Hi-fi sluchátka: Užitečné informace, rady, dojmy, fotky, ...

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 14:20

Rozhodl jsem se založit toto vlákno jako kontrast k ostatním diskuzím subfóra, které se obvykle točí kolem témat typu "Jaká sluchátka do 1000 kč?" nebo "Jaká sluchátka s ovládáním hlasitosti na kabelu?"... Chtěl bych tímto lehce oživit zdejší fórum, doufejme přispět skromnou měrou k lepší informovanosti lidí o audiofilních sluchátkách a třeba i pomoci nebo pobídnout ke koupi některého z kvalitních modelů.

Hodlám zde "shromažďovat" informace o kvalitních hi-fi sluchátkách, užitečné dojmy (ať už mé vlastní či jiných uživatelů), postovat zajímavé fotky či diskutovat s jinými uživateli... Jedná se sice především o můj vlastní topic, nebráním se však reakcím či dotazům ostatních (a následné diskuzi), pokud jejich příspěvky budou k věci a smysluplně napsané.

Upozorňuju, že zde bude řeč jen o dle mého názoru opravdových hi-fi sluchátkách. Takže pokud vás zajímají nejlepší sluchátka do 1000 kč nebo chcete znát názor na Beats, zkuste to raději jinde. Vzhledem k tomu, že zde rozhodně nebudu psát jen o modelech, které sám vlastním, tato sekce se mi zdála pro toto téma nejvhodnější.

Takže jdeme na to... 8-D

AKG K712 PRO

Někteří už jistě vědí, že má oblíbená sluchátka v ceně do zhruba 10 tisíc kč jsou loni vydaná AKG K712 Pro. Jedná se o otevřený over-ear model, který vychází z dřívějších (avšak stále prodávaných) K701/K702/Q701 a dle mého názoru reprezentuje pomyslné maximum, kam lze s řadou K7xx po zvukové stránce dojít. Tyll z innerfidelity.com to vyjádřil přesně: „I think AKG should by now have fully matured the product.“.

Fotky:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Hodnocení sluchátek:

Má detailní recenze a srovnání se Sennheiser HD800 (výrazně dražší model!): http://headaudio.weebly.com/1/post/2013 ... hd800.html

Ve zkratce se jedná o vysoce komfortní sluchátka s kvalitními velourovými náušníky, hlavovým mostem bez výstupků (což je často kritizovaný aspekt předchozích K7xx sluchátek) a subjektivně nízkou vahou. Na hlavě sedí velmi dobře a netlačí příliš ze stran (v porovnání s jinými modely typu Sennheiser HD650).

Zvukem se jedná o vyrovnaná sluchátka od basů po výšky, s kvalitním detailem, vynikajícím podáním prostoru (charakteristický rys K7xx řady), basy oproti předchozím K7xx určitě nechybí. Někomu by mohly vadit lehce "uřvanější" vokály, ale tento fakt je na předchozích AKG K7xx modelech znatelnější, takže i zde se dá hovořit o zlepšení. Popravdě k ním nemám žádné výrazné výhrady... Pro mě rozhodně volba č. 1. Upozorňuji však, že po zvukové stránce se opravdu jedná spíš o K7xx s přidanými basy než o nějaký posun někam dále, takže pokud jste např. s K701 spokojeni po stránce pohodlí a frekvenční charakteristiky, není důvod měnit. Navíc se v tuto chvíli dá sehnat i v Číně vyráběná verze AKG K702, jejíž most rovněž výstupky nemá.

Hlavní konkurenti:

1) Hifiman HE-400:

Tato sluchátka jsem měl též možnost slyšet a mým dojmům nejvíce odpovídá toto naprosto výmluvné srovnání z head-fi: http://www.head-fi.org/products/akg-k71 ... views/9953

"When you compare these two headphones, the weird V-shaped frequency response of the HE-400 is very noticeable. The HE-400 has a great bass presentation in my opinion, and the texture on drums is brilliant. On the same time, this combined with the rather small soundstage gives you this very intimate and warm sound that can be a bit too much. Vocals also sound a bit strange on the HE-400 when compared to the K712, this is probably related to the dip between 5-6 KHz. HE-400 also has slightly more emphasis on treble, especially sparkling sounds like cymbals, sometimes this works out great, sometimes less so. HE-400 definitely has a higher fun factor, so this does boil down to taste. I would still say though that the rock solid performance of the K712 makes it better overall. There is slightly more sibilance on the HE-400.

AKG K712: Is more neutral, has a larger soundstage, is an more even performer.
HE-400: More bass impact, slightly more treble, does some material very well while falling short on other, more forgiving with bad recordings"

(Hifiman HE-400 jsou má druhá nejoblíbenější sluchátka v cenové relaci do zhruba 10 tisíc kč. Jinou konkurenci K712 Pro podle mého názoru mezi otevřenými over-ear sluchátky nemají. Vzhledem k velmi podobným/totožným měničům by však mohli někteří preferovat levnější a frekvenčně trochu jinak orientované Q701/K701/K702- viz níže...)

2) AKG Q701:
(vztahuje se defacto i na K701/K702, po zvukové stránce by měla znít téměř nebo zcela totožně)

Opět použiju srovnání jednoho uživatele: http://www.head-fi.org/products/akg-k71 ... views/9482

"There is no doubt that there is something amiss with the Q701's midrange. Piano, vocals, and the overall presence of the midrange on the K712 Pro is much more natural sounding. The Q701 vocals, heard on Maroon 5's Won't Go Home Without You sound like they are coming through a mic that is coloring the midrange. It simply does not sound natural at all. Going from the Q701 to the K712 Pro is pleasing and reduces the listening fatigue from the Q701. The bass boost on the K712 Pro is very much improved over the Q701. The bass guitar is loud and clear instead of very recessed with the Q701."

S tímto komentářem se rovněž ztotožňuju. Tohle je část mých poznámek z vlastního poslechu:

"AKG Q701
- basy jsou přítomné, ale nesahají dostatečně hluboko, což lehce chybí např. u kopáků či symfonických pasáží. Jejich celkový objem by mohl být nepatrně větší, aby dorovnaly HD800, což je pro mě ideál
- znějí bohužel trochu plasticky (kopákům chybí bas, elektrické kytary mají nepřirozený tón, rovněž orchestrální pasáže jsou méně autentické)
- vokálům chybí trochu podkresu/hloubky, mají navíc vcelku nepřirozený tón... Ten důraz na 2khz je tam bohužel slyšet a velmi mi vadil"

Další info:

Cena: 10 - 11 tisíc kč (na muzikeru bývala občas za cca 9500 kč)
Web: http://www.akg.com/index-827.html?pid=1408#specs
Unboxing: http://www.youtube.com/watch?v=VinFvYUAG98
Měření: http://www.innerfidelity.com/images/AKGK712.pdf
Nároky na zdroj/zesílení: Rozhodně doporučuji kvalitní desktop řetězec, včetně dobře řešeného transportu.

Sluchátka nelze napájet ze symetrických výstupů (mají pouze 3-wire kabel).
Naposledy upravil MHOE dne 4. 1. 2014 00:14, celkově upraveno 24
SOURCE: Roon | Eitr
DAC: Metrum Onyx
AMP: DNA Stratus (ver3)
PHONES: PMx2 (rev2, velour) | Auteur | Verum 1 (modded)
MEASUREMENTS: REW | Fulla 2 | MiniDSP EARS | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 3. 1. 2014 15:09

Mam jen kratkou zkusenost a ve sluchatkovem vlakne s ni budu asi osamoceny :-). Mel jsem na cca 2 tydny pujcene HD800 s Casea Lyra. Tesil jsem se a cekal, ze se z toho posadim na zadek, ale nejak se nekonalo....
Ne ze by to hralo spatne, to ne, ale me neoslovilo, ze hudba hraje uvnitr hlavy a ne prirozene pred ni a v sirokem prostoru. Markantni to bylo taky na basech. Ty byly presne, rychle, hluboke, ale chybela jim ta prostorovost a fyzicka sila, kterou clovek vnima pri poslechu pres repro.

Coz me postavilo do blbe situace, sluchatkovym poslechem jsem vyresit ruseni okoli - na hudbu mivam naladu a nejlepe si ji uziju pozde vecer, ale s jasnym omezenim max hlasitosti.

Doufam, ze nevadi tahle moje vlastne negativni sluchatkova zkusenost ve vlakne, ide by se sluchatka asi mela predevsim chvalit ;-).

-- 3. 1. 2014 16:10 --

Mam jen kratkou zkusenost a ve sluchatkovem vlakne s ni budu asi osamoceny :-). Mel jsem na cca 2 tydny pujcene HD800 s Casea Lyra. Tesil jsem se a cekal, ze se z toho posadim na zadek, ale nejak se nekonalo....
Ne ze by to hralo spatne, to ne, ale me neoslovilo, ze hudba hraje uvnitr hlavy a ne prirozene pred ni a v sirokem prostoru. Markantni to bylo taky na basech. Ty byly presne, rychle, hluboke, ale chybela jim ta prostorovost a fyzicka sila, kterou clovek vnima pri poslechu pres repro.

Coz me postavilo do blbe situace, sluchatkovym poslechem jsem vyresit ruseni okoli - na hudbu mivam naladu a nejlepe si ji uziju pozde vecer, ale s jasnym omezenim max hlasitosti.

Doufam, ze nevadi tahle moje vlastne negativni sluchatkova zkusenost ve vlakne, ide by se sluchatka asi mela predevsim chvalit ;-).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 15:12

Petulda:

A zkoušel si také nějaký orthodynamický model? Možná by stálo za zkoušku si někde poslechnout Hifiman HE-400 nebo LCD-2, protože ty by tě mohly basem rozhodně přesvědčit... Případně mnozí mají rádi Denon Dx00 řadu či z nich vycházející Fostex TH600 a TH900, protože ty zní asi nejvíce jako "subwoofer na uších".

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 3. 1. 2014 15:19

Mozna jsem se spatne vyjadril. Nejde mi o nedostatecny mnozstvi basu ze sluchatek, ale o zpusob, jakym je ve srovnani s bednama podavaji - trebaze ve srovnatelnem objemu.

Zvlast ve vazne hudbe, veliky buben vzadu v orchestristi... Z beden je slyset ten prostor, kterym zezadu uder vibruje, vyplni mistnost. To mi chybi, byt ve sluchatkach je objemove i hloubkou ten zvuk srovnatelny.

Ale diky za tip, pokud budu mit moznost, nejaka z tech sluchatek vyzkousim.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 15:23

Petulda:

Aha, rozumím... No, sluchátka jsou trochu jiný svět než reproduktory, to bezpochyby. Většina lidí by ti řekla, že pokud můžeš poslouchat hudbu přes reproduktory, určitě zvol reproduktory. Žel repro není moc vhodné pro večerní/noční/panelákové poslechy a zároveň cenově se pohybuješ úplně někde jinde, když srovnáš high-end sluchátka vs high-end repro (u repro navíc významný podíl má, jak dobře máš akusticky vyřešenou poslechovou místnost).

Nejlepší je pravděpodobně vlastnit obojí - kvalitní sluchátka a kvalitní repro... Lépe doceníš na obojím, co umí nejlépe :-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 17:15

MĚŘENÍ SLUCHÁTEK

Kde najít použitelná data?:

InnerFidelity: http://www.innerfidelity.com/headphone- ... -downloads
- vynikající pro komplexní zhodnocení sluchátek z pohledu toho, jak "měří"... Já osobně zde především kontroluju typologii frekvenční charakteristiky a podívám se na míru zkreslení napříč frekvencemi (%THD+noise @ 90dB and 100dB; pod 1 % napříč grafem při 90dB považuju za super)... Určitě bych také zkontroloval, jestli v impulzní charakteristice (Impulse Response) a square wave (300 Hz Square Wave) nejsou vyloženě evidentní rezonance (ringing; viz měření pro Sennheiser HD700, kde je to krásně vidět pro obojí). Z innerfidelity pdfek lze vypozorovat určitě více, z mé zkušenosti to však už nemusí být z pohledu reálného zvuku sluchátek a vaší preference až tak podstatné - a pokud snad pro někoho ano, tak již jistě má o této tématice nastudováno dostatek, a tedy si bude schopen udělat obrázek sám. :-)

Changstar: http://www.changstar.com/index.php/board,1.0.html
- Použitelné pro zhodnocení frekvenční charakteristiky, případně lze použít jejich CSD (waterfall) plots při hledání uším potenciálně nepříjemných rezonancí (ve vyšších středech a výškách).

GoldenEars: http://en.goldenears.net/index.php?mid= ... tegory=275
- Jejich referenční frekvenční křivka (značí jakousi pomyslnou 100% neutralitu) se nezdá být úplně mimo... Jako další zdroj dat je to dobrá stránka.

Headphone.com: http://www.headphone.com/learning-cente ... -graph.php
- Dobré pro přímé porovnávání vícero sluchátek, především z pohledu frekvenční charakteristiky...

PersonalAudio: http://personalaudio.ru/raa/otchety/naushniki/
- Obrovské množství změřených modelů, ale určitě bych nepoužíval jako hlavní zdroj.

Upozornění:

Měření sluchátek rozhodně neposkytuje komplexní obrázek o tom, jak který model bude znít. Měření slouží pouze k velmi základnímu seznámení s frekvenční charakteristikou modelů, zkušeným pak mohou pomoci při identifikaci některých problémů nebo charakteristických aspektů zvuku jednotlivých sluchátek, případně při jejich DIY modifikacích.

Nekupujte sluchátka na základě měření - spíše se na základě nich (a předchozí osobní zkušenosti s některými sluchátky) zorientujte v tom, jaká frekvenční charakteristika by vám mohla nejvíce sedět, případně vylučte z pohledu měření vyloženě špatná sluchátka, zkontrolujte míru izolace, impedanci...

Osobní zkušenost je naprosto klíčová k tomu, abyste se byli v měřeních schopni alespoň zhruba orientovat a mohli je tedy při výběru využít. Rovněž doporučuji používat více zdrojů (webů) a vzájemně jejich měření porovnávat, nefixovat se jen na jeden jediný. Také se pokoušejte číst komentáře autorů měření... Často lze ke konkrétním měřením nalézt i jejich komentář, který častokrát slovně koriguje, upřesňuje a doplňuje to, co lze v grafu vidět - a může to být někdy důležitější, než měření samotné.
Naposledy upravil MHOE dne 4. 1. 2014 15:28, celkově upraveno 4

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 19:39

UŽITEČNÉ MULTIRECENZE/SROVNÁNÍ SLUCHÁTEK

Především full-size sluchátka:
http://www.head-fi.org/t/634201/battle- ... n-2-6-4-13

IEM (špuntová) sluchátka:
http://www.head-fi.org/t/478568/multi-i ... 1-14-p-836
http://www.head-fi.org/t/541204/concise ... h-1st-2013

Earbuds (pecková) sluchátka:
http://www.headfonia.com/high-end-earbuds-review/

Velmi dobrý rozcestník pro všechny typy sluchátek:
http://www.innerfidelity.com/content/in ... -wall-fame

Pozn.: Na jiná důvěryhodná a na podobné úrovni zpracovaná srovnání jsem nenarazil, mohou však existovat... Dejte mi případně vědět.
Naposledy upravil MHOE dne 4. 1. 2014 00:13, celkově upraveno 10

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 3. 1. 2014 19:46

MHOE, krásná práce :tleskani, je vidět, že sis s vláknem dal poctivou práci :-))!
Respekt.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 20:01

Díky moc... Docela mě tento formát baví - člověk může psát nebo postovat defacto cokoliv, třeba jen i nějaké fotky. A možná to i někomu pomůže :-)

Kdyby měl kdokoliv nějaký návrh, co změnit/vylepšit, napište SZ - zatím dolaďuju. Klasické komentáře k čemukoliv ze samotných textů samozřejmě přímo do diskuze... :-)

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 3. 1. 2014 20:09

Ještě se vrátím k našemu odpolednímu pojednání o sluchátkách vs reprobednách.

Krom toho, o čem jsi psal v příspěvku z 16:23 hraje roli ještě jedna věc: co od poslechu hudby kdo očekává a co je pro koho "dokonalým zvukem". Pro mě je dokonalý zvuk třeba Rudolfinum kolem 13 řady uprostřed :-). Tak kdyby mi to hrálo doma, umřel bych hladem a dehydratací ve svém poslechovém křesle, protože bych se z něj nemohl odtrhnout :-).

A sluchátkový poslech jde (pro mé vnímání) přesně proti tomuhle. Nejspíš proto mě byť top sluchátka a top zesilovač neoslovily.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 20:22

Na tohle mám v současné době jen jedinou odpověď:

Kup si zařízení Smyth Realiser A8 (http://smyth-research.com/technology.html), sežeň někoho zkušeného v měření a zaplať si čas v tom nejlepším studiu/sále, který si můžeš logisticky a finančně dovolit.

Pokud to měření provedete dobře, budeš pak pomocí Realiseru schopen emulovat zvuk tohoto studia/sálu ve svých sluchátkách až neuvěřitelně realistickým způsobem. Lidé, kteří Realiser vlastní a změřili si takhle např. vlastní repro u sebe doma, říkají, že nejsou schopni rozeznat, jestli zrovna hrají sluchátka, nebo repro - že je to až tak realistické... Navíc to má mimojiné i podporu headtrackingu a samozřejmě dokáže uchovávat i více měření naráz - můžeš si tedy naměřit více poslechových místností a přepínat podle chuti. :-) Není to ale levná záležitost a dosáhnout ideálních výsledků chce zkušenosti.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 3. 1. 2014 20:33

:-D :-D :-D

To je cool. Jen bych před poslechem samotným musel zcestovat celou zeměkouli a proměřit všechny sály, kluby a studia, ze kterých poslouchám nahrávky. A děsit se toho, aby se muzikanti nepřesadili nebo aby nezaranžovali něco trochu jinak.

Ale hezká věc, jako kuriozitka.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 21:27

HLASITOST POSLECHU

Dobrý a snadno pochopitelný článek na toto téma byl publikován na webu InnerFidelity: http://www.innerfidelity.com/content/ul ... ing-safety

"At volume levels above 90dBspl, the small bones of your middle ear begin to automatically tense to limit damage to the inner ear (called the stapedius reflex). This reflex adds both noise and distortion to the music heard. Yes, your music will actually have better sound quality if the volume remains at a moderate level."

Moje rada:

1) Neposlouchejte příliš nahlas... Uvědomte si, že pokud mají uši "vydržet" několik desítek let vaši zálibu v hudbě/hi-fi, je nutné ctít určitou prevenci.

2) Buďte opatrní při výběru sluchátek... Především u těch, které zní až nápadně skvěle při vyšších hlasitostech (oproti nižším).
Naposledy upravil MHOE dne 4. 1. 2014 00:13, celkově upraveno 7

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 1. 2014 22:53

STAX SR-009 - FOTKY

Možná jednou... 8-D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Proč jen ty levnější Staxy musí být konstrukčně (a vesměs i frekvenčně) tak trochu na houby? :-S

Obrázek
Naposledy upravil MHOE dne 4. 1. 2014 00:00, celkově upraveno 3

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Misoo9005 3. 1. 2014 23:24

Skusal si uz nejake modely od Grado? Zaujimal by ma nazor ludi na RS1i :-)
JRiver (Wasapi)-->JDS Labs ODAC-->DIY AMP-->AKG K712 Pro + Oyaide HPC-X62
HTC One (Poweramp)-->Sony MH1C
-------------------------------------------------------------------------------------------
Lancia Kappa 20V Turbo
Lancia Thesis 2.4 JTD
Misoo9005
Mírně pokročilý

Další stránka