Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 27. 1. 2022 11:49

@L.U.K.: zpět k těm Prodigy. Jak jsem už uvedl, na CD má jejich deska DR bídný, na vinylu velmi dobrý. Jak se tedy dostat k digitální verzi nahrávky s velmi dobrým DR ? Musí si jeden koupit dané LP, a sám si ho převést do digitální formy, nebo je naděje, že tak v budoucnu učiní někdo “oficiálně” ? A proč vůbec má vinyl skvělý DR, zatímco CD bídný ? Jde dle Tvého názoru o omyl, nebo o záměr ? Nebo je to pouze výsledek postupu, který se v té době používal, a proto to “prostě tak dopadlo” ?
Naposledy upravil introvert dne 27. 1. 2022 12:44, celkově upraveno 2
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 27. 1. 2022 11:52

L.U.K.: Ano, objektivně může být určitá nahrávka oproti původnímu vydání "poškozená", se snížením dynamiky a jinými neduhy, ale i tak nemusí být nutně subjektivně posluchačem vnímána jako "mizerná", dokonce může působit ze zvukového hlediska obstojně, dobře nebo i velmi dobře, třeba ve srovnání s jinými nahrávkami, které sice objektivně dosahují vysokého DR, ale mají specifické problémy, na které je daný posluchač citlivý, např. zvýraznění sykavek nebo nedostatek basů. Nároční posluchači jsme tu zřejmě všichni, když lezeme na toto fórum.
Naposledy upravil TigiGold dne 27. 1. 2022 11:56, celkově upraveno 1
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tabler 27. 1. 2022 11:56

A mas nejake konkretni priklady velmi dobreho zvuku s DR treba 6 a min? Ja na takovy zatim nenarazil...
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod TigiGold 27. 1. 2022 12:04

Tabler: Dal jsem tu dva příklady CD s DR7, které bych hodnotil jako přinejmenším zvukově obstojné či akceptovatelné. Pokud jde nahrávky s DR menším nebo rovným 6, tak zatím nevím o žádné, u které bych identifikoval "velmi dobrý" zvuk. Ale nechci to dopředu vylučovat, je to zajímavý námět ke zkoumání. V oblasti elektroniky by se něco mohlo vyskytnout.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 27. 1. 2022 13:07

pavel1756 píše:@martas38:
Gratuluji ke koupi kvalitního kabelu. :)
Co se týče Tebou pozorovaných změn, co k tomu dodat… snad jen, já to říkal… :D


Pánové aby nedošlo k mýlce, já jsem nikdy netvrdil, že nevěřím na přínos repro/sluchátkových a analogových signálových kabelů. Ba naopak. A tady se jedná o analogový RCA kabel.
Ale nevěřím v přínos digitálních kabelů. Mám už delší dobu od Kabelguru stejnou řadu USB kabelu (protože ten dodaný k RME měl snad tři metry). A světe div se, krom toho, že je kabel hezčí a má jen 50cm, se žádný jiný rozdíl nekoná. Ve zvuku nic nepoznám. Ovšem po výměně RCA kabelu byla změna takřka dramatická, bas jsem musel nepatrně zmírnit pomocí PEQ.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 27. 1. 2022 13:14

@martas38: a v přínos 230 V kabelu věříš, nebo ne ? Jinak říká se “věřit = ho*no vědět” :-) Mnoho zde ve vliv kabelů nevěří .. Já v něj nevěřím, já jsem si jím jistý. Ale stálo to nemálo peněz ..
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tabler 27. 1. 2022 13:33

Panove, nejaka vira prece nehraje roli, ne? Bud slysis nebo neslysis (v poctivem slepem testu ci porovnani).

-- 27. 1. 2022 14:35 --

TigiGold píše:Tabler: Dal jsem tu dva příklady CD s DR7, které bych hodnotil jako přinejmenším zvukově obstojné či akceptovatelné. Pokud jde nahrávky s DR menším nebo rovným 6, tak zatím nevím o žádné, u které bych identifikoval "velmi dobrý" zvuk. Ale nechci to dopředu vylučovat, je to zajímavý námět ke zkoumání. V oblasti elektroniky by se něco mohlo vyskytnout.


Zkoumam uz to drahne let a nevim o zadne velmi dobre s nizkym DR. Je jedno jestli 7 nebo 6. To, cos dal, opravdu dobre neni.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 27. 1. 2022 13:35

introvert: Pokud je mezi komponentem a síťovou pračkou, řekněme ano, aby to na tom posledním metru něco nenachytalo do toho "vyfiltrovaného" napětí. Pokud je zapojen jen tak do zdi tak samozřejmě ne. Jako člověk s elektrotechnickým vzděláním (energetika) vím, jak to vypadá od té zásuvky dál, defakto až k synchronním generátorům na hřídeli turbíny, takže poslední metr to opravdu nespasí :D
Ale zastávám názor, že dobře navržený napájecí zdroj by měl ten případný bordel odfiltrovat sám. Leč šetří se naprosto na všem a takovým způsobem a u tak drahých výrobců a v tak vysokých cenových kategoriích, že nad tím zůstává rozum stát. Pro ilustraci, výrobce se nerozpakuje dát do komponentu v ceně 100kKč operační zesilovač za 3Kč místo toho za 10Kč. byť ten třikrát dražší má padesátkrát lepší parametry. A tohle není PC, kde se sekají milionové série ročně, kde to skutečně může šetřit, oni udělají max. několik tisíc kusů ročně.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 27. 1. 2022 13:57

@Tabler: proč se stále domníváš, že kvůli Tobě bude někdo dělat jakési slepé testy ? Já osobně ho udělat nemůžu, a tak se to holt musí obejít bez něj. Vlastně ani netuším, jak by se v případě kabelů měl v převážné většině případů dělat (aby mezi zvukem kabelu A a kabelu B byly časové prodlevy max. 10-15 vteřin) .. Ale dobře si pamatuju jeden takový vypečený slepý test v hifiklubu. Posluchači nevěděli, zda hraje zdroj A, nebo B. Pak se ukázalo, že pořadatelé testu pro jistotu ještě, když tvrdili, že hraje jeden zdroj, nechávali i nadále hrát ten druhý (chyták). Dosáhli svého - nikdo nepoznal nic. Poté, co skončil test, jsem pomalu nevěděl, jak se jmenuju. A odnesl jsem si jasný poznatek - takovéto testy jsou úplně k ničemu.

@martas38: přistupuješ k tomu moc technicky, oprosti se od předsudků, a věř vlastním smyslům. Možná Tě překvapí, že dodnes se stále neví, jak elektrické obvody fungují, viz https://youtu.be/bHIhgxav9LY
Naposledy upravil introvert dne 27. 1. 2022 21:49, celkově upraveno 4
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 27. 1. 2022 14:20

Tabler píše:Zkoumam uz to drahne let a nevim o zadne velmi dobre s nizkym DR. Je jedno jestli 7 nebo 6. To, cos dal, opravdu dobre neni.

Už se tu celkem točíme v kruhu a diskuse začíná být absurdní. Nahrávky s DR7, které jsem uvedl, mají podle mého názoru minimálně obstojnou zvukovou kvalitu (někdo jiný to může samozřejmě vnímat jinak). I kolega Martas konstatoval, že ho ten zmíněný Santana zvukově neruší. A nechci kategoricky vylučovat, že existuje i nahrávka s DR 6, která by mi ze zvukového hlediska nevadila (úmyslně neříkám, že by se mi líbila).
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 27. 1. 2022 14:22

Základní fungování elektrických obvodů už definoval v předminulém století pan Gustav Robert Kirchhoff ve svých dvou zákonech. Překvapivě je to víc než logické a jednoduché.
Dále pan Ohm a někteří další.

-- 27. 1. 2022 14:27 --

Ale abychom se vrátili k DR. Dnes před tím musí člověk bohužel zavírat oči, protože jinak by si nic neposlechl. Já se nebudu skrz nízký DR vzdávat některých svých oblíbených interpretů a nezačnu skrz to poslouchat Dianu Krall, ani si skrz to nebudu kupovat lacinější aparaturu.
Naposledy upravil martas38 dne 27. 1. 2022 14:48, celkově upraveno 1
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 27. 1. 2022 14:38

martas38 píše:No musím se přiznat, že vliv RCA kabelu Kabelguru je daleko větší, než jsem čekal. Celkové projasnění zvuku a poměrně silné zvýraznění basu i výšek. Musel jsem trochu poladit EQ na ADI.


Jenom se zeptám: k LCD-X máš původní sluchátkový kabel?
tajnik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 27. 1. 2022 14:50

K LCD-X mám kabel Forza AudioWorks Noir Hybrid HPC.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 1. 2022 17:26

introvert píše:@L.U.K.: zpět k těm Prodigy. Jak jsem už uvedl, na CD má jejich deska DR bídný, na vinylu velmi dobrý. Jak se tedy dostat k digitální verzi nahrávky s velmi dobrým DR ? Musí si jeden koupit dané LP, a sám si ho převést do digitální formy, nebo je naděje, že tak v budoucnu učiní někdo “oficiálně” ? A proč vůbec má vinyl skvělý DR, zatímco CD bídný ? Jde dle Tvého názoru o omyl, nebo o záměr ? Nebo je to pouze výsledek postupu, který se v té době používal, a proto to “prostě tak dopadlo” ?

K digitální verzi nahrávky s vysokým DR, která v digitální podobě s vysokým DR nikdy nevyšla, se logicky dostat nijak nedá, protože neexistuje.
A proč má LP jiný DR než CD? Není to omyl ani záměr, vyplývá to prostě z odlišnosti těch technologií. Pro LP se dělá master odlišně než pro digitální formáty a nosiče a i když se třeba ta LP dělá ze stejnýho původního digitálního základu jako CD, tak je to prostě něco trochu jinýho, proto je i jiný DR.

Ale je taky nutný mít na paměti, že při měření DR LP desky vstupuje do hry spusta faktorů a výsledný naměřený DR toho zdigitalizovanýho záznamu je tak potřeba brát s rezervou, řekněme odhadem tak +0dB až možná i -3dB. Tudíž když naměříš u zdigitalizovaný LP desky DR třeba DR12, tak ve skutečnosti to takový DR mít může, ale taky nemusí, reálně to může být třeba někde v rozmezí DR9 až těch DR12. Zdigitalizovat LP pořádne prostě není úplně jednoduchý a od toho se pak taky odvíjí výsledek.
A taky vstupuje do hry Loudness War, ta ovlivnila LP úplně stejně jko digitální nosiče a formáty, LP deska z 80. let s DR12 zní líp než LP deska s DR12 z roku 2000 nebo 2010 atd.
U LP je tohle prostě trochu složitější.

A když už si seženeš LP a budeš si jí chtít zdigitalizovat, tak potřebuješ gramofon. Ale když už budeš mít ten gramofon, ta proč tu LP neposlouchat normálně a rovnou, proč její zvuk ještě (obrazně řečeno) prohánět dalším "mlýnkem na maso" v podobě domácí digitalizace do PC? Poslouchat LP desku z PC je jako lízat zmrzlinu přes sklo.

A jestli je nějaká naděje, že někdo v budoucnu vydá digitální vydání alb s vysokým DR? To se ptáš na špatným místě, tenhle dotaz směřuj na nahrávací studia a vydavatelství. Ale rozhodně nikdo v budoucnu oficiálně nevydá "vinyl rip."
TigiGold píše:L.U.K.: Ano, objektivně může být určitá nahrávka oproti původnímu vydání "poškozená", se snížením dynamiky a jinými neduhy, ale i tak nemusí být nutně subjektivně posluchačem vnímána jako "mizerná", dokonce může působit ze zvukového hlediska obstojně, dobře nebo i velmi dobře, třeba ve srovnání s jinými nahrávkami, které sice objektivně dosahují vysokého DR, ale mají specifické problémy, na které je daný posluchač citlivý, např. zvýraznění sykavek nebo nedostatek basů. Nároční posluchači jsme tu zřejmě všichni, když lezeme na toto fórum.

Že se mnoha lidem líbí klidně třeba i zničený nahrávky s DR3 přece víme. A zvýraznění sykavek nebo nedostatek basů nemá nic společnýho s úrovní DR, to spolu nijak nesouvisí, stejně jako subjektivní líbí/nelíbí nebo vadí/nevadí, ruší/neruší atd., zase nemá nic společnýho s objektivní kvalitou nahrávek.
DR je ukazatel a nízký DR není jedinej důsledek mršícího Loudness Waravýho masteringu, to DR nám (mimo to jakým způsobem samo ovlivňuje zvuk) jen snadno a rychle ukáže jak na tom nahrávka asi je a co máme očekávat, protože víme jaký další problémy, a v jakej míře, se s jeho klesající úrovní objevujou.
Tabler píše:
TigiGold píše:Tabler: Dal jsem tu dva příklady CD s DR7, které bych hodnotil jako přinejmenším zvukově obstojné či akceptovatelné. Pokud jde nahrávky s DR menším nebo rovným 6, tak zatím nevím o žádné, u které bych identifikoval "velmi dobrý" zvuk. Ale nechci to dopředu vylučovat, je to zajímavý námět ke zkoumání. V oblasti elektroniky by se něco mohlo vyskytnout.

Zkoumam uz to drahne let a nevim o zadne velmi dobre s nizkym DR. Je jedno jestli 7 nebo 6. To, cos dal, opravdu dobre neni.

Nemůžu jinak než plně souhlasit z Tablerem, Já se o tohle taky zajímám dlouhý léta a změřil jsem DR u tisíců CD a k tomu u bezmála 1,5 TB Hi-resů a na žádnou velmi dobrou nahrávku s DR8, DR7 a míň jsem nenarazil.
anonymni

Odeslat příspěvekod zino333 27. 1. 2022 19:28

introvert píše:@martas38: přistupuješ k tomu moc technicky, oprosti se od předsudků, a věř vlastním smyslům. Možná Tě překvapí, že dodnes se stále neví, jak elektrické obvody fungují, viz https://youtu.be/bHIhgxav9LY

Výborný kanál na YT a tiež vrelo odporúčam. Vrátane hentoho vide. Podobné som videl o lektromagnetickej sile, ale neviem už na akom kanáli to bolo. Tiež to bolo o tom, že z pohľadu vedy síce vieme akými zákonmi sa tieto sily prejavujú a že tie zákony platia a vieme ich matematicky definovať a pracovať s nimi, kombinovať ich do fyzikálnych zákonov, ale stále tomu všetkému nie až tak dobre rozumieme. :-)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků