Audio-gd NFB-11 - dotaz na specifické chování zařízení

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod janekh 9. 12. 2014 13:14

Mám tento DAC/amp zatím pár dní. Zvuk je fajn, ale vadí mi jedna věc:

Pokud do zařízení přijde signál (přes USB), trvá asi dvě sekundy než se z něj ozve reprodukce. Toto doprovází i jemné cvaknutí v zařízení (pravděpodobně relé?). Jakmile signál skončí, po cca deseti sekundách se ozve nové cvaknutí (nějaká část obvodu se asi znovu odpojí).

Tato vlastnost není úplně nejlepší neboť v případech, kdy člověk neposlouchá souvisle jednu skladbu za druhou, ale např. vybírá z youtube videí nebo i v různých dalších případech kdy jsou pauzy mezi reprodukcemi větší než 10 sekund, přijde vždy o první dvě sekundy reprodukce.

Tedy dotaz: je toto chování zařízení v pořádku a nedá se nějak upravit?
Chord Mojo > Oriolus Reborn / Sennheiser HD 598
janekh
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 12. 2014 13:37

Dokud je to v záruce, kontaktoval bych prodejce a konzultoval to případně se zastoupením výrobce - servisem. Pokud se na záruku hodláš vykašlat, bude tam nejspíš časovač, kterej se spouští vstupním signálem a vypíná při jeho absenci - a je otázka, jestli tam je RC článek, nebo jestli jsou ty časy definovaný softwarově. RC článek jde naprosto jednoduše upravit (tady zmenšením odporu na dejme tomu 1/10), SW úpravu by ale musel učunit někdo, kdo ZNÁ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janekh 10. 12. 2014 08:41

Jen pro informaci - dostal jsem odpověď od výrobce:

"This is the hardware mute design in the NFB11 .
The DSD support must had the mute design.
The NFB11 is small so we can not design the software mute .
If you don't need support DSD, you can open it , cut one wire to discontinued the mute function.

See the picture, there are two wires can cut, but you only cut either one can cancel the mute design."
Přílohy
NFB-11mute.jpg
Naposledy upravil janekh dne 10. 12. 2014 09:51, celkově upraveno 1
janekh
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 10. 12. 2014 09:06

Robene je to za ucelom odstranenia lupanca pri prepinani PCM / DSD a medzi trackmi v DSD, pokial zariadenie pouziva DoP (DSD over PCM = DSD "zabalene" do PCM ramca). O takom "rieseni", ze prides o 2 sekundy skladby, som este nepocul.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► HQPlayer NAA ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
HQPlayer Desktop ► Topping E30 ► Topping L30 ► Final E4000, HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 12. 2014 15:16

Takže zpoždění je učuněný analogově a hardwarově, tudíž platí to, co jsem napsal včera. Je tam zcela zřetelně vidět nějaký odpory, pod nima bude schovanej kondenzátor. Ten kondík se buď vymění za jinej s přibližně 1/10 kapacity než má ten co tam je, nebo se ve stejným poměru musí zmenšit ty odpory. Já bych měnil ten kondík, je to "čistší" řešení. Pro zkušenýho páječe práce na 10-20 minut i s otevřením a zavřením deklu.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janekh 10. 12. 2014 16:01

Pokud tomu tedy dobře rozumím, popisovanou výměnou kondenzátoru by se eliminovalo počáteční dvousekundové prodlení?
Pokud ale nevyužívám DSD, asi bude jednodušší přefiknout ten drátek, jak radí výrobce, je to tak?
janekh
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 10. 12. 2014 17:15

A preco cvakat? Ja by som tam dal pre strycka nahodu prepinac. A v pripade ak by si chcel pocuvat DSD ho len zopnes a je hotove....
Pripadne ten jeden kabel predlzit a vypinac umiestnit dakde na zadny panel.
ČI?
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 12. 2014 19:30

Já bych vyměnil ten kondík - za menší. Zpoždění by se zmenšilo úměrně poklesu kapacity kondíku a ostatní funkce by zůstaly zachovaný.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod bogino 10. 12. 2014 19:45

Precvaknutim by sa to 'mute' rele zrejme vyrazilo z cinnosti a v tom pripade by som pri prechode medzi PCM a DSD, ale tiez medzi skladbami v DSD ocakaval pukance, tazko povedat, nakolko vyrazne. Skus sa na to spytat vyrobcu.

Nejaky prepinac a experimentovanie s vhodnou kapacitou ci odporom je podla mna dobry napad, ajted nie celkom pre laika.
Inak dost sa cudujem, ze AudioGD pristupilo ku takemuto nedotiahnutemu rieseniu.
Mozne pukance pri prepinani PCM a DSD su znamym problemom, citlivy su nan najma posluchaci klasickej hudby, napr. opery, kde neexistuju jasne prechody medzi trackmi. Diskutovalo sa to napr. tu: http://www.computeraudiophile.com/f6-da ... ack-22115/
To riesenie z obrazku vyzera byt dodatocne dobastlene, mne sa to javi tak, ze pri navrhu plosneho spoja s nim nebolo pocitane. Par ludi tu uz malo reklamacie na Audio-gd a tento obrazok spolu s popisom tazkosti mi na dovere nepridal.

janekh, moznost pouzit DSD by som nezavrhoval. Nejde len o DSD material. Prehravace ako Foobar2000, JRiver alebo HQPlayer umoznuju vsetko PCM pocas prehravania automaticky softverovo konvertovat do DSD. Samozrejme, ide aj o kvalitu tejto softverovej konverzie. Posluchove dojmy mnohych vratane mna su, ze zvukova kvalita je pri DACoch tejto (relativne) nizsej cenovej kategorie lepsia v DSD rezime. Je to kvoli tomu, ze dnesne DACy su z velkej vacsiny delta-sigma DACy (vratane NFB11 so Sabre ES9018) a medziformat, ktory DAC naozaj fyzicky konvertuje na analogovy signal, je ovela blizsie ku DSD, nez ku PCM (typicky ide o multibit PDM signal a DSD je jeho specialnym pripadom). Pokial do DACu vstupuje PCM signal, jeho spracovanie v takomto DACe je zlozitejsie a typicky vedie ku vacsiemu skresleniu.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 12. 2014 23:05

Požádal bych výrobce o schéma s vyznačením úpravy, protože to tam opravdu je dobastlovaný - já tam totiž po zvětšení obrázku vidím minimálně 3 odpory a tranzistor (obrácenej "hlavou dolů"). A tu úpravu bych UPRAVIL na kratší respektive RYCHLEJŠÍ spínání i rozpínání toho relátka. RC článek tam bude, ale podle popisu, že při příchodu signálu je zpoždění cca 2 vteřiny a po odeznění asi 10 vteřin znamená, že úpravou jen jednoho odporu se to nespraví oboje - podle všeho se ten kondík nabíjí s kratší časovou konstantou, než s jakou se vybíjí a musely by se upravovat dva odpory nezávisle na sobě - jedním se totiž řídí doba nabíjení a druhým doba vybíjení. Změna kondíku změní obě dvě doby ve stejným poměru, v jakým se změní kapacita...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janekh 11. 12. 2014 12:47

Pánové, moc děkuji za Vaše konkrétní komentáře!
Pokud se jedná o výměnu kondenzátoru nebo odporů - nepřipadám si dostatečně zkušený na takovouto úpravu. Nebylo by možné poskytnout ještě kontakt na někoho spolehlivého a šikovného, kdo by navrhovaný zásah provedl (a zároveň si třeba DAC nechal pár dní na vyzkoušení, bude-li ho to zajímat)? Pokud by se nikdo takový nenašel, provedl bych pravděpodobně alternativní verzi úpravy, tedy vřazením spínače na zadní panel.
Mimochodem, desetivteřinové zpoždění odpojení obvodu je, pokud tomu dobře rozumím, implementováno z důvodu, který zde zazněl, tedy pro eliminování lupanců mezi skladbami u DSD. Je ale nějaký zjevný důvod pro ono počáteční dvouvteřinové zpoždění pro zahájení reprodukce?
janekh
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 11. 12. 2014 14:00

janekh píše:Je ale nějaký zjevný důvod pro ono počáteční dvouvteřinové zpoždění pro zahájení reprodukce?

V pripade DoP, ked pustis prehravanie, data uz tecu a prevodnik az z dat zisti, ze v PCM su zabalene DSD data. Nasleduje prepnutie rezimu prevodnika. Zrejme tie 2s maju osetrit toto prepnutie. Lenze 2s je hrozne vela. Divim sa takejto implementacii.

V pripade priamej podpory DSD signalu USB prijimacom DACu, ak je k dispozicii specialne vyrobcom poskytovany ASIO driver, je situacia lepsia. Cez ASIO sa da s DACom komunikovat, zistovat jeho stav a posielat nejake riadiace prikazy, takze DAC moze uz pred samotnymi zvukovymi datami dostat instrukciu na prepnutie sa do DSD rezimu. To je potom jednoduchsie v DACi implementovat.

Neviem, ako funguje NFB-11 v DSD rezime, ci cez DoP, alebo nativne, ale javi sa mi, ze zrejme cez DoP, pricom osetrenie prepnutia sa mi javi byt divne implementovane. Na stranke vyrobcu http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneam ... EN_Use.htm chybaju bezne poskytovane udaje o implementacii DSD.

Ak ta zaujima viac, precitaj si prispevky z odkazu, ktory som uviedol v predoslom prispevku a tiez z tohoto: http://www.computeraudiophile.com/f8-ge ... ing-22412/
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milos66 12. 12. 2014 17:17

EKKAR píše:Já bych vyměnil ten kondík - za menší. Zpoždění by se zmenšilo úměrně poklesu kapacity kondíku a ostatní funkce by zůstaly zachovaný.

Má to osem vývodov, je to DPDT relátko, nie kondík. vidno na cievke blokovaciu diodku. Asi 1N4148. A je to určite oneskorenie spínané tým tranzistorom vpravo.
Milos66
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 12. 2014 12:25

Jistě, jenže to zpoždění dělá kapacita kondíku, kterej je k tomu NĚKDE mimo viditelnost na tý fotce připojenej. Než se kondík nabije na určitý napětí (přes odpor), trandík nesepne - a obráceně, nevypne se dřív, než se kondík vybije na určitou napěťovou hladinu (zese přes odpor - jinej, větší, proto to vypínací zpoždění je taky delší)). To že zrovna na tý fotce ten kondík není vidět ještě neznamená, že v zapojení není - proto navrhuju kontaktovat výrobce, požádat o schéma, podle schématu dohledat konkrétní součástku a s tou pak naložit podle potřeby = vyměnit. Já sice mám křišťálovou kouli, ale ani když v ní mám baterky nabitý nejlíp jak to jde, tak v ní furt nevidím, kde ten konkrétní kondík je - musel bych to zařízení mít k dispozici, abych si v něm mohl pošťourat měřákem, prohlídnout spoje odkud kam vedou atd - pak bych to nejspíš dohledal. Nejjednodušší je to ale samozřejmě podle schématu...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milos66 13. 12. 2014 12:51

Ja som len reagoval na toto.

EKKAR píše:Je tam zcela zřetelně vidět nějaký odpory, pod nima bude schovanej kondenzátor.

A tý číňankova sú naozaj zlatí bastliči. To nedokážem ani ja. Jedno relé nalepiť hore nohami na druhé, prepájkovať káblami hlava nehlava a ešte to predávať ako profi výrobok. Nuž ale trh tvoria zákazníci, nie výrobcovia. A kto si kúpi taký nedotiahnutý výrobok, nech sa nečuduje jeho vlastnosťami.

Tak a teraz sa zástancovia značky môžte do mňa pustiť, ale je to môj názor.
Milos66
Junior