Nizkoimpedancne sluchatka cez letecku redukciu

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod xenmaster 14. 4. 2011 11:22

Ahojte. Myslite, ze je mozne pouzit len letecku redukciu (odpor je v nej urcite, len momentalne nemam cim zmerat), aby bolo mozne pouzit sluchatka s nizkou impedanciou na sluchatkovych zosilovacoch? Nemyslim tym prave svoju zvukovku, ale vseobecne. Povedzme 16 Ohm sluchatka a zosik od 30 Ohm vyssie. Vdaka.
Galaxy Note 3 >>UE Triple.fi 10 pro
Asus GR8 >> ATH-M50x
xenmaster
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 4. 2011 11:38

Na odporu ztratíš část výkonu - není lepší používat co k sobě impedančně patří, tedy k nízkoimpedančním sluchátkům i zesík s malou zatěžovací impedancí a obráceně?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xenmaster 14. 4. 2011 11:46

Je, ale je to jedina moznost pripojenia. Takze bud tak, alebo ich nepouzivat vobec. Len chcem vediet, ci sa neposkodi zosilovac.
Asus GR8 >> ATH-M50x
xenmaster
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 4. 2011 12:46

Moje křišťálová koule má vybitý baterky - napiš, co je to za sluchátka a jaký je zesilovač. Případně popiš nebo vyfoť tu "leteckou" redukci - pod tímhle pojmem si nic nevybavuju.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Broslowski 14. 4. 2011 12:56

UE ti pribaluje k sluchadlam . ked si v lietadle pichnes sluchadla do ich portu aby ti neroztrhalo bubienky.
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 4. 2011 13:20

Pokud to je "taková" redukce, tak je to jen předřadný odpor určený ke snížení hlasitosti. Já mám pod pojmem "letecká redukce" představu něčeho, co používá pilot k propojení náhlavní soupravy s palubní radiostanicí - při nesouladu konektorů na soupravě a na rádiu. S tím zesíkem ta "odporová" redukce nic neudělá - jen to bude hrát přiměřeně méně hlasitě.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xenmaster 14. 4. 2011 14:05

Obrázek

nemam ho teraz pri sebe, tak fotka len z netu - to vpravo hore. Horny jack je stereo, ten dolny mono, ale da sa sklopit, takze to vyzera ako L-kovy adapter.

A teraz ci ked pripojim sluchatka co maju tych 16 Ohmov cez ten adapter k Firestone Audio FUBAR IV alebo SB X-Fi HD USB, tak ci sa tym zariadeniam nic nestane, kedze na nich pise od 30, resp. 32 Ohmov, resp. co sa stane, ak ich pripojim priamo?

Vdaka
Asus GR8 >> ATH-M50x
xenmaster
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 14. 4. 2011 14:26

Do fubaru jsem zapojovak sluchatka 16 a 28 oboje bezproblemu. Jen te bude stavat strasnej sum.
Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod xenmaster 14. 4. 2011 21:56

Všetko funguje či už s alebo bez toho odporu, ktorý tam navyše pridal deku :shock: . X-Fi nešumí, Fubar trocha :-( . Takže je fakt zbytočné používať také sluchátka s týmito DAC-mi.
Asus GR8 >> ATH-M50x
xenmaster
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 4. 2011 23:22

Tam nejde o to, že by mělo nebo nemělo smysl něco používat. Jde o impedanční přizpůsobení = zatížitelnost.
Už jsem to tady vysvětloval - impedance výstupu zdroje signálu je principiálně něco jako výtlak studničního ponorného čerpadla - buď to umí vysoký tlak, nebo velký objem, nikdy ne obě věci najednou. Sluchátka jsou něco jako výtoková tryska - pokud má vhodnou velikost, i čerpadlo s malým sekundovým průtokem dokáže takovou tryskou dostříknout vodu hodně daleko. Když se na malé čerpadlo nasadí tryska s velkým průměrem (malá impedance), nedosáhne se nikdy daleký dostřik - voda nenabude dostatečný tlak, aby v trysce dostala dostatečnou rychlost. Stejně tak když se nasadí tryska s velmi malým průměrem (vysoká impedance), nedosáhne čerpadlo dostatečného tlaku, aby tak malou tryskou protlačilo dostatečně velký objem vody k vytvoření souvislého proudu - tryska pouze ukapává nebo crčí pramínkem jak nitka. Tlak dosažený čerpadlem si můžete představit jako výstupní napětí zesilovače (je obecně o něco málo nižší než polovina celkového napájecího napětí koncového stupně zesilovače), výtlačný objem jako maximální proud zesilovače a velikost trysky jako impedanci sluchátek - a pak už stačí jen dosadit do vzorce pro Ohmův zákon = nejvyšší výstupní napětí zesilovače dělené impedancí sluchátek dá hodnotu proudu tekoucího sluchátky - a pokud tato hodnota překročí hodnotu maximálního výstupního proudu zesilovače, zesilovač jednoduše tato konkrétní sluchátka NEDOKÁŽE dostatečně vybudit...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 15. 4. 2011 10:43

Já myslím, že je jedno jakou výrobce zesilovače uvádí minimální výstupní impedanci.Buď to ty sluchátka nevybudí a budou hrát potichu, nebo to může přidat šum, nebo se zhorší zvuk (deka nebo slyšitelná limitace) a nebo to bude hrát normálně.Rozhodně se nepoškodí sluch. zesilovač.
Pokud je slyšitelný problém, tak jej jen na majiteli sluchátek, jestli je ochoten poslouchat se sníženou kvalitou zvuku, nebo ne...
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 4. 2011 11:07

Jedno to není - při velmi nízké hodnotě impedance sluchátek dochází k přetížení koncového stupně zesilovače, který i v případě že se nepoškodí, tak přejde do limitace a tím natolik zku.rví zvuk, že se to nedá poslouchat - ne že to jen přidá šum, ale bude to chraptět jako starý navlhlý pouliční amplión. Všecko se odvíjí od maximální zatížitelnosti napájecího zdroje - a jsme u toho: katování kostů => snaha udělat nejen zesilovač, ale hlavně jeho zdroj co možná nejlacinější a nejmenší => výkon zdroje se nadimenzuje "taktak" aby zesilovač nelimitoval při zatížení impedancí podle normy => stačí odchylka v impedanci mínus 10-15% od nominálu způsobená rezonanční křivkou měničů a zesilovači v určitých momentech začne "docházet šťáva". Jako viník je označen tu zesilovač, tam sluchátka (měniče obecně), onde zdroj signálu - přitom příčina je ve slabém trafu a mizerné filtraci zdroje...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 15. 4. 2011 11:15

Myslím, že je to jedno v případě, že neřeším vysokou kvalitu zvuku sluchátek a sluchátkového zesilovače.Pokud ano, tak musím dodržet parametry.
Jinak hrozí to, co popisuje Ekkar...a možná ještě něco horšího :-l
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý