Vintage sluchátka aneb vlákno pro staré kousky...

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod razerfan 6. 1. 2019 20:19

Pravda, časy se mění, a to co se kdysi prodalo jako málo nabasované by teď třeba mile překvapilo. Člověk se furt učí.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalimero73 6. 1. 2019 20:55

takže až se vrátím z UK domů, bude to chtít si poslechnout 565-tky s M0 a třeba potom bude nadlouho spokojenost, už se fakt těším, jakej to bude rozdíl proti X1 :-) .... velké díky razerfane :tleskani
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 19. 1. 2019 21:44

Megatest sluchátek.
---------------------------

Každá sluchátka zní trochu jinak. Jsou mezi nimi výjimečné i lehce nadprůměrné kousky, ale ani ty nejlepší modely se nehodí na každý žánr. Zvuk hodně ovlivní zvolené náušníky i kabel. Pečlivě jsem pro každá sluchátka během posledních 3 měsíců vybral dobře znějící náušníky a nasadil jsem na ně trochu lepší než původní kabely (jen na Sennheisery - AKGčka mají kabely napevno). Zapojil jsem je na čtyřkanálový zesilovač Samson QH4 a začal jsem zjišťovat, jak se poperou s různými hudebními žánry, a jak obstojí ve srovnání se sebou navzájem. Nejlepší sluchátka z každého žánru jsem pak porovnal(porovnám : -) na všech aparátech abych si ověřil, s jakým typem zesilovače si nejlépe zvukově sednou.

Zesilovače:
-----------
Samson QH4 – trošku světlejší zvuk - na tomto zesilovači test proběhl
Chord Mojo – světlejší zvuk
AudioGD R2R11 – tmavší zvuk
Shanling M0 – ani světlý ani tmavý zvuk, něco mezi

Typy náušníků:
--------------
- velurové náušníky mají měkký relaxovaný zvuk, který v mnoha ohledech pokulhává za ostrým zvukem tenkých koženkových náušníků, je trochu rozplizlejší, a má trochu méně basu, ale obvykle má dobrý timbre (přirozenou příchuť)
- náušníky z tenké koženky (od ebay uživatele wang_yifei, nebo náhradní náušníky pro Sennheiser HD430 od Thomanna s aplikovaným foam modem) zní pevněji, čistěji, tvrději, a přitom mají velmi dobrý timbre. Mají více basu než velurové náušníky. Koženkové náušníky z ebay od wang_yifei jsou obvykle nejlepší volba. Aplikujte foam mod a máte vystaráno.
- náušníky z tlusté koženky (Brainwavz Memory Foam pads a řada noname náušníků z ebay vyrobených z tlusté koženky) mají více basu než náušníky z tenké koženky, a v nich se topí výšky. Takže zní dobře tak leda s moderní hudbou nebo metalem, ale všude kde jsou potřeba krásné výšky se nehodí. Timbre je obvykle těmito náušníky zničen.
- látkové náušníky (původní druh náušníků pro HD540, ale dají se koupit i na ebay – hledejte "HD600 fabric pads") mají méně basu než náušníky z tenké koženky, ale neutrálnější zvuk a mohou mít výborný timbre.
- děrované koženkové náušníky - např. od firmy Brainwavz, zvukově něco mezi náušníky z tlusté koženky a látkovými náušníky. Mně se to moc nelíbí. Sice to má vzdušný projev, ale timbre je špatně.
- hybridní náušníky (koženkové s velurovým vrškem který se dotýká uší) - např. Brainwavz hybrid pads - přebasované, a ten bas je měkký a zní to tupě, hrůza.

Kabely pro Sennheisery:
-----------------------
- původní tenký placatý dvoužilkový kabel dodávaný se staršími modely sluchátek Sennheiser - trochu moc tence a upozaděně znějící zvuk, není to až tak špatné
- původní silnější kulatý dvoužílový kabel dodávaný s novějšími modely sluchátek Sennheiser - tělnatý hutný ale tupý zvuk, hrůza

aftermarket kabely
- ebay uživatel Movismodz6 - nejlevější tenký kabel z 4 Core OCC Copper (dá se vyhrát za 300Kč, ale obvykle ho prodává za 800,-) - změna k lepšímu, krásně zřetelné výšky, čistota zvuku, pevný bas. První kabel na otestování od něj přišel v pohodě, druhá větší várka byla katastrofa - hrála jen 1 strana na všech objednaných kabelech. Poslal jsem mu to zpátky a dal mi tam jiný konektor a už je to fajn. Zvukově určitě dobrá volba. Na těchto kabelech jsem testoval.
- jeden podomácku dělaný tlustý kabel koupený z HeadFi, 4 spletené tlusté žíly z mědi - více basu, pevnější bas, cinkavější výšky - zvukově jde o upgrade z kabelu Mavismodz6 a směr je zachován. Zvuk má i určitou příjemnou příchuť. Výšky náznak sladkosti. Tonalita je malinko tmavší a zvuk je hutnější a nabasovanější (bas je přitom dobře pevný).
- bílý kabel od Kabelguru vrcholný model z OFC Class 6 mědi - mnohem více výšek a příchuti ve výškách. Pevný bas, kterého je ale méně. Světlejší tonalita a vzdušnějí zvuk a tím pádem protiklad k předchozímu hutněji, tmavěji a nabasovaněji znějícímu kabelu. Předpokládám, že tento materiál v Kabelguru zvolili hlavně kvůli novějším Sennheiserům, které mají hodně basu a oni jim tím chtěli dodat chybějící výšky. Z starší generace Sennheiserů tento kabel dělá krále čistoty a výšek, ale vhodnější k většině mých sluchátek se mi zdá být předchozí kabel který tak zásadním způsobem neupozaďuje basové pásmo.. I když s HD540 tento výškový kabel zní ze všech nejlíp.

Modding:
--------
Jak je vidět, kabelem se dá ovlivnit tonalita sluchátek. Moje preference pro tuto světleji znějící generaci Sennheisrů jsou náušníky doplňující potřebný bas a podporující timbre, tedy náušníky z tenké koženky. Pomocí kabelu můžete hnout s tonalitou, a ještě podpořit bas, nebo naopak z hutného zvuku udělat vzdušný.

(foam mod):
Pod tenké koženkové náušníky lze vložit vystřižený tenký molitanový kroužek vysoký cca 0.4 cm a široký po obvodu cca 1cm - celková šíka kruhu 103mm. Zlepší se tím izolace náušníků v místě, kde se náušník dotýká krytky měniče sluchátek. Dojde k určitému zpevnění basu, a protože se tím trochu zvýší profil náušníků, tj. uši jsou dál od měniče, může to mít pozitivní vliv na podání prostoru a některých frekvencí. Tento jednoduchý mod udělal divy s netěsnícími náhradními náušníky pro Sennheiser HD430 koupenými u Thomanna, jimž přibylo zásadní množství basu a staly se tím z nich nejlépe znějící náušníky pro HD540. Mod pomáhá i wangovým náušníkům z tenké koženky, které bez něj mají trochu podivně znějící střední frekvence, což se zvýšením profilu náušníku vynuluje a vše pak zní parádně.

Testovaná sluchátka, preferované náušníky a shrnutí zvuku sluchátek:
---------------------------------------------------------------------

AKG K240 Sextett MP – původní kožené náušníky (velmi ploché náušníky, uši se dotýkají krytky měničů). Pokus o zvýšení profilu náušníků vložením molitanového kroužku (foam mod) selhal. Uši musí být úplně na krytce měničů. Zvuk sluchátek není extra kvalitní, ale má v sobě jakousi syrovost, která dobře pasuje na velmi tvrdou hudbu.

AKG K240 DF – noname náušníky z tlusté koženky z ebay, dobře znějí i náušníky Brainwavz Memory foam pads z tlusté koženky. Zvuk je vyrovnaný, velmi uvolněný a příjemně se poslouchá se všemi žánry. Zvuku chybí detailní a cinkavé výšky a tvrdší zvuk Sennheiserů obecně.

HD560 Ovation 1 - náhradní tenké koženkové noname náušníky z ebay, dobře znějí i wangovy náušníky z ebay. Společným rysem těchto náušníků je tedy tenká koženka. Náušníky z tlusté koženky zničí timbre. Zvuk je výjimečně čistý a mírně do V.

HD560 Ovation 2 - náhradní velurové náušníky Sennheiser přímo pro model HD560 z Audiosanctuary, dobře znějí i náušníky z tenké koženky. Zvuk je trochu plošší než HD560 Ovation 1.

HD430 – velurové wangovy náušníky z ebay, dobře znějí i tlusté koženkové náušníky, ale lehce se s nimi ztrácí přirozený timbre (přirozenost zvuku), takže jsem nechal velurové. Výborný zvuk trochu postrádající detaily, a má zrnitost. Timbre je skvělý.

HD540 Reference 1 - náhradní náušníky pro Sennheiser HD430 z Thomanna (foam mod) nebo původní látkové náušníky (mají méně basu). Zvuk sluchátek je velmi vzdušný, detailní a velmi reálně znějící, ve všech ohledech technicky velmi kvalitní. Sluchátka nevstupují mezi posluchače a hudbu, ale naopak jdou stranou. Tonalita je vyrovnaná. Zvuk je klidný.

HD250 Linear 1 - wangovy náušníky z ebay z tenké koženky s vloženým molitanovým kroužkem (foam mod). Zvuk sluchátek je velmi čistý, chybí mu tělo, ale basů je dostatek. Tonalita je spíše světlejší. Zní velmi zajímavě a dospěle. Moje číslo 1 spolu s HD540. Číslem tři je HD560 Ovation 1 a číslem čtyři DF, číslem pět HD565.

HD250 Linear 2 - původní náušníky z tenké koženky, dobře zní i wangovy náušníky z ebay z tenké koženky. Zvuk sluchátek je do V (zvýrazněný bas a výšky), zní zábavně.

HD565 Ovation – původní náušníky z HD265 z tenké koženky, dobře zní také náhradní náušníky Sennheiser pro HD525 z AudioSanctuary (podobně). Zvuk je spíše vzdušný, přestože je ve zvuku více basu a dostatek výšek.. Oproti HD540 nezní sluchátka tak extrémně reálně a neutrálně. Zábavnější zvuk.

HD265 Linear – netestovány, znějí bohužel velmi špatně - nabasovaně a pod dekou, ať dělám co dělám.


Konečně se dostáváme ke srovnání sluchátek na hudebních žánrech. Hlavní ukazatel pro výběr nejlépe znějících sluchátek je feel, nikoliv technická dokonalost podání zvuku, i když ta může zásadním způsobem ovlivňovat výsledek u hudebních žánrů, které kladou důraz na detail (např. u akustické a rockové hudby).

Death Metal (Cannibal Corpse - Kill, Pig Destroyer - Prowler in Yard, Behemoth - Evangelion)
------------------------------------------------------
1, AKG K240 Sextett MP – nejlepší feel. Syrový zvuk "jako ze zkušebny". Tmavší tonalita. Podivně znějící středy si s tímto hudebním žánrem dobře sednou. Navíc sluchátka po předchozím majiteli *****í po tabáku. Autentický brutalistický zážitek.

2, HD560 Ovation 1, HD250 Linear 2 - oba modely mají velmi dynamický a zábavný zvuk a vyrovnanou tonalitu.

3, HD560 Ovation 2, AKG K240 DF. DF znějí dobře skoro se vším. Ovation 2 - trochu méně detailů než Ovation 1 (ale to může být dané i velurovými náušníky). DF – studiový relaxovaný lineární zvuk.

HD430 – s velurovými náušníky příliš měkký a nevýrazný zvuk. Možná by pomohly kožené náušníky, ale ty jsem nenasadil, protože u většiny žánrů mi zní líp velurové.
HD540 Reference 1 - příliš vzdušný a neutrálně znějící zvuk
HD250 Linear 1 - moc světlý zvuk, nepřirozeně zabarvený

Metal (Metallica – Master Of Puppets, Black Album)
--------------------------------------------------

1, HD250 Linear 2, HD250 Linear 1, HD560 Ovation 1 - HD560 Ovation 1 - zvuk je postaven více doprostřed a blíže k posluchači než HD540, není tolik neutrální a je o něco agresivnější a zábavnější, a přitom je stejně čistý a technicky téměř stejně dokonalý jako zvuk HD540. Ale.. uzavřená sluchátka HD250 Linear 2 tu dělají divy. Jejich zvuk má podobnou čistotu ale malinko více basů a tmavší tonalitu. V detailech vede HD560, ale HD250 Linear 2 díky zvýrazněným basům zní nekompromisněji, což k této hudbě sedí. Navíc disponuje jakousi rovností – vše zní stejně hlasitě vlevo i vpravo – hlasitost se nikde neztrácí, což se HD560 děje - strany zní tiššeji než střed, a u HD250 Linear 1 je hlasitost o trochu více proměnlivá. Tak toto je ta linearita, která linearům dala jméno. Vše zní stejně nahlas zleva doprava. (edit - vím že linearita v názvu je linearita frekvenční, ale u tohoto modelu to platí i ve smyslu hlasitosti). HD250 Linear 1 jsou opět světlejší než ostatní sluchátka, a snaží se rozvinout svůj úžasný, dospělý flavour, kterým jsou charakteristické, a daří se jim to, takže hudba zní zajímavěji než s HD250 Linear 2 i než pouze zábavné HD560ky, ale absolutně rovný zvuk HD250 Linear 2 zleva doprava prostě vítězí.

2, HD540 Reference 1 - vzdušný neutrální projev. Špica, ale moc se to nehodí k tomuto stylu hudby. HD565 - zvuk je trochu měkčí a teplejší než s HD560 Ovation 1, chybí mu pevnost ale i tak je to výborná volba.

3, HD430 a HD560 Ovation 2 zní velmi podobně. Druhé Ovation zní zdá se příliš ploše. HD430 zase mají zrnitý zvuk. HD560 Ovation 1 zní oproti nim velice čistě, dobře definovaně, zábavně a celkově lépe.

DF – příliš měkké, odtažité a relaxované, tato hudba vás potřebuje vtáhnout a to DF neumí
Sextett - zahuhlané, hrozné

Rock - (Narvan - L.O.V.E., Dire Straits - 1978, Patti Smith - Twelve, Scorpions - Love at first Sting)
--------------------------------------------------------------------

Tady už se dostáváme do oblasti, kde všechna sluchátka mohou ukázat co skutečně umí. Excelentní nahrávky, emotivní songy.

1, No a je to tak, těžko rozhodnout co je lepší, nic není špatně u sluchátek HD540 (neutrální zvuk, klidný zvuk, studiový zvuk – dokonalé detaily a průzračnost), HD560 Ovation 1 (lehce zábavnější zvuk - stále vynikající čistota a průzračnost), HD560 Ovation 2 (trochu měkčí ale to je dané náušníky). HD430 – lehce kvalitativně sestupná tendence od HD540 přes HD560 a HD560 2 pokračuje až k HD430, ale stále je to výborné. Zkouším se pohybovat mezi songy - a HD430 je lehce podprůměrné po stránce detailů, prostoru i čistoty, takže rozdíl jedné generace je na kvalitě zvuku poznat. S timbrem však není špatně nic. HD560 Ovation 2 také lehce zaostávají v prostoru, ale jinak jsou nad HD430 v technické kvalitě reprodukce. HD560 Ovation 1 mají vše v pořádku, ale k HD540 chybí ten pověstný poslední krok. HD540 jsou jako okno skrze které je vidět jen hudba, žádná přidaná barva, realita. Dokonalý poklidný pevný bas, dokonalé jiskřivé výšky, neutrální lehce studené středy = HD540. Více středů, jež jsou trochu teplejší a méně neutrality = HD560 Ovation 1. Čas zapojit uzavřené Sennheisery. HD250 Linear 2 - velice blízko k HD560 Ovation 1. Téměř totožný zvuk na první poslech, až na tu linearitu, ale po chvíli zjišťuji rozdíly v neprospěch Linear 2 (příliš předvídatelná rovnost zvuku a trochu slabší prostor a horší timbre). A je poznat že jsou to uzavřená sluchátka. HD560 Ovation 1 zní lépe. HD250 Linear 1 - světlejší tonalita (pamatujte že porovnávám na světlejším aparátu!), a proti tomu HD560 Ovation 1 má perfektní tonalitu. Ale HD250 Linear 1 tomu dává takový flavour a výšky mají takovou sílu, že jsou HD560 Ovation 1 převálcované. HD560 Ovation 1 mají měkčí spodní pásmo, a HD250 Linear 1 ho má velmi důrazné. Plus v HD250 Linear 1 je více detailů. Při srovnání HD250 Linear 1 s HD540 Reference 1 první co slyším je klidnější zvuk HD540. Pouštím emotivní song (Still loving you). HD250 Linear 1 je důraznější, nic naplat. HD540 je studiové. Linear 1 zní nejlépe. Nejživěji. Nejdůrazněji. Čas zapojit HD565. Překvapení , není tam o moc víc basu než v regulérních HD560 Ovation 1. Ale bohužel zvuk je měkčí, méně pevně uchopený. Jsou to též dobrá sluchátka s měkčím zvukem, teplejším zvukem, méně přirozeným zvukem. Nedosahují kvalit HD560 Ovation 1, ale i tak jsou výborné. Jo a DF - takové klidnější a sladší HD540. Trochu tmavší a trochu méně detailní. Velmi zajímavý zvuk, DF též doporučuji, asi nad HD565 ale pod HD560 Ovation 1. Výsledek: 1.místo si zasloužily tři sluchátka HD250 Linear 1 (za emoce), HD540 Reference 1 (za otevřené okno do světa hudby) a HD560 Ovation 1 (za zábavný přednes bez kompromisů).


Pokračování příště.

(Akustická hudba, klasická hudba, taneční hudba)
+ na cestě je nový model sluchátek HD545 Reference.
+ slíbené srovnání sluchátek na aparátech
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 25. 1. 2019 21:57

kalimero73 píše:takže až se vrátím z UK domů, bude to chtít si poslechnout 565-tky s M0 a třeba potom bude nadlouho spokojenost, už se fakt těším, jakej to bude rozdíl proti X1 :-) .... velké díky razerfane :tleskani


Snad nebudeš zklamaný. Zkusil jsem Hd565ky s velurovými náušníky které přišly na HD545kách a nezní to zle. Ty koženkové které jsem ti doporučil znějí čistěji ale mají míň basu. Těžko odhadnout co budeš preferovat.. Strašně nerad bych si přečetl že všechno cos měl předtím ti zní líp, ale když to tak bude tak napiš. Ty velurové jsou pohodlnější. Je zajímavé že na HD545 které jsou neutrálněji znějící oproti Hd565 mi zní líp ty velurové, na Hd565 naopak. HD565 jsou proti Hd545 víc do V, zábavnější, výraznější. HD545 jsou trochu jako Hd540 - jdou stranou a snaží se o neutrální pohled na hudbu, a s velurovými náušníky znějí krásně mechově. Ale ta parádní čistota a vzdušnost Hd540 je ta tam.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 25. 1. 2019 22:08

HD 545 jsou supr, taky je mám.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 25. 1. 2019 22:36

Chce to trpělivost, já měl hd540 ref 1 600ohm za 1900,- a poštovné a viděl jsem že se prodaly jiné za 1500,- plus poštovné. HD250 jsou dražší sranda, tam šla cena ke 4 tisícům. Hd545 byly za 700,- a poštovné. Chce to čekat, sledovat a pak se nenechat odstrašit tím že to vypadá hrozně. Stačí mít info že hrajou, Čím hůř to vypadá tím líp, ještě pořád si majitelé těchto skuchátek myslí že když to má přilepené rozpadající se molitánky, tak to jsou odepsaná sluchátka. Jen houšť! Kabel stejně vyhodíte, náušníky vyměníte, molitanové tlumící kroužky sloupnete. Aukce z usa ignorujte kvůli clu. Aukce se vyhrává tak že přihodíte jednou 10sekund před koncem - dáte max.strop a cena pokud to někdo neudělal podobně zůstane nízká.Čím starší verze , tím větší jistota že to bude znít dokonale - to jsem vypozoroval a popsal v tomto threadu. Novějším verzím (Ovation 2, Linear 2, Reference 2) bych se raději vyhnul.
Naposledy upravil razerfan dne 25. 1. 2019 22:44, celkově upraveno 1
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 25. 1. 2019 22:44

Já mám ty 545 taky z Ebaye a mám je teda skoro jak nový. Zítra sem nahodím fotku.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 25. 1. 2019 22:46

Taky velurové? Znějí krásně mechově.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 25. 1. 2019 23:02

Ono keď človek trochu počká a nekúpi prvé, dajú sa kúpiť aj slúchadlá v celkom dobrom stave za slušnú cenu. HD530, 545 a 565 sa nepredávajú draho, 540 a 560 sú už o niečo drahšie a 540 Gold a 580 Jubilee sa už s cenou šplhajú vysoko cez 100€ (HD540 Gold aj s dreveným kufrikom v dobrom stave veľa stoviek € :) ).

Ale je pravda že ponuka už nie je taká široká, ako pred 5-6 rokmi. Sennheisery z 90 rokov sa už objavujú menej a hlavne je menej aukcií a viac pevných cien.

Ja som kúpil skoro všetky v dobrom stave. Mušle bez poškodenia. Molitany som daval nove na skoro všetkých, ale na náušníky som mal celkom šťastie. Nové som daval na HD530, tá tenká umelá koža, či čo to je, býva často potrhaná. A velurove na HD560 som dal z DT880.

Najvačšia piplačka bola oprava kontaktu kábla - strunky. Tu je video, ako to vyzerá, ak by niekedy niekto potreboval
https://www.youtube.com/watch?v=mBpic9jbjzs

Len škoda, že s originálnym obalom sa mi podarilo kúpiť len jedny - HD 545 :)

IMG_20170521_071_C1 4.jpg
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 26. 1. 2019 08:04

HD250 Linear a Linear 2
1A7EF244-8541-4150-ADEB-69620BB4DCC1.jpeg
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 27. 1. 2019 20:38

Tohle jsou moje, taky velur - originál od Sennheiseru.
Všiml jsem si, že jsou dvě revize - šedá a lesklá modrá.
I když to z mé fotky nejde poznat, tak mám tu lesklou modrou.
Někdy se je pokusím vyfotit líp.
DSC_0303.JPG
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 2. 2. 2019 13:13

Info k HD580

Originální HD580 Precision (1992/1993) + tři další revize (1993 - 2007. V evropě se přestaly prodávat v r.2000 a v USA asi v r.2007, potom se ještě doprodávaly staré zásoby v menších shopech) + HD580 Jubilee (limitovaná edice 4000ks k 50 letům firmy, 1995-1996) -> HD600 (1996-1997) + revize (2009?).

Stručné porovnání povytahované z headfi a odjinud - ale berte je s nadhledem (za některé rozdíly ve zvuku určitě můžou náušníky, kabel apod.):

1. HD580 Precision (německo 1992/93)- zní neutrálněji než pozdní revize ale bas nejde tak hluboko
2. HD580 Precision (irsko 1993) - delikátnější, tenčí zvuk než 3.revize
3. HD580 Precision - zrnitější, hrubší zvuk než 2.revize, plnější zvuk, tmavší zvuk, bahnitější zvuk
4. HD580 Precision - světlejší zvuk
HD580 Jubilee - pevnější a lehčí konstrukce než Precision (odstranění problémů s rezonancí). Lehčí i než HD600. Našel jsem jak názor že Jubilee má vzdušnější projev a plošší frekvenční charakteristiku než HD600, tak i názor že zní stejně. Prý když dáte na Precision grilly z HD600, dostanete se na zvuk Jubilee.
HD600 - stejné měniče jako Jubilee, údajně lépe namatchované než Precision (1dB místo 3dB). Pevnější konstrukce po vzoru Jubilee (ale kde se vzala ta váha navíc?). Oproti Precision jiný kabel a jiná mřížka na náušnících. Údernější (punchy) a hlubší bas než Precision (vůči jaké revizi?), méně středobasu než Precision kvůli jiné mřížce a tím pádem se jeví vzdušnější a jiskřivější a že mají trochu tmavší tonalitu.
pozdní HD600 - bez změny měniče, jiný grill na mušlích, jinak vypadající tlumící materiál (se stejnými zvukovými vlastnostmi). Případné změny ve zvuku asi souvisí s náušníky. Někdo hlásí pevnější a plnější bas, někdo jiný zase méně basu a vzdušnější zvuk.

Ještě k těm měničům - sice by měly být shodné u HD580 a HD600 (až HD650 má jiné), ale není vyloučeno, že Sennheiser dával do sluchátek v průběhu času revidované měniče, ale to je jen spekulace.

Shrnutí - když jsou HD600 defakto Jubilee a Jubilee jen další revizí Precision, tak se celý problém, která z těchto sluchátek pořídit dá smrsknout do jednoduché úvahy - pokud dosud platilo, že nejlépe zní původní design a revize vedly zvuk od unikátnosti k univerzálnímu nemastnému neslanému ideálu, tak má smysl vybrat jednu ze dvou prvních verzí HD580 Precision.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hanysek3099 6. 2. 2019 15:42

Tak jsem převzal od BabetakCZE jeho původní HD 545 a jsem neskutečně překvapený a to pouze a jenom v pozitivním slova smyslu. Vzal jsem je jen ze zvědavosti a v kombinaci se Shanlingem M0 hrají přímo neskutečně. Je úžasné jak dokáží sluchátka tohoto konstrukčního stáří hrát. Super podání prostoru a separace nástrojů. Obávám se, že zbytek mého volna v rámci jarních prázdnin strávím převážně s HD 545 na uších a objevováním jejich limitů v rámci své hudební sbírky :-)
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 6. 2. 2019 23:20

Jsem rád, že jsi spokojen. Teď ti dávám za úkol vyzkoušet HD 600. Prostor mají o něco menší než 545, ale jinak jsou ve všem o něco lepší a vytříbenější.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 7. 2. 2019 09:07

...akorát ne ze Shanlingu :) Z něj hraji HD600 pěkně, ale na ***** mě to neposadilo. Tam to bez toho zesilovače evidentně nepůjde.
V Audigu jsem zkoušel Focal Cleary a to byla i z M0 symfonie, naprostá dokonalost.
Senny zjevně chtějí krmit tím nejlepším co je k mání.
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků