Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 18. 1. 2021 18:35

Je to tak trochu "deja vu". Respektive říká se, že by člověk neměl dvakrát vkročit do stejné řeky. Když už člověk jednou něco měl a poté prodal, nejspíš k tomu měl dobrý důvod, ne? Přesto se mi už párkrát stalo, že jsem tuto zásadu porušil.

V případě HD650 to bylo z čistě pragmatických důvodů - mít k dispozici prověřenou referenci ke srovnávání sluchátek nebo kalibraci měřicí aparatury se zkrátka hodí. U HD800 to pak bylo čistě z nostalgie a pro utvrzení se, že touto cestou se dlouhodobě dávat nechci.

Jak to nakonec dopadne s Hifiman HE-6?

Obrázek

Opět jen nostalgie? Minimálně z části určitě. Aby taky ne, vždyť je to legenda! :-)) Vrcholný představitel "starých dobrých" časů, kdy se Hifiman v audiofilních kruzích nekomolil na "Softfiman". Kdy jméno Hifiman ještě nebylo zatěžkáno kontroverzemi až průsery s kvalitou zpracování, konzistencí produkce, milióny "special" edic stejných sluchátek s placenými upgrady z jedné verze na druhou (hello HE1000!) či pochybným napodobováním druhých (Shangri-La, HE-R10). Byly zkrátka časy, kdy Hifiman představoval skutečného "Asijského tygra" sluchátkového světa...

Vrátil jsem se tedy díky laskavé nabídce jednoho kolegy hifisty ze zdejšího fóra o dekádu zpět... A co tam našel?

Obrázek

V prvé řadě určitě bas. Bas HE-6tek je totiž s neperforovanými koženými náušníky neuvěřitelně taktilní - plnohodnotně dosáhnou až k 9Hz, k tomu přidejte masivní údernost a velmi uspokojující sustain. Z toho, co jsem za ty roky slyšel, usuzuju, že taktilitou basu by mohly konkurovat nejspíš jen modely typu LCD4 nebo Abyss AB1266. Je to zážitek.

Poté člověk zavnímá dál a dojde mu, jak neobyčejně přitažlivý (a přitom přirozený) témbr ta sluchátka vyluzují. Též charakteristika původních Hifimanů, především HE500 a HE6. Snoubí v sobě to, co lidi milují na velkých Audeze LCD modelech (v basech a středech), k tomu však přidávají jistý lesk a rafinovanost (ve výškách). Nejblíže mají asi k Verum One, oproti nim však HE6ky eliminují jakoukoliv jemnost/zastřenost středů a naopak přibírají trochu "bordelu" (cinkavost/šustivost) ve výškách.

Onen nesoulad v pásmu výšek je obvyklý důvod, proč mnoha lidem HE6ky nakonec nevyhověly. Nyní jsem však připravený líp než kdy předtím je zkusit "zkrotit"! 8-) Znalí z fotek jistě na první pohled vidí, že sluchátka mají odstraněné vnější mřížky s výplní... a že náušníky jsou též úplně jiné než původní. A to je možná jen začátek!

Obrázek

Tak uvidíme, jak to dopadne. Avšak mám-li si vybírat mezi HE6kami za 15k nebo Susvarami za 150k, mám zcela jasno. ;-) Všechny ty dnešní vlajkové lodě oscilující kolem sto tisíce korun českých mě nutí se napůl smát a napůl brečet, kam jsme se to sakra za tu poslední dekádu dopracovali. :hm Oh well.

NOTE: HE6ky jsou už dnes nedostatkové zboží, případní zájemci však mohou zkusit za 699USD z Adoramy obnovenou verzi nazvanou HE6SE. Na základě různých zdrojů z internetu se sice trochu obávám, že kvalit původních HE6tek dosahovat úplně nebudou, za danou cenu to ale přesto může za pokus stát. Počítejte však s tím, že je to šedý market, takže jakákoliv záruční podpora by byla nejspíš omezená jen přímo na Adoramu.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 18. 1. 2021 20:20

Skvěle napsané! Svoje 500vky nedám a vyšly asi na 6 tis. Staré modely Hifiman hrály a hrají pořád.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zarkow 19. 1. 2021 07:15

Pěkná recenze, díky za ni. S těmi HE6SE si mě docela navnadil, mohl by to být zajímavý posun z HD600 - zásadní zlepšení basu, přitom neztratit přirozený témbr. Ale koupě naslepo při této ceně je pro mě bohužel "příliš drahá střelba do tmy" , navíc Hypa1 by výkonově na ně nemusela optimálně dostačovat.
zarkow
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 1. 2021 10:20

Pro upřesnění kontextu k těm HE6SE dodám, že jejich standardní cena je 1799USD. Touto optikou jsem tedy myslel tu možnost je zkusit naslepo "prubnout" za těch zlevněných 699USD.

Ať už se však rozhodnete pro HE6 nebo HE6SE, není to s nimi úplně jednoduché. (Určitě složitější než u HE500.) Minimálně bych počítal s dodatečnou investicí do náušníků typu Mrspeakers Ether Flow Angled nebo ZMF Universe Hybrid Solid, abyste jejich tonalitu dostali do přirozených vod a přitom jim zachovali přirozenost témbru. (Kvalitních náušníků od různých výrobců alá ZMF/Dekoni/Audeze/Mrspeakers jsem na nich protočil včera docela hodně.) K tomu je dobré zkusit nalézt alternativní řešení mřížek, neboť ty původní značně odráží zvukové vlny zpět do mušlí a tím subjektivně zvuk trochu rozmávají (snižují jeho rozlišení). Někdo by poté mohl chtít ještě řešit i nějaké dodatečné akustické tlumení nebo snad i snižování rezonance mušlí, za hlavní však považuju ty mnou zmiňované první dva body.

Faktorem je samozřejmě i náročnost zesílení. Můj malý Fulla 2 HE-6ky vůbec nezvládá, nebyl jsem s ním schopen je smysluplně změřit. Naštěstí DNA Stratus už je s nimi v pohodě (ze 4-pin XLR výstupu nazvaného "K1000" po legendě od AKG :-)) ), byť si umím představit, že některé zesilovače by to mohly zvládnout ještě lépe.

A proč se do toho všeho vůbec pouštět? Většině lidí bych asi spíš doporučil Verum One - jsou ostatně natolik podobná těm diskutovaným Hifimanům, že na ně akusticky dobře fungují ty stejné náušníky. HE-6ky však v sobě mají určitý "faktor X", který z nich dělá legendu. Jejich zvuk je velmi hutný a zemitý alá staré dobré magnetostaty, rychlostí a hladkostí svého projevu mi však vždy vcelku evokovaly elektrostaty. Tato kombinace je něco, co jsem asi fakt ještě u žádného jiného modelu za ty roky neslyšel, vlastně asi ani u těch LCD4ek ne.

Tím nechci říct, že ta sluchátka jsou perfektní - žádná nejsou. Pokud ale stejně jako já považujete planárně magnetická sluchátka za ideální střední cestu mezi "fyzičností/granularitou" elektrodynamického a "éteričností/hladkostí" elektrostatického zvuku, tak HE-6ky jsou exemplárním příkladem, jak to může v praxi vypadat. Ten kontrast dvou zvukových "světů je u nich zkrátka velmi dobře slyšet.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 19. 1. 2021 11:48

Hezké počtení. Jj ty ceny se zbláznili. Např. nové tisícovky bych opravdu nekoupil, ale v secondhandu HE1000 nebo i Arye kolem 25-30tisíc (pokud jsou v super stavu) mě přijde ještě zajímavá koupě na ozkoušení.
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 19. 1. 2021 12:45

@MHOE: Počkaj, to chceš povedať, že teraz je na ne zľava 1100$? Inak veľmi fajn čítanie, až to vzbudilo moju zvedavosť. Ja som mal na pár dní HE6 doma pred nejakým časom, ale to bolo ešte v čse keď som nemal výkonejší zosilovač. Vtedy som ich počúval len na R2R 11. Nie som si úplne istý, či Hugo TT2 by na ne stačilo výkonom, ale určite by to bolo lepšie ako vtedy R2R 11.

Mimochodom, ak je to len nejaká dočasná zlava, potom to môže byť vynikajúci kauf pre ľudí, ktorí hľadajú niečo v tejto cene a majú doma k tomu aj železo. Ale ak aj nie, potom už ani to nemusí byť problém. Nechcem trepnúť blbosť, ale podľa môjho názoru by ich mohol zvládnuť aj Lyr 3 alebo niečo obdobné. Pre náročných je tu možnosť kúpiť niečo ako Vidar a to už musí byť ok.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 1. 2021 16:46

Tak nějak jsem tušil, že ten odkaz na zlevněné HE6SE zaujme. Fair enough, prohodím o nich tedy pár slov na základě toho, co vím.

HE6SE (1799USD) jsou re-edicí, která vznikla na základě poptávky po již mnoho let nevyráběných HE6 (1299USD). HE6SE jsou v tuto chvíli stále ještě relativně k dostání, spíš než o seriový model se však skutečně jedná jen o reedici. Hifiman tedy do budoucna HE6SE ještě může v dávkách vyrábět... a nebo také už ne. Na oficiálním Hifiman storu v tuto chvíli k dispozici nejsou.

Vyřčené názory na téma odlišností HE6SE od HE6 se zdají z různých vyjádření zástupců výrobce nejasné, zhruba však Hifiman tvrdí, že HE6SE dávají dohromady měniče velmi obdobné HE6kám s ergonomicky vylepšenou konstrukcí a náušníky novějších modelů. Některá vyjádření tvrdí, že mušle mají být oproti originálu méně rezonantní, s pozitivním vlivem tohoto druhu na reprodukci basu. Doposud to zní ještě fajn.

Kontroverze nastává, když se člověk pečlivě porozhlédne po internetu. Pominu-li občasné reporty (především v souvislosti s Adoramou) o nefunkčních párech nebo párech s horším souběhem kanálů, hlavně mě zarazila různá srovnání uživatelů, kteří vzájemně porovnávali HE6 a HE6SE a došli k tomu, že ta sluchátka zvukově identická nejsou. Zdá se, že HE6SE z důvodu změněných výrobních materiálů/procesů HE6ky spíš aproximují než věrně kopírují. Dost lidí tvrdí, že HE6ky jsou lepší než HE6SE, jiní rozdíly mezi modely nepovažují za velmi výrazné. Více k načtení už přenechávám vám samotným, ať si uděláte svůj vlastní názor.

Ta Adorama sleva se nezdá být dočasná, spíš jen ten můj odkaz není úplně známý - asi nějaké promo URL pro "vyvolené". Já si tu URL dal vlastně dohromady sám tím, že jsem zkombinoval URL z asi rok dva staré slevy na Adoramě se současným odkazem na HE6SEv2. Btw, rozdíl mezi HE6SE a HE6SEv2 (Adorama-only verze) by měl být jen ve vzhledu.

Co se zesílení týče, nepochybuju o tom, že je Lyr 3 utáhne. HE6ky nejsou až TAK náročné, že by k nim člověk nutně potřeboval Vidar. Na poměry sluchátek však (podobně jako třeba zmiňované K1000) náročné jsou, tudíž jistý prostor pro optimalizaci zvuku tam skrze zesilovače bude. Doporučit by se daly výkonné elektronkové headampy, možná ještě o něco lepší by mohly být tranzistoráky s vysokým výstupním proudem (repro zesilovače nebo třeba něco od výrobce Bakoon).

Tak snad jsem to téma aspoň nějak pokryl, kdyžtak se ptejte. :-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 19. 1. 2021 17:06

Optimální zesilovač pro HE-6 je tady: http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=26&t=34
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 19. 1. 2021 21:23

Když si přečtu takové srdcem zpracované recenze/články/názory, tak si říkám, jaká je škoda, že člověk nemůže někam jít, sednout si a postupně si deset, patnáct takových radostí nasadit na uši. Jen tak v klidu a pohodě. Beze spěchu a bez davu.

Samozřejmě nejsem sluchař, ani audio puritán, ale jakási ochutnávka pohledu do „exotické“ krajiny, by potěšila... tělo i ducha :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 20. 1. 2021 11:50

MHOE píše:Kontroverze nastává, když se člověk pečlivě porozhlédne po internetu. Pominu-li občasné reporty (především v souvislosti s Adoramou) o nefunkčních párech nebo párech s horším souběhem kanálů, hlavně mě zarazila různá srovnání uživatelů, kteří vzájemně porovnávali HE6 a HE6SE a došli k tomu, že ta sluchátka zvukově identická nejsou. Zdá se, že HE6SE z důvodu změněných výrobních materiálů/procesů HE6ky spíš aproximují než věrně kopírují. Dost lidí tvrdí, že HE6ky jsou lepší než HE6SE, jiní rozdíly mezi modely nepovažují za velmi výrazné. Více k načtení už přenechávám vám samotným, ať si uděláte svůj vlastní názor.

Omlouvám se trochu za spaming, ale tyto odkazy se mi podařilo dodatečně vyhrabat ze svých poznámek:
1) Potenciální problémy s kvalitou u HE6SE
2) HE6SE vs HE6
Doporučuju si však udělat vlastní názor na základě toho, co si sami na dané téma načtete.

Jinak můj současný progres s HE6kami (ZMF universe hybrid solid náušníky, custom vnější "mřížky"):
Obrázek
Obrázek

Nejsou to vlastně mřížky jako takové, jedná se jen o napnutou tkaninu. Pointou je ochránit před mechanickým poškozením kontaktu sluchátkového konektoru s drátkem měniče např. nešikovným uchopením sluchátek do rukou, přitom minimalizovat negativní akustické dopady vnějšího krytí. (Vnitřní konstrukce starých Hifimanů je v tomto bohužel velmi špatná, jakékoliv odrazy vln zpět do mušlí slyšitelně zkreslují přednes sluchátek. Ani tlumicí materiály typu plsť, vata nebo molitan tady nedoporučuju používat.)

Upevnění tkaniny je řešeno stejně jako u originálních mřížek, v tomto smyslu žádná změna. Hustěji tkanou tkaninu jsem nevolil z akustických důvodů, jinak prach apod. starým Hifimanům nevadí. (Mám ověřeno na několika modelech včetně svých předchozích HE6ek.)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vw1302 21. 1. 2021 12:03

už mi z toho HO hrabe, tak si alespoň užiju nějaký fláky..
Přílohy
IMG_20210121_113940.jpg
IMG_20210121_113940.jpg (124.69 ) Zobrazeno 4456 krát
vw1302
Junior

Odeslat příspěvekod tibormi 21. 1. 2021 22:10

Hi.
Rozhovor s týpkom, ktorý robil merania pre innerfidelity, študoval na hudobnej škole, je to tubehead a teraz pracuje pre Audeze. Grover Neville má 25 rokov a vie toho teda strašne veľa o audiu, nahrávaní a spracovaní nahrávok, EQ, vinyl, digital atď atď, ale hlavne, na konci dňa, sa riadi svojimi ušami a nie tomu, čo mu ukazujú prístroje.. +++
Pozeral som živý prenos 2h na Youtube na kanále The HEADPHONE Show, tak kto to nestihol, odporúčam, je tam toho veľa, čo sa môže človek dozvedieť.

https://www.youtube.com/watch?v=oqRcWxg ... DPHONEShow
Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 23. 1. 2021 09:12

@MHOE: Díky za pěknou recenzi HE-6tek. Sám jsem je neměl možnost slyšet. Mimochodem, za Susvary u nás už chtějí dokonce 168 tisíc. Zdá se, že 150 bylo málo. :lol:
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 23. 1. 2021 12:28

Plnohodnotná recenze HE-6ek pro zájemce k dispozici jako obvykle na SBAF.

Jinak jo, všiml jsem si :-)) Susvary jsou popravdě asi jediné z novodobých Hifimanů, které mi přijdou opravdu zajímavé, neboť mají údajně znít někde na pomezí HE6 ("starého" zvuku) a HE-1000 ("nového" zvuku). Cenově jsou však naprosto mimo, nové i bazarové. Já se považuju za opravdu velkého fandu sluchátek, ale fakt nebudu dávat sto+ táců za dva malé měniče obalené dýhou, lepidlem a koženkou. To bych se pak na sebe ani nemohl podívat do zrcadla, jaký bych byl vůl. Oproti nim jsou i Empyreany "big bargain". 8-)

Jinak si teď hraju s Drop THX Panda, hodím i sem fotky ze sousedního vlákna:
Obrázek
Obrázek

K nim jsem si pořídil Creative BT-W3 USB bluetooth vysílač, protože krom AptX (pro Momentum 3 Wireless) podporuje i AptX HD... a protože jsem chtěl vyzkoušet, zda náhodou nebude v něčem fungovat lépe než vysílač, který jsem používal doposud.

Zatím mi přijde, že v něčem jsou ovladače toho současného donglu lepší, v něčem zase vyhověly o něco lépe ovladače původního. Dosahem se však zdá být o trochu lepší ten nový Creative, což je supr. A samozřejmě AptX HD je příjemný bonus, byť si stále stojím za tím, co už jsem zde na dané téma říkal - AptX na portable poslech bohatě stačí. Pro ty, kteří slintají na LDACem a podobnými jednorožci, doporučuju na dané téma pročíst pojednání na Soundguys.com.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibormi 23. 1. 2021 13:04

pavel1756 píše:@MHOE: Díky za pěknou recenzi HE-6tek. Sám jsem je neměl možnost slyšet. Mimochodem, za Susvary u nás už chtějí dokonce 168 tisíc. Zdá se, že 150 bylo málo. :lol:


Hej všimol som si, že viaceré EU shopy celkom pozdražovali.... Od ZMF cez Audio-Technicu a aj Hifiman... ktovie čo ešte :(
Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků