Dan Clark Audio (ex-MrSpeakers) ÆON 2

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 19. 9. 2020 23:11

kostival píše:Co ale ty Open 2, nebyly basy přebuzené, nepřelévaly se do nižších středů ? Si řikám, že sluchátka této kategorie už by to mohly mít zmáklý :-D Ty jim vytýkáš pouze jemnou dynamiku teda, jinak se dá říct, že jsou to takový univerzaly s dostatečně zábavným zvukem a slušnou technickou kvalitou ? Protože něco takového hledám.

Mrkni na headphones.com, je tam o nich několik recenzí v průběhu celého roku 2020, a ano, hlavní výtka u open verze jsou přebuzené basy, přelévající se do nižších středů .. 8-S

-- 20. 9. 2020 00:44 --

weefaa píše:Audeze LCD-2 Classic měly u mě velké očekávání, které se nedostavilo, ale neslyšel jsem na HYPĚ. Mě ale přijdou až razantně temné oproti tvému vnímání = čti velký skok z Anand. Dal bych přednost uzavřenému modelu k vyzkoušení, který mě více přesvědčil.

Je zajímavé, že o těchto sluchátkách jsem tady četl už spoustu různých názorů, jak jsou temná, jak mají lepivé středy, atd., a poznatky mnoha lidí, kteří je zkoušeli v Audigu apod. Hmm. A ví vůbec někdo, že u těchto sluchátek (podobně jako u LCD-X, LCD-4) je zákonem nařízeno používat ekvalizaci, nebo alespoň plug-in firmy Audeze, který se jmenuje Reveal + ?? 8-D :-D Protože bez EQ jsou to šroty, ale s EQ jde o mistrovská díla, která bez problému natrhnou zadel různým Anandám (LCD-2 C) a jiným? Čehož si je samozřejmě vědom i výrobce Audeze - kvůli tomu ten plug-in vytvořili. Bohužel to znamená, že tam, kde nemůžete používat ekvalizér, nebo Reveal +, nemají sluchátka Audeze LCD smysl (netýká se LCD-X C). Viz například https://www.headphones.com/blogs/news/lcd-2-review nebo https://youtu.be/Xfb_70TPSe8
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 20. 9. 2020 00:35

@ introvert: Zajímavé. Pokud sluchátka od začátku potřebují postrčit, něco není dobře, i když sám výrobce tak činí. Taková změna může být úžasná a pro PC poslech zanedbatelná, ale je tam. Nebrat špatně, může být vyhovující, ale je to krok k vylepšení poslechu, které se nedostaví při menší odchylce. Já o něm nevím, málo jsem studoval, neslyšel jsem, tedy ani nezkoušel, ale... Za sebe opět zůstanu u dalšího negativa, které nelze odpárat - váha. Prosím, ať to nezní, že obhajuji sluchátka, která jsem pořídil, tak to není. Já osobně strávím se sluchátky hodiny denně, pracuji často z domova, a prostě jsou těžká, jsou sakra těžká... Každopádně v tebou zmiňované recenzi se dočtu:

Kód: Vybrat vše
"Revisiting The Beatles’ Abbey Road and listening to Arne Domnérus Jazz at the Pawnshop was a delightful experience. I am sure that there are certainly people out there wondering whether or not a headphone like this is worth it over something like the DT-1990 Pro, Focal Elex, Sennheiser HD 600-series, or HiFiMan Sundara. I cannot determine whether or not it is something that is worth it for you, as we all have different values and preferences. However, what I can say, is that there is a very noticeable performance gain over those other headphones; one much larger than what I had originally expected. In the future, I hope I will be able to try other Audeze products."

A to právě prožívám já s DCA2C |:)
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 20. 9. 2020 00:57

Souhlas s weefaa. Pokud je u sluchátek třeba trvale ladit zvuk ekvalizérem, jsou to chybně zvolená sluchátka. Pokud to doporučuje výrobce, jsou to šroty, což teda rozhodně LCD-2C nejsou, ale každému určitě nesednou. A srovnávat je s Anandama, to je jako srovnávat nebe a peklo (myšleno Hifiman lehkost a Audeze hutnost). A musím souhlasit i s tou velkou hmotností, když jsem je zkoušel, připadal jsem si jak sovětský radista. Ale zvukově bych si je naprosto dokázal představit.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 20. 9. 2020 01:06

Přesně tak, a je dobře, že to zaznělo. Ty sluchátka (Audeze LCD2-Classsic) mají něco do sebe, ale rozhodně nelze srovnávat s Anandy. Mají své posluchače, ale v jiných vodách.

Ten zvuk, upřímně, kdybych fakt neměl možnost najít váhově vyhovující sluchátka, asi bych do nich šel, zvukově by mě sedly nejlépe s výhradami. Je to vždy o kompromisu a tady bych si jej dovedl představit. Pak už je na zvážení každého, zda jej zvolí. Díky bohu, nemusel jsem. ale...
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 20. 9. 2020 07:56

weefaa píše:@ introvert: Zajímavé. Pokud sluchátka od začátku potřebují postrčit, něco není dobře, i když sám výrobce tak činí.

Nesouhlasím. Neexistují ideální sluchátka, co se týká zvuku. Jednak není známo, co by ten ideál vlastně měl být (každý na to má svůj subjektivní názor), a druhak, i kdyby se všichni nakrásně shodli, asi žádný výrobce by nedokázal taková sluchátka za rozumnou cenu vyrobit. Tedy parametrický ekvalizér je nezbytnou součástí kvalitních sluchátek, jeho vliv je podstatně významnější, než například to, jestli jsou kabely stříbrné, nebo měděné. Tím ekvalizérem srovnáváme nedostatky sluchátek, které jsou napravitelné (předpoklad: cílem je křivka Harman 2013), a poté, co tak učiníme, máme lepší sluchátka, než za jaká jsme zaplatili. Odmítat ekvalizér je jakoby majitel reprobeden tvrdil, že není třeba experimentovat s jejich umístěním, eventuelně vybavením místnosti zvuk ovlivňujícími prvky, protože “když bedny nehrají dobře tam, kam jsem napoprvé postavil, tak je s bednama něco špatně”

weefaa píše:@ introvert: Za sebe opět zůstanu u dalšího negativa, které nelze odpárat - váha. Prosím, ať to nezní, že obhajuji sluchátka, která jsem pořídil, tak to není. Já osobně strávím se sluchátky hodiny denně, pracuji často z domova, a prostě jsou těžká, jsou sakra těžká...

O tom jsem nepsal, to asi každý ví. Před nějakou dobou tady řada lidí básnila, jak skvělý zvuk mají LCD-X (nemají, alespoň ne bez toho ekvalizéru), a taky si je koupili. A po nějaké době se ukázalo, že je (skoro ?) všichni prodali. Vadil jim ten nekvalitní zvuk? Nikoli, toho si asi nikdo z nich ani nevšimnul. Ale byla moc těžká. :-)

-- 20. 9. 2020 09:18 --

weefaa píše:Přesně tak, a je dobře, že to zaznělo. Ty sluchátka (Audeze LCD2-Classsic) mají něco do sebe, ale rozhodně nelze srovnávat s Anandy. Mají své posluchače, ale v jiných vodách.

Nechápu, proč by je nešlo srovnávat s Anandami, když tak spousta renomovaných recenzentů činí ? Určité vlastnosti zcela jistě srovnávat jde. A u nich tam, kde byly Anandy “po vybalení z krabice” lepší, jsou po úpravách ekvalizérem náhle lepší LCD-2 (2020). Já přece nikde nepsal, že mají stejnou zvukovou scénu (Anandy jsou lepší), nebo kvalitu konstrukce (LCD jsou lepší), ..

Celkově to na mě působí, že v tomto směru většině našich audiofilů ujel vlak. Co je ve světě běžné a samozřejmé, tedy korekce frekvenční charakteristiky sluchátek parametrickým ekvalizérem, mnozí nejenom že nechápou, ale dokonce to odmítají. Hmm, něco hodně propíraného v posledním půl roce v médiích mi to silně připomíná .. :shock: :-\
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 20. 9. 2020 11:33

Nikdy jsem neměl potřebu srovnávat zvuk sluchátek ekvalizérem a s parametrickým ani neumím pracovat. Až teda na BD DT880, tam jsem se pokoušel krotit ten pro mě nepříjemný peak kolem 7-8kHz, ale nakonec jsem to vzdal a šly BD...
A pokud se k do toho někdy pustím, tak to bude z důvodu zhoršujícího se vnímání zvuku věkem.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 20. 9. 2020 11:51

No vidíš, ja som po výsledku audiogramu odložil svoju hrdosť a s EQ zase počujem zvuky, ktoré som si odopieral ;-) Ale je lepšie, ak dokážeš nejaké sluchové nedostatočnosti kompenzovať prirodzene a teda vyberať si tie správne sluchátka. Niekedy je to ťažké, ale napr. na FH7 nemám EQ, a to aj bez toho ich svetlého filtra.
Nemyslím si však, že je to úplne tak, ako píše introvert... žeby nám v týchto končinách ušiel vlak a vo svete sa EQ využíva v oveľa väčšej miere. Aspoň na Head-Fi a recenziách to tak nevyzerá.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 20. 9. 2020 13:55

Nemyslím si však, že je to úplne tak, ako píše introvert... žeby nám v týchto končinách ušiel vlak a vo svete sa EQ využíva v oveľa väčšej miere. Aspoň na Head-Fi a recenziách to tak nevyzerá.

No, běžní uživatelé to ke své škodě většinou nepoužívají ani tam. Ale solidní recenzenti ano, asi proto, že dobře vědí, co jim může ekvalizace přinést. Chtěl jsem pouze nadnést toto téma, aby se lidi zamysleli nad tím, zda náhodou nedělají něco špatně. A zda by třeba s relativně malou námahou nemohli (zadarmo) hodně získat.

Uvedu pár jmen - Canon, Nikon, Sony, FujiFilm, Panasonic, Sigma, Leica a další. Co mají společného? Krom toho, že jde o výrobce fotoaparátů a objektivů k nim, taky to, že aktivně používají úpravy obrazu poskytovaného objektivem. Bez toho se prostě dnes nelze obejít, a je to úplně stejný princip, jako ta ekvalizace u sluchátek. Všechny objektivy, bez výjimky, mají nějaké nedostatky - zde ve fóru by někteří možná použili slovo “charakter”. Ale žádný z výrobců není padlý na hlavu, aby se tyto nedostatky objevily ve výsledných fotkách, pokud je může procesor ve foťáku ještě před zápisem snímku na kartu odstranit. Takže zcela rutinně se odstraňuje soudkové a poduškové zkreslení, chromatické aberace na kontrastních přechodech, vinětace, mírně měkké rohy snímku se doostřují, a někteří dokonce i v RAW fotkách provádějí (k nelibosti fotografů) odstraňování šumu. Toto je standard, většina uživatelů fotoaparátů o tom zřejmě ani vůbec neví.

To samé platí pro sluchátka. Spousta firem dnes vyrábí aktivní sluchátka, ve kterých je procesor, který zpracovává signál z bluetooth, a pouští ho do zesilovače ve sluchátkách. Ekvalizace zvuku je u většiny těchto sluchátek samozřejmá. Mnozí uživatelé by se asi divili, jak vlastně hrají ta jejich sluchátka, pokud by se toto vypnulo. Já to zjistil kdysi náhodou, když jsem (poté, co jsem o tom slyšel v jedné recenzi) zkusil zapnout napájení u bluetooth sluchátek, připojených k zesilovači kabelem. Takový nesmysl, k čemu by to mohlo být? Byl jsem totiž (na základě jiné recenze) přesvědčen, že ten kabel je tam jen jako nouzovka, když člověku třeba v letadle nebo autobusu dojde ve sluchátkách baterka, tak aby mohl poslouchat dál. Ale ke svému úžasu jsem zjistil, že po zapnutí napájení sluchátek se zvuk dramaticky zlepšil - procesor začal pracovat, a aktivně upravovat zvuk z externího zesilovače, a tím vyrovnávat frekvenční nedostatky sluchátek samotných (která, pokud bylo napájení vypnuto, hrála dost špatně).

Takže dnes si už můžeme vybrat. Buďto jako staromilci, odmítající pokrok, budeme setrvávat s tím, co bylo ještě před nedávnem nutností - tedy poslouchat sluchátka s takovým projevem, jaký jim dal výrobce. Nebo můžeme pokročit dál, a používat ekvalizaci. Ekvalizace dokáže, řekl bych, dát sluchátkám jakýsi nový život. Dnes už klasická pasivní sluchátka nemají projev “temný” nebo “světlý”, to jen při vybalení z krabice, nebo v Audigu. Ale my ten projev můžeme třeba obrátit, pokud se nám to bude líbit. Pomocí ekvalizace lze například dokonce zvýšit rozlišení sluchátek (pokud potlačíme basy přelévající se do středů, tak ty středy pročistíme, a zvýšíme jejich rozlišení).

Ne vše lze ekvalizérem změnit. Konstrukci třeba, pochopitelně (hmotnost, náušníky - i když u těch můžeme korigovat eventuelní použití jiných než originálních). Nelze změnit parametry zvukové scény (a i to není úplně pravda, viz crossfeed). Nelze změnit dynamiku (slam), to je dáno konstrukcí membrány (zejména její váhou), a intenzitou magnetického pole, ve kterém se membrána nachází. A u sluchátek Sennheiser HD 6xx se nikdy pomocí ekvalizéru nedobereme slušných basů, protože hodnoty zkreslení by přesáhly veškeré akceptovatelné meze. Ekvalizér také nelze v praxi používat u mnoha přenosných zařízení - ale teoreticky tomu nic nebrání, takže to, že to nejde dnes, neznamená, že to nepůjde zítra. A existují DAPy vybavené ekvalizérem.

Zkrátka a dobře, domnívám se, že je načase odhodit přežité, vyčpělé stereotypy, a vydat se vstříc novým, ekvalizovaným zítřkům :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 20. 9. 2020 18:17

Asi je z toho zbytočné robiť tému, ktorá sa tu na fóre už toľko krát otvárala. Nech si každý počúva hudbu tak, ako sa mu to páči... a či už to dosiahne starostlivo vybraným celým zvukovým reťazcom alebo s EQ, to je každého voľba.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 20. 9. 2020 18:40

Tak s těma úpravama fotek pozor. Ty foťáky tohle umí, ale kdo to trošku myslí s focením trošku vážně, tak si to povypíná, nastaví nějaký neutrální profil a pak tyto úpravy provádí sám v editoru, kde to má stoprocentně pod kontrolou a může se kdykoliv vrátit. Kdo je na ještě vyšší úrovni tak fotí do raw formátu, kde z foťáku lezou čistě surová data a následně to dělá sám úplně celé. A vypnout to vesměs neumí jen opravdu levné modely pro "cvakálisty", sektor, který dnes vyplňují mobily. To s tím focením nebyl dobrý příklad.
A rozhodně si nemyslím, že Senn HD6XX mají málo basů. Pouze ten, komu se to zdá málo si pořídí jiná sluchátka, např. Fostex. Ono totiž to ladění ekvalizérem není úplně ideální a jedno nastavení není univerzální. Přidáš někde v pásmu 1kHz a v jednom songu je to moc a ve druhém málo.
A pokud se snažíš dělat ekvalizérem z temných sluchátek světlá a naopak, nedopadá to dobře. Působí to často potom jako když do matky M5 rveš šroub M6.
Ano s BT sluchátky to je jak píšeš a připojené přes kabel na analogový signál (pokud to umožňují) hrají obvykle hůř než přes BT, protože není zapojen DSP procesor, který žehlí nedostatky konstrukce. Ono je totiž daleko levnější dohánět nedostatky elektronikou, než lepší a dražší konstrukcí. A vlastně jedinou solidní cestu BT sluchátek dnes ukazuje Hifiman (Deva, Ananda BT). Ten zbytek hraje poměrně dost mizerně a rozhodně se to v nějakých solidnějších hladinách kvality zvuku nepohybuje. U TWS už vůbec ne.
Nic proti, neber to prosím nijak útočně, ale trošku mně přijde, že máš nastudovanou teorii, ale praxe je trošku jiná. Prostě z Audeze nikdy ekvalizací neuděláš Grado, nebo Hifiman a naopak.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kostival 20. 9. 2020 20:59

weefaa píše:Slyšel jsem všechny, ale nikoliv u sebe doma, abych měl stejné podmínky. Trochu jsem již něco popsal v jiném téma, podívej se na sluchátkové sestavy.

Anandy máš "naposlouchané" a těmi začnu, budu stručný: Suché, nezábavné, ale skvělý prostor. Rozhodně nejdou hluboko, nejsou zábavné, ale mají plno detailů. Pro mě nevhodná konstrukce, ale to je velmi individuální.
HD 600 byly pro mě zklamáním, přestože jsem byl léta Sennheiser pozitivní. Neslyšel jsem HD800, ale prostě jsem čekal od HD600/650 více. HD 600 mi přišly ploché, bez šťávy, takové suché a neviděl jsem v nich upgrade z HD555.
Audeze LCD-2 Classic měly u mě velké očekávání, které se nedostavilo, ale neslyšel jsem na HYPĚ. Mě ale přijdou až razantně temné oproti tvému vnímání = čti velký skok z Anand. Dal bych přednost uzavřenému modelu k vyzkoušení, který mě více přesvědčil.
Campfire Cascade mi přišly značně s vnímáním, že má uzavřená sluchátka. Tam limit byl znát, který na AOEN2 Closed nemám. Dalším bodem je pohodlí, které pro mé uši neměly.

Z toho, co popisuješ, si myslím, že budeš mít AOEN 2 velmi rád :) Kdybych našel čas, možná bych se potkal v Praze.


Dík za reakci. Já myslím že děláš trochu unáhlené závěry, krátkodobé poslechy v "nesvém" prostředí a na "nesvém" železe nejsou extra vypovídající.

Nevím na čem jsi Anandy v Audigu poslouchal, ale určitě nejsou suché a nezáživné. Ono hodně záleží na sestavě, pokud je posloucháš na nějaké světlé, budou tak znít, ony ale potřebují neutrální, či ideálně temnější sestavu, pak hrají dobře, zvuk rozhodně není suchý, je spíše vyrovnaný. Konkrétní příklad, na sestavě HYPA + HRT MS III hrají Anandy perfektně, ale po změně DACu za Project DAC Box S2+ (světlejší DAC se Sabre chipem) to fakt nešlo, opravdu to suché a nezáživné bylo. Píšeš, že Anandy nejdou hluboko, není tomu tak, na správné sestavě mají skvělý rozsah až dolu, akorát objemově je basu méně, jsou zkrátka vyrovnané.

HD 600 jsem měl taky, ty už problém s rozsahem dolu, bez ohledu na sestavu měly. Po necelém roce jsem je nahradil LCD-2C, byl to velký posun vpřed, byl jsem nadšen z basu a dynamiky, ale ta váha a přílišná temnost je v mých očích pohřbily. Zkoušel jsem do sestavy zapojit i DAC Box S2+ (můj světlejší DAC, ale stejně to nebylo ono).

Poté jsem chvíli laboroval se Shure SRH840, které mám doteď, zajímavá sluchátka, vyhovuje mně jejich tonalita, ale celková kvalita samozřejmě v porovnaní s dražšími kousky pokulhává, skončily u PC :-)

Poté přišly Anandy, celkově nejlepší zvuk co jsem slyšel, detail, rychlost, krásný prostor a rozložení zvuku v něm, velikost scény .. všechno je dobře a správně, prostě si jen myslím, že možná k takovému zvuku jsem ještě nedospěl, těžko říct.

.. no uvidíme co bude dál, ale Aeony jsou horkým kandidátem, v současné chvíli nevím, zda bych volil otevřenou či zavřenou či nějaká jiná, něco ještě načtu, poslechnu a pak se rozhodnu :-)
kostival
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hmpf 23. 9. 2020 06:37

Kostival to sepsal pěkně.

Já sylšel Aeony krátce a mě na nich vadila menší velikost náušníků, šroubovací kabel a jemná dynamika. Doma jsem je neměl na test. Asi nebudou špatná když Tyll si je snad vybral ze všech sluchátek po ukončení kariery?
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kostival 23. 9. 2020 19:53

Aeony jsou fajn, to jo. Škoda, že Audeze otálí s představením odtučněných klasických LCD ..
kostival
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 24. 9. 2020 10:07

Na pohodlí si opravdu stěžovat nemůžu. Aeony patří mezi to nejpohodlnější i na delší poslech.
Kostivale, zkus se podívat na LCD-GX, zvukově prý povedené a přitom o dost lehčí než ostatní Audeze.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kostival 24. 9. 2020 20:27

Ty Aeony furt máš ? Tys je nevrátil ?

U těch GX mi vadí label gamer headsetu :-D pak jsem četl, že jsou hodně středová .. takže asi ne, ale dík za tip.
kostival
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků