[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martas38 27. 5. 2022 14:34

Většina těch lamp se vyrábí desítky let.
Momentálně je ale jiný problém. Naprostou většinu i těch slovutných značek vyrábí společnost New Sensor Russia. A díky embargu nedodává a elektronky jsou nedostatkové zboží. Dnes se v té fabrice dělají téměř všechny slavné lampy v licenci, jako je třeba Tung-Sol, Mullard, plus veškerý původně sovětský sortiment - Genalex, Sovtek, Svetlana, Electro-Harmonix. Lampy si tam nechává dělat i německý TAD a řekl bych, že svoje speciálky i firmy jako Marshall, McIntosh apod. Takže jinde než v Rusku se vyrábí několik málo značek jako slovenské JJ a nebo čínské PSVane.
Co se týče původních lamp. U těch Poláků a Srbů se dají čekat kvalitní lampy. Já jsem měl s Cayin taky celkem štěstí byly tam ne až tak špatné JJ a na výkonu kvalitní Electro-Harmonix, dřív tam ale cpali nekvalitní čínskou no-name produkci, která asi hrozí i u různých xDuoo, Dark Voice, Little Dot a dalších čínských výrobců. Lampa se musí tak 50-70 hodin zahořet. První desítky minut se to skoro nedá poslouchat (zejména pokud víš jak to hrálo na těch předchozích zahořených). Za mě asi lepší koupit nějakou sázku na jistotu jako zmíněné E-H, JJ, Genalex Gold Lion, PSVane (drahé, ale podstatně lepší, než ještě dražší Genalex). atd a otrkat se až na nich, pokud je tam teda čínský no-name. Všechno je to neutrální a ne nijak pomalý sirupovitý zvuk (ten "pravý lampový", který sice zní pro většinu lidí dost atraktivně, ale rychle se omrzí, protože už je tam dost velké zkreslení), prostě normálka vhodná ke všemu a pro většinu lidí konečné řešení. Až pokud chce člověk se zvukem šoupat na tu, či druhou stranu, řešit jiné lampy - teplé Mullard atd. Případně se pustit na pole drahých NOS lamp. S tím hodně poradí na Tubex-Store, i když pán je dost fanatik do PSVane a shazuje JJ, ale má obrovský přehled a je to až nadšenec-fanatik.
Celkem může pomoct i tento článek, aspoň základní orientace, jak to od které firmy zní, byť to není zrovna váš typ lamp: https://www.hifiroom.cz/recenze/nejpouz ... 21193.html
Nákupy na zmíněném Tubex-Store, nebo německý TAD: https://www.tubeampdoctor.com/en/, kde je brutální sortiment včetně obrovských NOS rarit za obrovské ceny, často převyšující vlastní zesilovač. S tím asi opatrně, je to "žárovka" jednou se spálí vlákno. A rozhodně kupovat párované lampy, nechceš aby ti hrál jinak levý a pravý kanál. Někteří znalci tvrdí, že špatně vybrané páry prodává většina českých e-shopů a že jediná jistota je TAD. Já jsem si nechal poradit na Tubex a nelituji.

-- 27. 5. 2022 15:52 --

Ještě jsem úplně zapomněl zmínit extrémně ceněné (nejen znalci, ale i cenově prodejci) Amperex Bugle Boy :)
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rins 27. 5. 2022 15:39

martas38: Díky za tip a nasměrování. Elektronkové "dobrodružství" je uplná magie. Kdo se do toho pustí,asi není cesty zpět. Pokud člověk čte na head-fi nějaké vlákno o lampovém zesilovači,tak 90% příspěvků se řeší vhodné lampy. Zatím lampový sluch.zesilovač nekupuji,ale něco mi říká,že by to mohla být velká zábava :)
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 27. 5. 2022 18:01

Rins: no vlastně původní sdělení mělo být, že se nemusíš bát, že se tvůj model lampy nebude za deset let vyrábět, vyrábí se už desítky let a nic nenasvědčuje tomu, že by měla být výroba ukončena, obzvláště když je obrovská renesance elektronkových zařízení. Pak jsem se trochu rozepsal :)
Zábava to je zvukově i bez častých výměn lamp, zní to velice příjemně.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rins 30. 5. 2022 12:04

martas38: Jasně,Tvé sdělení jsem pochopil. V každém případě děkuji za rozepsání :)
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod bessinka 30. 5. 2022 15:37

Rins píše:martas38: Díky za tip a nasměrování. Elektronkové "dobrodružství" je uplná magie. Kdo se do toho pustí,asi není cesty zpět. Pokud člověk čte na head-fi nějaké vlákno o lampovém zesilovači,tak 90% příspěvků se řeší vhodné lampy. Zatím lampový sluch.zesilovač nekupuji,ale něco mi říká,že by to mohla být velká zábava :)

Zábava asi ano. Ale kam se poděla ta honba za věrným zvukem? :hm
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 30. 5. 2022 15:51

bessinka píše:
Rins píše:martas38: Díky za tip a nasměrování. Elektronkové "dobrodružství" je uplná magie. Kdo se do toho pustí,asi není cesty zpět. Pokud člověk čte na head-fi nějaké vlákno o lampovém zesilovači,tak 90% příspěvků se řeší vhodné lampy. Zatím lampový sluch.zesilovač nekupuji,ale něco mi říká,že by to mohla být velká zábava :)

Zábava asi ano. Ale kam se poděla ta honba za věrným zvukem? :hm

Nikam. Někteří posluchači hledají věrný zvuk, jiní zábavu. Mnozí (většina) nehledají nic. Je také dobré si uvědomit, že u většiny současných nahrávek nic jako “věrný zvuk” neexistuje, není se tedy za čím honit.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rins 30. 5. 2022 16:06

bessinka: Pokud se dá považovat věrný zvuk co vychází např.z Huga 2,zvuk je na solidní technické úrovni,plný detailů,ale co euphonika? Tam už to tak slavné není. Jistě,lampový zesilovač bude vždy zkreslovat,ale právě to zkreslení hledají posluchači,kteří jsou znuděni technickými zesilovači.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod bessinka 30. 5. 2022 16:43

Aha. Děkuji za vysvětlení.
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 30. 5. 2022 19:16

Ještě by nebylo od věci ujasnit si, co to znamená věrný zvuk. Je to když kapela hraje na stadionu, nebo v hale? Musí se skrz to zvukař dobře vyspat, nebo ne? Nebo je věrný zvuk to, co je na CD? Nebo na SACD, nebo vinylu? Zní zvuk solid state zesilovače věrně? Pokud budeme posuzovat dle uváděného zkreslení asi ano. Ovšem je takový zvuk přirozený? To je možná to slovo. Mě zní lampové zesilovače mnohem přirozeněji, než tranzistorové, např. hodně diskutované A90. Dá se říct, že se celkem zotožňuju s recenzí na Feliks Elise Mark II, kde je jeho zvuk popsán hodně košnatě. Feliks má uvedené zkreslení 0,4%. Je to poznat oproti zkreslení u RME, jehož sluchátkový zesilovač má při maximálním výkonu zkreslení 0.001 %? Za mě má můj lampáč daleko atraktivnější a přirozenější zvuk, byť má o dva řády vyšší zkreslení, než RME se suchým rovným zvukem.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zarkow 30. 5. 2022 20:00

Naprostý souhlas,taky jsem na zkoušku otevřel vstupní bránu do světa lamp a ta přirozenos mi bohatě nahradí technické aspekty zvuku. Ale chápu, že to nemusí být pro každého.
zarkow
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 30. 5. 2022 22:34

martas38: mám zato, že onen “věrný zvuk” je představa, že pokud budu v místnosti, a budu mít zavřené oči, a budou tam hrát hudebníci na akustické nástroje, a k tomu někdo zpívat, tak v případě systému produkujícího věrný zvuk nebudu schopen poznat, zda hrají skuteční lidé na reálné nástroje, a zpívá reálná zpěvačka či zpěvák, nebo zda jde o hudbu reprodukovanou. Tedy pokud bychom imaginárním A/B switchem mohli okamžitě volit mezi těmito dvěma variantami, nebyli bychom schopni ve zvuku poznat žádný rozdíl. Podle mě, žádný se systémů reprodukce zvuku tohoto cíle není v současné době schopen dosáhnout. A dále si myslím, že u mixované hudby ze studia (zejména elektronicky vytvářené) nemůže být o věrném zvuku ani řeči.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bessinka 31. 5. 2022 03:55

Takže předpokládám, že stačí když si vylepšíme zvuk například tímto?https://www.voxengo.com/product/warmifier/
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 31. 5. 2022 05:56

bessinka: těžko říct. Už jsem pár programů na simulaci lamp slyšel a bylo to podobně realistické jako simulace prostorového zvuku do dvou kanálů vs. pětikanálový zvuk. Tedy něco to dělalo, ale že by to bylo skutečně reálné? To ani náhodou. Snad se to blíží hybridní konstrukci s polovodiči na výkonovém stupni, ale celolampové konstrukci ani náhodou.
Mám obavy, že ten zvuk nejde napodobit, protože tam se snoubí světlost jasnost detailnost se zvláštní jemností, hebkostí, měkkostí. Tu měkkost, hebkost nevím jestli bych nazýval teplem. Některé lampy mají teplé podání, jiné vůbec, ale ta měkkost zvuku tam je vždycky.
U tranďáku máš buď světlé podání s ostrostí, něco mezi a nebo naopak temné podání, kde rozhodně není ostrost a trošku se ztrácí detail, ale zvuk je měkký hebký. U elektronek jako by byl současně mix protichůdných vlastností polovodičového řešení- tedy měkkost bez ztráty detailu a současné světlost bez ostrosti. Asi to neumím úplně popsat, nutno slyšet.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dofo 31. 5. 2022 16:18

Osobne si myslim, ze za Hifi by nemal byt povazovany zvuk z koncertu resp. zvuk realneho nastroja v obyvacke, ale mal by nim byt zvuk, ktory si pustame na svojich Hifi hrackach, zo vsetkych druhov nosicov. A ak ma byt takyto zvuk co najvernejsi originalu nachadzajucom sa povedzme vo Flac subore alebo CD, mali by mat vsetky clanky retazca, co najlepsie technicke parametre, aby bol vysledny zvuk co najmenej skresleny.
To, ci nas taky zvuk bude bavit alebo nie, je pochopitelne druha vec.
dofo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bessinka 31. 5. 2022 18:04

Asi tak. O Hi-fi to nebude. Vlastnit super sluchátkovou sestavu a potom zvuk vylepšit nějakou tou elektronkou podle vkusu toho kterého soudruha.
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků