[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Wladimir_MXP 16. 2. 2021 01:58

Nazdar, jasné není problém. Akurát to bude na dlhšie :)

V prvom rade hovorím, že počúvam intenzívnu elektronickú hudbu, ktorej esenciálna zložka sú hlboké basy, takže o žiadny neutrálny tuning sa v mojom prípade nejedná. Ale tak 99C ani nie sú sluchátka pre neutrafilistov, že :-D

Na začiatok poviem, že najzásadnejšie vylepšenie ich zvuku a pôžitku z nich pre mňa bol prechod na RME ADI-2. Pred tým som skúsil asi 9 rôznych kombinácií DAC/AMPov, od portable cez semiportable až po rôzne "chi-fi" desktopy a stále to nebolo ono. Niekde v hĺbke duše som vedel, že 99ky vedia zahrať aj lepšie, no jak si tieto sluchátka nakoniec porozumeli s RMEčkom, ma úplne odpálilo. Takže investícia do dobrého zdroja je podľa mňa alfa&omega aj pre takéto "easy to drive" sluchátka, ktoré však evidentne aj škálujú celkom pekne.

Čo sa týka tuningu samotných sluchátok, tak najciteľnejšia zmena ich charakteru pre mňa bola výmena náušníkov za Yaxi pad st2. Tie urobili z tmavých sluchátok skoro až "presvetlené", rozhodne oveľa viac výšok a stredo-výšok ako s štandardnými, basy už nie sú "boomy" ani "bloated" (asi vďaka alcantare v zadnej časti), spolu s tým sa objavilo väčšie množstvo detailov, resp. ľahšie sa vnímajú, no všetky tieto plusy sú za cenu trochu prestreleného pásma 3-5 kHz. Preto je pri tomto upgrade dosť esenciálne vlastniť to RME, lebo ekvalizérom sa dá toto pásmo pekne stlmiť do skoro-neutrálna a tak je to super.

Ďalej som rozobral mušle a vyhodil tú tlmiacu penu úplne preč. Niekto s tým experimentuje a ucpáva to viac kvôli rozliatym basom či čo, ja nič také nepociťujem, naopak si užívam oveľa hlbšie basy (je ich viac a idú aj o poznanie nižšie), majú neporovnateľnú razanciu oproti stock Empyreanom, tak o 3 dB viac v okolí a nad 50 Hz. Empy vedia ísť o trochu nižšie, ale objem bez EQ je jasne na strane 99C, kto to tak má rád.
Namiesto tejto peny som použil taký okrúhly výrez úzkeho molitanu, ktorý som vsunul za zadnú stranu náušníkov. Jeden týpek to predáva na ebay ako špecialitku pre 99ky, aby mi ten menič "nefúkal" priamo do uší a ako bonus aj tie Yaxi pads lepšie držia na mušlách, keďže ten fit nie je úplne dokonalý.

Samozrejme mám aj ten SPC kábel od Meze, ktorý pekne vylepšil vyššie pásma do prirodzenejších a krajších tónov. Toto všetko som ešte okorenil veľmi zdĺhavím a podrobným ladením na RME, aby mi to všetko hralo presne tak, ako to je mojím ušiam/mozgu lahodné.

Potom, keď som dostal Empyreany, tak sa ani žiadny "wow" efekt nekonal, keďže celkovým vyznením a aj tonalitou som bol veľmi blízko ich stock zvuku, aj keď predsa len o niečo viac do "V" ako Empy.

Keby si chcel pomôcť / poradiť s takouto prestavbou, kľudne napíš.
Wladimir_MXP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hynex 17. 2. 2021 12:08

Ahoj, děkuji za vyčerpávající informace. Náušníky Yaxi stpad2, ty mám v merku delší dobu, tam jsem chtěl v podstatě začít. Nějakou úpravu s molitanama uvnitř jsem kdysi už zkoušel, ovšem už si nepamatuju s jakým výsledkem a ani nevím, co je momentálně uvnitř mušle :-). Zkusím ty náušníky a případně se ozvu ;-)
Ještě jednou díky za cenné zkušenosti a nabídku pomoci.
Doma : Lyra Digital MK2, AU/RA Z1, AQ Kentaur 653, Fluid F5, AKG K701, Riva S, Riva Arena
Přehrávače : OPUS #1, X5 1st + 2nd, Xduoo X10, Sansa Clip, Fiio E12, Fiio E12a
Sluchátka : Noble Kaiser Massdrop, Noble Savant Wizard, Flc8s, Meze 99 Classics
Hynex
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 2. 2021 12:11

@Wladimir_MXP:
Díky za shrnutí zkušeností s Lavricables Grand litz. Myslím si, že ten stock kabel zas tak špatný není, ale jak už jsem tu kdysi psal, bylo by fajn, kdyby k Empyreanům rovnou dávali Empyrean Silver Plated PCUHD. Na druhou stranu je jejich maloobchodní cena "pouhých" 3000 eur, což je znatelně méně než u většiny ostatních TOP sluchátek...
Síťový filtr: AQ Niagara 1200 + AQ Monsoon
Data: Audirvana - AQ Jitterbug - AQ Diamond - Chord Hugo M Scaler - Chord Shawline BNC (Dual)
DAC/AMP: Chord Hugo TT 2
Sluchátka: Meze Empyrean | Sennheiser HD 800 S
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 17. 2. 2021 13:28

Docela by me zajimala tva definice "TOP sluchatek".

Anyway, za 3k EUR by ten kabel mel byt posety diamantovym prachem a supinami zlata, aby ta cena zacala davat nejaky smysl. 8-) Takze mi prijde, ze nezahrnuti toho "lepsiho" kabelu do zakladniho baleni nema z pohledu spotrebitele v realnem ekonomickem ramci jakkoliv hmatatelne opodstatneni. :kuk:
SOURCE: Roon | HQPlayer | Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: PMx2 (rev2,velour) | HE-6 (mod) | Auteur
PORTABLE: THX Panda | Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 2. 2021 15:27

Ten jejich aftermarket kabel je teda z části stříbrný. Zlato a diamanty nikde. :roll:
Ano, ty ceny by měly být nižší, ale realita je taková, že například LCD-4/4z a Utopie stojí 4000 eur, AB-1266 pět a půl a Susvary pro jistotu rovnou šest.
Síťový filtr: AQ Niagara 1200 + AQ Monsoon
Data: Audirvana - AQ Jitterbug - AQ Diamond - Chord Hugo M Scaler - Chord Shawline BNC (Dual)
DAC/AMP: Chord Hugo TT 2
Sluchátka: Meze Empyrean | Sennheiser HD 800 S
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 17. 2. 2021 16:45

Wladimir_MXP píše:...Teraz už nad nimi aj seriózne uvažujem, ale asi ešte počkám na nové sluchátka od Meze, ktoré by mali čoskoro vydať a tak sa rozhodnem, či brať Empy alebo tie nové, no kábel mám už jasný :)...

Ahoj, aké nové slúchadlá má Meze predstaviť? skús priblížiť, + možno nejaký zdroj by sa hodil 8-)
haweckO
Junior

Odeslat příspěvekod sarga 17. 2. 2021 17:28

Já myslím, pokud Meze něco představí, tak to budou uzavřená sluchátka. Aspoň o nich se spekulovalo na fóru Head-fi.
HD800s,SE846,
TT2, QP1R,MojoPoly,Tidal,Roon
sudekl@seznam.cz
sarga
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 18. 2. 2021 12:15

sarga: ak by to bola uzavretá verzia Empyreanov, tak to by sa mi veľmi páčilo :)

btw: čo myslíte, môže niekedy v buducnosti Meze predstaviť nové flagship slúchadlá s podobnou technológiou meničou ako u Empyrean, ale s cenovkou niekde okolo 5000-6000€, a tým dohnať konkurenciu čo sa cenovky týka?
haweckO
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 18. 2. 2021 14:28

<rant>

Proc by to Meze nemohlo udelat s tim, co ma? Udelaji "Empyrean SE" edici s tim upgrade kabelem, lehce zmenenymi materialy menice/magnetu a v trochu jine barve... a muzou za to chtit dvojnasobek ceny.

Chci rict, Hifiman takoveto praktiky posledni roky bezne provozuje. Susvara klidne mohla stat 1.5k a Hifiman by z toho urcite stale dobre profitoval. Protoze si vsak mysleli, ze to trh snese, vynasobili to 4x a mame z toho 6k eur. Proc asi je u dealeru bezne mit na Susvary slevu 30 a vic procent? Ze by z toho snad ti dealeri chteli tratit? Chyba lavky... to si jen hloupy spotrebitel mysli, jak je tech 30 procent dolu uzasny kauf, pritom realnou hodnotu tech sluchatek stale neuveritelne preplaci. A Hifiman se spolecne s distributory hlasite smeje.

A to je ten duvod, proc na ty vysoke ceny nadavam, pratele. Neni to o tom, ze si to nemuzu dovolit kupovat (protoze muzu), nybrz je mi z te situace zle. A spatne se mi diva na to, ze ostatnim je to uplne jedno... zrejme.

Takze proc by melo Meze "dohanet" konkurenci zrovna ve smyslu ceny? Opravdu je zadouci, aby za chvili high end sluchatka stala tolik co 2+1 byt?

</rant>

Moje odpoved je, ze ano - Meze podle me na cenovce 3k neskonci. Bude to ale asi jeste nejaky rok trvat, nez se naplni produktovy cykl Empyreanu natolik, aby davalo smysl je prebijet necim dalsim.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jibu 18. 2. 2021 15:44

Také jsem několik let hledal zvukový " svatý grál ", stálo mě to hodně peněz a času, dnes mám sestavu Casea Lyra, HD 800 na klasiku a HD 650 na zbytek, domnívám se, že by člověk měl zachovat chladnou hlavu.
Ceny sluchátek dosahují již velmi značných částek, že se za ty ceny prodají, si vysvětluji tak, že kupec musí být hodně bohatý nebo hodně šílený, dle mého názoru žádná sluchátka na světě nemají cenu 3 a více tis. euro, to je prostě nesmysl.
Jibu
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod _daRK 18. 2. 2021 16:13

Uff... Takéto názory sa tu nevyslovujú, aj keď s nimi drvivá väčšina súhlasí :-D
Ale vážne - tiež ťažko hľadám v sebe obhajobu nákupu sluchátiek za istú hranicu (cca 1000eur za IEM a 1500eur za veľké), a to bez ohľadu na to, že by som si ich kúpiť mohol. Nič proti tým, čo v tom zmysel našli a prajem im príjemný posluch, ja však nechápem ako môže výrobca nastreliť cenu lepšieho ojazdeného auta za sluchátka.
IEM: FiiO FH7, iBasso IT04, Blon BL01
DAC/Amp: Lotoo Paw S1(+AQ JitterBug), Chord Mojo, Hiby R3, iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM2, Galaxy Buds+
TV/Audio: SONY KD-55XF9005; Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200

Predaj: iBasso IT01s
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 18. 2. 2021 17:20

@Jibu: Niekto si kúpi G-čkový Brabus a ver mi že sa teší na každú cestu s ním. Pre iného je racionálna voľba Fabia a auto za 200k € je pre neho číre šialenstvo. No ten z toho G-čka by zasa nikdy nekúpil tú Fabiu. A ja úplne chápem, že to môže byť nepopulárne u nemajetnejšej vrstvy obyvateľstva, ale proste ak na to máš, tak tú cenu až tak neriešiš.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jibu 18. 2. 2021 18:28

Pokud se na trh se sluchátky podívám kritériem cena/výkon, je to velmi tristní pro zákazníka a velmi radostné pro výrobce a distributory.
Konec konců jak sám píšeš, když se někdo chce chovat iracionálně je to jeho věc, není to až tak moc o penězích jako spíše o rozumu.
Jibu
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 18. 2. 2021 19:00

Určitě si nemyslím to, že když někdo překročí nějakou určitou cenovou hranici, tak je rozumný/nerozumný.

Sluchátka si musí pro mě svoji cenu obhájit. Např. ZMF je sice drahý, ale hraje dobře + je to ruční práce. Sluchátka jsou špičkově zpracované a jde na nich vidět, že jsou "hand-made", žádná masovka.

To stejné Empyrean, hrát špatně určitě nebude a to zpracování je taky špička.
Kdyžto např. ty Susvary (a Hifimany obecně) nemají moc dobré zpracování a na první pohled nepůsobí tak vyjímečně jako ZMF/Empyrean.
AMP: Gilmore Lite Mk2
DAC: Chord Qutest
Sluchátka: ZMF Auteur, Sennheiser HD 800
In-ear: Sennheiser IE800S
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 18. 2. 2021 20:29

Verim sice tomu, ze se najdou mnozi, kteri "cenu neresi" a tedy si pro spolecensky status nebo pocit luxusu poridi bez mrknuti oka HE-1 i Shangri-La dohromady. Tim vsak podle me fokus tohoto hobby posouvaji do slepe ulicky, ktera nikam nevede.

Pro me osobne je toto hobby o zvukove reprodukci a o moznosti se skrze smysluplne diskuze s ostatnimi posouvat dal na ceste poznani. S tim byl muj predchozi prispevek psan.

Trh, jehoz dominantou by se stale vic a vic stavaly pozlacene artikly pro zaslouzile milionare, by mi postupne vse, co mam na tomto hobby rad, vzal. Progres ve vyvoji kvality sluchatkoveho zvuku (pokud by vubec nejaky byl) by se ke mne a ostatnim "beznym" audiofilum dostaval stale pomaleji a pomaleji... a ve finale by tedy vyrazne ubylo i tech smysluplnych diskuzi.

Neni to tak davno, co byly pomery v tomto hobby jine. A toto neni jedina diskuze a jedine forum, ktere si toho vsima. Pokud se vratime "ke korenum" a tedy opravdu zacneme zase resit jen zvuk, tak podle me neexistuje vesmir, ve kterem by ty dnesni "statisicove" flagship modely davaly pro spotrebitele cenove smysl.

MHOE
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka