[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 21. 10. 2021 20:11

Kupříkladu ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 21. 10. 2021 20:13

Také tie priestorové vnemy ako soundstage napríklad.

-- 21. 10. 2021 21:15 --

Ja vnímam vplyv napríklad aj na dozvuky, separáciu... Ťažko to popisovať. Jednoducho rozdielny zvuk.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 21. 10. 2021 20:24

OK, to nezpochybňuju. I tak se domnívám, že tonalita stejně hraje první housle.

Ještě k tomu dodám jednu věc. Již několikrát jsem se setkal s názorem, že EQ ne, fuj fuj, protože to do zvuku může zanášet negativní efekty. Zajímavé je, že nikdo nezmiňuje, že negativní projevy zřejmě můžou vnášet do zvukového projevu i náušníky .. ? Tedy jako kdyby používání EQ bylo jen negativní, zatímco hraní si s náušníky jen pozitivní.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 21. 10. 2021 20:46

Ja si nemyslím že EQ je fuj fuj. Len väčšinou dospejem k názoru, že sa mi to väčšinou aj tak najviac páči bez neho. Tieto dni napríklad prehadzujem náušníky na Empyrean a pritom sa aj v Roone pohrávam s ekvalizérom a rôznymi variáciami Crossfeed. A nech aj vyskúšam rôzne EQ odporúčania od recenzentov na internete alebo na Head-Fi, tak tam zasa narážam, že mi takéto úpravy prídu len ako odlišný vkus niekoho iného a opäť končím bez EQ. Tak nejak chcem počuť to, ako to zamýšľal ich tvorca a prečo ich vyladil tak ako ich vyladil. Ale to je pri Empyreanoch z mojej strany do veľkej miery aj preto, lebo nevnímam Empyreany len ako technický produkt, ale vnímam ho ako umelecké dielo svojho tvorcu. A skvelé je, že to nerobím nasilu, lebo to nie je spackané. Práve naopak.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 21. 10. 2021 20:47

Naprosto Zino souhlasím. Sice to mám ověřené víceméně jen z IEM světa, ale nástavce a kabeláž mění věci, které EQ měnit neumí. A tyto tři aspekty nejsou vzájemně zastupitelné. Prostě žádným EQ nenahradím vliv stříbra, stejně jako nemůžu nikdy kabeláží, či materiálem a tvarem nástavců přesně, cíleně ovlivňovat frekvence zvuku, jako to umí PEQ. A zrovna ta kabeláž a nástavce jsou hodně o prostoru a separaci nástrojů, což jsou věci, které si nedokáži představit na EQ dělat.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 21. 10. 2021 20:47

A s tým, že aj náušníky môžu mať aj negatívny efekt samozrejme súhlasím. Nesúhlasím s tým, že sa o tom nehovorí. Aj tu u nás na fóre MHOE napríklad veľa-krát zdielal niekoľkokrát práve takéto skúsenosti. Na Head-Fi alebo SBAF je toho tiež dosť.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 21. 10. 2021 21:05

martas38 píše:Naprosto Zino souhlasím. Sice to mám ověřené víceméně jen z IEM světa, ale nástavce a kabeláž mění věci, které EQ měnit neumí. A tyto tři aspekty nejsou vzájemně zastupitelné. Prostě žádným EQ nenahradím vliv stříbra, stejně jako nemůžu nikdy kabeláží, či materiálem a tvarem nástavců přesně, cíleně ovlivňovat frekvence zvuku, jako to umí PEQ. A zrovna ta kabeláž a nástavce jsou hodně o prostoru a separaci nástrojů, což jsou věci, které si nedokáži představit na EQ dělat.

Nechci zde tvrdit, že pomocí EQ lze dosáhnout všeho. Zároveň však nevidím žádný důvod, proč třeba vliv kabelu by se takto nedal simulovat. On je totiž problém v tom, že co způsobuje vliv kabelu na zvuk vlastně nikdo neví. To samé separace nástrojů, to samé zvuková scéna, to samé detaily, témbr apod. Tedy existuje představa, že minimálně některé technické kvality sluchátek v té tonalitě jsou obsaženy, akorát nevíme, zda tomu tak je, a pokud ano, tak které, a jak. Ale jak už jsem zde někde psal, jsou zvídaví jedinci, kteří v tomto směru provádějí určité výzkumy. Pravděpodobně nepůjde jen o frekvenční charakteristiku, ale i jiné parametry. Nechme se překvapit, co přinese budoucnost. Jde o evidentně velmi komplexní problém.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 22. 10. 2021 11:52

introvert píše:OK, to nezpochybňuju. I tak se domnívám, že tonalita stejně hraje první housle.

Ja som nad týmto rozmýšlal a musím súhlasiť. Tonalita je aj pre mňa najdôležitejšia. Opäť budem porovnávať len to, čo mám doma. Empyrean sú vo všetkom veľmi jednoznačne lepšie ako LCD-2C (takmer). Je tu jedna výnimka. Tonalita. To je ale subjektívne. Kamarátovi som dal na uši LCD-2C a pociťoval nejaký podtlak, ktorý mu bol nepríjemný. Ja to nevnímam.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 10. 2021 15:53

Co se ti na tonalitě LCD-2C líbí víc než u Empyrean, resp. co se ti u tonality Empyrean líbí oproti LCD-2C miň?

Klasický LCD modely s koženými náušníky mohou tak dobře těsnit, že některým navodí takový ten pocit podtlaku jako např. v letadle při vzletu. (Náhlý rozdíl mezi tlakovou hladinou v uších a uvnitř letadla.) Přesně z tohoto důvodu v poslední době Audeze na spodní straně náušníků všech LCD modelů používá "felt spacery" poprvé uvedené s LCD-4:
Obrázek

Mám však trochu podezření, že by to mohl být jeden z důvodů, proč grafy LCD modelů z poslední doby naznačují subbas závislý na perfektním těsnění náušníků oproti hlavě.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 22. 10. 2021 16:58

introvert píše:OK, to nezpochybňuju. I tak se domnívám, že tonalita stejně hraje první housle.


S tím lze určitě souhlasit. Ale současně je potřeba mít na paměti, že je mnoho názorů/úhlů pohledu na to, jak má ideální tonalita "vypadat".

MHOE píše:Co se ti na tonalitě LCD-2C líbí víc než u Empyrean, resp. co se ti u tonality Empyrean líbí oproti LCD-2C miň?


Tonálně jsou LCD-2C podobné leather-Empyrean. Osobně preferuju tonalitu Empyrean (bez ohledu na typ náušníků). U těchto Audeze mi úplně nesedí dozvuky nástrojů v prostoru, respektive akustika - trochu to připomíná, jako by ty nástroje hrály ve studni.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 22. 10. 2021 18:48

MHOE píše:Co se ti na tonalitě LCD-2C líbí víc než u Empyrean, resp. co se ti u tonality Empyrean líbí oproti LCD-2C miň?

To je ten problém, že to neviem opísať. Ak by som mal hodnotiť Empyrean, tak je to obrovský majestátny zvuk, ktorý je po každej stránke kvalitnejší. Tonalita LCD-2C mi ale príde zábavnejšia. Pozorujem to napríklad aj na tom, že mám niektoré albumy, ktoré som nevedel na LCD-2C prestať počúvať a napríklad na Empyrean nie že by zneli zle, kvalita zvuku je jednoznačne lepšia, ale nebaví ma ich počúvať tak dlho ako ma to baví s LCD-2C.

Napadá ma prirovnanie k fotografii. Empyrean ako ekvivalent k špičkovému digitálu, kde je obraz ostrejší s vyšším rozlíšením, väčšou hĺbkou a vernejšou reprodukciou farieb. LCD-2C ako ekvivalent k starej analógovej fotke s menšou ostrosťou, nižším rozlíšením, ale príjemným filmovým zrnom a s príjemnou aj keď nepresnou reprodukciou farieb. :hm

Nie že by ma Empyrean nebavili. Tie slúchadlá sú zážitok. LCD-2C sú len odlišná alternatíva, ktorá ale mne veľmi vyhovuje a už viac rokov ma stále baví.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 23. 10. 2021 12:56

Napsal si to pekne zino. Kdyz jsem mel kdysi LCD2rev1 tak me na nich vadilo, ze tonalitou byly uz moc na te temnejsi strane, takze kdyz byla nahravka temnejsi tak to bylo moc, z toho duvodu me sedly vic LCDX lepe vyladene univerzalnejsi pro me usi a pocitove i zivejsi otevrenejsi lepsi dynamika. Ale dalo se zvyknout na oboji.
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 24. 10. 2021 02:34

Já jestli k tomuto taky něco můžu poznamenat, Empy jsem slyšel kdysi dávno, takže nemůžu hodnotit. Ale nedávno jsem měl možnost slyšet Meze Elite, pravda "jen" s Hugo2 a pouze asi 15 minut. Zvuk to byl krásný, dokázal bych si představit je mít, ale! Zaujalo mě na nich spíš než zvuk zpracování a ergonomie. Zvuk mých LCD-X je mi daleko bližší a milejší, asi tak jak píše Zino o LCD-2. Na rock, metal a elektroniku co nejčastěji poslouchám mají Audeze koule. Tady to bylo fajn, ale zdaleka mě to tak nebavilo. Pravda, bylo si to zvukově celkem podobné, nepřišlo mě, že by byla tonalita nějak extrémně odlišná, Elite byly dokonalejší ve všem, ale s LCD-X se prostě bavím víc a mě jde poslední dobou víc o tu zábavu, než o nějaké pitvání zvuku. Hlavně si to u mě neobhájilo tu cenovku. Ale zase musím uznat, že na to abych plně "pochopil" sluchátka potřebuju ne patnáct minut, ale víc než patnáct dnů, možná byl pes zakopán tady.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 25. 10. 2021 17:11

Včera som mal večer trochu čas a trávil som ich asi 4 hodinami počúvania a preskakovania medzi Empyrean a LCD-2C. Empyrean sú veľmi výrazne lepšie a včera ma aj viac bavili. Takže psychoakustika je asi mrcha. A určite máte aj dni, že jeden deň sa neviete od počúvania odtrhnúť a iný deň Vás to jednoducho nebaví. Potom to môže platiť aj na rôzny zvuk. Jeden deň môže človek preferovať povedzme HD800, iný LCD2 a pod. Tak nejak by som to zhrnul.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 14. 11. 2021 12:32

Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků