[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod The Wolverine 30. 3. 2020 21:39

Já jsem stále s LCD-X velmi spokojen a necítím potřebu je měnit za nějaký zaučeně lépe hrající model. Možná, že by se mi Empyreany líbily více, ale takovou částku odmítám nyní za sluchátka dát, toť můj názor. Co se týče LCD-X, tak chápu kritiku v tom smyslu, že je to vřelý Audeze sound se zvedlými výškami. Když si vypůjčím slova Marva a Handse - The timbre and congruency of tone is just off. It's like the LCD-X is pretending to be neutral, but it's not. As if the Audeze driver was not meant to sound this way (it being most comfortable sounding be lush and laid-back). Weird attempt at neutrality with rough and poorly integrated treble is what I heard. Asi na tom něco bude, ale mě takové podání vyhovuje, nicméně chápu, že každému nemusí.

Co se týče aktuální produkce Audeze, tak pro mě zdaleka nejzajímavější je model LCD-GX. Hořčíková konstrukce z modelu 4z a single-sided magnety. Díky tomu váží 460g, tedy zhruba tolik co Empyrean a hlavně podstatně méně než ostatní Audeze řady LCD. Zvukově by měl připomínat LCD-2 Classic s možná o něco menším basovým impaktem, což zrovna v tomto případě nemusí být na škodu.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 30. 3. 2020 23:53

MHOE píše:
pavel1756 píše:Trochu je mi otazkou, zda je vnimany apel Empyreanu ve smyslu "kompletniho sluchatkoveho zazitku" zpusoben jejich znacnou pokrocilosti, nebo spis zpatecnictvim ostatnich vyrobcu. Kdyz se na Meze totiz podivam, nevidim za dane penize nic vylozene vyjimecneho - a to nemyslim spatne.

Dovolím si dať do placu jednu vec, ktorá ich výnimočnými robí. Nepoznám žiadne iné slúchadlá, ktorých úroveň spracovania je na takej úrovni. Opravte ma ak sa mýlim.
Pre mňa je síce zvuk asi podstatnejší ako toto, ale je to myslím veľmi podstatný fakt. Majiteľovi dávajú najavo zakaždým keď ich zoberie, že si kúpil produkt, na ktorom si dal niekto naozaj záležať. Empyreany sú taký komplexný balík. Zvuk, spracovanie, materiály, dizajn, pohodlie. Naozaj si prajem, aby tu pribudlo viac majiteľov, aby sme dostali skúsenosti ďalšieho človeka.

Čo budem stále však pripomínať - myslím si, že skutočne ich začne človek spoznávať a oceňovať ich kvality až po trochu dlhšej dobe ich vlastníctva.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 31. 3. 2020 21:34

MHOE píše:Ja neverim vlastnim ocim :-) Nepamatoval jsem si, ze bys LCDX vychvaloval do nebes, ale ze se tady najde i nekdo dalsi, kdo se dokaze na LCDX podivat s odstupem a shodnout se, ze LCD2C je obecne rozumnejsi volbou, to bych necekal. Ja pri pohledu na Audeze LCD radu porad tvrdim, ze idealne bud LCD2C (budget), nebo opravdovou kvalitu (LCD4).


Je to tak. :-)
Vedle LCD 2C bych pak namísto LCD 4 upřednostnil model LCD 4z, který je jednak konstrukčně pokročilejší, včetně nižší hmotnosti a jednak má celkovým charakterem zvuku ještě o něco blíž k LCD 2C, než má model LCD 4.

MHOE píše:Trochu je mi otazkou, zda je vnimany apel Empyreanu ve smyslu "kompletniho sluchatkoveho zazitku" zpusoben jejich znacnou pokrocilosti, nebo spis zpatecnictvim ostatnich vyrobcu. Kdyz se na Meze totiz podivam, nevidim za dane penize nic vylozene vyjimecneho - a to nemyslim spatne. Elegantni vzhled, slusna ergonomie, vlastni pohled na dany typ menice, prostorne nausniky dvou ruznych materialu, neotravujici zvuk, ruznoroda sluchatkova kabelaz, kufr - to vse bych ocekaval za ty penize automaticky. Minimalne.


Asi to bude něco na půl cesty. Ostatní výrobci si pořád drží svůj charakteristický zvuk, což jim může bránit ve výraznějším pokroku. Ale nabízí se otázka, zda mají vůbec zájem posouvat se nějak výrazně dál, když se jejich produkty stále dobře prodávají a vlastně se od nich očekává, že i jejich nové modely budou opět více či méně respektovat typický zvuk daného výrobce.
Empyreany jakožto relativně nový hráč na scéně mají výhodu v nové doposud neoposlouchané zvukové charakteristice a zároveň ve skutečnosti, že se jejich výrobce snažil ladit je takovým způsobem, aby vyhovovaly co možná nejvíce posluchačům.

MHOE píše:Kdyz se vsak podivam na ostatni vyrobce (Audeze, Hifiman, Sennheiser, ...), tak objektivne vzato nevidim moc rozdil mezi 500-1000USD a vyssi cenovou kategorii. A to je trochu smutne. Jako by to jedine, co se u drahych modelu dramaticky navysuje, byla jejich vaha. :lol:


Většinou mi na těch levnější vadí jedna konkrétní věc, a to tak moc, že bych určitě sáhl po dražším modelu.
Například Hifiman Ananda. S ohledem na cenu téměř ve všech směrech skvělá sluchátka. Prominul bych jim i ty trošku zvýrazněné výšky. Ale co už naopak ne, jejich značně zploštělou horizontální rovinu pravo-levého podání prostoru. Ale je fakt, že potom už ta cena dramaticky roste. A konkrétně u výrobce Hifiman dost podstatně, protože zde bych sáhl rovnou po Susvarách, jejichž cenovka je mírně řečeno hodně nehezká.

-- 31. 3. 2020 21:38 --

zino333 píše:Dovolím si dať do placu jednu vec, ktorá ich výnimočnými robí. Nepoznám žiadne iné slúchadlá, ktorých úroveň spracovania je na takej úrovni. Opravte ma ak sa mýlim.
Pre mňa je síce zvuk asi podstatnejší ako toto, ale je to myslím veľmi podstatný fakt. Majiteľovi dávajú najavo zakaždým keď ich zoberie, že si kúpil produkt, na ktorom si dal niekto naozaj záležať. Empyreany sú taký komplexný balík. Zvuk, spracovanie, materiály, dizajn, pohodlie. Naozaj si prajem, aby tu pribudlo viac majiteľov, aby sme dostali skúsenosti ďalšieho človeka.

Čo budem stále však pripomínať - myslím si, že skutočne ich začne človek spoznávať a oceňovať ich kvality až po trochu dlhšej dobe ich vlastníctva.


Co se úrovně zpracování týče, jsem toho názoru, že třeba takové Audeze LCD 4z jsou s Empyreany na stejné úrovni. Druhá věc je ale pohodlí, kde jasně vedou Meze.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 1. 4. 2020 05:47

Například Hifiman Ananda. S ohledem na cenu téměř ve všech směrech skvělá sluchátka. Prominul bych jim i ty trošku zvýrazněné výšky. Ale co už naopak ne, jejich značně zploštělou horizontální rovinu pravo-levého podání prostoru.

S tímto musím souhlasit, když jsem krátce porovnával Anandy s MrSpeakers AFO, tak mi oproti AFO přišly plošší. Ale zase měly širší a vyšší prostor. Hlavně ta výška prostoru mě zaujala.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 1. 4. 2020 06:38

Výšku hudební scény mají Anandy opravdu pompézní, ale jde to právě na úkor přirozeného poměru mezi vertikální a horizontální rovinou prostorového podání. U jiných sluchátek jsem nic podobného zatím neslyšel.
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 3. 4. 2020 09:37

Už nejsem úplně fanoušek sluchátek mě nebaví u toho sedět to se nedá (když už tak ležet relax) a dneska bych si koupil už jen pár vybraných kousků jedny elektrostaty, jedny planary, jedny špunty (s těma by se hezky leželo), i ty Verum a ZMF vypadáj lákavě. To bych moc chtěl doma ještě ozkoušet.
Ale mě teda osobně když už Audeze tak jediný model co dával vždy smysl byly LCDX (verze v kartonu) a navíc hrajou obstojně z mnoha věcí, jednoznačně jsou univerzálnější než LCD2C které jsou navíc rozladěný a moc tmavý (třeba sem slyšel špatnej kus nevim). Takže já jsem s Wolverinem. A co se týče ceny konkurence tak to nevim to ty Verum, HE4XX, Edition XX a další z druhý ruky maj silný price performance.
Ale nikdy jsem Xka nekoupil a to jsem je mohl koupit nové za 15tisíc, asi sem si nima nebyl jistej a začlo mě vadit pohodlí u nových verzích i hlubší měkčí náušníkyi i když na všechno se dá zvyknout (měl jsem dlouho doma kdysi první verzi LCD2).
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 3. 4. 2020 15:15

Ja se sluchatky temer vyhradne tez lezim, popr. pololezim/polosedim :) Kdyz se soustredim jeste na jinou cinnost, jsem schopny s nimi i postat/posedet, ale jen tak proste sedet a soustredene poslouchat hudbu? To ne, tim spis pri vysoke vaze typickych high-end modelu.

Jinak aby me nekdo spatne nepochopil, ve svem predchozim prispevku jsem daval duraz na slovo "dramaticky". :) A jedina sluchatka, ktera jsem kdy koupil za cenu, ktera se nepohybovala max kolem 25 tisic CZK, byly PMx2ky. Nad hranici 1000USD/EUR uz je pro me zkratka pomyslna "navratnost" investice do sluchatek nezasazena do smysluplneho ekonomicko-audiofilniho ramce :-)) Ale uvidime, treba se v budoucnu objevi nejaka opravdova revoluce ve sluchatkovem poslechu, ktera me prinuti se rozsoupnout - penezenka je ready! :lol:
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 3. 4. 2020 17:43

Souhlas. A pak ještě převodník a zesilovač, ono to naskáče. Hlavně mě to mrzí u elektrostatů, u normálních sluchátek se to dá ještě ošulit RME apod., ale k elektrostatům tam pod zesák $1250 není těžko hledat a to je dneska 32tisíc.
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 4. 4. 2020 08:01

Tak to já při poslechu zásadně sedím v křesle a soustředěně poslouchám. Naopak v leže mi to přijde nepřirozené.

Jinak LCD X samozřejmě pouze v edici bez kufru. Původní cena (u nás téměř 50k) byla nesmysl. O tom nakonec svědčí i to, že ta takzvaná "dočasná akce bez kufru" platí už více než dva roky. Ale i tak mi přijde 30k moc. Sám jsem je kdysi kupoval za 25k.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 4. 4. 2020 09:58

Ja viem poležiačky počúvať iba špunty. Veľké slúchadlá v sede alebo v kresle. Akonáhle si s tým lahnem, tak mi to príde neprirodzené. Slúchadlá akoby padajú dozadu a aj sa zmení utesnenie. Neviem, nesedí mi to. Navyše nemožem otočiť hlavu do žiadneho boku lebo tomu zavadzajú slúchadlá.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 5. 4. 2020 15:03

U toho lezeni pomaha si dat pod hlavu vhodne tvarovany a polstrovany polstar/podhlavnik. Clovek tak neni zcela horizontalne polozeny a zadni cast sluchatek se jen castecne opira tak, aby sluchatka stale sedela na hlave prirozene a tedy se neporusilo tesneni. Pri kombinaci vicero podlozek pod hlavu/krcni pater lze dosahnout pohodlneho polosedu. Da se to, chce to jen trochu cviku :-)

Jinak se divam, ze na Audigo se zacinaji plosneji zlevnovat sluchatka. Krom Empyrean me zaujaly i zminovane Anandy pod 20k, coz uz je na urovni importovanych Edition XX (k tomu nesrovnatelne lepsi zarucni servis). Pokud se povede, doporucil bych spis z druhe ruky Edition X V1 (ty se zdaly nejvice neutralni), ale pro nevyhranene audiofily s naditou kapsou Anandy nemusi byt vubec spatnou volbou i naslepo. Trochu mi to cenove pripomina HE500ky, to byla par let nazpet obdobne dostupna solidni volba od Hifiman.

V souvislosti s nimi si ted vzpominam na diskutovane LCD2C, coz byla za 16k intro cenu z Audiga skvela koupe. Jo, to byly casy :)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Funkota 5. 4. 2020 16:37

BabetakCZE píše:
Například Hifiman Ananda. S ohledem na cenu téměř ve všech směrech skvělá sluchátka. Prominul bych jim i ty trošku zvýrazněné výšky. Ale co už naopak ne, jejich značně zploštělou horizontální rovinu pravo-levého podání prostoru.

S tímto musím souhlasit, když jsem krátce porovnával Anandy s MrSpeakers AFO, tak mi oproti AFO přišly plošší. Ale zase měly širší a vyšší prostor. Hlavně ta výška prostoru mě zaujala.

Jak byste popsali tu zploštělou horizontální rovinu u prostoru, nedovedu si to představit. Je třeba nějaká skladba, kde to je zřetelné...
Tidal | Foobar2000 -> SMSL VMV D1se -> Singxer SA-1 | Xduoo Ta-26 -> ATH-ADX5000
Funkota
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 5. 4. 2020 17:22

U pravo-levého podání prostoru rozlišujeme horizontální a vertikální rovinu. Pro zjednodušení si představme, že se jedná o obdélník. Obvykle je hudební scéna rozložena tak, že horizontální rovina představuje delší stranu daného obdélníku a kratší strana tu vertikální. No a Anandy to mají obráceně. Výsledkem tedy je, že nástroje od určitého bodu od středu už nejdou doprava nebo doleva, ale začnou se skládat na sebe do výšky.
Hodně zřetelné je to u jakékoli skladby se symfonickým orchestrem.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 6. 4. 2020 16:41

Ja bych mozna jen dodal, ze "prostorove" aspekty zvuku pri sluchatkovem poslechu se hodne "deji" v hlave posluchace.

Sluchatka z me zkusenosti spis napomahaji mozku si prostorovou informaci odvodit, nez ze by ji nejak vehementne reprodukovaly samy o sobe. Nektera sluchatka jsou v tom lepsi nez jina, ale primarne je to podle me o trenovanosti a zaroven i vuli posluchace si tento typ informace z prijimaneho signalu interpretovat.

Jsou sluchatka, u kterych je hodne slyset velikost musli/nausniku (napr. vyska prostorove sceny u Hifimanu). Jsou sluchatka, ktera dobre pracuji s rezonovanim a jemnymi odrazy (napr. drevene modely od ZMF). Jsou sluchatka, ktera slusne pozicuji jednotlive zvuky vlivem vyklonenych menicu do uhlu (napr. nektere Beyery). A kdyz se vse spoji dohromady (HD800), muze byt uloha posluchace v interpretovani mozna az prekvapive zjednodusena.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 6. 4. 2020 16:53

MHOE píše:Ja bych mozna jen dodal, ze "prostorove" aspekty zvuku pri sluchatkovem poslechu se hodne "deji" v hlave posluchace.

Sluchatka z me zkusenosti spis napomahaji mozku si prostorovou informaci odvodit, nez ze by ji nejak vehementne reprodukovaly samy o sobe. Nektera sluchatka jsou v tom lepsi nez jina, ale primarne je to podle me o trenovanosti a zaroven i vuli posluchace si tento typ informace z prijimaneho signalu interpretovat.

Jsou sluchatka, u kterych je hodne slyset velikost musli/nausniku (napr. vyska prostorove sceny u Hifimanu). Jsou sluchatka, ktera dobre pracuji s rezonovanim a jemnymi odrazy (napr. drevene modely od ZMF). Jsou sluchatka, ktera slusne pozicuji vlivem vyklonenych menicu do uhlu (napr. nektere Beyery). A kdyz se vse spoji dohromady (HD800), muze byt uloha posluchace v interpretovani az prekvapive zjednodusena.

Ja by som sa pod toto na základe svojich skúseností možno aj v klude podpísal. Veľakrát som čítal o LCD-2C, že majú slabší priestor. Ja s tým nesúhlasím. Na prvé počutie, napríklad krátko po Empyreanoch pôsobia na prvý dojem naozaj ako slúchadlá s menej roztiahnutým priestorom, ale behom pár minút sa to vnímanie mení a zrazu sa otvoria. Nie raz sa mi stalo, že som si pri ich počúvaní hovoril, že ako je možné že sa u nich niekto sťažuje na priestor? Avšak priame porovnanie s Empyreanmi je pre ne trochu nefér. Pri Empyreanoch je efekt expanzívneho priestoru okamžitý a človek pri počúvaní skutočne nadobúda dojem trojdimenzionálnej scény, ktorá sa odohráva všade naokolo a občas, v závislosti na nahrávke, sa zvuky zdajú byť naozaj v dialke. Najviac to pozorujem na živých nahrávkach. Rád počúvam elektronickú hudbu a niektoré nahrávky zo živých akcií navodzujú dojem že ste súčasťou davu pred stageom. Pred Vami sa v priestore odohráva koncert, ale vy celkom zreteľne vnímate dav ľudí aj za sebou.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků