Philips SHP 9500

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod TigiGold 28. 4. 2021 13:53

vvss píše:1) Na co je vlastně potřeba zesilovač? Myslel jsem, že je potřeba spíše pro sluchátka co mají vysokou impedanci - aby nehrály potichu, nicméně tyto Philips mají relativně nízkou.

Slouží primárně k tomu, aby se zdrojový signál vycházející z DAC přenesl do sluchátek, a to v požadované hlasitosti a s co nejmenší změnou (tj. minimálním zkreslením, přidaným šumem, bez změny frekvenční charakteristiky a dalších faktorů). Vlastnosti sluchátek určují požadavky na zesilovač (a naopak). Mají-li vysokou impedanci a ne moc vysokou citlivost, hodí se k nim zesilovač schopný dodat vyšší napětí. Mají-li impedanci nízkou, jsou spíše náročná na schopnost zesilovače dodat vyšší proud a pracovat stabilně s nízkým zkreslením při nízkoimpedanční zátěži. Vysoce citlivá sluchátka je zase vhodné kombinovat se zesilovačem vytvářejícím co nejmenší úroveň šumu při nízké úrovni signálu. Čím nižší je impedance sluchátek, tím více relevantní je požadavek na nízkou výstupní impedanci zesilovače (nejde-li o planární sluchátka). Těch hledisek, které je třeba při výběru komponentů zvážit, je hodně. Pořízení lepšího zesilovače (míněno zesilovače s lepšími naměřenými parametry) nemusí nutně vést k dosažení lepšího (subjektivně lépe vnímaného) zvuku.

vvss píše:2) Pokud by zesilovač měl sloužit pro "lepší" zvuk - poznám to? Má smysl o něm uvažovat? Nebo pokud budu poslouchat na dané sestavě (spotify, Lusya) - tak je to více méně jedno? :D

Jestli poznáš změnu a jestli tato změna bude pro tebe subjektivně příznivá, je otázka bez jasné odpovědi. Pořízením sluchátkového zesilovače s dobrými parametry (např. JDS Labs Atom nebo Topping L30) každopádně nic nezkazíš a budeš mít určitý základ pro další zlepšení sestavy, např. upgrade DAC nebo i sluchátek.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod timothygrant1 11. 6. 2021 13:00

timothygrant1
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků