Životnost akumulátoru v BT sluchátkách

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod VysmátýMuž 30. 8. 2019 15:19

Dobrý den, Ahoj,
bohužel jsem nikde nenašel informaci ohledně ztráty kapacity integrovaných baterií v bezdrátových sluchátkách.
Mohl by mi prosím někdo, s fundovanými znalostmi, objasnit k jak značné ztrátě kapacity dochází po několika letech pravidelného používání? Rád bych se dozvěděl, jestli budou sluchátka použitelná i cca za 6,7,8 let...(konkrétně jde o Audio-Technica ATH-ANC700BT - jen pro zajímavost:)
Díky a pěkný den všem :)
VysmátýMuž
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 30. 8. 2019 17:24

Výrobce to vyloženě neuvádí. Nicméně uvnitř je moderní Lithium-polymerová baterie. Teoretické maximum je až 2000 nabíjecích cyklů (0-100 %, viz níže), nicméně budu počítat polovinu, ať je to ten nejhorší scénář.
Při zapnuté NC je životnost kolem 23-25 hodin = jeden nabíjecí cyklus = teoreticky dva dny (12 hodin denně) provozu. 2 dny x 1000 cyklů = 2000 / 365 dnů = 5,5 roku každodenní zátěže.
Toto je ideální příklad, kdy budete správně nabíjet a nevystavíte sluchátka teplotě nad 35°C (provozní maximum je 40° a baterie umírá u 50°).

Nabíjecí cyklus je teoretické maximální množství energie vložené do baterie, nejedná se tedy o jeden proces nabíjení, ale o součet několika.
Například sluchátka budou mít 50 % baterie a já je nabiji na 75 % = 1/4 nabíjecího cyklu. Za dva dny budou sluchátka mít 15 % a já je nabiji na 90 % (zbylé 3/4 cyklu) - tím jsem dokončil jeden nabíjecí cyklus.
Obecně byste nikdy! neměl vybít sluchátka do totálního umření. To LiPo baterie přímo nesnáší a je pak velká pravděpodobnost úhynu. Také nemá ráda extrémy, tedy nabíjení v kuse z mála na maximum kapacity. Ideální práce s baterií je časté nabíjení po troškách.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod VysmátýMuž 3. 9. 2019 13:54

Moc díky za vyčerpávající odpověď a osvětlení této oblasti.
Pěkný den...
VysmátýMuž
Kolemjdoucí