[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martas38 12. 4. 2021 20:21

introvert: pokud to bereš takhle, tak ano. Já jsem třeba kamaráda s LCD-X, když mě volal, že je má a že jsou super za recenzenta nepovažoval a raději jsem si je zkusil u něj osobně. Mě hlavně zaujala tvoje myšlenka, že Empy znějí dnes jinak než před dvěma léty. Právě mě zajímalo, jak jsi k tomu došel?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 12. 4. 2021 21:31

Na té poslední recenci (Oluv) mě velmi zarazilo, jak si stěžoval na ty vysoké frekvence, používal ekvalizaci, aby to potlačil. Přičemž je pořád porovnával s těma Elexama, takže to musela být pravda, jelikož on zase není až tak nezkušený, aby tohle nepoznal. A v žádné recenzi Empyreanů jsem, pokud se dobře pamatuju, o ničem podobném neslyšel. Tak kde se to tam vzalo ? Může jít o nepovedený kus, nebo třeba mohli něco změnit, jen tak, potichoučku. A nevěřím tomu, že by Meze bylo schopný vyrábět Empyreany celou tu dobu v naprosto totožné kvalitě - tu se změní materiál náušníků, tam je vyměněn pracovník, který se zaobírá sestavováním sluchátek, nebo u nějaké komponenty změní dodavatele (třeba jsou k tomu donuceni okolnostmi ...).

Ať už je to jak chce, pokud by tam ten efekt byl, tak by šlo o hrubé selhání Meze, že by takovýhle kus poslali někomu na recenzi. Když píšu recenzi, tak ona to vlastně žádná ta klasická recenze nebyla, protože tam celou dobu mlel pořád o jednom a tomtéž :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 12. 4. 2021 21:38

No a nebo to byl problém na straně recenzenta, případně recenzent kope za jiný tým. Podívej se na recenze na HiFi Voice. Tam vždycky všechno dopadne dobře. A kdyby náhodu ne, tak to prostě dopadne dobře.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 12. 4. 2021 22:29

Jasně, všechno je možné. Realita často předčí i ty nejbujnější představy. U toho Oluva bych to nečekal. Sleduju ho už skoro rok, je to takovej týpek (Rakušák), který je rád, když nějakou tu recenzi udělá, a fandové ho pochválí. Před nějakou dobou ho recenzování omrzelo, tak své vybavení rozprodal, a měl jsem zato, že skončil (podobně jako metal571). No a hele, on už je zase tady :-) zajímavé na jeho recenzích je, že má v uších ty mikrofony, takže zvuk v recenzi není podkres, ale to, co přímo slyší on. Nevím, jestli ještě někdo další něco podobného provozuje. V každém případě si neumím představit, že by byl zaplacen, aby ta recenze dopadla špatně. Kým ? Co by z toho kdo měl ?
Co si naopak dokážu dobře představit, je, že recenze autorů, kteří se tím živí, dopadnou vždy dobře, zejména s přihlédnutím k tomu, čí produkt je recenzován. Na YouTube sleduju takového člověka jménem Steve Guttenberg, nebo podobného John Darko. Já jim plně rozumím - dělal bych to stejně. Je ovšem i opačný příklad. Jeden týpek se (dle jeho slov) stal nejprve milionářem (pravděpodobně mnohonásobným, v USD), a teprve potom začal dělat recenze - jako hobby. Kupříkladu, když teď dělal recenzi Susvar - tak si je prostě koupil, za své. No tak u toho všechny recenze dopadnout dobře nemusí, a recenze Empyreanů taky dobře nedopadla.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 12. 4. 2021 23:00

Ja som videl od Oluva video, kde porovnával nejaké slúchadlové zosilovače s iPhonom. Nie presne si to pamätám, ale myslím, že dospel k záveru, že v pohode stačí na veľké slúchadlá aj ten iPhone. Opravte ma, ak ste to videli a mýlim sa. Potom v komente ho nejaký chlapík kritizoval, že trepe a jeho reakcia bola dosť agresívna a nazval ho idiotom. To bol moment kedy som si naposledy pustil jeho video. Je v poriadku ak s niekoho názormi niekto nesúhlasí, ale nie je v poriadku ak sa niekto prezentuje ako ten jediný kto má pravdu a kto s ním nesúhlasí je idiot. Ten človek mi je odvtedy extrémne nesympatický.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 13. 4. 2021 10:52

K těm "piercing highs". Ono z některých recenzí to vypadá, že Empyreany snad ani výšky nemají, ale opak je pravdou. S některými zesilovači mají dokonce toto pásmo až agresivní. Z vlastní zkušenosti bych zmínil například Violectric HPA V281. Takže bych se přiklonil k názoru Babetaka. Ten Topping jsem sice neslyšel, ale jestli má podobné výšky jako Violectric...

-- 13. 4. 2021 12:17 --

Jinak v průběhu posledních dvou let jsem slyšel celkem čtvery různé Empyreany a všechny zněly (s ohledem na to, kolik měly nahráno) stejně.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 13. 4. 2021 12:22

Vrátim sa k samotným Empyreanom. Už som tu spomenul, že ich mám cca 1,5 roka doma. Za tú dobu som si všimol, že Empyreany mali na mňa jeden silný efekt. Prestal som analyzovať zvuk a jeho technickú kvalitu. V podstate ma prestali zaujímať rôzne recenzie na iné produkty. Hrá to tak veľmi dobre, že som prestal počúvať zvuk, ale začal opäť počúvať hudbu. Znovu skúšam a objavujem nových interpretov a prehľadávam a počúvam staré albumy rôznych žánrov. Po rokoch som sa vrátil k prvým albumom Chemical Brothers a včera som mal opäť koncertový zážitok od Jóhanna Jóhannssona.

Od kúpy Empyrean tak už mám len dvoch chrobákov v hlave. Stále uvažujem nad tým, ako by zneli s elektrónkami. Nevadila by mi ani mierna strata na technických kvalitách, ak by tonalita a celkový dojem boli z elektróniek mňam. Feliks Audio Eufória je ten chrobák. No a jediná značka na poli slúchadiel, ktorá mi stále nedá pokoj, je ZMF. Auteur, Vérité Open a Closed sú ešte produkty, ktoré ma stále zaujímajú. Verzie zo stabilized woods vyzerajú ohromne a celkovo príbeh a ohlasy na ZMF sú mi veľkým chrobákom v hlave.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 13. 4. 2021 12:48

Ačkoli jsem elektronkový zesilovač poslal do světa, přeci jen teď přemýšlím, zda to nebyla chyba, respektive, zda bych do budoucna zase nějaký nepořídil. Konkrétně mě láká Auris Nirvana.
Co se sluchátek týče, kromě Auteur bych si opravdu hodně přál slyšet Abyss AB-1266 Phi TC.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 13. 4. 2021 13:27

Nehrají planary s elektronkama hůř, než s polovodičovejma zesilovačema ? Když jsem dělal své malé pokusy, tak vliv toho elektronkového zvuku byl na Focal Clear dost výrazný, zatímco u Hifiman Ananda zdaleka na tak. Teda pokud je vaším cílem elektronkový zvuk.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 13. 4. 2021 14:26

introvert: značná väčšina áno, ale neplatí to vždy, v prvom rade závisí od typu elektónkového zosilňovča (push-pull, otl, set) a v druhom rade ako dotyčný výrobca nadizajnuje elektrickú schému.

je to celkom komplikovaná téma ktorá je na dlhú debatu, ale ak sa o to niekto začne intenzívne zaújmať, tak na nete nájde všetky potrebné inormácie 8-)
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 13. 4. 2021 15:30

@introvert: Z mé zkušenosti hrají planáry s elektronkovými zesilovači dobře.

@haweckO: Ty teda přes Nirvanu posloucháš kvůli tomu brumu výjimečně? Pokud ano, přes jaký zesík posloucháš Empyreany?
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod haweckO 13. 4. 2021 18:17

@pavel1756: povedal by som že 50 na 50, raz cez Nirvanu a raz cez THX789 (štvrtá várka ešte so starým logom a dobrou kvalitou). Ono ja som sa v minulosti asi nevyjadril dosť dobre, ale ten brum (alebo čo to tam vlastne počuť) je tak minimálny že ho počuť len v noci a pri maximálnom tichu v miestnosti keď hudba nehrá (niekedy musím zadržať aj dych aby som ho vôbec počul). Keď si v tej chvíli nasadím slúchadlá na hlavu, tak viac počujem svoj externý disk na stole ako ten brum. Dokonca aj ten attenuator ktorý som si dal na zakázku vyrobiť, mi leží v šuflíku nevyužitý nakoľko mi príde jeho používanie fakt zbytočné.
Čiže neni to tak že kvôli tomu brumu počúvam Nirvanu len "výjimečne", skôr je to viac o komforte lebo si ju vždy zakrývam aby sa na ňu neprášilo a taktiež trvá 10min kým sa elektrónky zohrejú na pracovnú teplotu, a potom po počúvaní musím zase čakať cca 15min kým vychladne aby som ju znova zakryl.

Ono po konzultácii s inými majitelmi a takisto aj s jedným odborníkom čo si sám vyrába elektónkové zosíky, som sa len utvrdil v tom, že môj kúsok je v úplnom v poriadku. Veď nakoniec ak by tam aj nejaká súčiatka bola nefunkčná, tak po roku čo ho vlastním by začali odchádzať aj ďalšie.
Nirvana je proste nadizajnovaná na Susvary (ako aj sám CEO Aurisu povedal) čiže očakávať úplne čierne pozadie s tak citlivými slúchadlámi ako sú Empy je nereálne.
Stačia o trošku viacej náročnejšie slúchadlá, a.k.a. Ether C Flow, a hneď je tam dead silent background.
Ja mám proste takú úchylku na to čierne pozadie, ešte z doby keď som pároval citlivé IEM s rôznymi DAPmi a hladaľ som ten najvhodnejší, resp. najtichší.

Osobne by som Vám elektrónkovým nadšencom odporúčal vyskúšať nový Auris HA-2SF, výkonu by mal mať dostatočne na Empyreany a hlavne je o dosť lacnejší (oproti Nirvane)...škoda len že tam nepoužili nejaké klasické power tubes (výkonové elektrónky), ale zvukovo to určite nebude zlé. Alebo potom tú Eufóriu, tam je to s najväčšou pravdepodobnosťou “sázka na jistotu”. 8-)
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 13. 4. 2021 19:30

Díky za vyčerpávající odpověď. A jak bys tedy hodnotil zvuk Empyreanů s Nirvanou oproti tomu THX? A srovnával jsi Nirvanu ještě s nějakým dalším zesilovačem?
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod haweckO 14. 4. 2021 11:30

mal som rozpísanú celú slohovú prácu na tvoju otázku, ale nakoniec som sa to pokúsil takto zhrnúť: :-D

Bohužial nesrovnával som Nirvanu so žiadnym iným zosilňovačom, iba s THX789.
V minulosti som mal ešte Arcam rHead, ale vtedy som Empy nevlastnil.
Na stránke Meze som videl že na promo fotkách Empyreanou sa objavuje iba Nirvana, a tak som preskočil mid-end elektrónkové zosíky a rovno okúsil high-end svet.
Po dizajnovej stránke sa mi páčil zo všetkých zosíkoch asi najviac, a keď som sa žačal viacej zaújmať akými elektrónkami je osadený, tak mi vyšiel ako najpriatelnejšia kúpa pre mňa.

Keď porovnávam Empy na Nirvane vs THX789, tak určite tam je posun vyššie, ale není to tak veľký rozdiel ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať z ich cenoviek. To isté platí aj keď som napojil Empy na Fiio M15 DAP. Stále som si dokázal užívať ich fantastický zvuk. 

Iná pesnička bola keď som porovnával Ether C Flow (ktoré sú viacej analitycké/technické oproti Empy) s Nivanou vs THX789. Tie si už vôbec nedokážem užiť na tom THX789, a počúvam ich výhradne len na Nirvane. S Fiio M15 to tiež nebola žiadna sláva oproti Nirvane.

Čiže z tohto môjho malého porovnania mi vychádza, že niektoré slúchadlá (v mojom prípade Ether C Flow) sú proste viacej závislé na určitom zosilňovači, resp. nehrajú dobre na každom železe, a iné slúchadlá (ako Empy) dokážu hrať dobre na (skoro) všetkom. To ale samozrejme neznamená že nejaký dac/amp za 200€ bude hrať s Empy takisto dobre ako RME ADI-2 alebo nebodaj také HugoTT2.

Proste týmto všetkým chcem povedať len to, že ak napríklad nežiješ sám ale musíš sa starať o rodinu, barák, auto atď., tak kludne si kúp Empy spolu s nejakým dobrým dac/ampom v hodnote 1000-1500€, a považuj to za najvyššiu high-end zostavu kľudne do konca života.
Ak si ale maximalny perfekcionicta čo nemá hlboko do vrecka, a hľadáš čo najlepší zvuk bezohľadu na cenu, tak sa priprav na veľa testovaní high-end zariadení, kedy sa ti ale kľudne môže stať že ani také mašiny ako dCS Bartók a Hifiman Susvara ti nebudú vyhovovať.

8-)
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 14. 4. 2021 12:15

haweckO: píšeš, že jsi měl v minulosti Arcam rHead. Jak bys ho stručně popsal ? Proč jsi ho prodal ?
introvert
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků