Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod lo-fi 17. 10. 2021 02:04

introvert píše:Pozoruhodné. Za mého mládí měl každý normální zesilovač regulátor označený “bas”. Nešlo o něco podobného ? Tedy co se týká výsledného efektu ..

Jo, je to podobný princip s tím rozdílem, že tahle DP je přísně zacílená na úzké pásmo od cca 25 Hz do 50 Hz s možností velkého zesílení, protože rozdíly v nahrávkách v tomhle pásmu jsou neskutečně veliké. Výsledky optimalizace za pomoci tohoto, můžeme to nazvat např dynamic booster, jsou tak markantní, že i při nízkých hlasitostech posluchač vnímá tu fyzickou intenzitu nástrojů, která se běžně normálně vytrácí. Tzn, když to řeknu blbě, ze skladby o DR třeba 6 je možno si vyrobit skladbu s DR mnohem vyšším + bonus doladění k momentální hlasitosti poslechu. Konkrétně třeba CD Judas P Unleashed in the East je v originálu neposlouchatelné, jelikož basy jsou potlačeny takovým způsobem, že nejsou vůbec slyšet. Ale nechybí, jen je potřeba je zesílit, což placku zachrání před cestou do komunálního odpadu.
Strmost ořezu na frekvenci 50 Hz musí být opravdu velká, totální minimum je 24 dB na oktávu, optimální 36 dB. Nedodržení téhle podmínky způsobí basovou zahuhlanost, protože se částečně zesilují i kmitočty od 60 do cca 120 Hz, které umí rozhoukat a rozdunět poslechový prostor a de fágo to zabije celé meritum věci.
U sluchátek se člověk může posunout až na 60 Hz, protože zde problém s prostorem nehraje roli a frekvence mezi 50 - 60 Hz basům k dynamickému úderu přidá ještě trochu té plnosti/kulatosti, to je na preferenci každého posluchače. Výš už ale opravdu ne, protože kmitočty nad 60 Hz přivodí nepříjemnou rozplizlost a je třeba s nimi šetřit. Jeden můj kamarád muzikant označuje pěkné basy slovem "chlupaté". Přesně vím, co tím myslí.. o<:)
martas38 píše:A jen tak mimochodem, neobsahuje už dnes náhodou dolní propust většina čipů převodníků?

Pokud vím, tak většina převodníků, jak AKM, tak Cirrus nebo Texas má z fabriky implantovaný softwarový EQ, je jen na designérovi zařízení, jestli ho využije, či ne, případně které funkce z nabízených použije...
Ale co jsem vypozoroval, tak to výrobci řeší ještě před převodníkem v DSP obvodech, protože ten už většinou koupí jako hotovou platformu i se SW a nemusí se s tím srať. Vyjímkou budou drahá zařízení, kde zadavatel řeší SW na míru se spec funkcemi. Ovšem plynule regulovaný bas boost zatím nikdo nevymyslel, což je velká škoda. Třebas i velmi slušný PEQ za něj považovat nelze, protože i když jde nastavit parametrově správně (F i Q), nemá vyvedenou přímou regulaci zesílení na separátní fyzický regulátor pro to jedno dané pásmo...
Takový DAP bych si hned koupil ;-)
JR Transrotor Leonardo + Ortofon Jubilee + Audio research LP1, SWANS F 2.3B line array, REL G1 x 2, SPaudio D1, active crossover Sykora/Riha/Lo-fi, tri amping monoblok Dudek/Riha/Lo-fi x 2, XDuoo X20 RB
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 17. 10. 2021 07:40

No tak neváhej, a šoupsni sem schéma toho přístroje. Pokud možno i s plošňákem :-) . Předpokládám, že na vstupu by byly RCA (cynch) konektory - vstup z DAPu, a na výstupu do zesilovače totéž ?

Už ale vidím námitky zlatoušců, že to likviduje detaily, mění lokalizaci nástrojů a zvukovou scénu celkově, atd. :D

-- 17. 10. 2021 09:23 --

introvert píše:Já to mám trochu jinak. Jestli jsou středy takové či makové mě moc nerozhodí, zejména ne u skladeb, u kterých vůbec netuším, jak mají vlastně “správně” znít. A takových je opravdu hodně (separátně nahrané vokály a nástroje, namixované pak dohromady). Zatímco když slyším výrazné sykavky, nebo projevy na horních středech / spodních výškách, kterých jsou občas schopna sluchátka HE4XX, tak s poslechem okamžitě končím. Toto mě irituje, to je konečná stanice. Pokud tam není třeba dost basů, říkám si, že by jich mohlo být více, ale poslouchám dál.

Ještě k těm středům. Někdo by si možná mohl myslet, že mě vůbec nezajímají. To není tak úplně pravda, ale pro poslech v dobré kvalitě používám sluchátka, kde správné podání středů zařídil již výrobce.

Abychom poznali, o co jde, doporučuji si na kvalitních sluchátkách poslechnout některá videa, která připravuje Olaf (Oluv) na svém YouTube kanálu. Nevíme sice, zda slyšíme úplně přesně to, co on (téměř určitě ne), ale i tak mají jeho videa velmi vysokou vypovídací hodnotu. Nahrává zvuk sluchátek pomocí mikrofonů umístěných ve svých uších, což nám umožňuje porovnat mezi sebou různá sluchátka. Zásadní je pak srovnání zvuku bez použití parametrického ekvalizéru, a s ním. EQ dokáže udělat z naprostého šrotu Austrian Audio HI-X15 docela poslouchatelná sluchátka, jejich zvuk po EQ se mi ve videu https://youtu.be/Uk_pLUk_5Go líbil dokonce nejvíc ze všech. Olaf nakonec doporučuje bez EQ tato sluchátka nepoužívat, a firmě Austrian Audio doporučuje sluchátka nevyrábět, když to neumějí. A asi nejde o jeho pomstu (podle něj se u nich ucházel o zaměstnání, a ani se neobtěžovali mu odpovědět ..).
Naposledy upravil introvert dne 17. 10. 2021 10:59, celkově upraveno 1
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 17. 10. 2021 10:26

Zaujímavá debata. Ja nie som ten typ puristu, ktorý musí mať všetko na direct len pre ten pocit. Jednoduche keď niekde nejaká úprava znie lepšie a robí mi to väčšiu radosť z počúvania, prečo nie. Mám rád zosilovače, kde sa stále dajú upravovať basy, stredy, výšky. Ešte môj Cambridge CXA80 to má (leb basy a výšky) a pre mňa nepochopiteľne to vo faceliftovanej verzii CXA81 vypustili. A je veľká škoda, že výrobcovia slúchadlových zosilovačov to takmer úplne vypúšťajú. Schiit to ponúka ako samostatné zariadenie v podobe Loki/Lokius ale nechápem, prečo to normálne nie je súčasťou iných zariadení. Ja by som to prijal, mať po ruke priamo na šasi túto možnosť. Album od albumu je inak masterovaný. DSP EQ je pre mňa nepohodlné riešenie.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 18. 10. 2021 20:28

introvert píše:To jsou skvělé zprávy. Málokdy ušetří člověk 120 talířů pouhým shlédnutím několika obrázků, a přečtením pár řádků textu :-)

Možná to nebude tak žhavé, Resolve doporučuje tohle nastavení pro EQ LCD-5:

Obrázek

Uvádí, že vzhledem k tomu, jak výjimečně dobře snáší LCD-5 ekvalizaci, jejich majitel by to měl aspoň zkusit (aby se neochuzoval). Což je logické, vzhledem k tomu co stojí sluchátka, a co stojí EQ.
Naposledy upravil introvert dne 18. 10. 2021 20:40, celkově upraveno 2
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 18. 10. 2021 20:31

Není ten filtr na 110Hz chybně? Čekal bych to spíš na těch prakticky neslyšitelných 10Hz
iMAC -> Audirvana -> RME ADI 2 DAC FS -> Cayin HA1-A -> Audeze LCD-X
Astell&Kern A&norma SR25 ->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 18. 10. 2021 20:39

Není, jde o low shelf filtr, a s těma dalšíma vypadá výsledek takto:

Obrázek
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 10. 2021 18:17

introvert píše:
introvert píše:To jsou skvělé zprávy. Málokdy ušetří člověk 120 talířů pouhým shlédnutím několika obrázků, a přečtením pár řádků textu :-)

Možná to nebude tak žhavé, Resolve doporučuje tohle nastavení pro EQ LCD-5

Resolve nepatří mezi vykuky snažící se o chirurgicky přesné EQ tak, aby frekvenční křivku vyhladili na decibel přesně do rovné čáry. I kdyby tedy byly LCD-5ky kolem 7-10kHz dole o 10dB, nebude na to kompenzovat víc než aplikováním +3-5 dB. Výraznější ekvalizace by dost pravděpodobně měla přílišné negativní vedlejší účinky. Z jeho EQ křivky bych tedy závěry úplně nedělal.

Když si člověk v průběhu času prochází komenty od Resolve na téma zvuku LCD-5tek, tak se v nich opakuje hlavně:
- Skvělý detailní bas
- Dominující pásmo středů (nad ostatními), s citelným důrazem na vyšší středy
- Temněji vyznívající výšky
- Doporučení ta sluchátka ekvalizovat

Pro neutrálnější zvuk by především ekvalizoval výšky nahoru, pro typicky temnější Audeze zvuk naopak vyšší středy dolů.

====================================
MHOE píše:Takže se nebudu vůbec divit, pokud budou LCD-5ky nebo AB-1266 velkým hitem i v následujících letech. ;-)

Jinak jsem z legrace vyzkoušel vlastnoruční "AB1266 mod" na HE-6kách:

Obrázek
Obrázek

Pointou bylo po vzoru Abyss vytvořit vzduchovou mezeru tak, abych měniče "donutil" co nejvíce pracovat v basových frekvencích. (U AB-1266 se obecně doporučuje nenechat náušníky úplně těsnit.) HE-6ky jsem logicky zvolil proto, jelikož se k AB-1266 typologií svého zvuku blíží nejvíc z toho, co mám nebo jsem kdy měl. K nim jsem použil prehistorické Hifiman velour náušníky s prstenci z průhledného plastu, protože se hodily fyzicky (viz fotky) i zvukově (boost ve výškách). Má verze modu je samozřejmě extrémní, určitě by šlo přijít s něčím "jemnějším".

V závislosti na velikosti mezery lze dosáhnout např. následujících výsledků:
Obrázek

Dojmy? Absolutně monstrózní basy! Fyzičnost zvuku měničů HE-6ek dohromady s takto zdůrazněnou frekvenční odezvou v nižších basech dokáže člověku skoro urvat hlavu. :-) Jinak slyším U-shaped profil (příliš basů, příliš výšek), který sice oproti AB-1266 nebo obvyklým levným U-shaped modelům nabízí přirozenější vyšší basy až vyšší středy, s realitou však ve výsledku stejně moc společného nemá.

Chci říct - ten zvuk je velmi zábavný, na první dobrou rozhodně zaujme až nadchne. Skvělá volba pro někoho, kdo chce vlastnit vícero sluchátek s unikátními způsoby reprodukce. Tento experiment mi však hodně připomněl LCD-4ky, které při poslechových seancích hodně zaujaly, ale zároveň mi z pohledu dlouhodobého vlastnictví začalo velmi rychle vadit, že si neustále hrají tu svou písničku než aby se snažily o relativně věrnou reprodukci toho, co vlastně poslouchám. V cenové relaci několika tisíců dolarů už prostě očekávám důraz na přirozenost a věrnost, ne "zábavnost" nebo "ezoteričnost".
SOURCE: Roon | HQPlayer | PI2AES | Metrum Onyx | DNA Stratus

DESKTOP: Susvara (mod) | Auteur (mod) | HE-6 (mod)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 20. 10. 2021 09:42

Jak se s touto modifikací změnila hudební scéna HE-6ek? Kromě hromového basu je u AB-1266 také právě vychvalována jejich "reproduktorová" hudební scéna.
Síťový filtr: AQ Thunder > AQ Niagara 1200
Data: Roon > AQ JitterBug > AQ Diamond > Chord Hugo M Scaler > Chord Shawline BNC
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2 > Roth Silver Gate XLR > Topping A90
Sluchátka: Meze Elite (Silver Plated PCUHD XLR)
pavel1756
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 20. 10. 2021 19:08

Popravdě nijak zvlášť. Přednes je (logicky) ještě o trochu otevřenější než při těsnících náušnících, ale to je tak vše. Ony ty HE-6ky nejsou úplně sluchátka "na soundstage", v tomto smyslu patří spolu s ostatními oldschool Hifimany do vyloženého průměru až podprůměru.

AB-1266 bude mít v tomto určitě výrazně navrch.
SOURCE: Roon | HQPlayer | PI2AES | Metrum Onyx | DNA Stratus

DESKTOP: Susvara (mod) | Auteur (mod) | HE-6 (mod)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 21. 10. 2021 06:48

Currawong kuje železo, dokud je žhavé :-) https://youtu.be/qjLuBuywWho . Tak mě napadlo, zda si zbytečně u těch Susvar nepoškozuje kabel, který je zalomený skoro v pravém úhlu .. 8-D
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tibormi 21. 10. 2021 08:40

Neblbni, to je profesionál, vie ako narábať s káblami, nevidíš, že je profesionálne zalomený? :D
Zmena je život.
Shanling M6 Pro + Audio Technica ATH-WP900
RPi4+Pi2AES + Burson Playmate Everest + Quad Era-1
+ Audio-GD PRECISION 3 2020 + Elac Carina BS243.4
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 21. 10. 2021 09:01

Je možné, že jde pouze o optický klam, když to člověk vidí hned na začátku videa (čas 0:11), tak to až tak dramaticky nevypadá ..
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 23. 10. 2021 10:51

William Murdock publikoval první dojmy z nových sluchátek Hifiman Arya Stealth: posílený bas, lepší dynamika, lepší podání ženských vokálů, zřetelné zúžení hudební scény. Video je zde https://youtu.be/l1ZINnSnq9M . V závěru rozvíjí myšlenku, se kterou kdysi přišel Tyll Hertsens, že možná dynamika a šířka zvukové scény jsou na sobě nějak závislé, a že lepší dynamika vede k užší zvukové scéně (a naopak).
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 23. 10. 2021 15:04

Zamýšlím se nad tím, ale moc tam tu souvislost nevidím. Maximálně mě napadá, jestli spíš neslyší (oproti předchozím verzím Arya) něco ve smyslu...

relativně méně výšek => relativně více basů a subjektivně užší soundstage => basovější a slitější zvuk (aka "dynamičtější" nebo "in your face")

... což je vcelku často vnímaný jev, byť s opravdovou dynamikou ne tak úplně související. Upřímně bych se divil, pokud by byla nová verze Arya schopná citelně lépe rozlišovat v hlasitostních nuancích, pokud tedy do nich krom Stealth magnetů rovnou nenainstalovali i měniče ze Susvar. :-)
SOURCE: Roon | HQPlayer | PI2AES | Metrum Onyx | DNA Stratus

DESKTOP: Susvara (mod) | Auteur (mod) | HE-6 (mod)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 23. 10. 2021 15:40

MHOE píše:Zamýšlím se nad tím, ale moc tam tu souvislost nevidím.

Murdock původní verzi nemá k dispozici, navíc jde o pouhé první dojmy. To, že došlo ke zúžení zvukové scény, popisoval už Joshua Valour, takže to můžeme brát za hotovou věc.

MHOE píše:Maximálně mě napadá, jestli spíš neslyší (oproti předchozím verzím Arya) něco ve smyslu...

relativně méně výšek => relativně více basů a subjektivně užší soundstage => basovější a slitější zvuk (aka "dynamičtější" nebo "in your face")

... což je vcelku často vnímaný jev, byť s opravdovou dynamikou ne tak úplně související. Upřímně bych se divil, pokud by byla nová verze Arya schopná citelně lépe rozlišovat v hlasitostních nuancích, pokud tedy do nich krom Stealth magnetů rovnou nenainstalovali i měniče ze Susvar. :-)

Zřejmě nejde o rozlišování úrovní, ale o kvalitu “punch and slam”. Jinak ta konstrukce je zajímavá, ale nicneříkající. I kdyby tomu tak bylo - no tak tomu tak je, že ? Posluchač má prostě ten výsledný dojem, at už je ho dosaženo jakkoli ..

Podobná logika může být použita k vysvětlení “hutných basů” starších modelů Audeze LCD (třeba LCD-3 a LCD-4). Ve skutečnosti jde o vodorovnou čáru až do subbasu, ale díky propadu v oblasti horních středů (v podstatě žádný eargain) se posluchači zdá, že basy jsou posílené.

Mimochodem, vidím, že máš MiniDSP EARS. Uvažoval jsem, že bych si ho taky koupil. Ale stále mě odrazují ty otřesné šrouby, narušující těsnění. Tobě to vadí, nebo ne ?
introvert
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka