[recenze] Meze Empyrean

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Houbičkar 8. 12. 2019 23:29

Ono dohadovat se o smerovani zdejsiho fora nedava moc smysl hlavne ve svetle toho, ze se jedna preci jen uz vice mene o poradensky servis (rozhodne nehaním). Psal jsem, ze mi chybi diskusni forum nad jednotlivymi znackami, popripade celymi segmenty hifi. Hifiroom totalne stagnuje (zrejme vycerpani letitymi valkami ohledne kabelů a bižu), tam je s diskusí kvuli vzajemne nevrazivosti amen a highendforum zije vlastne jen diky neutuchajicimu entuziasmu clenu z analogove vetve. Jenze me chybi komunita okolo stredneproudeho hifi ohledne digitalu ve forme sacd/cd, DAC a reprosoustav, potazmo i tech sluchatek. Proste neni s kym a o cem. Mozna obcas zde neco noveho pro sluchatkovy poslech, ale ruku na srdce, i to je uz bída. Halt si budeme muset obsah buď realizovat sami, coz moderatori opravdu neovlivni a nebo postupne sbohem a satecek.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Wolverine 9. 12. 2019 00:02

V prvé řadě bych chtěl poděkovat pavel1756 za povedenou recenzi. Je vidět, že za pořízením high-end sestavy není jen nakupování dle cenovky, ale postupný proces ladění, hledání a srovnávání s konkurencí. Tento přístup je mi velmi sympatický a dlouho jsem si tady tak s chutí nepočetl. Přesně takové články mají potenciál pozvednout úroveň fóra.

Co se týče směřování fóra, to už tu taky několikrát bylo. Na jednu stranu jsou tu výhody úzce zaměřené komunity (styl SBAF), kde člověk musí prokázat, že má znalosti, aby ho někdo bral vážně, a pokud píše hlouposti, čeká ho vyhazov. Akorát v roztříštěném českém prostředí, kde se na pár fórech schází pár hifistů, by to bylo asi obtížně realizovatelné. AVmania je spíš styl Head-Fi, tedy každý má hlavně právo se vyjádřit, i když z něj vyleze úplná blbost, což je občas na škodu a někdo už nevydrží s nervem a jde jinam. Nicméně MgX má pravdu v tom, že tvořit kvalitní obsah nám nikdo nebrání. Na nějaké velké spolupráce bych to neviděl, alespoň zatím. Poslední pokus udělat sraz vyšuměl do ztracena. Bylo několik tour ve spolupráci s headphones.cz, ale naráželo to na ten probém, že uživatelé sice gear převzali, otestovali a poslali dál, ale nikdo se moc neměl k tomu sepsat nějaký ucházející text do příslušného vlákna, což byla samozřejmě podmínka, tak se od toho upustilo. A konečně před nějakým časem tu byla výzva na nového redaktora, lépe řečeno testera sluchátek pro web AVmania, který by se s vydavatelským domem za zády asi dostal i k zajímavým kusům, ale taky na to nikdo nekývnul. Myslím si, že pro začátek bychom mohli zvládnout aspoň občas za 1-2 roky nějaký sraz a třeba 1-2x ročně nějakou tour. Spíš bych to viděl ale na nějaký DAC nebo zesík. Nic drahého se nikomu nebude chtít posílat a do desítky jsou sluchátka v podstatě vyřešená (a u špuntů se to mění každé 3 měsíce).
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 9. 12. 2019 09:09

To The Wolverine: Děkuji za kladné přijetí recenze. Stejně jako u MHOE, si tvého hodnocení velmi vážím. :-)

Jen je škoda, že se diskuze začala ubírat "trochu" jiným směrem. Ale na druhou stranu, třeba se jiní uživatelé inspirují a taky něco napíší. Nakonec podle podpisů uživatelů je tu spousta zajímavého gearu, který by si zasloužil vlastní vlákno a náležitou diskuzi. ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 10. 12. 2019 21:05

Díky za recenzi. Dovolil jsem si ji přidat do seznamu. Snad nevadí.

Za reakci, která částečně odvedla diskuzi jinam, se omlouvám.

(... a drobnost. Vždy je lepší kvůli lepší čitelnosti příspěvku udělat menší bloky... třeba po deseti řádcích maximálně...)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 11. 12. 2019 07:11

Není zač. A naopak jsem rád, že tam bude. :-)
Co se té diskuze týče, třeba to podnítí další uživatele k napsání vlastních recenzí, jak už jsem ostatně psal. Podle podpisů je tu zajímavého gearu celá řada! ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 18. 12. 2019 17:35

Krásná recenze.
Přečetl jsem ji 2x :)

A jako majitel ADX5000, bych snad jen doplnil, že ten japonský samuraj může být výborná volba pro lidi, co jim není 20, ba ani 30, ale spíše táhne na padesátku, a kdy jim přirozeně věkem ubývá schopnost uslyšet výšky... Tak zde je kompenzována tak, že člověk zase hudbu slyší jako o pár desítek let dříve :) Pro mne objev roku, s ADX5000 jsem prostě omládl a nesmírně mne baví zase slyšet to, co mi je jinak (přirozeným) úbytkem sluchu upřeno :)
Radek.Hulan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 18. 12. 2019 19:33

Díky. :-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 18. 12. 2019 23:21

@pavel1756: Zaujíma ma, pozoroval si nejakú zmenu zvuku zahorením?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 12. 2019 05:50

Jednoznačně. Zahoření trvalo okolo 50-70 hodin a poté se roztáhl prostor a basy získaly kontrolu.

-- 19. 12. 2019 06:10 --

Celkem jsem slyšel tři různé kusy Empyreanů, a to hned po vybalení. A u všech to bylo stejné. Zpočátku komorní až klaustrofobní prostor (zejména pravo-levý) s basy, které až moc tlačily na pilu.
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 19. 12. 2019 07:09

Ďakujem. A ako ich ukladáš v dobe mimo používania? Ja ich naozaj nechcem zakaždým strkať do kufra a odpájať kábel. To mi nepríde ani veľmi prospešné pre konektory. Ja som zvyknutý vešať slúchadlá na stojany za hlavový most. Pri Audeze som dokonca dával do slúchadiel penovú výplň z balenia, takže náušníky pri nepoužívaní nijako netrpeli a eliminovalo to aj dosť prach. Empyrean sú takýmto spôsobom úplne vystavené do priestoru a bojím sa aby mi do nich nepadal prach. Musím niečo vymyslieť.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 12. 2019 08:37

Vždy je vracím do kufru. Ten ale pouze přivřu, aby se právě nepoškodil kabel. A kufr dám do skříně.
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Houbičkar 19. 12. 2019 23:20

pavel1756 píše:Jednoznačně. Zahoření trvalo okolo 50-70 hodin a poté se roztáhl prostor a basy získaly kontrolu.

-- 19. 12. 2019 06:10 --

Celkem jsem slyšel tři různé kusy Empyreanů, a to hned po vybalení. A u všech to bylo stejné. Zpočátku komorní až klaustrofobní prostor (zejména pravo-levý) s basy, které až moc tlačily na pilu.


Jen takova teorie k času zahořování.
Pokud pripustim, ze napr. výkyv membran, ci jejich ukotveni se diky pousteni signalu technicky meni, uvolnuje, deje se tak postupne a v zavislosti na case po neskutecne malych krocich. Tedy, poslechnu nova sluchatka, sundam, uklidim do skrine a necham 60hod pod signalem. Pokud jsem schopny si zapamatovat, jak hrala pred tremi dny, znovu nasadim na hlavinu a reknu si, ale jooo, hraje to o fous lépe. Pokud ale budu sluchatka poslouchat kazdy den tri hodiny od vybaleni az k jejich nájezdu 60-i hodin, tedy dvacet dnu, jsou ty technicke zmeny den po dni tak mikronepatrne, ze clovek proste neni schopen den ode dne zadnou zmenu zaznamenat. Nikdy tudiz nemuzu rici, ze jsem zmenu prostoru a basů uslysel v dobe poslechu po 50-70 hodinach. V te dobe totiz k zadne skokove zmene nedoslo, zmena byla preci postupna a krucek po krucku prťavá. Tedy, i kdyby nekdo rekl, ze si v te dobe on zacal zmenu uvedomovat, druhy clovek s jinyma usima muze to same citit treba az po 150-200 hodinach. Cili jako se vsim velmi subjektivni zalezitost. Nelze tedy nikdy obecne tvrdit, ze ta a ta sluchatka, ty a ty reprosoustavy zahoruji tolik a tolik hodin, pripadne dnů. I proto patrim do skupiny posluchacu, kteri tvrdi, ze zadne zahorovani jako takove neexistuje, nybrz si organismus proste zvykne.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 20. 12. 2019 08:35

Houbičkar píše:
pavel1756 píše:Jednoznačně. Zahoření trvalo okolo 50-70 hodin a poté se roztáhl prostor a basy získaly kontrolu.

-- 19. 12. 2019 06:10 --

Celkem jsem slyšel tři různé kusy Empyreanů, a to hned po vybalení. A u všech to bylo stejné. Zpočátku komorní až klaustrofobní prostor (zejména pravo-levý) s basy, které až moc tlačily na pilu.


Jen takova teorie k času zahořování.
Pokud pripustim, ze napr. výkyv membran, ci jejich ukotveni se diky pousteni signalu technicky meni, uvolnuje, deje se tak postupne a v zavislosti na case po neskutecne malych krocich. Tedy, poslechnu nova sluchatka, sundam, uklidim do skrine a necham 60hod pod signalem. Pokud jsem schopny si zapamatovat, jak hrala pred tremi dny, znovu nasadim na hlavinu a reknu si, ale jooo, hraje to o fous lépe. Pokud ale budu sluchatka poslouchat kazdy den tri hodiny od vybaleni az k jejich nájezdu 60-i hodin, tedy dvacet dnu, jsou ty technicke zmeny den po dni tak mikronepatrne, ze clovek proste neni schopen den ode dne zadnou zmenu zaznamenat. Nikdy tudiz nemuzu rici, ze jsem zmenu prostoru a basů uslysel v dobe poslechu po 50-70 hodinach. V te dobe totiz k zadne skokove zmene nedoslo, zmena byla preci postupna a krucek po krucku prťavá. Tedy, i kdyby nekdo rekl, ze si v te dobe on zacal zmenu uvedomovat, druhy clovek s jinyma usima muze to same citit treba az po 150-200 hodinach. Cili jako se vsim velmi subjektivni zalezitost. Nelze tedy nikdy obecne tvrdit, ze ta a ta sluchatka, ty a ty reprosoustavy zahoruji tolik a tolik hodin, pripadne dnů. I proto patrim do skupiny posluchacu, kteri tvrdi, ze zadne zahorovani jako takove neexistuje, nybrz si organismus proste zvykne.

Toľko teória. Teraz prax. Uvediem konkrétny príklad. V minulosti som mal HE400i a keď som kúpil LCD-2C, porovnával som ich samozrejme hneď po kúpe. Na začiatku rozdieľ medzi nimi bol podstatne odlišný ako po mesiaci povedzme (neviem presne dobu). To nebol brain burn. To bol jednoducho podstatný rozdieľ, ktorý vznikol až v čase. A podobnú skúsenosť mám prakticky s každou audio-technikou ktorú som kedy kúpil. S výnimkou IEM s balanced drivermi. Tam som nikdy rozdieľ nepozoroval. Ale napríklad pri RHA MA750 s dynamickými meničmi bol rozdieľ priepastný. Po kúpe som bol vyslovene sklamaný. A dnes ich mám už cca 5 rokov a som mega spokojný s nimi. Dokonca som ich už odporučil aj kamošovi a to isté. Keď mu prišli, mali sme vedľa seba dva kusy. Moje, ktoré mali niekoľko tisíciek hodín a jeho úplne nové. Hrali ako dvoje odlišné slúchadlá.Po asi troch mesiacoch sme ich porovnali zasa a už to bola úplne iná rozprávka. Hrali takmer totožne a on tiež veľmi spokojný so špuntami za pár €.
Možno trochu z iného súdku ale tiež sa jedná o repro. Mám tretie auto. Všetky som kupoval nové a vo všetkých sa výrazne zlepšoval časom zvuk. Zo začiatku to vo všetkých dunelo a najmä basy boli otrasné. Časom sa to vo všetkých výrazne zlepšilo.
Ale vrátim sa k slúchadlám. Pri LCD-2C som pozoroval asi najväčšiu zmenu zvuku v čase. Zo začiatku temný až klaustrofobický zvuk. Dnes mi hrajú otvorene s naozaj pekným priestorom. A viem že na začiatku v priestore nijak neexcelovali.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibormi 20. 12. 2019 10:10

Pravda pravda, zahorenie je normálna vec. "zahorenie" sa deje u všetkých vecí, ktoré sa začnú hýbať, nie len slúchadiel. Len sa lepšie pozrite ...
Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 20. 12. 2019 10:14

Houbičkar píše:
pavel1756 píše:Jednoznačně. Zahoření trvalo okolo 50-70 hodin a poté se roztáhl prostor a basy získaly kontrolu.

-- 19. 12. 2019 06:10 --

Celkem jsem slyšel tři různé kusy Empyreanů, a to hned po vybalení. A u všech to bylo stejné. Zpočátku komorní až klaustrofobní prostor (zejména pravo-levý) s basy, které až moc tlačily na pilu.


Jen takova teorie k času zahořování.
Pokud pripustim, ze napr. výkyv membran, ci jejich ukotveni se diky pousteni signalu technicky meni, uvolnuje, deje se tak postupne a v zavislosti na case po neskutecne malych krocich. Tedy, poslechnu nova sluchatka, sundam, uklidim do skrine a necham 60hod pod signalem. Pokud jsem schopny si zapamatovat, jak hrala pred tremi dny, znovu nasadim na hlavinu a reknu si, ale jooo, hraje to o fous lépe. Pokud ale budu sluchatka poslouchat kazdy den tri hodiny od vybaleni az k jejich nájezdu 60-i hodin, tedy dvacet dnu, jsou ty technicke zmeny den po dni tak mikronepatrne, ze clovek proste neni schopen den ode dne zadnou zmenu zaznamenat. Nikdy tudiz nemuzu rici, ze jsem zmenu prostoru a basů uslysel v dobe poslechu po 50-70 hodinach. V te dobe totiz k zadne skokove zmene nedoslo, zmena byla preci postupna a krucek po krucku prťavá. Tedy, i kdyby nekdo rekl, ze si v te dobe on zacal zmenu uvedomovat, druhy clovek s jinyma usima muze to same citit treba az po 150-200 hodinach. Cili jako se vsim velmi subjektivni zalezitost. Nelze tedy nikdy obecne tvrdit, ze ta a ta sluchatka, ty a ty reprosoustavy zahoruji tolik a tolik hodin, pripadne dnů. I proto patrim do skupiny posluchacu, kteri tvrdi, ze zadne zahorovani jako takove neexistuje, nybrz si organismus proste zvykne.


Odpověď byla směřována zkušenému posluchači, takže jsem ji zjednodušil a nevyjádřil se exaktně, protože jsem to považoval za zbytečné. Samozřejmě, že k zahořování dochází postupně. A to je asi jediná věc, na které se shodneme, tedy vlastně taky ne, protože na konci se jasně vyjadřuješ v tom smyslu, že dle tvého názoru nic jako zahoření neexistuje. A v tom s tebou přinejmenším absolutně nesouhlasím. :pozor
Teorie a praxe spolu ne vždy korespondují, ba právě naopak bývají mezi nimi i dramatické rozdíly.
Teď budu nosit dříví do lesa, protože budu argumentovat prakticky stejně jako zino333, ale nakonec proč ne, alespoň to bude mít větší váhu.
Osobně jsem své Empyreany srovnával se dvěma dalšími kusy. Šlo o přímé srovnání mých zahořených sluchátek ku naprosto novému kusu. Rozdíly byly zprvu veliké, přesně jak jsem už psal, tedy znatelně menší prostor s dominantními basy a ještě dodám s horší prostorovou lokalizací nástrojů (to ale nakonec vychází z toho menšího prostoru). Nový kus zněl stejně tak, jak jsem si pamatoval moje Empyreany. Srovnání jsem dělal několikrát v průběhu cca 3 týdnů a na konci byla zcela zřejmá proměna zvuku toho nového kusu a jeho přiblížení k tomu mému. Stejně tak tomu bylo i s tím druhým kusem, který jsem poslouchal jen několik hodin, ale opět jejich počáteční zvuková charakteristika se shodovala s předchozími dvěma kusy.
A takhle bych mohl pokračovat dál se Sennheiser HD 600, nebo Audeze LCD X...
Můj závěr je tedy takový, že kdo tvrdí, že zahoření sluchátek neexistuje, tak ten nemá žádnou praktickou zkušenost v této oblasti. ;-)

-- 20. 12. 2019 10:22 --

Málem bych zapomněl, zde jedna fotečka. :love:
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků