Prostorový zvuk ve Windows na stereo sluchátkách -jak na to.

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod razerfan 18. 12. 2017 00:50

Ahoj,

občas se tu objeví dotazy typu - "Chci Surround sluchátka - jaká vybrat?" a odpovědi obvykle jsou "Stereo sluchátka s dobrým podáním prostoru ti udělají lepší službu".

Důvody proč pro Surround sound nekupovat Surround (5.1/7.1) sluchátka:
Místo dvou měniču jich dostanete několik - za stejnou cenu méně kvalitních. A i když do ucha jde každý kanál jedním dedikovaným měničem, jejichž fyzické umístění v mušlích by mělo pomoci snazší lokalizaci zdroje zvuku v prostoru (viz. obrázek: mušle s jedním předním měničem, jedním zadním měničem, jedním subwoofer měničem a jedním center měničem: https://www.howtogeek.com/wp-content/up ... orsair.png), moc si tím stejně nepomůžete. Stereo sluchátka s dobrým podáním prostoru to zvládnou i tak lépe :). Čím si tedy pomůžete? Softwarem zajišťujícím kvalitní downmix vícekanálového zvuku do dvou kanálů. A ten se v průběhu času vyvíjel, dnes tak máme na výběr špičkové Dolby Atmos (placené - 500Kč v Microsoft Store ve Windows 10) nebo o něco slabší Windows Sonic (zdarma ve Windows 10). Jinými slovy, trik spočívá v tom nenechat downmix z vícekanálového zvuku na aplikaci (např. na přehrávači VLC, nebo na počítačové hře), ale na Dolby Atmos / Windows Sonic.

Jen několik her má implementovanou volbu Dolby Atmos v menu hry (pouze https://www.dolby.com/us/en/categories/games.html ), ale funguje to i u libovolné starší hry - stačí zvolit ve hře surround zvukový výstup (5.1/7.1 - podle toho co hra nativně podporuje) a ve Windows 10 vybrat u zařízení určeného pro přehrávání zvuku buď Dolby Atmos nebo Windows Sonic a taky to bude fungovat.

Jak nastavit VLC:
Zvuk - režim stereo zvukového výstupu - vybrat "Nenastaveno".
Zvuk - Moduly výstupu - vybrat Zvukový výstup "DirectX".
Zvuk - Moduly výstupu - DirectX - vybrat vaši konkrétní zvukovou kartu a zvolit nastavení 5.1

Jak nastavit hru:
vybrat zvukový výstup 5.1 nebo 7.1 (více je asi lépe)

Co je potřeba pro nastavení Dolby Atmos:
- mít Windows 10
- v Microsoft Store zakoupit a nainstalovat Dolby Access (499kč, nebo můžete vyzkoušet na 1 měsíc zdarma free trial)

Co je potřeba pro nastavení Windows Sonic:
- stačí mít Windows 10, není třeba nic instalovat

Způsob nastavení zvukového zařízení ve Windows 10 (tj. "zařízení pro přehrávání" - nastavení je viditelné po kliknutí pravým myšítkem na liště na ikonu reproduktoru):
- upřesnit - Výchozí formát - kanály 2, 16bit, 48khz
- upřesnit - výhradní režim - obě volby zaškrnout
- prostorový zvuk - vybrat buď Dolby Atmos nebo Windows Sonic (automaticky se tím zaškrtne i volba "Zapnout virtuální prostorový zvuk 7.1"). Nastavení měňte před spuštěním aplikace (hry nebo přehrávání filmu s vícekanálovým zvukem) na liště pravým kliknutím myši na ikonu reproduktoru volbou "Prostorový zvuk". Když chcete poslouchat hudbu, zvolte "vypnuto".

Pozn.: Pokud máte zvukovku, která podporuje vícekanálový zvuk který využíváte u reproduktorů, a jen občas potřebujete přepnout na stereo sluchátka, je asi správné nechat u zvukového zařízení ve Windows a v softwaru zvukovky nastavenou konfiguraci reproduktorů 5.1 nebo 7.1 - nutno vyzkoušet, zda to bude fungovat, nebo je třeba zvukový výstup u “zvukového zařízení” ve Windows ponechat na výše uvedených hodnotách. Já to s Chord Mojo mám snazší - součástí tohoto DACu není žádný software a veškeré nastavení se řídí ve Windows u "zvukového zařízení", kde nelze zvolit nic jiného než 2 kanály.

edit
Některé zvukovky (např. Xonar) umí Downmix kanálů přes volbu Dolby Headphone. Podle mého názoru tato volba příliš positioning nevylepšuje, a na atmosféře také moc nepřidává (zkrátka bez tohoto nastavení to znělo líp). Aby to alespoň za něco stálo, je třeba v přiloženém softwaru zmenšit velikost prostoru u Dolby Headphone na minimum(jsou tam 3 nastavení - vybrat tedy to nejmenší).

Vlákno na head-fi o Dolby Atmos vs. Windows Sonic, podle kterého někomu připadá Windows Sonic jako lepší volba, ale zbytek diskutujících tvrdí, že se hrami správně funguje pouze Dolby Atmos: https://www.head-fi.org/threads/windows ... te.845461/ . Po přečtení tohoto vlákna se domnívám, že Dolby Atmos je vhodné pro hry, a u filmů si vyberte dle preferencí.

Co když hra podporuje Dolby Atmos přímo v menu hry? Pak je nutné nechat volbu Dolby Atmos i Windows Sonic ve Windows ve “zvukovém zařízení” vypnutou, a nechat na hře samotné, aby se postarala o downmix.
Naposledy upravil razerfan dne 18. 12. 2017 18:13, celkově upraveno 15
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod japkoslav 18. 12. 2017 07:43

Díky za sepsání, když narazím zase na dotazy tohoto typu, budu odkazovat na toto super srhnutí.
+ Jen maličkaté upřesnění: Pro Dolby je potřeba mít minimálně Creators Update.
Pokud si člověk udržuje aktuální Windows, není to problém, ale známe některé zarputilé jedince odmítající update nebo odmítající za OS platit :-D
Headphone enthusiast
japkoslav
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 18. 12. 2017 09:19

Někdo naopak chce posílat přes hdmi nebo koaxiální kabel z počítače do svého AV receiveru, na který jsou napojené vícekanálové reproduktory, vícekanálový zvuk bez toho, aby se zvukovka nebo přehrávací software pokoušely o dekódování zvuku nebo o downmix. Zde pozor: AV receivery které umí Dolby Atmos jej neumí na sluchátkovém výstupu, zde Dolby Atmos slouží k vykreslení iluze prostorového zvuku pomocí 1 nebo 2 reproduktorů nebo soundbarů. Tito lidé tedy řeší opačný problém, snaží se poslat do receiveru nezměněné (bitperfektní) audio. Ne každý softwarový přehrávač ve Windows zvládne bitperfektně posílat surround zvukovou stopu (především u Dolby TrueHD nebo DTS-HD s tím bývá problém) k dekódování do receiveru. Podle tohoto článku ( http://rubenalamina.mx/2014/03/04/bitst ... me-cinema/ ) to umí třeba přehrávač MPC HC (nastavení je uvedeno v článku). V softwaru zvukovky je pak ještě třeba vybrat zvukový výstup HDMI nebo SPDIF, a na displeji receiveru zkontrolovat formát přehrávaného zvuku. Proč je to tak ztížené ? Protože tento problém řeší obvykle lidé, kterým jde o o přehrávání ripů.

Některé zvukovky samy umí dekódovat Dolby True-HD a DTS-HD. To mělo smysl tehdy, když jste chtěli posílat zvuk do surround reproduktorů přes sadu analogových výstupů, např.cinch (uměla to např. zvukovka Asus Xonar HDAV1.3 s rozšiřující kartou Deluxe, viz. https://www.cnews.cz/novinky-z-rady-asus-xonar/ ). Přehrávání filmů z BlueRay mechaniky v počítači řešil přiložený softwarový přehrávač od firmy Arcsoft.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 19. 12. 2017 11:46

Asi bych měl uvést jednu zásadní nevýhodu spatial sound (Dolby Atmos/Windows Sonic) ve Windows 10 při použití se staršími počítačovými hrami, a to, že u některých her (zejména starších) to nebude fungovat. Hra sice může disponovat surround (5.1 nebo 7.1) zvukovými stopami, ale údajně do vybraného zvukového zařízení, které vyberete ve hře (a není-li nic na výběr, používá se defaultní zvukové zařízení ve Windows) občas hra automaticky pošle stereo signál, ač Vy jste ve hře vybrali 5.1 nebo 7.1, a to se děje proto, že si hra zkontroluje, že dané zařízení máte nastavené jako dvoukanálové, a již ji nezajímá, že někde ve Windows 10 v Creator update přibylo u zvukových zařízení nové nastavení pro virtuální prostorový zvuk. Ty hry co to nekontrolují, do zvukového výstupu těch 5+1 kanálů pošlou, ale jiné tam kvůli tomu posílají stereo.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků