Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod 111a111 20. 4. 2021 16:03

Hudba je umenie. Záznam a reprodukcia zvuku je exaktná technika. Nepresná/skresnelná reprodukcia samozrejme môže byť osobná preferencia. Ale je fajn si to uvedomiť.

Zelená na fotke môže mať milión odtieňov, ale správny, meratelne, vyčíslitelne a objektívne, je práve jeden. Ak sa niekomu páči presaturovaná, alebo modrá, alebo malba miesto fotky, no budiž.

zino333 píše:Pretože to, že niektoré zariadenie bude mať napríklad menšie skreslenie ako iné, vlastne absolútne nič neznamená. Teda, ako pre koho. V tomto prípade hovorím o svojich preferenciách. Chápem, že pre niekoho áno, ale to je jeho problém. A problém ASR je práve v tom, že neakceptuje názory, resp. preferencie iných.

Málokto má vzdelanie v nejakej blízkej oblasti. Ale že väčšina nevie čo je na tých grafoch, neznamená že nič neznamenajú. Úplne zjednodušená pointa väčšiny meraní je rozdiel medzi vstupným a výstupným signálom.
Neakceptovanie preferencií som nevidel tu ani na asr. Neakceptovať názory postavené na nepochopení a odmietaní overitelných dôkazov je v úplnom poriadku, sorry.
Susvara | HD 800 << Topping DX9
Etymotic ER4-XR; Samsung Buds2 Pro; AKG N400
B&W 805 D2 << Lyngdorf TDAI-2170
LG OLED65B7
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 20. 4. 2021 16:31

Vôbec si nepochopil o čom píšem. Ja píšem o tom, že nie je správny názor ak niekto niekomu vnucuje svoj názor a svoje tvrdenia ako tie jediné správne, neakceptujúc rozmanitosť ľudských preferencií. Čo je bežná realita na ASR fóre, kde sa opierajú len o výsledky meraní. Ak by som to preniesol do iného odvetvia. To ako keby niekto špičkovému kuchárovi diktoval ako má variť podľa presných chemických vzorcov, ignorujúc jeho chuťové poháriky. A následne ako keby niekto zákazníkovi diktoval čo mu má chutiť, pretože to má nejaké presné chemické zloženie.

A to čo ty tvrdíš, to z mojej strany nie je o nepochopení grafov. Sorry, ale pre mňa vyčítať z grafu veci ako odchýlky medzi vstupným a výstupným signálom alebo frekvenčnú krivku nie je žiadna raketová veda. Dokonca som aj chvíľu študoval slaboprúdovú elektrotechniku. To, že sa pri tom niekto cíti ako majster svetla, ok. Ibaže ja to, že niekto tomu prikladá dôležitosť plne akceptujem aj chápem a nič proti. Ale pre mňa subjektívne to nie je dôležité a neprikladám tomu žiadnu váhu. Pre mňa je dôležitý iba jeden jediný vlastný empirický poznatok - či ma to baví alebo nebaví počúvať. Problém ale mám s tým, ak mi niekto tvrdí, že môj prístup nie je správny, lebo dotyčný len neakceptuje rozmanitosť ľudských názorov a preferencií.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 20. 4. 2021 16:42

@111a111: Mě docela fascinuje, že nám tu káže o potřebě exaktnosti zvukové reprodukce hudby jako o jediném správném způsobu, jak ji poslouchat, člověk, který má sám v této oblasti jasné subjektivní preference. Nebo mi snad budeš tvrdit, že ty tvoje HD 800 představují objektivní ideál? Ale asi bych se tomu ani nedivil, protože my dva se pravděpodobně neshodneme v této oblasti vůbec na ničem.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dofo 20. 4. 2021 17:06

zino333
Myslim si, ze pravdu mas aj Ty aj kolega nad Tebou, akurat kazdy z ineho uhla pohladu.
To, co tvrdis Ty je uplne ok a legitimne, zial nekoresponduje s HiFi, cize s vysokou vernostou reprodukcie a o tej hovorime vtedy, pokial sa signal na vystupe od vstupneho lisi co najmenej. Skratka pokial chces pocut informacie zaznamenane v nahravke v tej istej kvalite (resp. ak je nahravka zla, tak v nekvalite), to skor docielis s hardverom, ktory ma co najlepsie merania. Ak vsak o HiFi nehovorime, tak je to presne ako tvrdis Ty, vzdy len o vkuse kazdeho jednotlivca, ako si svoje "jedlo" dochuti, prifarbi. A to sa deje zrejme casto, lebo nie kazda nahravka je produkovana kvalitne.
dofo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 20. 4. 2021 17:18

dofo: A co to tedy je HiFi reprodukce u sluchátek ? Existuje pro ně nějaká ideální frekvenční charakteristika ? Neexistuje. A pokud tedy neexistuje, přičemž sluchátka mají na výsledný zvuk největší vliv, co chceš měřit ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 20. 4. 2021 18:36

pavel1756 píše: Nebo mi snad budeš tvrdit, že ty tvoje HD 800 představují objektivní ideál?

Určite nie, tonálne nedostatky HD800 si uvedomujem. Že mi náhodou prekážajú menej než nedostatky iných je subjektívna preferencia. Oboje som v iných vláknach neraz písal. Tiež som nikdy nekritizoval preferencie ostatných.

Ale reč nebola o tonalite sluchátok.

zino, dofo, introvert:
Ok, tak moja preferencia je dostať k sluchatkovým meničom signál, ktorý je vrámci sluchových limitov identický s matematickou rekonštrukciou PCM súboru.

Výhodou je, že vieme určiť, kedy je to dosiahnuté a snahy o zlepšenie úplne strácajú efekt.
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibormi 20. 4. 2021 18:36

Táto téma nikdy neomrzí, že? :D Koľkí z Vás chodíte pravidelne na živé vystúpenia, že viete ako presne čo znie alebo má znieť? Vždy to bude len o osobných preferenciách.
Všetko prechádza masteringom, tak je vôbec možné, aby Vám to doma znelo tak ako v štúdiu? Možno snáď, ak by ste mali rovnakú techniku aj doma.
Ja chcem tiež, aby ma hudba bavila, lebo na konci dňa počúvam predsa ušami nie? Veľa, z tých dokonale odmeraných, prístrojov znie nudne a sterilne. Ako jedlo bez korenia.
Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 20. 4. 2021 18:54

tibormi píše:Táto téma nikdy neomrzí, že? :D

Toto téma je nejvděčnější :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 20. 4. 2021 19:54

111a111 píše:Výhodou je, že vieme určiť, kedy je to dosiahnuté...

Dobre. :D

Tibormi tu spomenul koncerty. No festivaly a koncerty naživo sú miesta, kde mám z hudby najväčší zážitok. Po pravde, koncerty asi nebudú teda moc HiFi, že? No a niekedy ma to baví doma na slúchadlách, inokedy na repro, inokedy v aute. A v konečnom dôsledku som opäť len u jedného a toho istého. Baví ma to počúvať alebo nie? Páči sa mi počujem? Pre mňa to o ničom inom nie je. A u tých slúchadiel to je tiež len o tom, ktorých zvuk sa mi páči a ktorých nie. Ak chce niekto počúvať tabuľky a grafy, proti gustu... :-)

Tak napríklad, do istej miery som trochu basofil, tomu zodpovedá asi aj môj výber slúchadiel. Potom mám rád plný, šťavnatý zvuk, plné medové stredy, ucinkané výšky a zbožňujem ak vnímam veľký priestor v hudbe. Tu excelujú Empy. A možno aj toto je dôvod prečo ma to ťahá stále k elektrónkam. Hmm, ak by sme brali do úvahy merania, sú elektrónky HiFi?

Ja na túto tému končím. Nebaví ma stále sa dohadovať s ľuďmi, pre ktorých je jedinou pravdou len tá ich subjektívna vlastná. Nebaví ma niekomu vysvetľovať, že vzájomná tolerancia rôznych názorov medzi ľuďmi by mala byť tou dobrou vlastnosťou. Už dávno som pochopil, že vždy sa nájdu jedinci, ktorí budú trpieť na Dunnig-Krugera. A je mi to úprimne jedno. Kúpte si topping, myslite si o nás, že sme mimo a buďťe šťastní. :mrgreen: :-P :-*
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ZdenekJR 20. 4. 2021 20:34

a pak jsou zase lidi, co porad kopou do Amira, jak je uplne mimo...
ZdenekJR
Junior

Odeslat příspěvekod tibormi 20. 4. 2021 21:08

Od Amira nie je múdre dávať odporúčania len na základe meraní. To ako keby Ti pri predaji auta povedali, čím viac koní má, jazdí lepšie.
Takto to bolo už dávnejšie s Objective 2 zosikom od NwAvGuy, opisovali ho ako "wire with gain". Tak aj hral, čisto, ale nudne.

-- 20. 4. 2021 22:17 --

Dali sme do trabanta nový motor z Porsche, na brzde zmeraný výkon cez 500 koní. Vysoko to odporúčam.
...
Asi takú výpovednú hodnotu majú tie merania o skutočnej reprodukcii zvuku.
Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibormi 20. 4. 2021 22:10

https://www.audiosciencereview.com/foru ... iew.12040/

Toto je veľmi dobrý príklad, RNHP dosiahol horšie výsledky meraní než Magni 3+, Heresy alebo JDS labs Atom, ale pritom to je lepší zosilňovač.

Kto sa chce pobaviť, nech si prečíta komenty, sranda začína na strane 3.

Niekto počúva ušami a niekto očami, tu sú nejaké perly od člena ASR.

"At ASR your opinion thus may not be considered as reality but rather your personal subjective finding based on incorrect 'testing'."

"If anything the RNHP cannot 'smooth high frequencies' nor have a 'bump in the low mids' despite you perceiving this."
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 21. 4. 2021 05:33

Poslední dobou když jsem byl na koncertech, tak to zvukaři neuvěřitelně zprasili :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 4. 2021 07:47

111a111 tu zmínil potřebu dostat co nejpřesnější signál ke sluchátkům. To by bylo fajn, kdybychom měli sluchátka, která sama o sobě budou "rovná". Ale taková, pokud vím, aktuálně neexistují. Proto je potřeba hledat vzájemnou synergii mezi jednotlivými komponenty. Pěkným příkladem je Sennheiser Orpheus HE 1. Jeho zesilovač je osazen elektronkami, které podle všech těch slavných měření jsou největší zlo pod sluncem a přesto je výsledný zvuk HE 1 dle lidí, co jej slyšeli, nejblíže realitě.
Jako další příklad bych uvedl M Scaler. Bylo tu zmíněno, že zkresluje signál a tudíž, že je to vlastně taky zlo. Je ovšem zajímavé, že drtivá většina lidí, co jej slyšeli, shodně uvádí, že výsledný zvuk je opět blíž realitě. Sám to mohu potvrdit.
No a v neposlední řadě tu máme problém s nahrávkou jako takovou. Ta má nakonec na reprudukci zvuku největší vliv. Budeme-li mít špatnou nahrávku, pravděpodobně to nezachrání ani aparatura za miliony. No docela by mě zajímalo, jak všichni ti měřiči a grafomaniaci mohou žít s tím, že ty nahrávky, co poslouchají, nemají taky změřené. Možná něco jako svetr, který hrozně "kouše" a nemohou si jej sundat? :hm

No ale jak píše zino333, tohle asi nemá cenu dál řešit, protože konsenzus stejně nikdy nenajdeme.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 111a111 21. 4. 2021 11:14

Prekvapivo na 90% súhlasím.
Kvalita HE-1 je afaik tonalita ktorá je asi najbližšie všetkým targetom.

Měřiči a grafomaniaci majú pokojnejší spánok, keď zo systému odstránia premenné.

Že DSP môže napraviť chyby v nahrávke tiež nikto nespochybňuje. Úspešnosť a univerzálnosť je sotva analyzovatelná. Ale mnohí si neuvedomujú že to je čistá heuristika, a považujú to za akési bezlimitné extrahovanie ďalších informácií z nahrávky. Kdežto to druhé má úplne jednoznačnú hranicu.

Napríklad osobne sa mi páčilo hrať sa s Chord crossfeedom, výrazne zmeny priestorového vnemu, v mnohých prípadoch subjektívne k lepšiemu. Ale je mi jasné že sa nejedná o univerzálny objektívny zlepšovák.
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků