[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 5. 2022 11:05

Gratuluju ke koupi. :-)
Jakou barvu jsi pořídil? A co kabel?
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 19. 5. 2022 13:01

Díky,po velkém váhání jsem zvolil Jet Black. Kabel určitě měnit budu. Jako vhodný kandidát v poměru cena-výkon se mi jeví vyvážený Forza Noir Hybrid.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 19. 5. 2022 14:07

Můžu doporučit, mám je s Forzou Noir Hybrid a je to paráda.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 20. 5. 2022 07:10

@Rins: Napíšeš srovnání Utopia a Empyrean? Klidně jen v bodech to nejpodstatnější.. :-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 20. 5. 2022 09:06

pavel1756 : Něco příští týden sesmolím.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod Rins 24. 5. 2022 09:58

Pokusím se o srovnání dvou sluchátek vyšší cenové kategorie a to Focal Utopia a Meze Empyrean a jejich párování mím laickým pohledem . Nebudu psát o tembru,tonalitě,vzduchu okolo nástrojů a pod. Bohužel v této oblasti nejsem dostatečně erudovaný a stále se učím.

Předně bych podotknul,že mé hodnocení Emperyanů se zakládá na základě krátkodobého poslechu s koženými náušníky,neb Empy vlastním necelé tři týdny a jsou rozehrané na cca 70-80hodin. Utopie vlastním od podzimu 2020.

Srovnání balení: Utopie přišly v boxu který obsahoval samotná sluchátka,dlouhý vyvážený kabel,krátký kabel zakončený jackem 3,5 a redukcí na 6,3mm . Dále byl součástí balení přepravní box.
Empyrean zabodoval přepravním kufrem,ale nepotěšil jediným dodaným kabelem zakončeným 6,3mm jackem.

Komfort a kvalita zpracování: Obojí sluchátka jsou zpracovaná naprosto špičkově,nevidím zde prostor pro zlepšení. Pohodlí je srovnatelné. S čím mám malý problém u Empyreanu,tak to je pocení uší s koženými náušníky a celkově větší uzavřenost.V pohodlí tedy u mne o chlup vítězí Utopie.

Obojí sluchátka jsou lehce vybuditelná,avšak s dobrým zdrojem poslechová kvalita roste. Bohužel u Empyreanu jsem zatím vhodný zdroj(zesilovač) nenašel.
Poslouchal jsem na Notebook(Roon)+Hugo 2/2Go+Violetric V281+Niagara 1200. Při porovnání sluchátek jsem nepoužíval DSP,Crossfeed ani nic jiného.

Ze samotného komba H2/2GO zní Empyrean pro mne lépe než Utopie. Utopie znějí pro mé uši až moc technicky a výšky jsou až nepřijemně ostré,ovšem detailnost Utopií je oproti Empyreanům na daleko vyšší úrovni. U šířky zvukové scény hraje prim Empyrean,ale to je všeobecně známý fakt. Bas je u Empyreanu plnější,avšak oproti Utopii postrádá rychlost a údernost.
Střední pásmo Empyreanu je ve srovnání s Utopii zahuhlaněší a výšky méně výrazné,které můžou být pro mnohé plus.
Celkově vzato si s kombem H2/GO lépe rozumí Empyrean. Technicky je na tom lépe Utopia.

A co se stane pokud přiřadíme ke kombu H2/GO sluchátkový zesilovač V281? Zázrak. Bohužel tento "zázrak" se nekoná u Empyreanů,ale u Utopií.
Teplá povaha tohoto zesilovače se úplně správně neškáluje s Empy. Šířka zvukové scény se u Empyreanů rozšíří,basy zesílý,ale tepla je celkově až moc.
Situace se ovšem obrací pokud zapojím do V281 Utopie pomocí vyváženého kabelu (Nordost Heimdall 2) . Nepřeháním když řeknu,že Utopie se stanou v s V281 daleko lepšími sluchátky. Zlepší se u nich prakticky všechno,zvýší se basová odezva,středy se zhutní a výšky se zkrotí. Celkově Utopia s V281 je velmi dobrý zápas,celkově znějí výrazně dospěleji než ze samotného H2/GO.
Jen pro zajímavost,známý poslouchal přes V281 své LCD-X a nevěřícně kroutil hlavou o kolik se zvedly tyto sluchátka oproti jeho párování se zesilovačem A90.

Uvidím co udělá s Empyreanem v kombu s V281 kabel Forza Noir Hybrid vyvážený,který budu objednávat. Dále zkusím na zkoušku s Empyreanem A90 a uvidím jestli mi zvukově sedne. Pořád mě to táhne k lampovému zesilovači. Podle zahraničních recenzí by byla vhodná Euforia (AE) od Feliksů,která by měla výborně znít s Empyreanem i Utopií.

Když zvážím velmi rozdílnou tonalitu obou sluchátek,tak to nejsou ani soupeři.
Pokud bych si měl vybrat z těchto dvou pouze jedny sluchátka,budou to Utopie,které jsou podle mého názoru technicky lepší sluchátka a ospravedlňují rozdíl v cenovce.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 24. 5. 2022 10:25

Díky za srovnání. V podstatě to vidím stejně. :-)
Co se týče vhodného zesilovače pro Empy, spíš bych doporučil Auris Audio, který nabídne vyváženější zvuk než Feliks. Konkrétně pak nový model HA-2 SF. Podle toho, co jsem četl, by si měl tento zesilovač sednout i s Utopiema.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 24. 5. 2022 10:50

pavel1756: Děkuji,Auris HA-2SF je také v mém hledáčku.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 24. 5. 2022 21:08

Rins: Myslím, že vím o kterém kámošovi mluvíš ;-)
Jinak já vnímám párování Empyrean tak, že jim sluší světlejší zesilovač. Já bych Empyrean nenazýval temnými, byť jsou temnější než zmíněné LCD-X (kterým zase naopak sedí zesilovače s teplejším hutnějším projevem), ale zvuk se mi jeví poměrně teplý, sytý (současně se skvělou separací nástrojů a solidním prostorem a rychlostí). Takže se k nim hodí zesilovače se světlejším vzdušným zvukem. Jsou sice poměrně dobře vybuditelné (byť hůř než LCD-X), ale skutečně rozkvetou až s pořádným zesilovačem. Po připojení k zesilovači v RME-ADI se objevila jistá nechci říkat zahuhlanost, ale silně se snížila separace a prostorovost zvuku (což jsem u Audeze nepozoroval).
Ovšem po připojení k Cayin se začnou dít věci. Prostor se neuvěřitelně nafoukne a naprosto perfektně jde lokalizovat, odkud přichází každý tón. Zvuk zprůzrační. Za mě skvělé párování právě s lampovými zesilovači (chápu Pavlovo nadšení pro Auris), které mají s vhodnými lampami poměrně světlý, ale současně jemný hebký zvuk (kombinace, která není u solid state zesilovačů nechci říkat možná, ale rozhodně je neobvyklá, vzácná, tam je to buď světlost,ostrost, detailnost a nebo naopak temnota, měkkost, horší detail, případně něco uprostřed). Takže za mě kombinace Empů s lampovým Cayin s předzesilovacími lampami PSVane (které mají právě světlejší detailní a hodně bohatý barevný zvuk) dokonalá.
Všiml jsem si ještě jedné zvláštnosti, kterou jsem u LCD-X nevnímal. Cayin má přepínání odboček výstupního trafa dle impedance sluchátek. První odbočka je pro 8-32Ω, druhá 33-64Ω (jsou tam ještě tři další polohy až do 600Ω). U LCD-X (mají 20Ω) se při přepínání měnila pouze hlasitost, zvuk prakticky vůbec. Ony vůbec na změnu zesilovače reagují minimálně. Ovšem u Empyrean (mají 32Ω, takže na rozhraní těch dvou odboček) je dost jiná situace. Na první poloze je zvuk podstatně hutnější, hladší. Na druhé je o dost světlejší ostřejší, výškovější (používám zatím první polohu). Na těch dalších zůstává světlý a mění se už jen hlasitost. Ovšem první versus druhá poloha, to je takřka jako HD600 vs HD650 - ten příměr je pro představu rozdílu zvuku.
Co se týče káblu Forza Noir Hybrid, dá se čekat, že se zvýrazní výšky, které budou cinkavější, ale zvýrazní i bas, který ovšem znatelně zpevní. Je to hodně dobrý upgrade a za ještě pořád solidní peníze s parádním provedením.

Ještě bych doplnil k náušníkům. Zkusil jsem dát druhou šanci kůži. Ale alcantra je pro mě podstatně lepší. S kůží je větší basový impakt, ale zvuk je takový hodně stísněný. Preferuji vzdušnější alcantru a to nejen zvukově, ale i ve smyslu pohodlí nošení.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rins 25. 5. 2022 12:29

martas38: Díky za obsáhlý rozbor. Ano,mluvíme o stejném člověku. Dnes by měl dorazit s jeho A90 a jsem zvědavý jak bude znít s Empyreany. I kdyby na mě A90 zapůsobil,tak bych se stejně chtěl vyhnout přepojování zesilovačů(V281,A90) s H2.Praktičtější by byl pouze jeden zesilovač.

S tím světlejším,vzdušným zesilovačem k Empyreanům máš určitě pravdu. V první řadě uvidím co se zvukem udělá kabel Forza Noir Hybrid. Pokud se mi zvuk pořád nebude pozdávat,budu intenzivně přemýšlet o lampovém zesilovači. Tvůj Cayin se nepochybně dobře páruje s Empyreany,ale otázkou zůstává,jak by se pároval s Utopiemi. Ovšem cena Tvého Cayinu je velmi přijatelná.
I Pavlem doporučovaný Auris je krásný a určitě dobře znějící zesilovač,ale nevešel by se mi do sluchátkového koutku(příliš široký) a navíc bych i musel vyměnit můj ne zrovna levný napájecí kabel,výhodou je symetrický výstup.
Vrtá mi hlavou Euforia,která má podle mnoha vlastníků velmi dobrou synergii s Empyreany i Utopií. Bohužel ceny Aurisu i Euforie jsou poněkud vyšší. Bohužel v podstatě všechny lampové zesilovače,až na vyjímky se u nás nedají poslechnout,tak se musí kupovat jen na základě recenzí a doporučení.

Náušníky zatím Víc poslouchám kožené,ale alcantara má také své kouzlo. Ono také záleží na jakou hudbu se používají. Klasika jednoznačně alcantara.Rock,elektr.hudba kožené.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 25. 5. 2022 14:41

Bohužel u nás opravdu moc lampových zesilovačů ani nevyzkoušíš, ani nekoupíš. Maximálně tak nějaký xDuoo, což není úplná bída, ale rozhodně to není hodno pro kategorii sluchátek co vlastníš.
Jinak s tonalitou dokáží dělat divy lampy, zejména ty na předzesílení. Už při výběru zesilovače bych zohlednil to, aby tam nebyla nějaká exotika (nemyslím výrobce, ale typ elektronek), protože pak hrozí, že buď nebudeš mít na výběr z více alternativ a nebo dáš za jednu elektronku deset tisíc. Řekl bych, že velkým přínosem pro zvuk je, pokud je ve zdroji zesilovače usměrnění a regulace napětí provedena rovněž elektronkami. A samozřejmě aby měl zesilovač výstupní transformátor. Což vše o čem se bavíme má.
U Meze by trochu mohla, ale taky nemusela být problém jejich impedance 31,6Ω. Euforia i HA-2SF mají uvedenu impedanci sluchátek 32-600Ω, což je na spodní hraně. Patrně problém nebude, jak jsem psal, provozuju Empy na odbočce 8-32Ω a nezkresluje to. Měl jsem ovšem možnost zkusit LCD-X s impedancí 20Ω na Feliks Echo, kde je doporučená impedance sluchátek 80-600Ω a bylo to neposlouchatelné. Brutální zkreslení zejména na basech. Ono obecně si víc s lampami rozumí vysokoimpedanční sluchátka a současný trend nízké impedance sluchátek se řeší právě výstupními trafy. U 600Ω sluchátek se nemusíš bát ani lampáče bez výstupního transformátoru. Naopak u nízkoimpedančních a navíc hodně citlivých sluchátek může docházet ke zkreslení, šumu, brumu a podobně. Prostě je nutno to vyzkoušet, záleží na konstrukci zesilovače.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rins 25. 5. 2022 16:11

Ten Tvůj Cayin mě začíná zajímat :) Asi je to parádní poměr kvalita zvuku-cena.
České zastoupení Feliks Audio má Hi-Styl a v poslechovce mají Elise,tak si asi udělám výlet,ať mám představu o lampovém zvuku. Euforia AE bude ovšem zvukově na podstatně vyšší úrovni.
Děkuji za rady :)
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 26. 5. 2022 12:33

Souhlasím, poměr cena/výkon bude asi opravdu solidní. Pravda nikdy jsem neslyšel pořádný lampáč třeba za sto litrů, ale když srovnám Cayin se solid state zesilovači ve stejné cenové hladině, je jeho zvuk někde jinde. Ale to může být samozřejmě i otázka vkusu, o párování nemluvě Já jsem dlouho po lampovém zesilovači pátral a původně chtěl kupovat něco levnějšího. A krom chválení Cayin napříč fóry jsem při výběru přihlédl i k tomu, že se povaluje na stole nejednoho předního sluchátkového recenzenta. Což samozřejmě nemusí nic znamenat. Ale za mě velká spokojenost, teda až na dobrodružný nákup z Francie (Poláci ho tehdy ještě neměli v nabídce).
K tomu rozdílu ve zvuku Euforia AE oproti Elise. Zvuk nemusí být někde jinde, může být jen jiný. Každý používá jiné elektronky. Cena AE je sice takřka dvojnásobná, ale víš jak to v našem oboru chodí. Mám před sebou Empyrean a LCD-X. Empy stojí trojnásobek, ale že by byl zvuk 3x lepší? Lepší pro mě určitě je. Neodvažuju se říct o kolik. Ale bude to spíš o 20% než o 200% :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zarkow 26. 5. 2022 20:25

Cayin je určitě super volba v poměru cena/výkon,zejména pokud potřebuješ lampáč s výstupním transformátorem k planárům či nízkoimpendačním sluchátkům. Sám jsem o něm uvažoval, ale jelikož mám pouze HD600, šel jsem cestou OTL v poloviční ceně. Každopádně z hlediska muzikality jsou lampy bomba, vůbec jsem nečekal, jak to HD600 posune.
Jinak Elise i Euforia mají v základu v podstatě stejné lampy, ale jejich projev je jiný. Euforia je světlejší, detailnější blíže k tranzistorovému zvuku.
zarkow
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rins 27. 5. 2022 12:46

Asi bych se ze začátku nešťoural v lampách a hrál na stockových. Zkoušení bych nechal až bych se s lampáčem sžil a chtěl experimentovat. Ale o tom lampové zesilovače jsou,že.
Problém vidím spíš v pozdějším sháněním vhodných lamp za cca 5-10 let,ale možná jsou mé obavy liché.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků