Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 25. 1. 2022 23:17

Zino: To Já naopak s Yiakubou souhlasím v plným rozsahu, s tím ani nelze nesouhlasit. S mizernýma nahrávkama nelze využívat kvality poslechový aparatury naplno, to je snad jasný.
Když si koupíš luxusní kvalitní a drahou TV či projektor a budeš na tom sledovat filmy, seriály a videa v takovejhle mizernej obrazovej kvalitě:
https://www.youtube.com/watch?v=n7bw1ZbWyuc
tak to úplně stejně znamená, že tu TV či projektor nevyužíváš na jejich plný možnosti. A s hudbou je to to samý.

A upscaling může trochu pomoct a něco trochu vylepšit, ano, ale z mizerný nahrávky kvalitní nahrávku neudělá. Stejně jako žádný sluchátka, žádnej DAC a žádnej zesilovač nevylepší mizerný nahrávky tak aby z nich rázem byly nahrávky kvalitní. Každý sluchátka, každej DAC a každej zesilovač zahrajou jen to co do nich pustíme, když do nich pustíme mizernou nahrávku, tak budou hrát mizerně, když do nich pustíme skvělou nahrávku, tak budou hrát skvěle.

A k tomu DR co jsi hledal, jen prvních pár alb co jsem mrknul jsou alba vydaný v letech 2020 a 2021, ale to je problém, protože ta databáze DR byla a je po většinu minimálně posledního roku uzamčená a nelze tam přidávat další záznamy. Poděkovat za to lze některým "chytrým" jedincům, kteří tam do popisků k těm záznamům DR dávali odkazy na nelegální bezplatný stahování kopií těch daných vydání alb a majitele serveru kontaktovali úřady kvůli podezření z porušování autorskejch práv, takže majitel popisky odstranil u všech záznamů v databázi a dočasně vypnul možnost přidávání dalších záznamů, aby k porušování už nedácházelo a už nějakou dobu se čeká na úpravu/předělání webu, ke kterej má v brzkej (snad) době dojít.
anonymni

Odeslat příspěvekod zino333 25. 1. 2022 23:29

Z môjho pohľadu má väčší vplyv na zážitok z počúvania obsah. Mne reálne môže byť jedno, že bude existovať album s DR 20, keď ma bude viac baviť počúvať iný album s DR 8. Vtedy ti je reálne jedno koľko detailov ti dokáže tvoja zostava sprostredkovať z toho albumu ktorý bude mať DR 20, ked to bude hudba, ktorá ti reálne nič nepovie.

Takže nie je pravda, že nevyužívaš svoju zostavu naplno, keď na nej nepočúvaš len tie žánre alebo tie albumy, ktoré majú len vysoké DR.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 25. 1. 2022 23:50

Zkusim teda jiny prirovnani, ktery je mi blizsi - u velkych reprosoustav. Oproti sluchatkam jeden zasadni rozdil - akustika poslechoveho prostoru. Nema smysl porizovat si nejake high-end repro do prostoru, ktery je na tom akusticky spatne. Obecne v hifi plati, ze kdyz je neco dvakrat drazsi, tak to nehraje dvakrat lip. Anglicky se tomu jevu rika diminishing returns a ja nevim, jak bych to prelozil do cestiny. No a akustika (stejne jako DR) tohle jeste o dost vic zesiluje. Dejme tomu do mistnosti s blbou akustikou poridis repro za 20 tisic, to urcite bude samo o sobe hrat mnohem lip, nez predchozi Genius repracky u PC. Pak poridis neco za 50 a uz to bude treba jenom o 50% lip, byt to stoji 2,5x vic. No a od urcity urovne, pokud s tou akustikou nic neudelas, dalsi upgrade nema smysl a ty diminishing returns jsou timpadem diky blby akustice zesileny. Jasne, pri kazdem upgradu to bude hrat trochu lip, ale s lepsi akustikou by to hralo o vic lip, vynikly by detaily, ktery ty lepsi repro v dobry akustice dokazou zprostredkovat, kdezto ve spatny akustice se to ztrati a tim padem nevyuzijes potencial ty dany reprosoustavy. Podobne je to podle me s DR. Snad jsem to popsal nejak srozumitelne.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 26. 1. 2022 00:21

zino:
Nevím jak u ostatních, ale u mě když se řekne "hudba," tak to neznamená jen zvuk nebo jen obsah, je to obojí, jde to ruku v ruce, jedno bez druhýho není k ničemu. Když je nahrávka skvělá a má skvělej zvuk, ale ta hudba se mi nelíbí a "nic mi neříká," tak to neposlouchám. A úplně stejně když se mi hudba obsahově sice třeba líbí, ale nahrávka je to mizerná a má to tak špatnej a mizernej zvuk, že už to prostě překročí únosnou mez, tak v tu chvíli se můj zájem vytrácí, taková hudba se mi taky nelíbí a taky "nic mi neříká," takže to neposlouchám.
Aby se mi mohla hudba líbit, tak musí taky znít jako hudba a ne jako nepříjemnej hluk. A dejme tomu pod to DR7 už se z hudby právě stává víc nepříjemnej hluk než hudba. Zvlášť když se k tomu nízkýmu DR ještě přidají dnes tak moderní clipping a ořez.
Z těchhle důvodů Já vůbec neposlouchám ty žánry ve kterých se vyskytujou v podstatě jen mizerný nahrávky, protože mi to prostě nic neříká a stejně tak neposlouchám například jazz i přesto že v tomhle žánru je spousta skvělých nahrávek, ale mě se jazz prostě nelíbí, nic mi neříká, tak ho neposlouchám.

Ale utrácet namalý částky za aparaturu a pak na ní z naprostý většiny poslouchat jen nekvalitní nahrávky, a využívat tak její potenciál jen dejme tomu ze třetiny či z poloviny, to mi nějak smysl nedává.

Yiakubou:
Přesně tak.
anonymni

Odeslat příspěvekod Golyatx 26. 1. 2022 01:20

To jako moderátoři se namlsali recenzemi na high end sluchátka, chtějí si je koupit a nacpali všude reklamy?? Dyť to je hnus.
Golyatx
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 26. 1. 2022 01:39

Zino, ty seš fotograf. Pokud vyfotíš fotku a pak z ní uděláš hodně komprimovaný jpeg, nepomůže tomu ani svěcená. Jedině snad hodně mizerný monitor s horším rozlišením, jak ta fotka, tam se to pak ztratí. Na 4K monitoru to nikdy lepší nebude, stejně tak na vysoce kvalitních sluchátkách, jako jsou Empy. A s tím DR je to podobný. Pokud to zmrší masteringem, můžeš mít sebelepší sluchátka a bude to bída. Spíš ti ještě zvýrazní to ššš-ššš, co tam místo jednotlivých nástrojů je. To podle mě není o Empyreanech, ale o tom, že si na to zvykneš. Případně taky o tom, žes tu skladbu nikdy jinak neslyšel. Bohužel to poslouchám taky, rovněž se skrz to nevyhýbám své oblíbené, byť vykastrované hudbě, ale pěkně mě to štve.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 26. 1. 2022 07:53

L.U.K. píše:Ale utrácet namalý částky za aparaturu a pak na ní z naprostý většiny poslouchat jen nekvalitní nahrávky, a využívat tak její potenciál jen dejme tomu ze třetiny či z poloviny, to mi nějak smysl nedává.

Takže top výbavu by si mal potom kupovať len niekto, kto počúva napríklad len klasickú hudbu? To potom človek, ktorý počúva modernú produkciu, pre toho to nemá zmysel? To zasa nedáva zmysel mne. Moderná hudba bude tiež znieť najlepšie na top produktoch a mne je skutočne jedno, že niektoré žánry majú kvalitnejšie vydania, keď sa to týka hudby, ktorú nepočúvam.

martas38 píše:Zino, ty seš fotograf. Pokud vyfotíš fotku a pak z ní uděláš hodně komprimovaný jpeg, nepomůže tomu ani svěcená. Jedině snad hodně mizerný monitor s horším rozlišením, jak ta fotka, tam se to pak ztratí. Na 4K monitoru to nikdy lepší nebude, stejně tak na vysoce kvalitních sluchátkách, jako jsou Empy. A s tím DR je to podobný. Pokud to zmrší masteringem, můžeš mít sebelepší sluchátka a bude to bída. Spíš ti ještě zvýrazní to ššš-ššš, co tam místo jednotlivých nástrojů je. To podle mě není o Empyreanech, ale o tom, že si na to zvykneš. Případně taky o tom, žes tu skladbu nikdy jinak neslyšel. Bohužel to poslouchám taky, rovněž se skrz to nevyhýbám své oblíbené, byť vykastrované hudbě, ale pěkně mě to štve.

S tým fotografovaním je to pomerne dobré prirovnanie. Totiž, využívať fotoaparát na plný potenciál neznamená len využiť jeho rozlíšenie. Ďalej je tu totiž kopec ďalších faktorov. Akú má objektív kresbu, ako vykresľuje scénu? Je to ploché? Má pleť kresbu? Ako je schopný objektív pracovať s hĺbkou ostrosti? Bokeh? Ako zvláda prístroj byť pohotový k akcii, rýchly? Ako sa s ním ostrý? Poznám viac aj zahraničných špičkových dokumentárnych fotografov. Väčšina z nich fotí čiernobielo. To znamená, že nevyužívajú svoj fotoaparát na maximum? Aj rozmazaná fotka môže byť špičková a nemusí byť technicky v top kvalite. Ak obsah výraze bude prevyšovať jej technické prevedenie. A povedzme, že amatér by ani s milionkrát lepšou techniku takú fotku nikdy neurobil.

Pre mňa neznamená využívať potenciál techniky u hudby len na niektoré žánre. To jednoducho nie je pravda. Kúpiť si top techniku a potom na nej začať počúvať len albumy s vysokým DR alebo nejaké audiofilské nahrávky namiesto hudby a žánrov, ktoré mám skutočne rád, to zasa mne hlava neberie. Ja som si svoju zostavu kúpil práve kvôli tomu, aby som si v čo najlepšej kvalite vychutnal hudbu, ktorú ja chcem na nej počúvať. Mne je jedno že existuje niekde nejaký album od Chesky records, ktorý síce bude hrať aj to ako sú struny uchytené na gitare, ale čo mi to je platné, keď ma to nebaví počúvať.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 26. 1. 2022 08:35

zino333 píše:Takže top výbavu by si mal potom kupovať len niekto, kto počúva napríklad len klasickú hudbu? To potom človek, ktorý počúva modernú produkciu, pre toho to nemá zmysel? To zasa nedáva zmysel mne. Moderná hudba bude tiež znieť najlepšie na top produktoch a mne je skutočne jedno, že niektoré žánry majú kvalitnejšie vydania, keď sa to týka hudby, ktorú nepočúvam.

Proč pořád jen ta klasika, kvalitní a špičkový nahrávky nacházíme ve spoustě žánrů, zdaleka ne jen v klasice.
A ne, Já opravdu nevidím valnej smysl v tom utrácet enormní částy za špičkovou apraturu na poslech hudby, když na ní pak budu poslouchat z naprostý většiny jen mizerný nahrávky u kterých mi ta špičková aparatura leda tak jen o to víc ukáže tu jejich nekvalitu a mizérii.
S tou fotkou je to to samý, že má foťák kde jaký důležitý kvality a parametry a nejde jen o rozlišení je prostej fakt, ale když ten foťák bude dělat na první pohled mizerný fotky s tak prachbídně nízkým rozlišením (nebo třeba rotzmazaný nebo co Já vím), že to kde co dalšího naprosto přebije a už třeba vůbec nebude vidět "jakou má objektiv kresbu, či jak vykresluje scénu" či co, tak takovej objektiv pak taky nebudeš využívat naplno.
Já když jsem se kdysi posouval s kvalitou apratury výš a výš, tak jsem taky postupně přecházel na jiný nahrávky i jinou hudbu, čím kvalitnější sestavu jsem měl, tím víc jsem slyšel jak jsou mnohý nahrávky, který jsem do tý doby poslouchal, mizerný a pokud nebylo a není možný sehnat je v normální až skvělej kvalitě, tak holt smůla, o takovou (poškozenou) hudbu ztrácím zájem. Je totiž ohromná spousta těch nahrávek, který v normální až špičkovej kvalitě sehnat jdou a který se i taky líbí (jak říkám, hudby je přece takový množství), takže budu stokrát radši poslouchat je a nebudu ztrácet čas s takovou hudbu která je nahraná tak blbě, že mě z jejího poslechu leda tak bolí hlava, i kdyby se mi ta hudba obsahově snad líbila sebevíc.
anonymni

Odeslat příspěvekod TigiGold 26. 1. 2022 10:31

Mně v těchto nekonečných debatách chybí více vzájemného respektu. Napřed se rýpe do člověka, který se jen pochlubil sbírkou mnoha sluchátek (jak je vůbec možný, že je radši neprodá a místo nich nekoupí jedny drahý?), a teď se tu vymýšlí konstrukce, proč je nákup drahých sluchátek nesmysl, když se poslouchá spíše hudba s nižším DR (jako by nízké DR automaticky znamenalo mizernou nahrávku). Tyhle manipulativní generalizace nejsou vůbec šťastné, stačilo by prostě říct "sám jsem se na rozdíl od tebe raději rozhodl pro řešení B, protože X", ale zachovat respekt vůči tomu, kdo se rozhodl pro řešení A z důvodu Y. Hifi není koníček jedné cesty.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 26. 1. 2022 11:23

Z mé strany to rozhodně není rýpání a nedej bože rozmlouvání nákupu drahých sluchátek. Je to jen povzdechnutí nad kvalitou současných nahrávek. Na jedné straně honba za hi-res, MQA a podobně a na straně druhé v těch skvělých kontejnerech tady tohle. A člověk aby se dostal k solidním nahrávkám musí poslouchat až na jisté procento výjimek hudbu z devadesátých let a starší na starých CD, SACD, či vinylech.
Ale sám za sebe můžu říct, že je pořád příjemnější a lepší jezdit po rozblácené cestě novým Mercedesem za dvě mega, jak starým omláceným Favoritem :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 26. 1. 2022 11:32

Nizke DR skutecne automaticky znamena spatnou kvalitu nahravky. Ja neznam nahravku s nizkym DR, ktera by byla kvalitni - jestli nekdo takovou mate, tak to by me teda zajimalo, ktera to je. Zaroven ale vysoky DR negarantuje, ze ta nahravka bude automaticky kvalitni.

O nejake manipulaci, nebo nerespektovani nemuze byt rec. Ja zde pouze prezentuji svuj nazor. Samozrejme, ze lepsi sluchatka zahrajou lepe i ty nekvalitni nahravky, zaroven na nich ale vice vyniknou rozdily mezi dobrou a spatnou nahravkou. A pokud nekdo prevazne prave takove nahravky posloucha, at si koupi sestavu klidne za milion - urcite to bude hrat lip, nez sestava ja nevim, za 100k. Ale proste nevyuzije naplno potencial te sestavy za milion, to je cele.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 26. 1. 2022 12:06

Yiakubou: Upřímně řečeno, nedělal jsem si nikdy žádný přehled oblíbených nahrávek s nízkým DR (ale zajímavé téma to je, to jo). Co mě tak namátkou napadá - např. "Santana - Supernatural" (1999) s průměrným DR 7 nebo "Prodigy - The Fat of the Land (1997)" s průměrným DR 6. Určitě nejde o zvukové majstrštyky, ale za mizerné bych je tedy rozhodně neoznačil. Zvuková kvalita, resp. nekvalita mě u nich nikdy příliš nerušila a z kvalitního řetězce obecně těží, což jsem si mnohokrát ověřil v průběhu výměn komponent. Navíc jsou to velmi významné nahrávky v daných žánrech a těžko se bez nich jen tak obejít.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 26. 1. 2022 12:37

S těma Prodigy bych si dovolil nesouhlasit. Teď jsem si to pustil a to je přímo učebnicová ukázka zvuku s nízkým DR, včetně všech artefaktů. Úplně to tahá uši. Vůbec mám pocit, že nejvíc se nízký DR projevuje u tvrdších žánrů, ať už metal, nebo elektronika (zkusil jsem teda skladbu Breathe s DR5).
U Santany mě to nijak nevadí. Ono mezi námi v dnešní z pohledu DR mizerné době je bohužel DR7 poměrně solidní... Najdou se skvosty s DR3.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tabler 26. 1. 2022 12:42

Yiakubou píše:Nizke DR skutecne automaticky znamena spatnou kvalitu nahravky. Ja neznam nahravku s nizkym DR, ktera by byla kvalitni - jestli nekdo takovou mate, tak to by me teda zajimalo, ktera to je. Zaroven ale vysoky DR negarantuje, ze ta nahravka bude automaticky kvalitni.

O nejake manipulaci, nebo nerespektovani nemuze byt rec. Ja zde pouze prezentuji svuj nazor. Samozrejme, ze lepsi sluchatka zahrajou lepe i ty nekvalitni nahravky, zaroven na nich ale vice vyniknou rozdily mezi dobrou a spatnou nahravkou. A pokud nekdo prevazne prave takove nahravky posloucha, at si koupi sestavu klidne za milion - urcite to bude hrat lip, nez sestava ja nevim, za 100k. Ale proste nevyuzije naplno potencial te sestavy za milion, to je cele.


Perfektně vystiženo :tleskani .

A Fat of the Land je zvukově fakt špatný.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 26. 1. 2022 12:51

martas38 píše:Najdou se skvosty s DR3.

Kontrolní otázka: je možné, aby měla nahrávka DR1 ? :D
introvert
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků