-/
Naposledy upravil bubaak dne 16. 1. 2010 14:06, celkově upraveno 1
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 1. 2010 14:06

Perfekt, tohle mám chuť dát na titulku jako článek dne, co ty na to? :-)
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peo.c 16. 1. 2010 14:06

Už len aby niekto v tvojom okolí mal Omegy a mohol si porovnať :D
FLAC>Sansa Clip v2(8GB black)>SPC(stevenkelby recable)>LiveWires T1 (UM remold)
---------------------------------------------------------------------------------
Gone:EP830>PFE112>IE8>HD650>TF10
O2>X-Fi>A829>Zero>H120
peo.c
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 16. 1. 2010 14:17

Jersey II. píše:Perfekt, tohle mám chuť dát na titulku jako článek dne, co ty na to? :-)

Nejdřív oprav gramatický chyby a pak klidně.

peo.c píše:Už len aby niekto v tvojom okolí mal Omegy a mohol si porovnať :D

No, tak aspoň částečně si to snad na high endu budu moct porovnat se Stax Omega 2, původní omegy asi mít nebudou.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 16. 1. 2010 14:42

:tleskani
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 16. 1. 2010 14:43

Mne sa paci, ako to vyzera nasadene na uchu. Niekto si sice moze mysliet, ze je to nasluchaci pristroj, ale kaslat na to - mne sa to naozaj paci - je to stylove :)
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 16. 1. 2010 14:58

very nice! přidávámdo uživatelksých recenzí a Jersey, šoupni na to někam, stojí to za to.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marty63 16. 1. 2010 15:00

Moc pěkně napsané, díky.
iAudio X5L, iAudio 7, FiiO X3 1st, Cowon Plenue 1, Cowon Plenue D
Fischer Audio DB02 Mk II, Soundmagic E50, Soundmagic E80, Sennheiser HD650
marty63
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Morlith 16. 1. 2010 15:21

kvalitka, s tymi vokalmi u k701 si ma nepotesil, ale prajem vela kvalitneho posluchu a nech dlho vydrzia bez zavad...
Morlith
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod flatliners 16. 1. 2010 15:28

taky se mi líbí jak to vypadá v uchu.možná někdy v budoucnu do nich půjdu...
Metal/HC/Punk
Galaxy Note 20 Ultra
Westone 4R, FiiO FH5, Bang & Olufsen BeoPlay H6, FiiO Btr3k
MacBook Pro 13" Retina
Samsung UE55D8000
flatliners
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ScRyX 16. 1. 2010 16:07

:love: :tleskani Super. Šup s tým na prvú stranu :)
Zaujímalo by ma aké pevné sú tie odliatky, a či mi teda môže pošta do*ebať budúce sluchátka(ako si posielal odliatky?). Alebo to môže pokaziť len doktor, a ty pri balení?
Apple iPhone 4/Apple iPhone 3G 16GB Black / Sony Vaio F11ZE + Unique Melody Miracle
Sony VAIO VGN-TX2XP(Foobar2k) + Hifiman EF2 + AKG K701 (left at home)
Phonaky obcas akurat tak do mhd :)
ScRyX
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 16. 1. 2010 16:14

Tak ty odlitky jsou kus takový divný pěny, já je poslílal zabalený v bublinkový folii v krabičce.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod semaniaci 16. 1. 2010 16:17

krásne napísané, nie len o zvuku. napríklad ja som sa dozvedel to, čo som dlhšie skúmala to, že to čísla za JH13 je sériové :D
Monster Power HTS 5100-->MacBook Pro-->m2tech hiface RCA-->BB-DAC-->Sennheiser HD600/1964 Audio V6
semaniaci
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 16. 1. 2010 16:59

S těma basama jak Bína zmiňuje že jsou lepší než HD800 bych ho trochu (s dovolením) poopravil. Zatim to Bína srovnával pokud vim jen na zesilovači Vincent KHV-1 a s nim HD800 nemají až takový ultrarychlý a superpevný basy, holt je tam lampa. Třeba i na Benchmarku natož Dispre je bas určitě lepší. Zatímco JH 13 ho hrají skálopevně díky výrazně snažšímu vybuzení i na tom iphonu. Jak jsem zmiňoval jinde stejná skladba na HD800 + Benchmark DAC1 vs. stejná skladba na JH13 + iphone = vítězem v pevnosti a kresbě basu byli HD800. Nadruhou stranu třeba opravdu mělo vliv, že jsem to neměl v uchu dokonale. I když pocit dokonalýho usazení jsem měl.

Neuvěřitelně trapně jsem si pak připadal, když jsem Bínovy nový miláčiky vyndal ze svejch uší a jeden kanálek byl nehorázně ucpanej mym mazem :-[ No čekal jsem, že bude Bína n.asranej a zabije mě ale jenom se usmál a vytáhl tu žlutou hrůzu párátkem :D
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků