[recenze] Jays V-Jays vs. Koss Porta Pro

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ssamoo 14. 3. 2010 00:40

Rozhodol som sa, ze spravim male porovnanie tychto dvoch modelov. Stare zname Koss Porta Pro urcity cas brane aj ako referencia, som ja vzdy osobne bral ako komfortne pomerne kvalitne sluchadla s nekvalitnym zvukom. Jays V-Jays sluchadla sa mi stastim podarilo ziskat (vyhrat 8-) ) a tak som si pozical od kamarata Kossy, ktory je ich velkym zastancom a pustil sa do maleho porovnavania.

Na com sa testovalo:
Kedze sa jedna o sluchadla urcene na bezne pouzivanie, tak aj zostava bola maximalne bezna. Notebook HP dv5 s integrovanou zvukovkou+foobar2000/WMPlayer a iPhone 3G.
Hudba:
Rozne styly a zanre. Od ABBY az po ZZ Top ;)

Balenie

Kedze Kossy boli pozicane a vela ludi ich pozna, baleniu som sa nevenoval. Balenie Jaysov, je ale jednoducha priehladna plastova krabicka, kde su v penovej hmote ulozene sluchadla a v zadnej strane vyrezu potrebna dokumentacia a 2 nahradne peny. Koniec. Chyba aspon puzdro.

Konstrukcia, komfort, nosenie

Konstrukciu KOSSov je asi zbytocne opisovat, kedze su vseobecne zname.
Oproti nim posobia V-Jays na pohlad ako lacna plastova nahrada, toho co sme za mladych casov povazovali za sluchadla k detskym Walkmanom.
Vsetko sa ale zmeni ked si ich zoberiete do ruk. Konstrukcia je z pevneho a makkeho plastu a mostik je z vnutornej strany potiahnuty, alcantarovo-semisovou latkou. Ludia co maju radi makceny plast v autach a su uchylne nachylny k jeho hmataniu, sa potesia ^^
Kabel je urcite lepsi u V-Jays. Pevny, hruby s vybornym jemne pogumovanym povrchom. Velmi kvalitny na dotyk aj na caste pouzivanie. Je rovnako dlhy ako u KOSSov, ale je rozdeleny na 60+60cm s predlzovackou.

Komfort KOSSov je naozaj vyborny, a jedine co sa mu da vytknut je par vytrhnutych vlasov, pri nastavovani mostika.
Pri V-Jaysoch mi vadilo prilis pevne zovretie mostika, ktore je po par hodinach uz naozaj otravne a usi zacinaju boliet. Navyse som si vsimol, ze oproti KOSS nesadnu na spravnu posluchacsku poziciu hned, ale treba si ich ponapravat tak aby bol zvuk taky aky ma byt.
Pri noseni na verejnosti vyzerate ako ufon s obidvomi sluchadlami. Kedze ale verejnost viac pozna KOSSy, bude vas povazovat za fajnsmekra a hudobneho uchyla viac ako s V-Jaysmi, s ktorymi som na hlave vyzeral trochu divne.

Zvuk

Tak a teraz to podstatne. Zvuk KPP je vseobecne znamy. Fanusikov si nasiel medzi vela pouzivatelmi s roznymi zanrami hudby. Z mojich znamych ich pouzivalo/pouziva vela ludi, ale ja som im na chut neprisiel nikdy. Zvuk sa mi zdal zahuhnany, prebasovany a utrieskany do jedneho nerozoznatelneho celku.
Ked mi prisli V-Jaysy tak na prve pocutie zneli podobne. Zahorenie bolo potrebne. Potom sa zvuk vylepsil vyrazne.
Zakladne sa zvuk V-Jays da popisat ako detailnejsi, otvorenejsi, s vacsim priestorom a svetlejsi ako je to u KOSSov. Basov je menej a pri rovnej krivke ekvalizera sa aj trochu stracali. V realnom porovnani to ale nebolo nic strasne, naopak sa dali lepsie vychutnat bluesove a rockove nahravky. Pri elektronickej hudbe ale lepsie hrali KPP. Teda aspon si to tak vacsina ludi povie. Pre mna hrali v kazdom pripade V-Jays lepsie. The Prodigy mi zneli lepsie ked to nebol len jeden velky zhluk prebasovanych efektov. Basy zneli udernejsie a presnejsie co sa mne paci.
Co sa tyka stredov tak tam som mal pocit, ze su rovnake avsak u KPP je problem, ze basove pasmo ich v podstatnej miere prekryje. Tym padom sa mi subjektivne viac pacili stredy na V-Jaysoch. Mercuryho vokaly zneli omnoho krajsie a pocuvatelnejsie.
Vysky boli omnoho lepsie pri V-Jayosoch.
Neprichadzalo k efektu roztrapkaneho zvuku pri uderoch na cinely, co sa mi paci.
Ked som presiel na pocuvanie na iPhone, tak znova vynikli V-Jays oproti KPP. Okolite ruchy boli rovnake pri oboch modeloch.

Moze sa zdat, ze som proti KPP zaujaty ale ich zvuk mi naozaj nesadol. Celkovo mostikove sluchadla nepouzivam a ani neuznavam. Na domace pocuvanie mam zatial Sony EX-71, ktore oproti obom modelom zneju omnoho lepsie.
V-Jaysy vitazia zvukom, spracovanim a pomerne modernejsim vzhladom, aj ked o tom sa da donekonecna diskutovat ;)
KOSSy maju lepsiu vybavu, uz len kvoli puzdru, a omnoho lepsi komfort.
V-Jaysy ale zabija cena. KOSSy sa daju zohnat za cenu okolo 30€, Jaysy sa na Slovensku nepredavaju ale v Cechach sa daju zohnat za cenu odpovedajucu 45€. Keby je cena na urovni spominanych 30€, tak su jasnym vitazom ak mate radi rockovu, bluesovu a spravne pocuvanu elektronicku hudbu ;)
Navyse kamarat, ktory mi zapozical KOSSy si na par hodin pozical moje V-Jaysy a podla vsetkeho u neho uz aj zostanu. Uznal, ze zvuk maju omnoho lepsi :-)
BlitzWolf BW-ES1 mod_KZ ZS6_KZ ATE_KZ ATEs_SHURE SE535_Westone UM PRO 30
iPhone X_Samsung Galaxy Note 8
MacBook Pro 13 Retina Touch Bar
Custom PC_X370_Ryzen R7 1700_GeF1080_NVMe SSD_NZXT S340
ssamoo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 14. 3. 2010 11:53

Měl jsem V-jays taky nějakou dobu doma...
Opravdu velký nekomfort (dáno u mě hlavně čtvercovými mušlemi), řízení hlavového mostu je neprakticky tuhé a nastavování tak trvá dost dlouho. Porty jen nasadím a jedu. Raději bych se smířil s Portama než s nepohodlnými Jaysi.
Jinak se vlastně shoduji s tvými poznatky.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 14. 3. 2010 13:05

sranda, cakal som, ze v-jays budu mat viac bassov(samozrejme nie viac nez porty)
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 14. 3. 2010 13:30

V-Jays jsou dost nabasovaná sluchátka, ale ve srovnání s Kossy je ho méně.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.vlado 16. 3. 2010 22:23

Tak tak ako Ssamoo pise, uz mu ich nevratim. ;)
Ale pri dlhsom pocuvani fakt zacnu dost tlacit - to je jedina ich chyba.
al.vlado
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 16. 3. 2010 22:25

kedze asi casom nepovolia, tak jedine dako upravit :hm
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Carabei 18. 3. 2010 08:00

Ještě že C-Jays mají více velikostí molitanů, s těmi nejmenšími bych je asi taky nepoužíval.
source: Cowon D2, Macbook Pro Retina, iPhone 5, Fiio X3
phones: q-JAYS, c-JAYS, Apple IEM, Sennheiser IE8, Sennheiser HD-25, Etymotic HF5
Carabei
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků