Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 12. 5. 2020 17:25

Dnes mi došel od Radka jeho bývalý HeadAmp Gilmore Lite Mk2 a být jím, tak prodeje lituju.
Výstup z RME ADI-2 jsem neslyšel, ale celkem pochybuji, že se na 100 % vyrovná HeadAmpu.

První dojmy jsou fantastický, obával jsem se přílišné neutrálnosti a nudnosti, kterou umí produkovat nové špičkově měřící přístroje jako THX789, JDS Atom, SMSL SP200 a další.
Nicméně naprosto zbytečně, GLMk2 má analogový, návykový zvuk. Poslech s ním neskutečně baví.
Zvukově pro mě překonává všechny zesilovače, které jsem měl doma na vyzkoušení/koupené.
Byly to např. Arcam rHead (doteď můj favorit) nebo česká Hypa 1, která mě zklamala svým "plechovým" nádechem a nezábavným projevem.

Ted už zbývá jen vyzkoušet nějaké dražší DACy a koupit pořádné sluchátka (660 S moc neposlouchám, nicméně s GLMk2 hrají super). V poslední době jsem měl vyhlédnuté Focal Clear, nicméně zklamaly mě tím, že se mi zdály méně přirozené oproti např. Sennheiser řadě 6 či MrSpeakers AFO. Stále ještě přemýšlím nad vyzkoušením Dan Clark Audio AFO 2, protože jedničky mě zaujaly svým přednesem.
IMG_20200512_175058.jpg
AMP: Gilmore Lite Mk2
DAC: Chord Qutest
Sluchátka: Sennheiser HD 800
In-ear: Sennheiser IE800S
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 12. 5. 2020 17:49

RME, část zesilovače, se Headampu úplně nevyrovná, pro velká sluchátka (pro IEM ano), psal jsem to i v prodejním vlákně. Ale opravdu jsem chtěl mít na stole jednu krabičku a není ani pro velká sluchátka nějak zásadně horší. Ve finále mi přes RME jdou velká sluchátka, IEM sluchátka, i Line-out do reproduktorů, je to velmi pohodlné. Záleží asi i na sluchátkách, moje Audio-Technica ATH-ADX5000 s RME hraje dobře, takový Sennheiser HD 800 S prý vůbec.

Jsem rád, že se ti to zvukově líbí!
I za plnou cenu s DPH (cca 15t) je to dobrá koupě, za půlku božská ;)
A fakt dobře vyrobeno v USA, krabička jako od tanku.

Jinak jak koukám na fotku, nechal jsem tam tu žlutou nálepku na VOLUME. Ta není od výrobce :) Ale nešlo jinak jednoduše poznat, jak je hlasitost nastavena, tak jsem tam nalepil takovýto tuning :D
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 12. 5. 2020 17:58

Z toho, co jsem si na dané téma zatím početl a zažil, mi osobně zesilovač typu Asgard 3 nebo Gilmore Lite mk2 připadá v současnosti (z pohledu většiny audiofilů, tedy těch bez velmi specifických požadavků) jako ideální cesta ke kvalitnímu zvuku za smysluplný peníz. Posun někam výrazně dál - pokud by to daný posluchač byl vůbec schopen ocenit - by byl bohužel velmi pravděpodobně vykoupen výrazně vyšší sumou peněz. Čím déle jsem v tomto hobby, tím zkrátka raději vidím lidi, kteří to nepřeženou a drží se prioritně poměru cena/výkon. O:-)

No, myslet si můžu co chci, že. ;-) Ve finále pak stejně většinou zvítězí subjektivno, takže nepochybuju o tom, že by se našli tací, kteří by šli raději do toho ADI-2 výstupu nebo třeba právě Atomu.

Řekneš něco víc o těch Clearech? Popravdě mě vůbec nepřekvapuje, že tě zklamaly, ale stál bych o to si přečíst na toto téma od tebe víc. Přijde mi, že takovýchto "reality checků" by tady na fóru mělo být určitě víc. (Sám si občas říkám, že bych měl pořádně kriticky proklepnout ty Empyreany, po kterých tady všichni tak slintají.)

U těch DACů asi bacha na to, že z něčeho typu Modi Multibit už není tak snadné se posouvat výrazněji dopředu bez vysokých částek - tady to platí ještě víc než u zesilovačů. Mimby není perfektní - prostor ke zlepšení tam je - ale asi bych se sám sebe nejprve ptal, co přesně mi chybí/nedostačuje a tím se řídil. Měnit DAC jen s generickým cílem "aby to hrálo líp" není z mé zkušenosti ideální, lépe brát v potaz faktory jako je synergie celého řetězce apod.
SOURCE: Roon | HQPlayer | Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: PMx2 (rev2,velour) | HE-6 (mod) | Auteur | Verum 1 (mod)
PORTABLE: THX Panda | Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 12. 5. 2020 18:11

Ano, Modi Multibit mám právě v hledáčku.
Co se týče poměru výkon/cena, tak ten je bezpochyby u tohoto komba - použitý Gilmore Lite Mk2 + nový Modi 3 skvělý.

Focal Clear jsem chtěl vyzkoušet z toho důvodu, že jsem před třemi lety krátce vlastnil Focal Elear (+ proto, že se Cleary staly nejoblíbenějšími sluchátky Tylla a odjel s nimi v karavanu :D ) a byl v nich cítit potenciál, nicméně hlavní chybou tohoto modelu byly chybějící pásma, díky čemuž na určitých skladbách zněly "mrtvě". Zřejmě problém naušníků, protože Elex od Massdropu je Elear s Clear naušníky a problém to vyřešilo.

Focal Clear tuto chybu už nemá. Zní jako HD 600 na steroidech s tím rozdílem, že oproti Sennheiseru nemají tak dobrou atmosféru a realistické hlasy. HD 600/650/660S někdy dokáží vyprodukovat tak reálné vokály až mrazí, toto Clear neumí. Daná cena okolo 30 000 Kč se mi zdá hodně přepálená, osobně bych si je nechal pokud by stály řekněme okolo 19 000 - 20 000 víc ale ani náhodou.

Další problém je QC, v mém novém kusu, který jsem měl několik dní doma ihned po rozbalení a prvotním zapojení něco štěrchalo v levém a pak i v pravém kanálu. Po pár desítkách minut "štěrchot" zmizel a už se neobjevil. Moc důvěry to ale nedávalo.
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 12. 5. 2020 18:23

Focal Clear jsem poslouchal, a vůbec mi to nesedlo. Velmi uzavřený, omezený zvuk, když to hodně přeženu, "jako z kelímku". Mluvím o přímém srovnání při jedné poslechové seanci se sluchátky jako je Audio-Technica ATH-ADX5000, Sennheiser HD 800 S nebo Audeze LCD-X. Za 30 tisíc nesmysl.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 12. 5. 2020 18:25

Zas tak bych je ale nehanil, chápu jejich příznivce.
Kdo chce dynamičtější, detailnější HD 600 a nevadí mu o něco menší přirozenost projevu, tak nic podobného asi nesežene. Jedině Elex z USA.

Kdybych si měl vybrat mezi 800 S a Clearem, tak asi zvolím Clear.
Souhlasím, že 800 S zní oproti Clearu mnohem otevřeněji, ale detailů mají hodně podobně a Cleary jsou pro mě plnější, zábavnější.
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 12. 5. 2020 18:37

Vše je to o subjektivním názoru :) Focal Clear bych bral jako dobrá sluchátka za 10 tisíc Kč. Ale ne víc. Třeba MrSpeakers AFO jasně lepší.

Měl jsi možnost poslechnout si ATH-ADX5000?
Sice 55 tisíc, ale je to asi jediná věc, co mi vydržela rok, a fakt ji nechci měnit :)
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 12. 5. 2020 18:42

ATH-ADX5000 jsem zatím neslyšel, tuším že v Audigo Brno je ještě neměli na vyzkoušení.
Jinak ano, taky se mně osobně líbí AFO víc než Clear.
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zarkow 12. 5. 2020 20:07

Díky za užitečné informace, určitě bude stát za pozornost. Navíc je v rozumné cenové hladině.
Zeptám se, napájení je řešeno nějakým trafem? Není to spínaný zdroj?
Díky.
zarkow
Junior

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 12. 5. 2020 20:14

Zdroj je spínaný, ale hodně kvalitní, nicméně není úplně snadné jej případně nahradit, používá se -15V i +15V v proprietárním konektoru. Jinak zesilovač jede v čisté třídě A. Ale bavil jsem se s Justinem Wilsonem z Headampu a prý plánují i vlastní lineární zdroj, protože po tom je poptávka, i když si osobně není jistý skutečným přínosem. Nicméně, osobně se držím zásady, že pokud něčemu nestačí spínaný zdroj, je to špatně navržené :-)
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zarkow 12. 5. 2020 21:26

Díky za vysvětlení. Přiznávám, že nemám natolik elektro vzdělání, abych posoudil, jak moc to je nebo není "špatně".
zarkow
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 12. 5. 2020 23:28

No vzhledem k tomu, že u lepších hifi zařízení se používají spíš lineneární než spínané zdroje a často takový zdroj tvoří poměrně velkou část ceny zařízení (současně uvnitř zabírá většinu místa a tvoří většinu hmotnosti), je tvrzení že zařízení, kterému nestačí spínaný zdroj je špatně navrženo docela zavádějící a asi by s tebou ve spoustě firem, které se zabývají hifi a hi-end zařízeními nesouhlasili, protože i kvalitní napájení je součástí jejich know-how.
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 13. 5. 2020 00:08

Otázkou, jaký to má vliv na kvalitu zvuku. Třeba RME, kteří dělají "no-bullshit" profi elektroniku, a vše poctivě měří, mají i u top modelů spínaný zdroj ( https://www.rme-audio.de/adi-2-pro-fs-be.html ). Na AudioScienceReview je taky pár testů vlivu switching vs linear power supply, s výsledkem rozdílů za hranicí toho, co je možné libovolně slyšet (-140dB). K zařízením co berou do 5W (DAC, sluchátkový zesilovač) je to prostě dost jedno. Pozůstatky VF šumu u spínaného zdroje jde velmi snadno odfiltrovat pomocí low-pass filtrů a kondenzátorů. Mimochodem, součástky (trafo, kondenzátory) pro 8W napájení jsou levnější, když se to postaví jako lineární než jako spínaný zdroj ;)

Já se osobně spíše hrozím traf, ta bručí, a generují magnetická pole.
Dát trafo do stejného boxu co citlivá elektronika, to fakt nevidím rád.
Lineární zdroj prostě taky není jednoznačná výhra.

Pár odkazů:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ents.1849/
https://www.audiosciencereview.com/foru ... pply.7713/
https://www.audiosciencereview.com/foru ... dacs.7021/
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 13. 5. 2020 04:32

Ty toroidy u lineárních zdrojů jsou samozřejmě dobře stíněné. Dál má lineární zdroj oproti spínanému velkou výhodu v tom, že je to tvrdý zdroj a nedochází při proudových špičkách k poklesům napětí. Proto se tyto zdroje používají např. u zesilovačů.
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 13. 5. 2020 07:11

Jo, ale zde se bavíme o sluchátkách a přínosu pro zařízení co berou max 5W. Když se to udělá dobře, je zvukový (měřitelný / slyšitelný) rozdíl mezi spínaným a lineárním zdrojem nulový. Spínaný zdroj není apriori špatně, blbě navržené zapojení je špatně.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka